Lojërat me një VPN: Opsionet më të mira të VPN | VPNoverview

Përdorimi i një VPN gjatë lojërave mund të mos duket si kombinimi më i dukshëm. Shumica e lojtarëve kanë frikë se vonesa është e pashmangshme me një lidhje VPN. Megjithëse është e vërtetë që shërbimet VPN mund të ngadalësojnë lidhjen tuaj për shkak të të gjitha masave të sigurisë, ka ofruesit e VPN që parandalojnë që kjo të ndodhë. Më poshtë mund të zbuloni se cilat karakteristika të një VPN janë të rëndësishme nëse dëshironi ta përdorni atë gjatë lojrave. Për më tepër, ne do të rendisim ofruesit më të mirë të VPN për lojëra.


Tofarë duhet të kërkoni në një VPN për Lojërat

Nëse dëshironi të përdorni një VPN për lojëra, ekzistojnë disa faktorë që mund të dëshironi t’i merrni parasysh. Këtu janë ato më të rëndësishmet.

shpejtësi

Gjëja që shumica e gamers do të vlerësojë më shumë në një VPN është shpejtësia dhe qëndrueshmëria e lidhjes. Për lojërat online me multiplayer një lidhje e mirë është thelbësore. Ju do të dëgjoni lojtarë të ankohen ose mburren për pingun e tyre. Pingulli i referohet vonesës në mes klientit të lojtarit dhe serverit të lojrave. Numrat i referohen kohës në milisekonda (ms) që i nevojiten informacionit për të udhëtuar ndërmjet serverëve. Sa më i ulët ping aq më mirë do të funksionojë loja juaj. Një ping më i lartë mund të shkaktojë vonesë e cila mund të jetë shumë e bezdisshme kur jeni në mes të luani një lojë konkurruese në internet.

Disa lojëra madje do ta shkëpusin një lojtar nëse ping-u i tyre është shumë i lartë për të funksionuar siç duhet brenda lojës. Për këtë arsye, ofruesit e VPN më poshtë janë zgjedhur kryesisht në shpejtësinë e tyre të lartë dhe pingun e qëndrueshëm.

siguri

Kurdoherë që të hyni në internet rrezikoni të sulmoheni, pavarësisht nëse jeni duke shfletuar internetin ose duke luajtur një revole intensive multiplayer. Një VPN ofron mbrojtje kundër këtyre rreziqeve duke koduar të gjitha të dhënat tuaja një anonimizim të aktiviteteve tuaja në internet.

Në lojëra me të vërtetë intensive dhe konkurruese në internet, ndonjëherë ndodh që një ekip kundërshtar të DDoS lojtarë nga ekipi tjetër. Kjo do të thotë se ata do të dërgojnë shumë trafik në adresën IP të kundërshtarit të tyre. Ju mund të mbroheni kundër kësaj taktike të keqe me një VPN.

liri

Disa zhvillues të lojërave fillojnë vetëm lojëra të reja në një pjesë të botës, shpesh për të provuar përgjigjen dhe për të gjetur gabime. Nëse doni të jeni i pari që luani lojëra të reja por jetoni në një pjesë të botës që nuk ju siguron qasje të hershme, një VPN mund të jetë zgjidhja.

Për më tepër, disa vende ndalojnë lojëra të caktuara për shkak të natyrës së tyre të dhunshme ose seksuale. Për fat të mirë, ka një mënyrë rreth kësaj censure. Nëse jeni në një nga këto vende, por dëshironi të jeni në gjendje t’i luani ato lojëra, mund t’i anashkaloni këto kufizime me një VPN.

Ofruesit VPN shpesh kanë serverë në një numër të madh vendesh. Duke u lidhur me një server jashtë vendit tuaj, ju mund të anashkaloni çdo kufizim që vendos vendndodhja juaj gjeografike. Ju do të përdorni internetin sikur të ishit në atë vend. Kjo do të thotë që kufizimet gjeografike të vendit tuaj nuk varen më për ju.

Për tu siguruar që shpejtësia e lidhjes suaj nuk vuan shumë, mund të lidheni me një server në një vend afër vetes tuaj. Sa më larg serveri, aq më i ngadalshëm do të jetë lidhja juaj.

Shumica e ofruesve të VPN mbështesin protokolle të ndryshme për sigurinë tuaj në internet. Disa protokolle janë më të shpejtë se të tjerët. Sidoqoftë, shpesh protokollet më të shpejtë janë më pak të sigurt. Në shumicën e ndërfaqeve të aplikacionit VPN është e lehtë të kalosh ndërmjet protokolleve. Ajo që mund të bësh është të aktivizosh protokollin më të shpejtë sa herë që fillon lojrat.

Periudha e provës

Shumica e ofruesve të VPN kanë një periudhë prove ose garanci për kthimin e parave që ju lejon të provoni shërbimet e tyre përpara se të bëni një pajtim. Ne ju këshillojmë të përdorni mirë këtë periudhë provë. Sidomos kur jeni duke planifikuar të përdorni VPN tuaj gjatë lojrave. Ne testojmë ofruesit e VPN nga Hollanda, por nëse jeni diku tjetër në botë, ofruesit mund të performojnë shumë ndryshe. Përdorni periudhën e provës për të parë se si shërbimi kryen në kombinim me lojën tuaj të preferuar. Nëse e bëni këtë, ju keni mundësinë më të mirë për të gjetur një VPN që funksionon për ju.

Ofruesit më të mirë VPN për Lojërat

Duke përdorur konsideratat e përshkruara më lart dhe testimin e ofruesve të ndryshëm, ne kemi arritur të gjejmë një çift të VPN të shkëlqyera që janë perfekte për lojëra. Dëshironi të qëndroni të sigurt dhe anonim në internet, ndërsa gjithashtu luani lojërat tuaja të preferuara pa vonesë? Konsideroni të provoni një nga VPN-të e mëposhtme.

ExpressVPN

ExpressVPN është një nga ofruesit më të mirë të VPN atje. Lidhjet e tyre janë të shpejta dhe të qëndrueshme dhe ato kanë mbi 2000 servera në më shumë se 90 vende të ndryshme. Me serverë të mjaftueshëm për të zgjedhur, ju lehtë mund të gjeni një të shpejtë dhe të gëzojnë mbrojtjen e tyre ndërsa luajnë një lojë në internet. Ato janë pak më të shtrenjta se shërbimet e tjera VPN, por ju merrni paketën më të mirë të shpejtësisë dhe sigurisë në kthim.

Mund të provoni shërbimin ExpressVPN me një garanci të kthimit të parave për 30 ditë për të parë se si ju pëlqen në kombinim me lojërat tuaja të preferuara.

IPVanish

IPVanish është një nga shërbimet më të shpejta VPN dhe kështu perfekt për lojrat në internet. Ata kanë një numër të mirë të serverëve në mbi 60 vende për të siguruar që gjithmonë mund të gjeni një server të shpejtë pranë jush.

Me mbrojtjen e tyre të fortë ju nuk do të bëheni viktimë e sulmeve të DDos dhe do të jeni në gjendje të shkatërroni kundërshtarët tuaj pa asnjë vonesë.

Provoni këtë shërbim me garancinë e tyre 7-ditore për të parë se si funksionon në kombinim me lojërat tuaja të preferuara.

Qasje në Internet private (PIA)

Qasja në Internet private është një ofrues i njohur VPN me kriptim të shkëlqyeshëm dhe lidhje të shpejtë dhe të qëndrueshme. Ata do t’ju lejojnë të shijoni lojrat tuaja pa vërejtur se jeni plotësisht i mbrojtur. Vërtetë një VPN e shkëlqyeshme dhe e përballueshme për lojtarë.

Para se të merrni një pajtim me PIA, kontrolloni nëse ata ofrojnë serverë afër vendit ku jeni. Në krahasim me ofruesit e mësipërm, ato janë në dispozicion në më pak vende. Sidoqoftë, nëse ato janë të disponueshme në qarkun tuaj, kjo nuk ka rëndësi për ju.

Mendimet përfundimtare

Kombinimi i lojrave dhe një VPN mund të mos jetë më i dukshmi, por është në të vërtetë thelbësor. Shumë lojëra sot luhen në internet. Do gjë që bëni kur jeni i lidhur në internet është subjekt i hakmarrjes dhe rreziqeve të tjera. Shërbimet VPN janë të njohura për të ngadalësuar lidhjen tuaj që tremb lojtarët. Sidoqoftë, shumë ofrues po punojnë drejt lidhjeve të shpejta dhe të qëndrueshme dhe mund të përdoren gjatë lojërave, pa prodhuar vonesa. Ne ju rekomandojmë ExpressVPN, IPVanish dhe PIA nëse dëshironi të përdorni VPN tuaj gjatë lojrave. Gjithmonë është më mirë të shkoni për ofruesit e VPN me një periudhë prove ose garanci për kthimin e parave, në mënyrë që të shihni se ata funksionojnë mirë për vendndodhjen tuaj dhe lidhjen në internet..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me