VPN-të më të mira për iPhone. Opsionet më të mira u provuan dhe testuan. VPNOverview

Këto ditë është duke u bërë gjithnjë e më e rëndësishme të ndërmerrni disa masa paraprake shtesë sa herë që jeni në internet. Rrjetet publike Wi-Fi nuk janë gjithmonë të sigurta për t’u përdorur, dhe shumë faqe në internet dhe organizata po ndjekin aktivitetet tuaja në internet. Si i tillë, për të siguruar veten që nuk ka palë (me qëllim të keq) që shikojnë çdo veprim tuaj në internet, është mirë të merrni disa masa sigurie, siç është përdorimi i një VPN (Virtual Private Network).


Përdoruesit e iPhone gjithashtu mund të përfitojnë shumë nga përdorimi i një lidhjeje VPN. Shtë e vërtetë që iPhones në përgjithësi kanë veçori të mira anti-malware. Sidoqoftë, këto natyrisht nuk ndikojnë në sigurinë e rrjeteve me të cilët lidheni, të cilat mund të jenë akoma të pasigurt. Malware ose asnjë malware, përdorimi i rrjeteve të pasigurta mund të çojë në një mori çështjesh, thjesht mendoni se hakerat që vjedhin të dhënat tuaja për shembull. Kjo është arsyeja pse është një ide e mirë të instaloni një VPN, e cila ndihmon në sigurimin e lidhjes tuaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme sepse shumë përdorues të iPhone dhe smartphone mbështeten në rrjetet publike Wi-Fi këto ditë, veçanërisht kur udhëtojnë.

Për fat të mirë, instalimi i një VPN në iPhone tuaj është i thjeshtë dhe i lehtë. Do të arrijmë tek kjo më vonë. Por së pari, shikoni udhëzuesin tonë për zgjedhjen e një VPN të mirë për iPhone tuaj dhe 3 kryesorët e VPN-ve për iPhone.

Cilin VPN për të zgjedhur për iPhone tuaj? – 3-të tona kryesore

Lessshtë e panevojshme të thuhet, për të zgjedhur VPN-në e duhur, së pari duhet të dini se çfarë po kërkoni në një VPN. Disa kritere të rëndësishme, të cilave ne i kushtuam vëmendje të veçantë në zgjedhjen e 3 tonë të lartë dhe të cilat ka të ngjarë të jenë të rëndësishme për ju për t’u marrë parasysh, mund t’i gjeni më poshtë.

 • shpejtësi: VPN zvogëlojnë shpejtësinë e lidhjes tuaj të internetit në një shkallë. Sidoqoftë, ka ndryshime të mëdha në këto ulje të shpejtësisë ndërmjet ofruesve të ndryshëm. Me disa ju mezi do të vini re asgjë dhe me të tjerët vëreni një ndryshim domethënës. Kjo është arsyeja pse ne i kemi kushtuar vëmendje kësaj kur provuam VPN të ndryshme në iPhone-in tonë.
 • Siguria dhe intimiteti: Për të përcaktuar shkallën e sigurisë dhe intimitetit të ofruar nga një VPN, ne kemi parë protokollet e ofruara dhe politikën e prerjeve të VPN. Ne gjithashtu konsideruam nëse një VPN ka marrë ndonjë mbulim negativ negativ në lidhje me sigurinë ose shkeljet e intimitetit. Së fundmi, morëm parasysh veçoritë e sigurisë, të tilla si një ndërprerës vrasës. 
 • User-mirëdashësi: Për shkak se, padyshim, njerëzit janë më pak të interesuar të instalojnë dhe përdorin një VPN e cila është e vështirë për të lundruar dhe jo miqësore për përdoruesit, ne gjithashtu e konsideruam mirëdashësinë ndaj përdoruesve si një kriter të rëndësishëm. Kjo do të thotë se kemi kushtuar vëmendje edhe për hartimin dhe pamjen e një ndërfaqe VPNs dhe cilësinë e ekipit të tij të shërbimit ndaj klientit.
 • Servers: nëse përdorni një VPN për të zhbllokuar faqet, dëshironi që një VPN të ketë shumë serverë të ndryshëm në vende të ndryshme. Për shembull, nëse përdorni një server VPN në Gjermani, nuk do të keni mundësi të hyni në Netflix Amerikan. Gjithashtu, sa më afër të jetë një server VPN në vendndodhjen tuaj, aq më shpejt do të merrni shpejtësitë.
 • Karakteristika dhe opsione shtesë: Jo të gjitha VPN-të nuk janë krijuar të barabarta, natyrisht. Kjo gjithashtu vlen për opsionet shtesë të ofruara nga ofruesit e ndryshëm VPN. Ndërsa disa VPN mund të konsiderohen zgjidhje për privatësinë “pa frills”, ofruesit e tjerë nuk dalin nga rruga e tyre për të ofruar mundësi shtesë. Këto mund të variojnë nga reklamuesit e reklamave deri tek serverët e mbytur. Ne gjithashtu i kushtuam vëmendje opsioneve shtesë siç janë aftësitë e zhbllokimit të gjeo dhe pajtueshmëria e Netflix.
 • kosto: Sigurisht, të gjithëve u pëlqen të kursejnë pak para. Kjo është arsyeja pse ne gjithashtu u siguruam të marrim parasysh koston dhe vlerën.

Bazuar në kriteret e mësipërme, ne dolëm me 3 kryesuesit e mëposhtëm të VPN-ve më të mira për iPhone.

1. ExpressVPN

Ne ju rekomandojmë ExpressVPN të gjithë përdoruesve të iPhone, sepse ky premium VPN nuk ka asnjë të metë kur bëhet fjalë për sigurinë, shpejtësinë dhe mirëdashësinë e përdoruesit. Ky VPN do të mbrojë të dhënat tuaja dhe ka një rrjet të madh serverash me më shumë se 3000 server në 94 vende. Për t’i bërë gjërat edhe më të mira, ExpressVPN është një përshtatje e shkëlqyeshme për iPhone, falë aplikacionit të tij të shkëlqyeshëm. Aplikacioni është i dizajnuar mirë dhe i lehtë për t’u lundruar. ExpressVPN është ndoshta VPN më e mirë tani, e cila gjithashtu ndodh të jetë shumë e përshtatshme për iPhone. Dobësia e vetme: Ky VPN është pak më i çmueshëm se shumë nga konkurrentët e tij. Për fat të mirë, megjithatë, ju mund ta provoni VPN falas, falë garancisë për 30 ditë kthim të parave.

2. CyberGhost

CyberGhost është një ofrues i shkëlqyer i VPN për një çmim shumë të arsyeshëm. Serverat e tij janë të shpejtë, siguria e tij është padyshim e azhurnuar dhe aplikacioni është shumë miqësor. Një avantazh tjetër i madh i ofruar nga CyberGhost është garancia e kthimit të parave prej 45 ditësh. Kjo është një garanci më e gjatë për kthimin e parave sesa ofrohet nga shumica e ofruesve të tjerë VPN. Si i tillë, mund të thoni që keni një “periudhë provë” më të gjatë me CyberGhost. E vetmja negative, nëse dëshiron, që ka CyberGhost, është se serverët e saj janë pak më të ngadaltë se serverët e ExpressVPN dhe serverët e Surfshark, sipas testeve tona. Sidoqoftë, CyberGhost është ende një zgjedhje e shkëlqyeshme për një VPN të mirë në iPhone tuaj.

3. Surfshark

Surfshark është padyshim një VPN që ju rekomandojmë përdoruesve të iPhone dhe përdoruesve të VPN në përgjithësi. Një nga arsyet është se ajo argumenton ofron vlerën më të madhe të çdo VPN premium atje. Quiteshtë mjaft e mundshme ofruesi më i lirë VPN i madh, me vetëm 1,99 dollarë për një pajtim 2-vjeçar. Ajo gjithashtu ofron shpejtësi të mirë dhe një program të shkëlqyeshëm, të lehtë për t’u lundruar. Siguria dhe intimiteti i ofruar nga Surfshark janë të nivelit të parë. Surfshark është relativisht i ri në tregun VPN, pasi ka treguar shumë përmirësime në një hapësirë ​​të shkurtër kohe. Arsyeja kryesore për shumë për të shkuar me këtë ofrues, megjithatë, është ende çmimi i saj i ulët dhe vlera e madhe që ofron. Surfshark gjithashtu ofron një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

Aplikacione falas me pagesë të paguar VPN për iPhone

Me kaq shumë VPN atje, sigurisht që ekzistojnë edhe disa Rrjete Private Virtuale private. Edhe pse këto mund të duken të shkëlqyera në fillim, shumica e VPN-ve vijnë me disa pengesa të rëndësishme. Për shembull, shumë VPN të lira zbatojnë një kufi të të dhënave, kufijtë e shpejtësisë dhe ndonjëherë kufijtë e serverëve. Për më tepër, ka pasur hulumtime që tregojnë se privatësia dhe siguria e ofruar nga VPN falas shpesh nuk është e shkëputur.

Nëse akoma dëshironi të shihni nëse një VPN falas ka të drejtë për ju, ju këshillojmë të lexoni artikullin tonë për shërbimet më të mira falas VPN. Në këtë artikull diskutojmë disa ofrues falas VPN të cilët, në kundërshtim me shumë shërbime falas VPN, janë VPN shumë të mira. Vini re se ne nuk kemi kushtuar vëmendje të veçantë për pajtueshmërinë e iPhone kur krijojmë listën tonë të VPN më të mirë falas.

Pse të përdorni një VPN për iPhone?

Nëse jeni duke përdorur rrjete publike Wi-Fi, gjithmonë ekziston mundësia që të tjerët po përpiqen të vjedhin të dhënat tuaja. Sidomos në disa destinacione festash, rrjetet publike Wi-Fi nuk janë gjithmonë të sigurta. Duke përdorur një VPN, ju mund ta bëni më të vështirë për kriminelët në internet që të mbajnë të dhënat tuaja, të tilla si log-in tuaj të postës elektronike ose të dhënat tuaja të bankingut online. Gjithashtu, një VPN ju ndihmon të rimarrni privatësinë tuaj në internet. Gjithashtu, me një VPN mund të anashkaloni të ashtuquajturat gjeo-kufizime. Për shembull, një VPN mund t’ju ndihmojë të keni qasje në versionin amerikan të Netflix, pavarësisht se ku jeni në botë.

Deri tani, ju me siguri e dini se çfarë mund të bëjë një VPN për ju. Sidoqoftë, më poshtë do të gjeni një përmbledhje të shkurtër të avantazheve të përdorimit të një VPN në iPhone tuaj.

arsye
Shpjegim
Duke e bërë lidhjen tuaj në internet më të sigurt.Për shumë nga lexuesit tanë, kjo është arsyeja kryesore për të përdorur një VPN. Përdoruesit e iPhone nuk janë gjithmonë të vetëdijshëm për rreziqet që u paraqesin rrjeteve publike Wi-Fi. Meqenëse integrimi i veçorive të sigurisë së një iPhone shpesh nënkupton që nuk kërkohet softuer shtesë antivirus, përdoruesit e iPhone harrojnë ndonjëherë që rrjetet gjithashtu mund të jenë të rrezikshme. Rrjetet publike Wi-Fi mund të shfrytëzohen nga kriminelët kibernetikë për të hyrë në të dhënat tuaja, të tilla si fjalëkalimet, fotografitë dhe madje të regjistroheni në detaje për bankingun online. Prandaj, arsyeja më e rëndësishme që shumica e përdoruesve të iPhone të marrin një VPN, është të sigurojnë lidhjen e tyre.
Mbrojtja e intimitetit tuaj onlineShumë njerëz, përdorues të iPhone ose në të kundërt, nuk i shikojnë sytë për të spiunuar sa i përket jetës së tyre në internet. Në fund të fundit, kompanitë mund të përdorin informacionin tuaj personal për t’ju shërbyer reklamave në shënjestër dhe telasheve të tjera. Për shumë njerëz, mbrojtja e intimitetit të tyre është thelbësisht e rëndësishme. Gjithashtu, në disa vende të cilat nuk karakterizohen nga shumë liri politike ose fetare, madje mund të jetë e rrezikshme të vizitoni disa faqe në internet ose të shprehni ide të caktuara në internet pa përdorur diçka për ta bërë veten më anonim në internet, siç është një VPN. Së fundmi, shumë njerëz përdorin një VPN për shkarkim anonim.
Zhbllokimi i faqeve të internetit dhe shërbimet e transmetimitNjë arsye tjetër që njerëzit përdorin një VPN, e cila po rritet në popullaritet këto ditë, është aftësia e një VPN për të zhbllokuar shumë përmbajtje të kufizuara gjeo. Për shembull, një VPN mund t’ju ndihmojë të përdorni internet-in ose përmbajtjen e huaj, të cilat përndryshe do të bllokohen. Për shembull, mund t’ju ​​ndihmojë të hyni në versionin amerikan të Netflix, pavarësisht se nuk jeni në SH.B.A., ose iPlayer i BBC, pa qenë në Britani të Madhe.

Instalimi i një aplikacioni VPN në iPhone

Ka shumë mënyra për të instaluar një aplikacion VPN në iPhone tuaj. Gjithashtu, shumica e ofruesve të VPN e kanë lehtësuar këtë në një proces të lehtë dhe të përshtatshëm. Sidoqoftë, ne do t’ju japim një udhëzues të shkurtër hap pas hapi, i cili është i zbatueshëm për shumicën e përdoruesve të iPhone.

 1. Merrni një pajtim me një ofrues VPN (një të cilin e dini se ka një aplikacion iPhone).
 2. Shkarkoni aplikacionin VPN nga dyqani i aplikacioneve.
 3. Hapni aplikacionin dhe regjistrohuni me detajet tuaja të hyrjes.
 4. Nëse dëshironi, mund të shkulni cilësimet e VPN sipas dëshirës tuaj. Mendoni protokolet, opsionet shtesë të sigurisë, etj.
 5. Së fundmi, aktivizoni lidhjen VPN. Sapo të shtypni lidhjen, iPhone juaj ka shumë të ngjarë të ju kërkojë të rregulloni konfigurimin e lidhjeve VPN. Thjesht ndiqni hapat.

Instalimi i një VPN në iPhone tuaj me dorë

Përveç instalimit të një aplikacioni të dedikuar, mund të instaloni gjithashtu një VPN në iPhone tuaj me dorë. Për ta bërë këtë, do t’ju duhen disa detaje, siç tregohet në pamjen e mëposhtme.

Shtoni pamjen e konfigurimit të VPN

Pasi të keni arritur në këtë ekran, do të duhet të plotësoni disa detaje të cilat mund t’i gjeni në faqen e internetit të ofruesit tuaj VPN.

Për të arritur në këtë ekran, thjesht ndiqni këto hapa:

 1. Së pari, shkoni tek Cilësimet.
 2. Pasi të jeni atje, lëvizni poshtë tek “i përgjithshëm“.
 3. Tani lëvizni poshtë dhe zgjidhni “VPN“.
 4. Së fundmi, zgjidhni “Shtoni konfigurimin e VPN“.

Në këtë mënyrë ju mund të instaloni me dorë një VPN në iPhone tuaj. Sidoqoftë, vini re se kjo mënyrë për të bërë gjëra është dukshëm më pak “miqësore për përdoruesit”. Në fund të fundit, nëse doni të shkulni lidhjen tuaj VPN në çfarëdo mënyre, gjithmonë do t’ju duhet të ktheheni në këtë ekran dhe t’i ndryshoni gjërat manualisht. Ndërsa përdorni një aplikacion VPN kjo është shumë më e lehtë, shpesh ndodh automatikisht dhe ndërrimi i serverave është shumë më i përshtatshëm.

Përfundim: VPN më e mirë për iPhone

Përmbledhur shkurtimisht, VPN-të më të mira për iPhone tani në librin tonë, janë tre në vijim:

 1. ExpressVPN
 2. Cyberghost
 3. Surfshark

Të gjithë VPN-të e mësipërme funksionojnë shkëlqyeshëm në iPhone. Në fund të fundit, të gjitha kanë marrë aplikacione të shkëlqyera, miqësore për përdoruesit për iPhone dhe performojnë shumë mirë kur bëhet fjalë për shpejtësinë dhe sigurinë. Për më tepër, ExpressVPN nuk është vetëm një nga VPN-të më të mira për iPhone, por edhe VPN-ja më e mirë në përgjithësi për mendimin tonë. CyberGhost ofron një vlerë të madhe me çmime shumë të arsyeshme, ndërsa Surfshark është aq i përballueshëm për një premium-VPN, sa që krijon një VPN të shkëlqyeshme për herë të parë për përdoruesit e iPhone. Nëse nuk mund të gjeni një VPN që ju pëlqen midis këtyre tre opsioneve, mund të shihni një përmbledhje të dobishme të të gjitha VPN-ve që kemi testuar. Për më tepër, ky buton ju lejon të filtroni VPN-të sipas çdo gjëje, nga çmimi, deri tek veçoritë deri tek përputhshmëria me iPhone. Shfletim i lumtur dhe i sigurt!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map