Ofruesit më të mirë të VPN për Mac. 3 VPN kryesore të kompjuterave | VPNoverview

Me një VPN të mirë për Macin tuaj, mund të siguroheni që të mund të shfletoni uebin në mënyrë të sigurt dhe anonime. Për më tepër, një VPN ju ndihmon të fitoni shumë më tepër liri në internet, të cilat mund të përdorni, për shembull, për të parë përmbajtjen Netflix në një vend tjetër. Për më tepër, ju mund të përdorni rrjete publike Wi-Fi pa pasur nevojë të shqetësoheni për hakerat që vjedhin informacionin tuaj personal. Në këtë artikull do të zbuloni se cilat janë ofruesit më të mirë të VPN për Mac.


Një VPN për Mac: çfarë të kërkoni

Ruter virtualKa shumë ofrues për të zgjedhur kur jeni duke kërkuar për një VPN për Mac tuaj. Kushti më i rëndësishëm është që ofruesi ofron softuer për MacOS, sistemin operativ Mac. Për fat të mirë, pothuajse të gjithë ofruesit premium VPN e bëjnë këtë.

Një tjetër gjë për tu kujdesur janë shpejtësia e lidhjes. Mund të jetë shumë e bezdisshme nëse interneti juaj ngadalësohet ndjeshëm nga VPN-ja juaj. Kjo është pikërisht arsyeja pse ne i nënshtrojmë të gjithë ofruesit e VPN të testeve të shpejtësisë për të parë nëse ata performojnë mirë. Meqenëse rezultatet mund të jenë shumë të ndryshme, është mirë të mbani në mend këtë kur zgjidhni një VPN për Mac.

Më në fund, ka shumë preferenca personale përsa i përket VPN-ve. Një person mund ta ketë shumë të rëndësishme që ofruesi VPN lejon shkarkimin e torrentit, ndërsa tjetri dëshiron të jetë në gjendje të përdorë llogarinë e tij ose të saj në 5 pajisje në të njëjtën kohë. Ofruesit më të mirë VPN kujdesen për nevojat e secilit dhe ofrojnë vlerë të madhe për para.

Ofruesit më të mirë të VPN për Mac

Duke mbajtur parasysh të gjitha tiparet thelbësore, zgjedhja e mëposhtme e ofruesve të VPN është më e përshtatshme për MacOS. Të gjithë ofruesit e mëposhtëm kanë softuer dhe aplikacione të shkëlqyera për sisteme të tjera operative, si Android, iOS dhe Windows, gjithashtu.

ExpressVPN për Mac

Ju nuk mund të bëni një listë të ofruesve të mirë VPN për Mac pa përmendur ExpressVPN. Ata ofrojnë një numër të madh të serverëve (3000+) në një numër po aq mbresëlënës të vendeve (94). Këta serverë lejojnë një lidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme. Ju mund të shkarkoni përmes rrjeteve P2P dhe ExpressVPN madje funksionon me Netflix, do të thotë që, për shembull, të mund të shikoni zgjedhjen e madhe të filmave dhe serive të versionit amerikan të Netflix.

ExpressVPN ka aplikacione të shkëlqyera për të gjithë sistemet operative. Aplikacioni për MacOS është shumë i thjeshtë dhe i qartë. Masat e tyre të sigurisë respektojnë standardet më të larta ndërkombëtare, kështu që ju do të jeni shumë të sigurt dhe anonimë. ExpressVPN ka qenë në top 5 tonë në dy vitet e fundit për një arsye.

Surfshark për Mac

Surfshark nuk është vetëm një ofrues shumë i përballueshëm VPN, por gjithashtu ofron një rrjet të madh serverash, që përfshin më shumë se 1000 servera në 61 vende. Për më tepër, Surfshark është çuditërisht i shpejtë për një VPN në diapazonin e saj të çmimeve dhe madje u jep shumë konkurrentëve më të shtrenjtë një kandidim për paratë e tyre. Gjithashtu, Surfshark gjithashtu ofron një aplikacion të shkëlqyeshëm për MacOS, i cili është shumë miqësor për përdoruesit dhe funksionon shumë intuitivisht.

Sa i përket sigurisë dhe intimitetit, Surfhark është këtu edhe me të mirën. Surfshark pretendon se nuk mbledh dhe ruan regjistrat e përdoruesve, të cilat ne gjejmë një kërkesë të besueshme, duke marrë parasysh juridiksionin që është i detyruar nga (Ishujt e Virgjër Britanikë).

Surfshark gjithashtu lejon për shkarkim torrent, për të cilin madje ofron edhe pritës special P2P për. Jo të gjithë ofruesit e VPN lejojnë shkarkimin e torrenteve, por Surfshark është një ofrues i VPN miqësor për shkarkim. Ajo që është gjithashtu e mrekullueshme të dini, është se Surfshark funksionon mirë me versionin amerikan të Netflix.

Ju mund të provoni Surfshark në Mac tuaj për 30 ditë me garancinë e tyre 30-ditore të parave.

Qasje në internet privat për Mac

Qasja në Internet private ka gjithashtu një aplikacion të këndshëm për MacOS. Ky ofrues e vendos intimitetin e klientëve të tyre në numrin një. Ata ofrojnë standarde të shkëlqyera sigurie, protokolle të sigurtë encryption dhe nuk mbajnë asnjë regjistër. PIA gjithashtu lejon shkarkimin e përrallave.

Një tjetër plus i madh është se PIA është shumë e përballueshme. Meqenëse Macet janë mjaft të shtrenjtë siç është, mund të jetë mirë të kurseni para në VPN tuaj. Ju mund të merrni një pajtim me PIA për vetëm disa dollarë në muaj.

Instalimi i një VPN në Mac

Me një pajtim në një nga ofruesit e përmendur më lart, është shumë e thjeshtë të vendosni një lidhje VPN në Mac tuaj. Shumica e ofruesve premium VPN ofrojnë një aplikim të lehtë që e bën VPN e tyre shumë miqësor. Sidoqoftë ju mund të dëshironi të vendosni lidhjen tuaj VPN vetë. Përdorni hapat e mëposhtëm për të vendosur një VPN për Mac tuaj:

  • Në menunë e Apple, shkoni te “Preferencat e sistemit”.
  • Zgjidhni “Rrjetin”.
  • Klikoni në shenjën plus në këndin e poshtëm të majtë.
  • Zgjidhni “VPN” nën Interface.
  • Zgjidhni protokollin që ju preferoni. OpenVPN është opsioni më i sigurt dhe përgjithësisht më i mirë.
  • Plotësoni informacionin tuaj të hyrjes. Ju mund t’i merrni këto informacione nga faqja e internetit e ofruesit tuaj VPN.

Ne ju rekomandojmë të përdorni magjistarin e instalimit të lehtë dhe aplikacionin që ofrojnë shumica e ofruesve të VPN, thjesht sepse është më i lehtë. Për më tepër, nëse vendosni një lidhje VPN me dorë dhe doni të ndryshoni cilësimet, do të duhet të ktheheni në preferencat e sistemit tuaj, ndërsa aplikacioni VPN mund të ndryshojë gjithçka për ju automatikisht.

Mendimet përfundimtare

ExpressVPN, Surfshark dhe Access Internet në Internet janë të gjitha opsionet e mira nëse dëshironi të përdorni një VPN për Mac tuaj. Për disa dollarë çdo muaj mund të jeni shumë më të mbrojtur dhe anonim në internet. Përdorni aplikacionet e tyre të thjeshta për të krijuar një lidhje të sigurt përmes një prej serverëve të tyre VPN. Nëse dëshironi, mund të vendosni vetë lidhjen VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me