ProtonVPN İnceleme (2020) – Yüksek güvenlik seviyesi | VPNoverview.com

ProtonVPN İncelemesi (2020) – Yüksek güvenlik seviyesi

ProtonVPN, İsviçre’den nispeten yeni bir VPN sağlayıcısıdır. Yazılımlarının hem ücretsiz hem de ücretli bir sürümünü sunarlar ve ProtonVPN AG’ye aittirler. Bu şirket ProtonMail’i 2014 yılında piyasaya sürdü. ProtonMail kısa sürede dünyanın en büyük güvenli e-posta sağlayıcısı oldu ve gizlilik, anonimlik ve şifrelemeyi her şeyin ötesine taşıdı. ProtonVPN, ProtonMail’i hızla başardı. VPN, müşterilere e-posta dışında güvenli bağlantılar sunmak için geliştirildi. Bu iki proje – ProtonVPN ve ProtonMail – Proton müşterilerinin güvenliğini ve gizliliğini korumak için iki ayrı işletmeye dönüştürüldü.


ProtonVPN’in arkasındaki ekip sürekli olarak dünyada bir değişiklik yapmak için çalışıyor: gazetecileri eğitiyor, halkı eğitiyor ve hükümetlerle yüzleşiyorlar. Bunun yanı sıra, 2018 yılında Mozilla ile bir işbirliği başlattılar. Genel merkezleri İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunduğundan, kütük tutmak zorunda değiller. ProtonVPN, Windows, MacOS, iOS, Android ve Linux için kullanılabilir ve birçok ek özelleştirme seçeneği ile birlikte gelir. Bunun yanı sıra, çok iyi bir ücretsiz sürümden başlayarak birden fazla farklı abonelik mümkündür.

Özellikler ProtonVPN

 • Eşzamanlı bağlantılar: 2-10
 • Torrent’lerin: +
 • Netflix: +
 • İşletim sistemleri: Windows, MacOS, iOS, Android, Linux
 • Protokoller: IKEv2 / IPSec, OpenVPN
 • Günlük kaydı politikası: Bağlantı günlükleri
 • Sunucular: 40’tan fazla ülkede 698 sunucu
 • Fiyat: Aylık 4,00 $ ‘dan başlayan fiyatlarla
 • Para iade garantisi: 30 gün

Hız – ProtonVPN ne kadar hızlı?

Birçok kullanıcı hızlı bir VPN ister. Yalnızca güvenli bir internet bağlantısı kullandığınız için sürekli olarak bir YouTube videosunun yüklenmesini veya bir dosyanın indirilmesini beklemek istemezsiniz. Web’de akış, oyun oynama ve gezinme kolay ve gecikmesiz olmalıdır. Bir VPN potansiyel olarak internet bağlantınızı yavaşlatabilir. Bu çok fark edilir hale gelirse, bu hizmetin kesin bir dezavantajıdır.

Bir VPN’in bağlantınızı yavaşlatıp yavaşlatmadığını (veya muhtemelen daha hızlı hale getirip getirmediğini) kontrol etmek için gözden geçirdiğimiz tüm VPN sağlayıcılarını hızlarıyla test ediyoruz. Aşağıda, ProtonVPN ile gerçekleştirdiğimiz farklı hız testlerini göreceksiniz. Günlük kullanım sırasında VPN’in hızını da test ettik. Bu şekilde, ProtonVPN’in internet bağlantınız üzerindeki etkisi hakkında iyi ve eksiksiz bir fikir edinirsiniz..

Hız testi sonuçları ProtonVPN

Bu bölümde ProtonVPN’i test ederken elde ettiğimiz hız testleri sonuçlarını bulacaksınız. Testlerin tümü Güvenli Çekirdeklerini etkinleştirmeden ProtonVPN’in Plus anlaşması kullanılarak yapıldı. Bu özel hizmet, internet bağlantınızı iki kez yönlendirir, bu da hızınızı daha da yavaşlatır, bu nedenle testlerimizden çıktık. Bu numaraların her zaman bulunduğunuz yere, internet sağlayıcınıza ve günün saatine bağlı olduğunu unutmayın. Referans olarak, bir VPN kullanmadan düz internet bağlantımızın hız testini ekledik.

VPN olmadan hız (speedtest.net):

VPN olmadan hız testi

Bunlar, VPN kullanmadan kendi internet bağlantımızı test ettiğimizde speedtest.net sonuçlarıdır. Bu testi diğer sonuçları karşılaştırmak için kullanacağız.

Yerel bir sunucu ile hız (speedtest.net):

Speedtest Sunucusu Hollanda

Bunlar, nispeten bize yakın bir ProtonVPN sunucusu kullanırken internet bağlantımızın speedtest.net sonuçlarıdır. İlk testimizle karşılaştırıldığında ping tam olarak aynı kaldı. Bu iyiye işaret. Aynı zamanda, indirme hızı yaklaşık yarı yarıya azaldı, ancak yükleme hızı da aynı kaldı. ProtonVPN’in yerel sunucularının çok iyi bir iş çıkardığı anlaşılıyor.

ABD’deki sunucu (speedtest.net):

Speedtest Sunucusu ABD

Bunlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ProtonVPN sunucusu kullanırken internet bağlantımızın speedtest.net sonuçlarıdır. Bu kez, ping büyük ölçüde arttı. Ayrıca, yükleme hızı biraz daha iyi olsa da, indirme hızının yalnızca onda biri kaldı.

Sonuç olarak: Amerikan sunucusu oldukça yavaş gibi görünse de, yerel sunucu çok iyi performans gösterdi.

Günlük kullanımda hız

Bu hız testi sonuçlarıyla, ProtonVPN’in günlük kullanım sırasında nasıl performans göstereceğini merak ettik. Göz atarken, çok az veya hiç gecikme ile karşılaşmadık. Torrentleri indirmek de o kadar çabuk geçti: on beş dakika içinde düzgün boyutlarda bir dosya indirirdik. YouTube videolarını normalde yaptığımız gibi izleyebiliriz, ancak videoların arabelleğe alınması için daha fazla zamana ihtiyacı vardı. Oyun oynamak da iyiydi: doğru sayfaları ve grafikleri yüklemek normalden biraz daha uzun sürmüş olabilir, ancak bundan sonra oyun olması gerektiği gibi işledi. Akış ve Netflix’i izlemek de işe yaradı, ancak bir dezavantajı vardı. Amerikan Netflix’i izlemek için bir Amerikan sunucusu kullanmak zorunda kaldık. Bu bağlantı bizim için oldukça yavaş ve uzun gecikmelere neden oldu.

Sonuç hızı ProtonVPN

 • Hız testleri, özellikle yerel bir sunucuyla çalışırken iyi sonuçlar verdi.
 • Amerikan sunucusu yerel sunucumuzdan önemli ölçüde yavaştı.
 • Tarama, akış ve indirme sırasında İnternet hızı iyi.
 • Amerikan Netflix’e erişim bazı gecikmelere neden oldu.

Güvenlik – ProtonVPN ne kadar güvenli?

Güvenlik sadece VPN’nin en önemli kalitesi olabilir. VPN’ler çoğunlukla kullanıcıların gizliliğini ve anonimliklerini koruma yetenekleriyle bilinir. İnsanlar takip edilmeden veya izlenmeden internette gezinmek için VPN kullanıyor. Bir VPN’in bunu başarılı bir şekilde yapmasını sağlamak için, gözden geçirdiğimiz tüm VPN’lerin güvenliğini ve güvenliğini araştırıyoruz..

Bu bölümde ProtonVPN’in güvenliği hakkında her şeyi okuyacaksınız. Hangi protokolleri kullanıyorlar? Günlük kaydı politikası yok mu? Bir öldürme anahtarı mı? Sizden hangi kişisel bilgileri istiyorlar? Bu soruları cevapladıktan sonra, ProtonVPN’in güvenliği hakkındaki son kararımızı çizeceğiz.

Protokoller

ProtonVPN, VPN sunucu ağları için iki farklı protokol kullanır. Bu protokoller verilerinizin şifrelenmesine yardımcı olur. ProtonVPN şu anda IKEv2 / IPSec ve OpenVPN ile çalışmaktadır. ProtonVPN istemcisini kullanırken, UDP (standart) veya TCP kullanmak isteyip istemediğinizi kendiniz seçebilirsiniz.

ProtonVPN yaratıcıları PTTP veya L2TP / IPSec kullanan sunucularla çalışmamaya karar verdiler. Bu protokollerin bakımı daha ucuzdur, ancak genellikle örneğin OpenVPN kadar güvenli değildir. ProtonVPN müşterilerine en iyisinden başka bir şey sunmak istemiyor. Bu nedenle, yalnızca en güvenli protokollerle çalışırlar.

Günlüğe kaydetme ve gizlilik

Bir VPN’nin günlük kaydı politikası, VPN sağlayıcısının müşterilerinin internet kullanımı hakkında herhangi bir veri toplayıp toplayıp kaydetmediğini belirtir. Bu durumda, gizliliğinizi doğrudan etkiler. Kaydedilen veriler üçüncü taraflarla paylaşılabilir veya bilgisayar korsanları tarafından çalınabilir. Bazı VPN sağlayıcıları, bilgileri hükümetlere aktarmaya zorlayan yerel yasalara bile maruz kalmaktadır..

ProtonVPN’in bu tür yasalarla uğraşması gerekmez. ProtonVPN’in merkezi gizlilik mevzuatı ile tanınan İsviçre’dedir. Ülke 14 Gözün bir parçası değildir ve Avrupa Birliği’nin birçok kuralından muaftır. Bu nedenlerle İsviçre genellikle bir VPN sağlayıcısı için iyi bir yer olarak görülmektedir. Orada bulunan sağlayıcıların müşterilerinin kayıtlarını tutması gerekmez ve herhangi bir müşteri verisinden vazgeçmek zorunda değildir.

ProtonVPN, web sitelerinde günlüksiz bir politika ile çalıştıklarını iddia ediyor. Bağlantınız veya tarama etkinliğiniz hakkında hiçbir bilgi kaydedilmez. Ancak, işler bu kadar basit değildir: ProtonVPN ‘bağlantı günlükleri’ toplar. Bu veriler yalnızca hesabınızın güvenli kalmasını ve gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için kullanılır. Bu amaçla, son girişinizin bir zaman damgası kaydedilir. Her giriş yaptığınızda bu damga üzerine yazılır. Konumunuz, VPN bağlantısında geçirdiğiniz süre veya oturum açtığınız yer hakkında hiçbir bilgi gösteren hiçbir bilgi kaydedilmez.

Bu bağlantı günlükleri, hesabınızın kötüye kullanılmadığından emin olmak için gereklidir. Zaman damgası IP adresinize değil, yalnızca hesabınıza bağlıdır. Bilinen son giriş, kullanıcı verilerin silinmesini istemediği sürece hesap etkin olduğu sürece kaydedilir..

Açık kaynak

ProtonVPN uygulamaları son zamanlarda açık kaynak haline geldi, bu da herkesin perde arkasına bakabileceği ve böylece uygulamanın arkasındaki teknolojiyi inceleyebileceği anlamına geliyor. Bu şekilde herkes şirketin iddialarının doğru olup olmadığını araştırabilir. Bu şekilde şirket hiçbir şeyi gizleyemez. Uzmanları bir göz atmaya ve bulgularını yayınlamaya davet ediyorlar. ProtonVPN bu şekilde söylediklerini gerçekten yaptıklarını gösteriyor.

Öldürme anahtarı

ProtonVPN’de yerleşik bir kill anahtarı bulunur. VPN’nin kontrol panelindeki ayarlardan açabilir veya kapatabilirsiniz. Etkinleştirilmiş bir öldürme anahtarı, VPN bağlantınız geçici olarak kaybedilirse risk altında olmamanızı sağlar: tüm internet trafiği otomatik olarak engellenir, böylece size asla geri izlenemez.

Kill anahtarına ek olarak, ProtonVPN’in ayrıca ‘Her zaman açık VPN özelliği’ vardır. Bu seçenek, bağlantı sorunları yaşadığınızda sizi otomatik olarak başka bir sunucuya bağlar. Bu şekilde her zaman çevrimiçi olursunuz, ancak yine de sürekli olarak korunursunuz.

ProtonVPN hangi bilgilere ihtiyaç duyar??

ProtonVPN’de bir hesap oluşturmak için onlarla bazı verileri paylaşmanız gerekir. Bu esas olarak e-posta ve ödeme ayrıntılarınızla ilgilidir. Ücretsiz sürümü kullanmak için tek yapmanız gereken bir e-posta adresi girmektir. Ödeme sayfası, bu e-posta adresinin hiçbir zaman üçüncü taraflarla paylaşılmadığını ve yalnızca hesapla ilgili sorular, iletişim ve kurtarma için kullanıldığını belirtir. Elbette, size geri izlenemeyen anonim bir e-posta adresi kolayca oluşturabilirsiniz (örneğin ProtonMail ile).

Her ücretli ProtonVPN aboneliği için ödeme ayrıntılarını girmelisiniz. PayPal veya kredi kartı ile ödeme yaparken bazı kişisel bilgilerinizle ayrılmanız gerekir. Ancak anonim seçenekler de var. Buna daha sonra geri döneceğiz.

Sonuç güvenliği ProtonVPN

 • ProtonVPN sadece en güvenli ve en iyi şifrelenmiş protokolleri kullanır.
 • Günlük politikası: yalnızca en son girişinizin zaman damgasından oluşan bağlantı günlükleri.
 • ProtonVPN uygulamaları açık kaynaklıdır.
 • ProtonVPN’de yerleşik bir kill anahtarı ve bağlantı kesildiğinde sunucuları otomatik olarak değiştirme seçeneği bulunur.
 • Bir hesap oluşturmak için ProtonVPN e-posta adresinize ve ödeme ayrıntılarınıza ihtiyaç duyar.

Kullanılabilirlik – ProtonVPN ne kadar kullanıcı dostu?

Bir VPN, cihazınızın arka planında çalışır. Sizin tarafınızdan fazla müdahale edilmeden, güvenli ve anonim bir internet deneyimi sağlar. Bu nedenle, bir VPN’nin çalışması kolay ve kullanıcı dostu olması önemlidir. VPN’nin kurulumu ve kurulumu hızlı bir şekilde gerçekleşirse, daha erken başlayabilirsiniz. İyi bir destek ekibi ve düşük bir fiyat da bir VPN’nin kullanıcı dostu olmasına yardımcı olur. En iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için ProtonVPN’in genel kullanım kolaylığına bakmak amacıyla bu bölümü kullanıyoruz. Web sitelerine, kurulum sürecine, yazılıma, fiyat ve müşteri hizmetlerine baktık ve her biri hakkında görüş bildirdik.

ProtonVPN web sitesi

ProtonVPN web sitesinin ana sayfası iyi görünüyor ve gezinmesi kolay. Anında, farklı ProtonVPN abonelikleriyle doğrudan ödeme sayfasına yönlendiren bir bağlantı görürsünüz. Aşağıya doğru ilerlerken, ProtonVPN’in farklı özellikleri ve genel olarak bir VPN’in avantajları hakkında bilgi bulacaksınız. Ana sayfa ayrıca deneyimlerinden bahseden kullanıcıların tweet’lerini paylaşıyor.

Üst çubuk, web sitesindeki farklı sayfalara gitmenizi sağlar: bilgiler, özellikler, fiyatlar, blog ve destek. Bir giriş düğmesi ve ProtonVPN’in sosyal medyasına doğrudan bağlantılar da sağlanır. Web sitesi sadece İngilizce olarak mevcuttur.

ProtonVPN Web Sitesi Ana Sayfası

İkisinden birini tıklatırsanız ProtonVPN’i Şimdi Edinin veya Fiyatlandırma, farklı ProtonVPN abonelikleri arasından seçim yapabileceğiniz abonelik sayfasına yönlendirilirsiniz. Birini seçtiğinizde, otomatik olarak bilgilerinizi girebileceğiniz ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz.

Kısacası: ProtonVPN ve genel olarak VPN’ler hakkında bol miktarda bilgi sağlarken web sitesinde gezinmek çok kolaydır.

ProtonVPN Kurulumu

ProtonVPN’i kullanmak için bir hesaba ihtiyacınız olacak. Bir hesap oluşturmak için, özellikle e-postanız (ProtonMail aracılığıyla anonim olarak yapılabilir) ve ödeme ayrıntılarını içeren bazı bilgiler sağlamanız gerekir. Ayrıca bir hesap adı ve şifre de düşünmelisiniz. Hesabınızı satın aldıktan sonra ProtonVPN istemci yazılımını indirmenin zamanı geldi. Bu sayfayı yeni hesap yaptığınızda bulmak kolaydır, ancak aksi halde biraz gizlidir. Bulmak için web sitesinin en altına kadar kaydırın ve tıklayın İndir sol alt köşede.

ProtonVPN Web Sitesi İndirme Sayfası

Gösterge panosu Windows, MacOS ve Linux için indirilebilir. Bunun yanı sıra, indirme sayfası size Google Play ve App Store uygulamalarına bağlantılar sağlayacaktır. Windows için istemciyi indirdik ve burada oylayacağımız ve tartışacağımız prosedür bu.

Tıkladıktan sonra Windows için indirin, indirilen dosyayı açtık.

ProtonVPN İndirme ekranı

Gösterilen ekran kendinden açıklayıcıydı: talimatları izleyin ve ProtonVPN’i yükleyin. Yapmamız gereken tek şey programın cihazımızda kullanılmasına izin vermekti.

ProtonVPN Kontrol Paneli Girişi

Bir dakikadan fazla sürmemesi gereken kurulum tamamlandıktan sonra yazılım kendi kendine başlar ve bir gösterge tablosu görünür. Buradan hesap bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.

Kısacası, indirme işlemi zaten bir hesabınız olup olmadığını ve sadece yazılımı almanız gerekip gerekmediğini bulmak biraz zor olsa da, yükleme işlemi kolaydır..

ProtonVPN’in görünümü ve kullanım kolaylığı

ProtonVPN’in yazılımı gezinmek kolaydır ve göze hoş gelir, aynı zamanda biraz meşgul. Gösterge tablosu, bir arama çubuğu ve ProtonVPN’in özel Güvenli Çekirdeğini (ProtonVPN Plus veya Visionary kullanan kullanıcılar için) etkinleştirme seçeneği de dahil olmak üzere ekranın yanında bulunan ülkelerin bir listesini içerir. Bu seçenek ekstra bir koruma katmanı sağlar. Ayrıca, o anda en hızlı veya en yakın sunucuyu otomatik olarak seçen ve sizi ona bağlayan bir Hızlı Bağlantı düğmesi de vardır. Sunucu konumlarını içeren sekmeye ek olarak, ‘Profiller’ adlı bir sekme de vardır. Burada, ister belirli bir ülke, sunucu ister protokol olsun, kendi tercihlerinizle kişisel profiller oluşturabilirsiniz. IP adresiniz ekranın üst kısmında gösterilir ve bağlandıktan sonra ProtonVPN IP’ye dönüşür.

Ekranın çoğu bir dünya haritası tarafından alınır. Haritadaki üçgenler, seçebileceğiniz farklı sunucu konumlarını temsil eder. Ekranın alt kısmında, geçerli oturumunuz sırasında ne kadar indirip yüklediğinizi, bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu ve oturumunuzun o noktaya kadar ne kadar sürdüğünü izleyebilirsiniz. Haritanın görünümü çok çekici. Sonuç olarak, tüm gösterge tablosunun görünümü profesyonel ve hoş.

ProtonVPN Gösterge Tablosu

ProtonVPN’in birçok seçeneği vardır. Birçoğu doğrudan ana ekranda bulunur. Geri kalanını ayarlarda bulabilirsiniz. Adresine git hakkında yazılım sürümünüz hakkında bilgi bulmak için. Altında hesap hesabınızda ve abonelik planınızda değişiklik yapabilirsiniz. Profiller yaptığınız farklı profilleri gösterir.

Altında Ayarlar programın nasıl ve ne zaman başlatılacağını ve bildirimlerin ekranda görünüp görünmeyeceğini değiştirebilirsiniz. Ayrıca bir protokol seçebilir, otomatik olarak bağlanmayı seçebilir veya Hızlı Bağlantı’yı etkinleştirebilirsiniz. Şuraya git: ileri anahtarı, DNS sızıntısı korumasını ve bölünmüş tüneli bulmak için sekme.

ProtonVPN yazılımının avantajı, birçok seçeneğe tek bir tıklama ile erişilebilmesidir. Deneyiminizi kolayca özelleştirebilirsiniz. Bu, VPN’lerle deneyimi olan kişiler için yararlıdır, ancak yeni başlayanlar için bir engel olabilir.

Fiyatlandırma ve ödeme yöntemleri

ProtonVPN’in dört farklı VPN aboneliği vardır. Seçtiğiniz aboneliğe bağlı olarak, farklı özellikler kullanabileceksiniz.

ProtonVPN’in ücretsiz sürümü hiçbir maliyeti yoktur ve üç farklı ülkedeki (Hollanda, ABD ve Japonya) sunuculara erişmenizi sağlar. Bu sürüm, hesap başına aynı anda yalnızca bir cihaz için çalışır. Hız sınırı yoktur, ancak az sayıda kullanılabilir sunucu internet hızınızı etkiler. Aynı sunucuyu ne kadar çok kullanıcı kullanırsa o kadar yavaşlar. Sonuç olarak, hızınız alışık olduğunuzdan çok daha düşük olabilir. ProtonVPN Free’nin veri limiti yoktur, bu nedenle süresiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak ProtonVPN Free, Güvenli Çekirdek yazılımına erişmenizi sağlamaz ve akış, torrentler veya Tor’u desteklemez.

ProtonVPN için en ucuz ücretli seçenek denir Temel. Aylık ödemeleri seçmek yerine yıllık bir sözleşme seçerseniz, aboneliğinizde% 20 indirim elde edersiniz ve bu ProtonVPN’in tüm abonelikleri için geçerlidir. Temel ProtonVPN hizmeti tüm sunucu konumlarına erişmenizi sağlar, istediğiniz zaman iki cihazı korumanızı sağlar ve P2P kullanırken sizi korur.

ProtonVPN Plus paketi Temel seçeneğinden biraz daha pahalıdır ve bu paketten her şeyi ve daha fazlasını içerir: Tor ve akış, Plus sunucuları ve Güvenli Çekirdek desteği. Bu aboneliği aynı anda beş cihaza kadar kullanabilirsiniz.

Komple paketi istiyorsanız, ProtonVPN Vizyoner anlaşma sizin için. Bu size Plus, her zaman on cihaza erişim ve ProtonMail Visionary’nin tüm avantajlarını sunar. Bu şekilde, Proton’un gizlilik odaklı şaşırtıcı e-postalarını ve VPN’lerini kullanabilirsiniz.

ProtonVPN Fiyatları

İstediğiniz abonelik türüne bağlı olarak, ProtonVPN’de muhtemelen bir seçenek vardır. ProtonVPN’in avantajlarından biri, çok iyi bir ücretsiz VPN sunmalarıdır. Bunun yanı sıra, ücretli abonelikleri iyi fiyatlı.

ProtonVPN aşağıdaki ödeme yöntemlerini kabul eder:

 • Visa, Mastercard
 • PayPal
 • Bitcoin
 • Nakit

Gördüğünüz gibi, ProtonVPN’de birden fazla ödeme seçeneği var. Anonim olarak, örneğin Bitcoin kullanarak ödeme yapmak mümkündür. ProtonVPN hesabınız olduğu sürece peşin ödeme de yapabilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi ProtonVPN web sitesinde bulabilirsiniz. PayPal veya kredi kartı kullanarak ödeme yapıyorsanız, bazı kişisel bilgiler vermeniz gerekir. Bununla birlikte, ProtonVPN güvenli SSL şifreli ödemelerle çalışır, bu nedenle verilerinizin ödeme için ProtonVPN’e gönderilmesinin yanı sıra güvenliğiniz tehlikeye atılmaz.

Tüm ücretli ProtonVPN aboneliklerinin 30 günlük para iade garantisi vardır: hizmetlerinden memnun değilseniz, onlara mesaj gönderin ve size paranızı geri verecektir. Bununla birlikte, bunun bir tarafı not var: Anonim olarak ödeme yaptıysanız, sağlayıcının paranızı iade etmesi çok daha zordur.

Müşteri servisi

ProtonVPN web sitesinde her türlü soruya cevap veren geniş bir SSS var. Buna ‘bilgi tabanı’ diyorlar ve bunu Destek altında bulabilirsiniz. Sorunuz listede yoksa veya yanıt sorununuzu çözmediyse, her zaman ProtonVPN destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Destek sayfasının altında sizi bir iletişim formuna yönlendirecek bir bağlantı vardır. İşletim sisteminizi, kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi girin ve sorununuzu açıklayın. Destek ekibi bir veya iki iş günü içinde size e-posta yoluyla geri dönecektir.

Ekibe bir sorun sunduğumuzda, bir gün içinde bir cevap aldık. Müşteri hizmetleri ekibi bize açıklamalar yaptı, SSS’lerinden bir sayfaya bağlantı gönderdi ve daha fazla bilgi istedi. Yanıt verdikten sonra bize birkaç çözüm önerildi. Bundan uzaklaşabileceğimiz şey, destek ekibinin çok kapsamlı olması: probleminize neyin neden olduğunu tam olarak bulmaya çalışıyor ve çözmek için ellerinden geleni yapıyorlar. ProtonVPN’in yanıt vermesi biraz zaman alabileceğinden ayrı olarak, bu nispeten iyi bir deneyimdi. Geliştirilmesinin tek yolu ProtonVPN’in canlı bir sohbet hizmeti sunması olabilir.

Sonuç kullanılabilirliği ProtonVPN

 • ProtonVPN web sitesi çok fazla bilgi içeriyor, ancak gezinmesi kolay.
 • ProtonVPN’in kurulum süreci hızlı ve oldukça kolaydır.
 • ProtonVPN yazılımı yeni başlayanlar için zor olabilecek birçok seçeneğe sahiptir.
 • ProtonVPN’in sınırlı sunucularla ücretsiz bir sürümü var.
 • Yıllık abonelik seçmek size% 20 indirim sağlar.
 • ProtonVPN anonim yollar da dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemlerini destekler.
 • Müşteri hizmetleri çok yardımcıdır, ancak yalnızca formlar ve e-posta yoluyla çalışır.

Sunucu ağı ProtonVPN

Geniş ve iyi işleyen bir sunucu ağı, birçok nedenden ötürü herhangi bir VPN sağlayıcısının büyük bir avantajıdır. Her şeyden önce, coğrafi engellemeyi önlemek istiyorsanız geniş bir ağ kullanışlıdır. Bir sağlayıcı ne kadar çok sunucu konumuna sahipse, ihtiyacınız olan ülke de bunlar arasındadır. Bu, ABD dışındaki Amerikan Netflix’i izlemek için geçerlidir, ancak aynı zamanda dünya genelinde serbestçe bulunmayan belirli bir çevrimiçi gazeteyi okumak istiyorsanız.

Bu bölümde ProtonVPN’in sunduğu farklı sunucuları ve sunucu konumlarını inceleyeceğiz. Ayrıca, özel bir IP adresi istemenin mümkün olup olmadığını tartışacağız.

Sunucu ve konum sayısı

Yazma sırasında, ProtonVPN’in 40’tan fazla ülkede 700’e yakın sunucusu var. Farklı sunucu konumları aşağıda listelenmiştir:

 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Brezilya
 • Bulgaristan
 • Kanada
 • Kosta Rika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Almanya
 • Hong Kong
 • Hindistan
 • İrlanda
 • İsrail
 • Japonya
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Moldova
 • Hollanda
 • Yeni Zelanda
 • Norveç
 • Portekiz
 • Romanya
 • Rusya
 • Sırbistan
 • Singapur
 • ispanya
 • Güney Afrika
 • Güney Kore
 • İsveç
 • İsviçre
 • Tayvan
 • Ukrayna
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri

ProtonVPN sunucu ağlarında sürekli çalışıyor, yani mevcut ülkeler ve sunucular sürekli değişiyor. Güncel bir yer listesi için web sitelerini ziyaret edin.

ProtonVPN’in sunucularının tümü sağlayıcıya aittir ve sağlayıcıya tahsis edilmiştir, ancak bunların hepsi her kullanıcı tarafından kullanılamaz. Erişime sahip olduğunuz sunucuların sayısı kısmen aboneliğinize bağlıdır. İle ücretsiz sürüm ProtonVPN’de yalnızca Japonya, Hollanda ve ABD’deki belirli ücretsiz sunuculara erişebilirsiniz. Basic, Plus ve Visionary aboneliklerinin tüm sunucu konumlarına erişimi vardır.

ProtonVPN ayrıca, P2P (İsviçre, Hollanda, Singapur ve İsveç’te) ve dik ve kayalık tepe (Hong Kong, ABD ve İsviçre’de).

Son olarak, Güvenli Çekirdek modunda sunucu konumlarının kullanılması biraz farklı çalışır. Güvenli Çekirdek sunucular çift tünel oluşturarak bağlantınıza ekstra bir koruma katmanı ekler. Bu, seçtiğiniz sunucu konumuna İsviçre, İzlanda veya İsveç’teki bir Güvenli Çekirdek sunucusu aracılığıyla bağlanacağınız anlamına gelir. Secure Core’un sunduğu sunucu seçenekleri şunlardır:

Güvenli Çekirdek sunucu
Sunucu konumları
İzlandaBelçika, Brezilya, Kanada, Kosta Rika, Almanya, İrlanda, İsrail, Hollanda, Norveç, Rusya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri
İsveçEstonya, Finlandiya, Fransa, Hong Kong, Japonya, Yeni Zelanda, Portekiz, Rusya, Güney Afrika, Güney Kore, Tayvan
İsviçreAvustralya, Avusturya, Bulgaristan, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Yunanistan, Hindistan, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Singapur, Ukrayna, İngiltere, ABD

Özel IP adresi

ProtonVPN şu anda özel IP adresleri sunmamaktadır. Bu, yalnızca diğer müşteriler tarafından da kullanılabilen sunucuları kullanabileceğiniz anlamına gelir. Başka bir deyişle, bir IP adresini birden çok kişiyle paylaşırsınız. IP adreslerini aynı VPN’yi kullanan diğer kullanıcılarla paylaşmak kişisel güvenliğiniz ve gizliliğiniz için daha iyidir: herkes aynı IP’yi kullanıyorsa, özellikle de üzerindeki tüm veriler şifrelenmişse, çevrimiçi trafiği bir kişiye geri izlemek daha zordur . Bu nedenle, ProtonVPN’in sadece dinamik, paylaşılan IP adresleri vardır.

Sonuç sunucusu ağı ProtonVPN

 • ProtonVPN’in 40’tan fazla ülkede 700’e yakın sunucusu var.
 • Erişebileceğiniz sunucu ve konum sayısı kısmen aboneliğinize bağlıdır (ücretsiz ve premium arasında).
 • ProtonVPN özel IP adresleri sunmaz.

ProtonVPN’in seçenekleri

Yazılımda bulunan seçeneklere ek olarak, kullanım kolaylığı bölümünde tartıştığımız gibi, ProtonVPN’in bir dizi başka işlevi de vardır. ProtonVPN ile Netflix’e erişiminiz sınırlı (sınırlı) ve özel sunucularından birini kullanarak torrentleri isimsiz olarak indirebilirsiniz. Bu bölümde size bu seçeneklerin her biri hakkında ve ProtonVPN’in Güvenli Çekirdeği hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

ProtonVPN ve Netflix

Herhangi bir VPN hakkında sık sorulan bir soru, Netflix’i izlemek için kullanıp kullanamayacağınızdır. Netflix, sözleşmelerinde coğrafi olarak kısıtlanan hükümlere uymak için VPN’lerin içeriklerine erişmesini engellemeye çalışır. Ancak, savaşa devam eden ve bu blokları aşmaya çalışan birçok VPN var. ProtonVPN, Netflix’in kullanıcıları için karışık sonuçlar vererek çalışmaya devam etmesini sağlamaya çalışıyor.

ProtonVPN SSS bölümünde Netflix tarafından ileri sürülen telif hakkı yasalarının ve bildirimlerinin ihlal edilmesini teşvik etmek istemediklerini belirtiyor. Yine de, Netflix’in VPN kullanımını yasaklamaması gerektiğini düşünüyorlar, çünkü bir VPN güvenlik ve gizlilik sunuyor. ProtonVPN, kullanıcıların coğrafi engellemeleri atlatmak için Netflix’i mutlaka kullanmadan güvenli bir şekilde kullanabilmelerini istiyor.

Ne olursa olsun, ProtonVPN kullanırken Amerikan Netflix’i Amerika Birleşik Devletleri’nin ötesinden izlemek mümkündür. Bir Amerikan sunucusuna bağlandıktan sonra, Office ABD gibi normalde bizim için uygun olmayan bir dizi izleyebiliriz. Yükleme işlemi normalden biraz daha uzun sürdü, ancak bu mantıklı çünkü VPN’lerimizi Hollanda’da test ediyoruz. Proton ile Netflix’in Amerikan, İngiliz ve Alman sürümlerine erişebilirsiniz.

ProtonVPN ve torrentler

ProtonVPN ile torrent indirmek hızlı ve kolaydır. Kısa sürede düzgün boyutlu bir dosya indirebildik. İndirirken, belirgin bir gecikme olmadan web’de gezinebiliriz. Bunun için ProtonVPN’in özel P2P sunucularından birini kullandık. ProtonVPN kullanarak bir şey indirecekseniz ve bağlantınızın güvenli olduğundan emin olmak istiyorsanız, her zaman bu P2P sunucularından birini kullanın, aksi takdirde korunmazsınız.

Güvenli Çekirdek

ProtonVPN’in özel bir özelliği Güvenli Çekirdek ağlarıdır. Secure Core ile kullanıcılarına daha da fazla güvenlik sunuyorlar. Güvenli Çekirdek, bağlantıyı ağ tabanlı saldırılardan koruyan çift VPN tüneli oluşturur. Güvenli Çekirdek, internet trafiğinizi ProtonVPN ağından ayrılmadan önce farklı sunuculara yönlendirir. Bu amaçla kullanılan Güvenli Çekirdek sunucuları ProtonVPN veri merkezlerinin kurulduğu İsviçre, İzlanda ve İsveç’te bulunmaktadır..

Güvenli Çekirdek, ProtonVPN Plus ve Visionary için mevcuttur ve manuel olarak açılıp kapatılabilir. Ayrıca, ‘Sunucu ağı’ başlığı altında açıklandığı gibi, çıkış sunucusu konumunuza bağlı olarak hangi Güvenli Çekirdek sunucusuna veri göndermek istediğinizi seçebilirsiniz..

Sonuç seçenekleri ProtonVPN

 • Yükleme, bulunduğunuz yere bağlı olarak normalden daha uzun sürebilse de, Amerikan Netflix’i izleme imkanı.
 • ProtonVPN, torrentleri güvenle indirmenize izin veren belirli P2P sunucularına sahiptir.
 • ProtonVPN’in Güvenli Çekirdeği ekstra koruma sağlar.

Sonuç – ProtonVPN ile Deneyimlerimiz

Artıları
Eksileri
Kurulumu kolayDestek ekibi yalnızca iletişim formundan ulaşılabilir
Web sitesinde gezinmek kolaydırYeni başlayanlar için birçok seçenek kafa karıştırıcı olabilir
Birçok seçenek
Güçlü şifreleme
Netflix’e erişim
Makul fiyatlı
Ekstra güvenlik için Güvenli Çekirdek

ProtonVPN zaten güçlü bir üne kavuşmuştur. Sunucularının güvenliğini çok iyi idare ediyorlar ve bunu daha da geliştirmek için birçok seçenek sunuyorlar. Güvenli Çekirdek, premium kullanıcıların çift VPN tüneli kullanarak kendilerini koruma olanağına sahip olmalarını sağlar. Dahası, VPN iyi fiyatlandırılır, Netflix ve indirmelerle çalışır ve hoş bir görünüme sahiptir. Yerel sunucularımız çok az hız kaybı gösterdi. Ne yazık ki, Amerikan sunucuları bizim için iyi performans göstermedi. Bunun yanı sıra, yardım aldım çok eksiksiz ve iyi olmasına rağmen, müşteri hizmetleri biraz hantal. Sonuç olarak, birçok seçenek ve güçlü şifreleme içeren bir VPN arıyorsanız ProtonVPN kesinlikle iyi bir seçimdir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map