Si të përdorni një VPN me Chromecast tuaj në 2019 | VPNOverview

Google Chromecast është një media player i dobishëm që ju lejon të transmetoni filma, seri, sporte dhe muzikë nga pajisjet tuaja në TV tuaj. Mund të shfrytëzoni sa më mirë nga dongle juaj Chromecast me një VPN. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë për përparësitë e ndryshme për të përdorur Chromecast-in tuaj në kombinim me një VPN dhe si ta përdorni.


Me një Chromecast ju lehtë mund të transmetoni media në televizionin tuaj. Sidoqoftë, disa shërbime streaming mund të imponojnë kufizime gjeografike për përmbajtje të caktuar. Për të përfituar të gjithë këtë material të kufizuar, mund të përdorni një VPN. Për më tepër, një VPN sigurohet që gjithçka që bëni në internet, përfshirë transmetimin, të jetë anonim dhe i sigurt. Asnjë haker apo qeveri nuk duhet të jetë në gjendje të shohë atë që po transmeton, apo jo?

Ofruesit më të mirë të VPN për Google Chromecast

Shouldfarë duhet të kërkoni në një VPN për Google Chromecast? Ndoshta tipari më i rëndësishëm është shpejtësia. Transmetimi i filmave ose muzikës kërkon një lidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme në internet. Disa ofrues të VPN ngadalësojnë lidhjen tuaj pak për shkak të shtresave të ndryshme të sigurisë. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN të mirë për të filluar, shpejtësia është e rëndësishme të kërkoni.

Shumica e ofruesve të VPN kanë servera në shumë vende. Vendndodhjet e serverëve të tyre janë thelbësore nëse planifikoni të ndryshoni vendndodhjen tuaj virtuale me një VPN. Shtë praktike të kesh shumë vende për të zgjedhur sepse kjo rrit mundësinë që ju të gjeni një vend ku është në dispozicion rryma juaj.

Më në fund, cilësia e përgjithshme e një VPN do të ndikojë në përvojën tuaj me të në kombinim me Chromecast-in tuaj. Ofruesit më të mirë VPN kanë aplikacione miqësore ndaj përdoruesve dhe shërbim të shkëlqyeshëm ndaj klientit. Lexoni gjithashtu artikullin tonë me rishikime të ofruesve të përgjithshëm më të mirë të VPN.

Duke pasur parasysh këto karakteristika, ne krijuam një nga tre ofruesit më të mirë të VPN për t’u përdorur në kombinim me Chromecast-in tuaj.

1. ExpressVPN për Chromecast

ExpressVPN ka qenë një nga ofruesit më të mirë të VPN për vite me radhë. Ata kanë mbi 2000 servera në më shumë se 90 vende të ndryshme. Kjo është më se e mjaftueshme për të gjetur gjithmonë vendin që ju nevojitet për rrjedhën tuaj të veçantë.

ExpressVPN është shumë e shpejtë, kështu që transmetimi i filmave, serive dhe muzikës nuk duhet të jetë problem.

Aplikimet e tyre janë miqësore dhe të qarta. Për më tepër, nëse nuk mund të kuptoni se si të merrni diçka për të punuar, shërbimi i tyre për klientët do të jetë i lumtur t’ju ndihmojë në çdo kohë. Lexoni gjithçka në lidhje me këtë ofrues në vlerësimin tonë të plotë të ExpressVPN.

2. Surfshark për Chromecast

Surfshark në një kohë të shkurtër është provuar të jetë një shërbim shumë i besueshëm dhe i përballueshëm. Ata kanë një nga marrëveshjet më të mira atje me 1,80 dollarë në muaj dhe një rrjet shumë të besueshëm të serverëve me mbi 1000 servera të ndryshëm në 61 vende. Surfshark gjithashtu ka një shërbim mjaft të mirë të klientëve i cili do t’ju përgjigjet të gjitha pyetjeve tuaja përmes postës elektronike, megjithëse mund të zgjasë një ditë. Kriptimi i tyre dhe lehtësia e përdorimit është gjithashtu e shkëlqyeshme. Në përgjithësi, marka e hapur është një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetimin e Chromecast.

3. CyberGhost për Chromecast

CyberGhost ka mbi 2700 serverë në të gjithë botën. Kjo ofertë ju ofron zgjedhje të mjaftueshme për të qenë gjithmonë në gjendje të përdorni materialin gjeo-bllokuar.

Ky ofrues ka shpejtësi të mjaftueshme për të gjitha seancat tuaja të transmetimit. Për më tepër, CyberGhost është i përshtatshëm nëse doni të përdorni shërbime streaming si Netflix.

CyberGhost lejon që 7 pajisje të lidhen njëkohësisht në internet me vetëm një pajtim. Gjithashtu, ato janë shumë të përballueshme. Shikoni raportin tonë të testit të CyberGhost për të mësuar më shumë.

Pse të përdorni një VPN me Google Chromecast-in tuaj?

Ka disa arsye pse përdorimi i një VPN me Google Chromecast-in tuaj mund të ketë avantazhe. Më e rëndësishmja, kjo ju lejon të anashkaloni kufizimet gjeografike. Gjithashtu siguron lidhjen tuaj të internetit dhe anonimon aktivitetet tuaja në internet.

Anashkaloni kufizimet gjeografike me një VPN

Arsyeja më e rëndësishme që njerëzit të përdorin një VPN në kombinim me Chromecast e tyre është të fitojnë qasje në më shumë përmbajtje. Disa përmbajtje në shërbimet e transmetimit si Netflix fshihen pas kufizimeve gjeografike. Kjo do të thotë që ka vende ku disa përmbajtje janë të disponueshme dhe të tjera aty ku nuk është. Për shembull, Netflix SH.B.A. ka më shumë se tre herë sasinë e përmbajtjes që shërbimi i transmetimit ka në shumicën e vendeve të tjera. Shpërndarja e të drejtave dhe çështjet e të drejtave të autorit parandalojnë që shërbimet e transmetimit të ofrojnë të njëjtën përmbajtje në të gjithë botën.

Me një VPN ju mund të hyni në shërbimin tuaj të rrjedhës sikur të ishit në një vend tjetër. Ofruesit VPN kanë serverë në shumë vende të ndryshme. Kur të keni instaluar softuerin tuaj VPN, thjesht lidheni me një server në një vend sipas dëshirës tuaj. Nëse jeni në Francë, por lidheni me një server të SH.B.A.-së, do të duket sikur po hyni në internet nga SH.B.A. Tani keni akses në të gjithë përmbajtjen e SH.B.A. në shërbimet tuaja të ndryshme të transmetimit. Thjesht ka më shumë për të hedhur në Chromecast-in tuaj me një VPN!

Chromecast është kaq i vogël, është e lehtë të marrësh me vete kudo që shkon. Nëse jeni me pushime dhe doni të përdorni një shërbim transmetimi që është i disponueshëm vetëm në vendin tuaj, mund të përdorni gjithashtu VPN tuaj për t’u lidhur me një server në vendin tuaj..

Nëse doni të mësoni më shumë rreth shikimit të përmbajtjes Netflix të SHBA, lexoni artikullin tonë në shikimin e Netflix me një VPN.

Siguria në internet me një VPN

Një VPN kodon të gjithë trafikun e të dhënave tuaja dhe siguron lidhjen tuaj me internetin. Në këtë mënyrë, asnjë qeveri, haker, reklamues, ofrues i shërbimit të internetit ose kompani nuk mund të shohë gjithçka që bëni në internet. Do të keni anonimitet dhe informacioni juaj personal, si të dhënat e hyrjes dhe fjalëkalimet, është i sigurt. Ju mund të mendoni se nuk keni asgjë për të fshehur. Sidoqoftë, kompanitë mund të përdorin informacionin që ata fitojnë nga sjellja juaj e transmetimit për t’ju synuar për reklama ose përmbajtje të caktuara. Në këtë mënyrë, ata vendosin se çfarë keni për të parë në internet dhe ju do të humbni një pjesë të lirisë suaj në internet. Lexoni më shumë rreth kësaj përdorimi të një VPN në artikullin tonë në lidhje me shfletimin anonim.

Një VPN në Kombinim me Kodin

Kodi është një lojtar multimedia, me burim të hapur, me burim të hapur. Ai i bashkon të gjitha shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit së bashku në një shërbim, kështu që nuk keni nevojë të ndërroheni ndërmjet tyre. Ndërsa mund të imitoni shërbimet e Google Chromecast, Kodi dhe një VPN janë krejtësisht të përshtatshme për t’u kombinuar. Do të keni gjithçka në një vend, do të keni mundësi ta transmetoni atë në televizorin tuaj dhe VPN do t’ju ofrojë më shumë përmbajtje dhe një lidhje të sigurt.

VPN falas

Ju mund të mos dëshironi të shpenzoni para për avantazhet që duhet të ofrojë VPN. Nëse ky është rasti, mund të hidhni një vështrim në artikullin tonë në lidhje me shërbimet më të mira falas VPN. Sidoqoftë, nëse po mendoni të përdorni një VPN për të transmetuar, një VPN falas nuk do të ketë asnjë përdorim. Shumica e ofruesve të VPN falas kufizojnë sasinë e të dhënave që merrni për të përdorur çdo muaj. Më shpesh kjo sasi e të dhënave nuk është as e mjaftueshme për të transmetuar një film.

Për më tepër, ata kufizojnë shpejtësinë e përdoruesve të papaguar. Kjo do të thotë se mund të duhen moshat për të ngarkuar një video ose këngë. Shtoni në atë faktin që ju ka shumë të ngjarë të mos keni mundësi të përdorni shërbime streaming si Netflix, mund të dëshironi të mendoni përsëri për përdorimin e një VPN falas. Nëse thjesht po kërkoni të shfletoni në mënyrë anonime në internet, një VPN falas mund të jetë ajo që ju nevojitet.

Instaloni VPN-në në Chromecast-in tuaj

Ka mënyra të ndryshme për të instaluar VPN tuaj, kështu që do të funksionojë në kombinim me Chromecast-in tuaj. Ju nuk mund të instaloni një VPN direkt në një Chromecast, por mund ta instaloni në pajisjet që përdorni për të hedhur në Chromecast. Shumica e ofruesve e bëjnë këtë proces jashtëzakonisht të lehtë me një magjistar të bukur instalimi.

Mundësia më e sigurt është që të instaloni VPN tuaj në ruterin tuaj në mënyrë që të gjitha pajisjet e lidhura përmes këtij ruteri të mbrohen. Mundësia e dytë është të krijoni një pikë të nxehtë në PC ose Mac por kjo mund të ngadalësojë lidhjen.

Ilustrimi i Vendosur i Chromecast i Google

Instalimi dhe përdorimi i Chromecast për Linux

Disa përdorues Linux mund të dëshirojnë të hedhin transmetimet e tyre edhe në një ekran më të madh. Mund të lexoni këtu për të gjetur VPN-në e duhur për Linux. Ai ndryshon për shpërndarje, por nëse jeni duke ekzekutuar Linux Mint, Ubuntu, ose ndonjë distro tjetër të bazuar në debian, mund të përdorni MkChromecast ose versionin e fundit të riprodhuesit të mediave VLC (Duhet të jetë së paku versioni 3.0).

Ju mund t’i shkarkoni të dy këto komanda

  • sudo apt-get install mkchromecast
  • sudo apt-get install vlc

Pasi të keni hapur një skedar me VLC, mund të klikoni në menunë e sipërme në Rishikim > renderer > dhe pastaj zgjidhni chromecast.

Me MKChromecast ju duhet të mbani terminalin hapur dhe të përdorni këto komanda.

  • mkchromecast –video -i “/path/to/file.mp4”

Nëse doni të shtoni titra:

  • mkchromecast –video -i “~ / Video / Shembull.mp4” –subtitles ~ / Video / Shembull.srt

Nëse dëshironi të hedhni një video nga një faqe në internet:

  • mkchromecast -y https://www.youtube.com/watch?v=NxD_kWK8A5M –video

Mendimet përfundimtare

Përdorimi i një VPN në kombinim me Chromecast tuaj ka shumë përparësi. Kjo ju lejon të anashkaloni kufizimet gjeografike dhe qasjen në përmbajtje nga e gjithë bota. Për më tepër, sigurohet që lidhja juaj të mbrohet nga përfshirja e palëve të treta dhe ju mbeteni anonimë ndërsa transmetoni.

ExpressVPN, Surfshark dhe CyberGhost janë ofrues të qëndrueshëm që mund t’ju ndihmojnë të arrini sa më shumë me Chromecast-in tuaj. Të gjithë shënojnë mirë në shpejtësinë dhe vendndodhjen e serverit.

Ju mund të mendoni se dëshironi një VPN falas, por do të zbuloni se nuk është një mundësi nëse doni të transmetoni filma ose muzikë.

Instalimi i një VPN për Chromecast tuaj mund të jetë sfiduese, por ka udhëzues që ju ndjekin procesin hap pas hapi.

Shijoni transmetimin lirshëm dhe në mënyrë anonime!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me