Mullvad incelemesi (2020) – Gizlilik ve hız açısından mükemmel

Mullvad incelemesi (2020) – Gizlilik ve hız açısından mükemmel

Mullvad, İsveç’te bulunan ve esasen mahremiyete odaklanan bir VPN sağlayıcısıdır. Görevlerini çok ciddiye alıyorlar: bir hesaba kaydolmak için bir e-posta adresine bile ihtiyacınız yok. Mullvad, web sitelerinde size giriş yapmanızı ve ücretli bir abonelik almanızı sağlayan benzersiz bir kod sunacaktır. Ödeme anonim olarak da yapılabilir.


Bu çok özel sistemin yanı sıra, Mullvad VPN protokolleri söz konusu olduğunda da oyunun önündedir. Mullvad kullanıcıları, örneğin WireGuard protokolünü kullanmayı seçebilir. Bu protokol özellikle Linux kullanıcıları için geliştirilmiştir ve IPsec ve OpenVPN’den daha iyi performans göstermesi beklenmektedir.

Özellikler Mullvad

 • Eşzamanlı bağlantılar: 5
 • Torrent’lerin: +
 • Netflix:
 • İşletim sistemleri: Windows, Mac, Android, Linux
 • Protokoller: OpenVPN, WireGuard
 • Günlük kaydı politikası: Günlük yok
 • Sunucular: 39 ülkede 410 sunucu
 • Fiyat: 5 €, – bir ay
 • Para iade garantisi: 30 gün

Hız – Mullvad ne kadar hızlı?

Bir VPN tarafından korunurken zahmetsizce göz atmak, akış gerçekleştirmek ve indirmek ister misiniz? O zaman internet hızınızı zar zor etkileyen bir VPN’e ihtiyacınız olacak. Bu yüzden Mullvad’ın hızını kapsamlı bir şekilde test ettik. Test sonuçlarımız aşağıdadır.

Hız testi sonuçları Mullvad

Mullvad’ı test etmeden önce, speedtest.net aracılığıyla VPN olmadan kendi “çıplak” bağlantımızı test ettik. Ardından Mullvad’ı açtık ve indirme ve yükleme hızlarımızın ne derece etkilendiğini kontrol etmek için yerel bir sunucu seçtik. Aynı şeyi ABD’deki bir sunucu ile yapmaya devam ettik. Test değişkenlerini olabildiğince tutarlı tutmaya çalıştık.

VPN olmadan hız (speedtest.net):

Mullvad Speedtest VPN Yok

Bir VPN kullanmadığımız zamanki bağlantımızın hızı buydu. Bu sonuçları diğer testlerimizi karşılaştırmak için kullanacağız..

Yerel sunucu (speedtest.net):

Mullvad en hızlı yerel sunucu

Bunlar, Mullvad tarafından sağlanan Hollanda’daki yerel bir sunucuya bağlandıktan sonra bağlantımızın en hızlı sonuçlarıdır. Hem yükleme hem de indirme hızları neredeyse hiç etkilenmedi.

ABD’deki sunucu (speedtest.net):

Mullvad en hızlı ABD sunucusu

Mullvad’ın ABD sunucuları diğer VPN sağlayıcılarının sunucularına göre oldukça hızlıdır. Her zamanki gibi, ping güçlü bir şekilde arttı, ancak hem indirme hem de yükleme hızı yüksek kaldı.

Günlük kullanımda hız

Mullvad’ın en hızlı sonuçları inanılmaz. Bu nedenle, günlük internet kullanımımız sırasında Mullvad etkinleştirildiğinde hızda bir fark fark etmediğimizde şaşırmadık. YouTube’da akış yapma, Steam üzerinden oyun oynama, hem tarayıcımızda hem de torrent ağları üzerinden indirme ve diğer tüm internet kullanımı sorunsuz ve aksaklıklar yaşadı: hızımız Mullvad’dan neredeyse hiç etkilenmedi. Bu sonuçlarla Mullvad test ettiğimiz en hızlı VPN’lerden biri.

Sonuç hızı Mullvad

Başlangıçta, Mullvad’ın hızıyla ilgili beklentilerimiz düşüktü, çünkü bu VPN sağlayıcısı çok fazla güvenliğe odaklanmıştı. Ne olursa olsun, Mullvad hız konusunda inanılmaz bir performans gösterdi ve bizi şaşırtmayı başardı. Sonuçlarımız:

 • Mullvad kapsamlı hız testlerimizde çok yüksek hızlara ulaştı
 • Günlük internet kullanımı sırasında internet hızımız Mullvad’dan neredeyse hiç etkilenmedi
 • Mullvad son derece hızlı bir VPN sağlayıcısıdır – diğer VPN’lerin çoğundan daha hızlıdır

Güvenlik – Mullvad ne kadar güvenli?

Herhangi bir VPN’nin tartışmasız en önemli yönü güvenliği. Bu aynı zamanda gizlilikle de yakından ilgilidir. Bu cephelerde Mullvad mükemmel bir seçim. En güvenli protokolleri kullanıyorlar ve hatta müşteri hesaplarını işlemek için benzersiz bir sistem düşünüyorlar, böylece mümkün olduğunca az kişisel veri istiyorlar.

Protokoller

Mullvad yalnızca en güvenli protokolleri kullanmayı tercih eder: OpenVPN ve WireGuard. OpenVPN yavaş yavaş VPN sağlayıcıları için standart haline geldi. WireGuard hala geliştirilmekte olan ancak IPsec ve OpenVPN’den daha iyi olduğu düşünülen nispeten yeni bir protokoldür. Başka bir deyişle: protokol söz konusu olduğunda, Mullvad oyunun önündedir.

Günlüğe Kaydetme ve Gizlilik

Mullvad’ın katı bir kayıt tutmama politikası vardır. Gizlilik bildirimleri çok net ve herkese tam olarak ne yaptıklarını ve kayıt yapmadıklarını söylüyor. Genel olarak, sizin hakkınızda çok az bilgi tutarlar veya hiçbir bilgi tutarlar. Hatta topladıkları herhangi bir verinin nasıl kaydedildiğinden ve ne kadar süreyle saklandığından bahsediyorlar. Ayrıca, belirli ödeme yöntemlerini kullanırsanız, sizinle ilgili belirli bilgileri alacak başka tarafların da olacağını açıkça kabul ediyorlar..

Mullvad’ın gizlilik politikası benzersizdir. Bugünlerde politikaları konusunda çok açık olan çok sayıda sağlayıcı olsa da, Mullvad bunu açıkça kullanma biçimlerini gösteren tek kişi olabilir. Bu o kadar garip değil, hiçbir şeyin yanında oturum açtıklarını görmek ve bir hesap oluşturmak için ihtiyaç duydukları tek şey bir ödeme yöntemidir (ek kişisel ödeme bilgileriyle birlikte gelebilir). Bu VPN’yi kullanmak için bir e-posta adresine bile ihtiyacınız yoktur. Onlara e-posta göndermek isterseniz, örneğin müşteri desteğiyle iletişime geçmek için PGP şifreli bir e-posta kullanabilirsiniz. Kısacası Mullvad, gizlilik söz konusu olduğunda her şeyi düşündü.

Mullvad’ın hangi bilgilere ihtiyacı var??

Mullvad, onlara e-posta adresinizi vermenizi gerektirmez. Bu oldukça benzersizdir, çünkü diğer özel VPN sağlayıcılarının çoğu sizin için bir hesap açmak için e-postanıza ihtiyaç duyacaktır. Mullvad ile, sadece onlar tarafından sağlanan benzersiz bir koda ihtiyacınız vardır. Abonelik ödemenizi bu koda bağlayabilirsiniz. Mullvad’ın VPN ağlarına erişebilmeniz için hepsi bu kadar.

Sonuç güvenliği Mullvad

Mullvad son derece güvenli bir VPN’dir. Bu noktaya kadar karşılaştığımız en güvenli premium VPN’lerden biri olabilir. Bu nedenle, sonuçlarımız aşağıdaki gibidir:

 • Mullvad sadece en güvenli protokolleri kullanır: OpenVPN ve WireGuard
 • Mullvad herhangi bir kütük tutmaz
 • Mullvad ile bir VPN hesabı oluşturmak için bir e-posta adresine ihtiyacınız yok
 • Müşteri desteğine e-posta gönderme, PGP şifreli e-posta yoluyla da yapılabilir
 • Dikkat çeken tek şey, Mullvad’ın “14 Göz” ülkesinde bulunması, yani Mullvad’ın (şimdi veya gelecekte) günlüklerden vazgeçmeleri için baskı yapabilecekleri (paylaşamayacakları halde) onları)

Kullanılabilirlik – Mullvad ne kadar kullanıcı dostu?

Mullvad’ın kullanıcı dostu olması iyidir. Bugünlerde birçok VPN yazılımı birbirine benziyor ve Mullvad da bir istisna değil. Bu tanıdık formül, Mullvad’ı çok kullanıcı dostu bir VPN sağlayıcısı yapar. Yine de, hizmeti NordVPN ile karşılaştırdığımızda kaçırdığımız birkaç seçenek var. Bu çoğunlukla, bir sunucunun ne kadar kalabalık olduğunu ve hangi sunucuların torrentler veya akış için en uygun olduğunu görememe gibi küçük şeyler söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Ayrıca, iPhone’unuza Mullvad’ı AppStore üzerinden yükleyemezsiniz. Bunun yerine, bunu OpenVPN veya WireGuard yapılandırma dosyalarıyla yapmalısınız..

Mullvad web sitesi

Mullvad, bazı yararlı bilgiler içeren yapılandırılmış bir web sitesine sahiptir. Ana sayfada aradıklarınızın çoğunu bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı ve spesifik bilgiler SSS sayfalarında bulunabilir. Bize göre, bu her zaman uygun değildir. Mullvad’ın arkasındaki şirket ve sağlayıcının vizyonu hakkında bilgi içeren bir “yaklaşık” sayfası olsa da, diğer VPN sağlayıcılarının çoğunun bir “Özellikler” sayfasında depolayacağı daha pratik bilgileri kaçırırız.

Mullvad VPN web sitesi ana sayfası

Web sitesinde oturum açmak ve “Hesabım” sayfasına erişmek için tek ihtiyacınız olan VPN hesabınız için kullandığınız koddur. Bu kod, gizlilik söz konusu olduğunda mükemmeldir, ancak en büyük dezavantajı, kodu aldıktan sonra herkesin hesabınıza giriş yapabilmesidir. Pratikte, bu çok az fark yaratır, çünkü web sitesinin bu bölümünde mevcut olan tek seçenek, limanların yönetimi ve ödeme yapma olasılığıdır. Ne olursa olsun, farkında olunması gereken bir şey. Sonuçta, insanlar kodunuzu alıp yazılımı indirdiyse hesabınızı kullanabilirler. Bu nedenle, hesap kodunuzu asla başkasıyla paylaşmamak önemlidir.

Mullvad’ı indirmek istiyorsanız, önce giriş yapmanız gerekmeyecek. Ana sayfanın üst kısmındaki açık yeşil “İndir” düğmesini tıklayarak yazılımı indirmeniz yeterlidir. İndirme sayfasına ulaştıktan sonra, işletim sisteminiz için doğru yazılımı seçebileceksiniz.

Mullvad Kurulumu

Mullvad’i yüklemek kolaydır, ancak başka bir VPN sağlayıcısı yüklemekle aynı şekilde çalışmaz. Bu yüzden nasıl çalıştığını açıklamak için zaman ayırmak istedik. Yazılımı indirerek veya bir hesap numarası oluşturarak başlayabilirsiniz. İlk önce birini ya da diğerini yapmak prosedürü pek değiştirmez. İlk önce aşağıda açıklayacağımız bir hesap numarası oluşturmayı seçtik.

 1. Mullvad ana sayfasına gidin, aşağı kaydırın ve “Hesap Oluştur” u tıklayın. Benzersiz bir kod içeren bir sayfaya ulaşacaksınız. Bu kod, giriş yapmak ve hesabınızı yapılandırmak için ihtiyacınız olan tek şey olduğundan, güvenli kaldığınızdan emin olun.
 2. Ödemeyi tamamlayın hesap numarası sayfasındaki ödeme yönteminizi seçip belirtilen adımları izleyerek.
 3. Mullvad VPN yazılımını indirin işletim sisteminiz için .exe kurulum dosyasını indirerek.
 4. Adımları takip et Mullvad VPN kurulum ekranı ile gösterilir.
 5. Mullvad yazılımını açın kurulum tamamlandığında.
 6. Hesap numaranızı girin ve istediğiniz Mullvad VPN sunucusuna bağlanın!

Mullvad’ın görünümü ve kullanım kolaylığı

Mullvad Chicago sunucusuna bağlandıMullvad’ın yazılımı diğer premium VPN’lerin çoğuna benzese de, size izin verdiği minimum miktarda seçenek için söylenecek bir şey var. Mullvad, VPN protokolleri arasındaki seçimi sınırlamayı seçtiğinden, diğer seçeneklerin yanı sıra, yazılımın kullanımı çok kolaydır. Tek dezavantajı, farklı sunucular hakkında çok az bilgi bulunması, örneğin ne kadar meşgul olmaları ve torrentleri indirmek ve Netflix’in Amerikan sürümünü bloke etmek için uygun olup olmadıklarıdır..

Bu küçük şeylerin yanı sıra Mullvad’ın kullanılabilirliği hakkında söylenecek çok az şey var. Yazılım olağanüstü değildir, ancak her şeyi bulmak kolaydır ve iyi çalışır. Sahip olduğumuz küçük bir sıkıntı, yazılımın görev çubuğuna bağlı olması ve ekranın ötesinde herhangi bir yere tıkladığınızda en aza indirilmesiydi. Bununla birlikte, genel olarak, Mullvad görünüm ve kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda iyi, minimalist bir VPN’dir.

Fiyatlandırma ve ödeme yöntemleri

at 5 €, – bir ay, Bu yaklaşık 5,50 $, Mullvad oldukça pahalıdır. Sadece bir ay veya daha uzun bir süre için abonelik isteyip istemediğinize bakılmaksızın bu fiyat değişmez. Bu yollardan biriyle ödeme yapmayı seçerseniz, size% 10 indirim vererek Bitcoin veya Bitcoin Cash ile ödemeyi teşvik ederler. Bu büyük bir indirim olmasa da, Mullvad’ı daha uzun bir süre kullanmak istiyorsanız kontrol etmek faydalı olabilir..

Mullvad ödeme yöntemleri

Ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda, aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Paypal
 • Kredi kartı
 • banka transferi
 • homoseksüel
 • Bitcoin
 • Bitcoin Nakit
 • Nakit
 • fiş

Bitcoin veya Bitcoin Cash ile ödeme en anonim seçenektir. Parayı doğrudan banka hesabınızdan banka hesabına transfer etmek de mümkündür. Bu durumda, aktarım sırasında hesap bilgilerinizi paylaşacaksınız, yani artık tamamen anonim olmayacaksınız. Bahsetmeye değer başka bir şey de Mullvad’ın 30 günlük para iade garantisi sunduğu.

Müşteri servisi

Mullvad mükemmel müşteri desteği sunar. Yerinde canlı sohbet sunmasalar da, e-postalara hızla yanıt verirler. Sorularımıza 10 dakika içinde sık sık bir cevap aldık. Gerçek çalışanların bize cevap verdikleri ve bize çok teşekkür ettiğimiz standart cevaplar vermek yerine gerçekten bize yardım etmeye çalıştıkları açıktı..

Bize yardım edemedikleri tek şey Netflix’in Amerikan versiyonunun engelini kaldırmaktı. Mullvad güvenlik ve gizliliğe odaklandığından, Netflix’in engellemesini kaldırmamayı seçtiler. Bu bir utanç, ama Mullvad gibi bu kararı veren gizlilik amaçlı bir sağlayıcı anlıyoruz.

Sonuç kullanılabilirliği Mullvad

Mullvad’ı test ettikten sonra, sağlayıcının kullanılabilirliği ile ilgili aşağıdaki sonuçlara vardık:

 • Mullvad minimalist ancak kullanıcı dostu bir VPN sağlayıcısıdır
 • Mullvad’ın yazılımı hızlı ve kullanımı kolaydır
 • Hesap oluşturmak basittir ve birkaç tıklamayla yapılır
 • Mullvad kurulumu kolaydır
 • Mullvad’ın AppStore’da bir iOS uygulaması yok
 • Mullvad’ın müşteri desteği e-posta yoluyla şaşırtıcı bir şekilde hızlı tepki veriyor
 • Abonelik ücreti 5 € – bir ay (yaklaşık 5,50 $) olduğundan, Mullvad en ucuz VPN değildir
 • Mullvad 30 günlük para iade garantisi sunuyor

Sunucu ağı Mullvad

Mullvad oldukça geniş bir sunucu ağına sahiptir. ExpressVPN veya CyberGhost kadar büyük değildir, ancak birkaç yüz sunucu içerir. Mullvad sunucularını üç kategoriye ayırmıştır:

 • OpenVPN Sunucuları (daha “standart” VPN sunucuları)
 • WireGuard Sunucuları (“yeni” tür bir VPN sunucusu: bunlar OpenVPN sunucularından daha hızlı olmalı, ancak hala geliştirilmektedir)
 • Köprüler (çevrimiçi sansür nedeniyle diğer sunucuların kullanılamadığı durumlarda kullanılan özel bir VPN sunucusu)

Mullvad, akış veya P2P sunucuları arasında farklılık göstermez. Dahası, TorV ağı için NordVPN’in yaptığı gibi özel bir ‘Soğan’ sunucusu sunmuyorlar.

Sunucu ve konum sayısı

Mullvad’ın 39 ülkede 63 şehre yayılmış toplam 410 sunucusu bulunmaktadır. Sunucuların yerleri aşağıdaki tablolarda görülebilir:

Mullvad OpenVPN Sunucuları

ülke
Sunucu sayısı
Mekanlar
Arnavutluk1Tiran
Avustralya10Adelaide, Brisbane, Canberra, Melbourne, Perth, Sidney
Avusturya3Viyana
Belçika3Brüksel
Brezilya2São Paulo
Bulgaristan2Sofya
Kanada13Montreal, Toronto, Vancouver
Çek Cumhuriyeti3Prag
Danimarka6Kopenhag
Finlandiya6Helsinki
Fransa3Paris
Almanya20Frankfurt
Yunanistan1Atina
Hong Kong2Hong Kong
Macaristan2Budapeşte
Hindistan1Pune
İsrail1Tel Aviv
İtalya2Milan
Japonya2Tokyo
Letonya1Riga
Lüksemburg1Lüksemburg
Moldova1Kişinev
Hollanda18Amsterdam
Yeni Zelanda1Auckland
Norveç7Oslo
Polonya3Varşova
Portekiz1Lizbon
Romanya2Bükreş
Sırbistan2Belgrado, Nis
Singapur2Singapur
Güney Afrika1Johannesburg
ispanya3Madrid
İsveç57Göteborg, Helsingborg, Malmö, Stockholm
İsviçre9Zürih
Ukrayna1Kiev
Birleşik Arap Emirlikleri1Dubai
Birleşik Krallık27Londra, Manchester
Amerika Birleşik Devletleri67Atlanta, Chicago, Dallas, Denver, Los Angeles, Miami, New York, Phoenix, Piscataway, Salt Lake City, San Francisco, Seattle, Secaucus

Mullvad WireGuard Sunucuları

ülke
Sunucu sayısı
Mekanlar
Avustralya4Melbourne, Sidney
Avusturya2Viyana
Belçika2Brüksel
Brezilya1São Paulo
Bulgaristan3Sofya
Kanada7Montreal, Vancouver
Çek Cumhuriyeti3Prag
Danimarka2Kopenhag
Finlandiya1Helsinki
Fransa3Paris
Almanya5Frankfurt
Hong Kong1Hong Kong
Macaristan2Budapeşte
Hindistan1Pune
İrlanda1Dublin
İtalya3Milan
Japonya2Tokyo
Letonya1Riga
Moldova1Kişinev
Hollanda3Amsterdam
Yeni Zelanda2Auckland
Norveç3Oslo
Polonya3Varşova
Romanya3Bükreş
Sırbistan2Belgrado
Singapur1Singapur
ispanya3Madrid
İsveç9Göteborg, Malmö, Stockholm
İsviçre4Zürih
Ukrayna1Kiev
Birleşik Krallık7Londra, Manchester
Amerika Birleşik Devletleri19Atlanta, Chicago, Dallas, Los Angeles, Miami, New York, Phoenix, Piscataway, Salt Lake City, Seattle

Mullvad Köprüleri

ülke
Sunucu sayısı
Mekanlar
Avustralya1Sidney
Kanada1Montreal
Almanya1Frankfurt
Hong Kong1Hong Kong
Hollanda1Amsterdam
Norveç1Oslo
Polonya1Varşova
Romanya1Bükreş
Singapur1Singapur
İsveç3Göteborg, Helsingborg, Malmö
Amerika Birleşik Devletleri4Chicago, Los Angeles, Miami, New York
Birleşik Krallık1Londra

Özel IP adresi

Mullvad özel IP’ler sunmaz. Tüm IP adresleri paylaşılıyor ve bunun yakın zamanda değişmesini beklemiyoruz. Mullvad gizlilik ve güvenliğe odaklanmıştır ve özel bir IP gibi statik IP adreslerini bir kişiye geri izlemek daha kolaydır. Bu nedenle, bunları sunmamayı tercih ederler.

Sonuç sunucusu ağ Mullvad

Mullvad’ın sunucu ağına ilişkin sonuçlarımız:

 • Mullvad’ın tüm dünyada makul sayıda sunucusu var
 • Mullvad’da 288 OpenVPN sunucusu, 105 WireGuard sunucusu ve 17 Köprü var
 • Mullvad kullanıcıları sadece paylaşılan IP’leri kullanabilir

Mullvad’ın seçenekleri

Mullvad basit ve işlevsel bir VPN’dir. İyi bir kill switch ve Bridge sunucuları dışında, Surfshark gibi sağlayıcılar gibi ek işlevler sunmazlar. Beyaz liste, MultiHop sunucuları kullanma veya izleme engelleme olanağı yoktur. Bir bakıma, bu Mullvad’ın gücünün bir parçası: özel ve güvenli bir VPN sunmayı amaçlıyorlar. Diğer lüksler ikinci olur.

Mullvad ve Netflix

Netflix Uygulama SimgesiMullvad’ın Amerikan Netflix sürümünün engellemesini kaldırmak için çalışacağını garanti edemeyiz. Netflix, VPN kullanıcılarının hizmetlerini kullanmasını aktif olarak engellemeye çalışır ve Mullvad’ın sunucuları bu engeli aşamıyor gibi görünüyor. Onlara bunu sorduğumuzda Mullvad, bazı kullanıcıların SOCKS5 proxy’sini ve bir New York sunucusunu kullanırken Netflix’e erişmeyi başardığını bize bildirin, ancak bu bizim için işe yaramadı. Bu, bu hızlara ulaşan bir VPN için gerçek bir utanç ve Netflix akışı için mükemmel olurdu, eğer sadece size erişim vermeyi başardıysa.

Mullvad ve sel

Bittorrent logosuMullvad’ın ayrılmış P2P sunucuları olmasa da, yerel sunucularımız torrentleri indirirken çalıştı. Mullvad’ın sunucularının yüksek hızlarından dolayı dosyalar hızla indirildi. Ayrıca, BitTorrent istemcinizi korumak için Mullvad web sitesinde ek talimatlar bulabilirsiniz. Diğer müşteriler Mullvad tarafından desteklenmemektedir, çünkü bunlar açık kaynak olmadığı, reklam yazılımı veya önemsiz yazılım içerdiği veya basitçe iyi gizlilik ayarları sunmadığı için.

Sonuç seçenekleri Mullvad

 • Mullvad Netflix ile çalışmıyor
 • Mullvad ile torrent indirmek mümkündür ve BitTorrent için ekstra güvenlik seçenekleri vardır
 • Mullvad’ın bir öldürme anahtarı var
 • Mullvad’ın Bridge sunucuları yaklaşık inatçı güvenlik duvarları elde etmenize yardımcı olabilir

Sonuçlar – Mullvad ile yaşadığımız deneyim

Artıları
Eksileri
Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda çok iyiNetflix çalışmıyor
Günlük tutmazNispeten pahalı
Yalnızca en güçlü VPN protokollerini kullanırİOS için yazılım yok
Son derece hızlı sunucular“14 Göz” ülkesinde
Çok kullanıcı dostu yazılım
Müşteri desteği hızlı tepki veriyor
İsteğe bağlı WireGuard sunucuları
Torrentlerle indirme mümkün

Sonuçta, Mullvad mükemmel bir VPN sağlayıcısıdır. Çoğunlukla güvenlik ve gizliliğe odaklansalar da, hız ve kullanılabilirlik konusunda da çok iyi puan alıyorlar. Görüşümüze göre, Mullvad şüphesiz en iyi VPN’lerden biridir. Tek dezavantajı Mullvad’ın oldukça pahalı olması ve Netflix’in (Amerikan versiyonu) ile çalışmamasıdır. Bazı kullanıcılar için bu, Netflix’e kullanıcılara erişim sağlayan daha ucuz bir VPN seçmek için yeterli bir neden olacaktır..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me