VPN më e mirë për Kinën: Anashkaloni firewallin kinez | VPNoverview.com

Kina është një vend me rritje ekonomike të pashembullt. Në të njëjtën kohë, Kina është bërë një nga fuqitë më të mëdha në botë. Fatkeqësisht, Kina është gjithashtu një vend ku interneti falas nuk është aq i disponueshëm sa është në Perëndim. Kushdo që udhëton për në Kinë do të zbulojë që faqet si Gmail, Facebook dhe YouTube nuk funksionojnë më. Shtë turp sepse tremb turistët, bizneset dhe emigrantët perëndimorë. Për më tepër, qytetarët kinezë nuk kanë qasje në të gjitha informacionet që janë atje.


Për fat të mirë, ekziston një mënyrë për të anashkaluar barrierat kineze. Zgjidhja është mjaft e thjeshtë: Përdorni një VPN. Një VPN është një program softuer që mbron lidhjen tuaj të internetit dhe ju lidh me internetin përmes një serveri në një vend tjetër. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar saktësisht se si funksionon kjo dhe cilat VPN janë zgjidhja më e mirë për t’u përdorur në Kinë.

Firewall i Madh i Kinës: Pse Kina bllokon faqet e internetit?

Kina me Lock

Firewall i Madh i Kinës, i njohur gjithashtu si ‘Mburoja e Artë’ është sistemi më i madh i censurimit të internetit në botë. Jo të gjitha pjesët e internetit në të cilat mund të përdorni lehtësisht në Sh.B.A janë gjithashtu të arritshme në Kinë. Google, Facebook, Twitter, YouTube dhe shumë faqe të tjera janë të bllokuara. Por pse?

Epo, gjëja është: Duke bllokuar faqet, qeveria kineze po përpiqet të mbrojë qytetarët e saj nga përmbajtja që mund të konsiderohet e rrezikshme ose e papërshtatshme. Sidoqoftë, është qeveria kineze që vendos se çfarë është jo-proporcionale dhe çfarë jo. Për më tepër, kjo do të thotë që kompanitë kineze mbrohen gjithashtu nga konkurrenca nga jashtë. Për shembull, pasi qytetarët janë në gjendje të hyjnë vetëm në versionin kinez të Facebook, ata janë të detyruar ta përdorin atë më shumë sesa një konkurrent nga jashtë Kinës. Gjithashtu, e bën më të lehtë për qeverinë të kontrollojë të dhënat e kompanive dhe qytetarëve kinezë.

Për ta arritur këtë, muri i zjarrit përbëhet nga një larmi teknologjish. Kjo përfshin bllokimin e adresave IP të faqeve të internetit, si dhe filtrimin e Sistemeve të Emrave të Domainit (DNS), URL-ve dhe paketave. Kina po bllokon gjithashtu aktivisht VPN-të. Por Kina është një vend i madh, kështu që është e pamundur për qeverinë të vëzhgojë në detaje të gjitha aktivitetet e internetit të qytetarëve të saj. Si rezultat, zjarri i zjarrit mund të jetë shumë i papajtueshëm: Një sit që bllokohet në një provincë mund të jetë i arritshëm në një provincë tjetër.

Kjo do të thotë që muri i zjarrit të madh nuk është i siguruar në mënyrë të përkryer. Shtë një lojë e vazhdueshme e maceve dhe miut midis vendeve të bllokuara dhe autoriteteve kineze. Së pari, dikush gjen një vrimë në mur, pastaj Kina e mbyll këtë vrimë dhe fillon përsëri rrethin.

Cilat faqe në internet janë bllokuar në Kinë?

Qeveria kineze ka disa arsye për bllokimin e vendeve. Ndonjëherë bëhet fjalë për ‘mbrojtjen’ e qytetarëve të tyre, ndonjëherë për të parandaluar konkurrencën nga jashtë dhe nganjëherë të zbatimit ose ndalimit të një ideologjie të veçantë. Cilado qoftë arsyeja, është e bezdisshme për vizitorët perëndimorë të këtij vendi të bukur.

Ka një përmbledhje të vendeve të bllokuara më poshtë. Ne nuk i përmendim të gjitha faqet që janë bllokuar (ajo listë është thjesht shumë e madhe), por ju ofrojmë disa site të njohura dhe të përdorura zakonisht të bllokuara.

Siti i bllokuar 
SINCE BLOCKED 
Wikipedia kineze (pjesë)Maj 2015
mosmarrëveshjeKorrik 2018
DropboxQershor 2014
DuckDuckGoShtator 2014
FacebookKorrik 2009
FlickrKorrik 2014
Google (Hartat, Dokumentet, Gmail etj)Maj 2014
HBOQershor 2018
InstagramShtator 2014
Microsoft OneDriveKorrik 2014
Netflixi panjohur
PinterestMars 2017
PornhubMaj 2012
RedditGusht 2018
SlideSharei panjohur
Gjiri i PiratëveShkurt 2012
eshkëi panjohur
Torproject2008
Twitch.tvShtator 2018
CicërojQershor 2009
vimeoTetor 2009
WhatsAppShtator 2017
YouTubeMars 2009

Gmail, Facebook dhe YouTube në Kinë

Për fat të mirë, një VPN është një zgjidhje e thjeshtë dhe mjaft e njohur për të kundërshtuar censurimin e internetit kinez. Me një VPN, ju lehtë mund të anashkaloni barrierat pasi ju lidh në internet përmes një serveri të vendosur jashtë Kinës. Për shembull, trafiku në internet mund të devijohet përmes Gjermanisë. Zjarri kinez mund të shohë vetëm se jeni duke u lidhur me një server gjerman, dhe jo se jeni duke u lidhur me Google. Ky server është i lejuar, kështu që lidhja juaj mund të krijohet. Kina nuk e di që në të vërtetë po përdorni Google përmes atij serveri të jashtëm. Mund të jetë e vështirë të kuptohet saktësisht se si funksionon një VPN, por në përgjithësi funksionon si më poshtë:

Hyrja në YouTube nga Kina pa një VPN

Youtube në Kinë pa një PVN

Pa një VPN, zjarri kinez shikon që po përpiqeni të hyni në një sit të cilin ata e kanë bllokuar. Do të merrni një mesazh duke thënë se faqja që po përpiqeni të vizitoni nuk është e arritshme.

Qasja në YouTube nga Kina me një VPN

Youtube Kina me një VPN

Me një VPN, të dhënat tuaja do të kodohen dhe zjarri kinez do të shohë vetëm se doni të lidheni me një server në një vend tjetër. Zjarri kinez nuk e njeh këtë si një uebfaqe të bllokuar dhe do të lejojë lidhjen. Sajti që po përpiqeni të vizitoni tani do të jetë i arritshëm.

Tre VPN-të më të mira për Kinën

Ka VPN që kanë karakteristika të veçanta që lejojnë që të anashkalojnë murin zjarri kinez pa u zbuluar. Ju shpesh mund t’i instaloni këto VPN në smartphone ose tabletë tuaj në mënyrë që t’i përdorni ato lirshëm në Kinë. Më poshtë do të gjeni një përmbledhje të ofruesve më të mirë të VPN për Kinë. Po kërkoni më shumë? Shikoni mjetin tonë të krahasimit VPN.

ExpressVPN për Kinën

ExpressVPN nuk është shërbimi më i lirë VPN por është një nga më të mirat për Kinën. Ai përdor serverë vjedhurazi në Hong Kong të cilët janë krijuar posaçërisht për të anashkaluar murin mbrojtës. ExpressVPN gjithashtu ka serverë afër Kinës për një internet pa censurë sa më shpejt të jetë e mundur. ExpressVPN përdor një ndërprerës vrasjeje për privatësinë e klientëve të saj. Kjo ndalon të gjitha aplikimet në internet sa më shpejt që VPN është shkëputur. Kjo do të thotë që asnjë informacion nuk do të ekspozohet përmes një lidhjeje të pasigurt. Shërbimi VPN gjithashtu siguron mbrojtje nga rrjedhja DNS, mbrojtje nga rrjedhjet WebRTC dhe encryption OpenVPN me fshehtësi të përsosur përpara për të shifruar informacionin tuaj dhe për të siguruar privatësinë tuaj. Mund të tingëllojë pak teknike, por në fund të fundit është që të mbeteni të sigurt dhe anonimë, madje edhe në Kinë.

NordVPN për Kinën

NordVPN përdor një metodë tjetër për të anashkaluar murin e zjarrit të quajtur “teknologji Obfsproxy VPN”. Kjo është e njëjta teknologji e fortë që Tor përdor për të kapërcyer pengesat. Me këtë shërbim, nuk keni nevojë të shqetësoheni për privatësinë. NordVPN gjithashtu përdor një ndërprerës vrasës dhe siguron mbrojtje nga rrjedhja DNS. NordVPN ka kriptim OpenVPN me fshehtësi perfekte përpara. Ju duhet të lidheni përmes një serveri të veçantë NordVPN sepse duhet të përdorni Obfsproxy.

VyprVPN për Kinën

VyprVPN përdor përzgjedhjen e portit dhe teknologjinë e fshehtë të quajtur “Kameleon”. Kjo teknologji është krijuar posaçërisht për të anashkaluar murin e zjarrit. Kjo e bën trafikun tuaj të koduar VPN të duket si një trafik i rregullt në internet. Gjëja më befasuese në lidhje me këtë shërbim VPN është se ai ka kontroll të plotë mbi të gjithë infrastrukturën e tij. Nuk ka palë të treta që rritin shpejtësinë dhe intimitetin. Disavantazhet janë që regjistrat e lidhjeve të mbahen (kur lidheni me VPN) dhe se P2P (përrua) nuk lejohet.

Instalimi i një VPN për Kinën

Ju nuk keni nevojë për njohuri teknike praktike për të instaluar një VPN. Ju mund të instaloni një VPN thjesht duke shkarkuar një skedar dhe duke ekzekutuar atë. Ajo funksionon njësoj si instalimi i Spotify, për shembull. Instaloni një VPN në desktopin tuaj duke përdorur këtë udhëzues hap pas hapi:

  • Shkoni në uebfaqen e ofruesit tuaj të zgjedhur VPN
  • Zgjidhni një pajtim forma dhe Krijo nje llogari
  • Shkarkoni skedarin e instaluesit VPN për sistemin tuaj operativ ose futuni në faqen e internetit dhe shkarkoni skedarin e instalimit nga faqja e llogarisë tuaj
  • Drejtoni skedarin e instalimit posa të ketë mbaruar shkarkimi
  • Drejtoni magjistarin e instalimit nga skedari i shkarkuar
  • Kur të instalohet programi VPN, mundeni hapur ajo
  • Pas hapjes së softuerit që mundeni hyni në llogari që krijuat
  • Pasi të keni hyrë në llogari, jeni në programin VPN. Ju mund përfundimisht ndryshoni cilësimet dhe zgjidhni një server
  • Ndizni VPN. Zakonisht ekziston një buton ose ndërrim i dukshëm në programin VPN. Pasi të jetë lidhur VPN, ju mund të shijoni internetin pa censurë në Kinë

Në Android ose iOS kjo funksionon shumë njësoj, por thjesht mund ta shkarkoni softuerin nga App Store ose Google Play. Shtë gjithashtu e dobishme që nuk keni nevojë të keni një llogari të veçantë për secilën pajisje. Ju mund të instaloni VPN tuaj në të gjitha pajisjet tuaja dhe ju duhet vetëm një llogari dhe pajtim për t’u kyçur.

Ju lutem vini re: Disa site ofruesish VPN janë bllokuar në Kinë. Kjo do të thotë që ju nuk mund të shkarkoni dhe instaloni VPN ndërsa jeni në Kinë. Kështu që gjithmonë sigurohuni që të instaloni VPN para se të shkoni në Kinë. Mund të jetë e vështirë të ndërpritet një abonim VPN nga Kina.

A janë legal VPN në Kinë?

Për shkak se Kina bllokon VPN-të, mund të pyesni veten nëse VPN-të janë të paligjshme në Kinë. Kjo është pak e një zone gri. Deri më tani, nuk ka pasur raste të raportuara nga dikush që ka probleme në përdorimin e një VPN, por Kina po përpiqet ta bëjë sa më të vështirë të jetë e mundur përdorimi i një VPN. Faqet VPN janë të bllokuara dhe programi VPN për Android dhe iOS nuk është i disponueshëm në App Store. Në vitin 2015, lidhjet telefonike të të gjithë përdoruesve të VPN në Xinjiang u shkëputën. Kjo lidhje nuk u rivendos derisa të hiqej programi VPN. Sidoqoftë, kjo ishte njëfishtë.

Si i huaj, do të hasni shumë pak probleme nëse përdorni një VPN në Kinë. Edhe pse VPN-të të cilat nuk janë aprovuar nga shteti kohët e fundit janë ndaluar në Kinë, ende nuk është bërë asgjë në lidhje me këtë. Me pak fjalë: Ende nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, por është një ide e mirë të mbani azhurnuar lajmet në lidhje me përdorimin e VPN në Kinë.

Alternativa kineze për vendet perëndimore

Ndoshta nuk dëshironi të përdorni një VPN ose jeni kurioz për alternativat kineze në vendet perëndimore. Kina ka homologun e saj për pothuajse çdo sit të njohur perëndimor. Ata kanë motorët e tyre të kërkimit, faqet e internetit të videove dhe mediat sociale. Kindshtë interesante të shihet. Ndoshta ju mund të lidheni edhe më mirë me vendasit duke përdorur këto faqe. WeChat është veçanërisht i popullarizuar në Kinë. Përdoret pothuajse për çdo gjë dhe do të humbisni vërtet nëse jeni në Kinë për një kohë të gjatë dhe nuk e përdorni. Në çdo rast, tabela më poshtë tregon disa site dhe shërbime të zakonshme perëndimore së bashku me homologun e tyre kinez. Jo gjithmonë është ndalim. Ndonjëherë ka arsye të tjera pse vendet funksionojnë mirë në Perëndim por jo në Kinë (si konkurenca, legjislacioni, etj.).

Siti i përbashkët ose shërbimi 
CHINESE ALTERNATIVE 
FacebookWeChat *, QQ
GoogleBing, Google.cn (nuk funksionon gjithmonë), Baidu
hartat e GoogleGoogle.cn, Baidu Maps, Harta e Hapur Rruga, Mapquest
Faqet e lajmeve Quartz, Asia Times, China Daily, The Diplomat, China Morning Post Morning
Uebfaqet e blerjeve onlineTaobao, Tmall
PinterestWoxihuan
Faqet e rishikimit të rindërtimit Dianping
eshkëTantan
CicërojWeibo
UberDiDi, Mobike (për biçikleta)
YouTubeYouko Tudou, Bilibili

* Krahasimi i WeChat (Weixin) me Facebook në të vërtetë nuk e bën atë ndonjë drejtësi. WeChat është shumë më i madh dhe përdoret për qëllime të tjera. Shtë një lloj mega platforme që përbëhet nga Instagram, Facebook, WhatsApp, Uber, Apple Pay dhe më shumë. Mund të bëni pyetje, të porosisni një taksi, të paguani në restorante etj. Kinezët e përdorin atë për pothuajse çdo gjë dhe për këtë arsye rekomandohet që të hidhni një vështrim në të dhe ta përdorni nëse do të jeni në Kinë për një kohë të gjatë. Ekzistojnë gjithashtu disa site dhe shërbime kineze për të cilat ne në fakt nuk kemi asnjë alternative. Një shembull i kësaj është Douban. Douban është një kombinim i IMDb, Spotify, SoundCloud dhe Myspace. Shtë një vend takimi për të gjitha llojet e interesave kulturore siç janë filmat dhe muzika.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me