Windows 10’da VPN Bağlantısı Kurma (Adım Adım)

Windows 10 bilgisayarınızda bir VPN kurmanın birkaç yolu vardır. Bu makalede, Windows ayarlarınız üzerinden nasıl VPN ayarlanacağını tartışacağız. Bu, örneğin işvereniniz tarafından sağlanan VPN ağını kullanmak istiyorsanız kullanışlıdır.


Windows işletim sistemi gizliliği

Birçok VPN sağlayıcısı, birçok VPN sunucusundan birine kolayca ve hızlı bir şekilde bağlanmanıza olanak tanıyan özel bir yazılım sağlar. Ancak, birçok şirket ağı dahil olmak üzere bazı VPN’ler kendi yazılımlarıyla birlikte gelmez. Neyse ki, Windows kendiniz bir VPN bağlantısı kurmanıza izin veren bir özelliğe sahiptir. Bu adım adım kılavuzda, Windows 10’da nasıl VPN bağlantısı kurabileceğinizi açıklayacağız. ExpressVPN veya CyberGhost gibi kendi yazılımlarını sunan bir VPN’niz var mı? VPN’inizi bu yazılımla nasıl kuracağınızı açıklayan hızlı bir kılavuz için aşağı kaydırın.

1. Adım: Doğru giriş ayrıntılarını alın

Windows 10 ile bir VPN bağlantısı kurmak için doğru giriş bilgilerine ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde VPN sunucusuna erişemezsiniz. VPN bağlantınız çalışmanız yoluyla düzenlenmişse, patronunuzdan doğru giriş bilgilerini istemeniz gerekir. Özel kullanım için bir VPN ile mi çalışıyorsunuz? Ardından, hesabınızı oluştururken bu ayrıntıları kendiniz oluşturdunuz. Genellikle bir kullanıcı adı ve parola ile bağlanmak için belirli bir sunucu adresinden oluşan bu bilgilerle, VPN’ye bağlanmak için aşağıdaki üç adımı izleyebilirsiniz.

Henüz bir VPN hesabınız ve giriş bilgileriniz yoksa ve internet bağlantınızı korumak için iyi bir VPN arıyorsanız, her zaman CyberGhost’u deneyebilirsiniz. Bu sağlayıcı çok ucuz, ama yine de mükemmel kalitede. Dahası, ilk önce hizmeti denemenizi sağlayan 45 günlük para iade garantisi var..

2. Adım: Windows’ta VPN Ayarlarını açın

Windows 10’a bir VPN yüklemek istiyor musunuz? Her şeyden önce, yönetim haklarına sahip bir Windows hesabı kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Genellikle bilgisayarın sahibi bu haklara sahiptir. Onları başkalarına da dağıtabilir. Üzerinde çalıştığınız cihazda yalnızca bir kullanıcı hesabınız varsa, otomatik olarak bu haklara sahip olursunuz.

Başlat menüsüne gidin ( Windows logosu ekranınızın sol alt köşesinde) tıklayın ve tıklayın Ayarlar. Bu düğme genellikle küçük bir dişli çark gibi görünür. “Ayarlar” ekranı açıldıktan sonra, Ağ ve Internet seçin. Sonra seçin VPN ekranın sol tarafındaki listeden seçin. Bu metnin sağındaki resim bunun nasıl göründüğünü gösterir. Artık Windows’ta VPN ayarları ekranını buldunuz ve işletim sisteminize bir VPN bağlantısı eklemeye hazırsınız.

3. Adım: VPN Bağlantısı Ekleme

Bir VPN bağlantısı ekleme zamanı. Önce üst kısımdaki yazan düğmeyi tıklayın VPN bağlantısı ekle.

Windows ayarlarında VPN bağlantısı ekle

Mavi bir ekran belirecektir. Buraya VPN sağlayıcınızın ayrıntılarını girebilirsiniz. Bazı ülkelerde bir VPN sağlayıcı bir dizi standart sağlayıcıdan, ancak bu adım adım kılavuz yalnızca Windows (yerleşik) seçenek.

VPN bağlantısına altında tanınabilir bir ad verin Bağlantı adı. Örneğin, yalnızca işle ilgili etkinlikler için ihtiyacınız varsa “VPN bağlantısı çalışması” nı seçebilirsiniz.

Windows mavi ekran ayarlarına VPN bağlantısı eklemeAltında Sunucu adı veya adresi, VPN sunucusunun IP adresini veya sunucu URL’sini girin. Bu bilgiler bağlantının sağlayıcısı tarafından sağlanır, örn. patronun.

Altında VPN türü, kullanmak istediğiniz VPN protokolünü seçin. Çoğu durumda, Otomatik burada seçenek. VPN protokolleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu konuyla ilgili makalemizi okuyun.

Altında Oturum açma bilgisi türü oturum açma şeklinizi belirleyebilirsiniz. Çoğu durumda bu bir kullanıcı adı ve parola kullanılmasını içerir. Alternatifler arasında akıllı kart veya sertifika ile giriş yapma.

Altında Kullanıcı adı ve Parola, gerekli giriş bilgilerini doldurun.

Not: Herkese açık bir bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın oturum açma bilgilerinizi hatırlamaması en güvenlidir. Yalnızca bilgisayarınız yabancılar tarafından kullanılamıyorsa ve iyi korunuyorsa verileri kaydetmeyi seçin!

Gerekli tüm verileri girmeyi tamamladıktan sonra, Kayıt etmek.

Adım 4: VPN Sunucusuna Bağlanma

İçindeki VPN menüsünü kullanma Ayarlar (1. adımda açıklandığı gibi) artık gösterilen listeden eklenen VPN bağlantısını seçebilir ve o VPN sunucusuna bağlanabilirsiniz. Artık güvenli bir şekilde bağlandınız ve internete güvenli ve özel bir şekilde erişebilirsiniz.

Gelişmiş Ayarlar

Bir VPN bağlantısı ekledikten sonra, VPN’inizi kapatıp açmanın yanı sıra ekstra seçenekleriniz de olacaktır. Örneğin, bir proxy sunucu ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için gelişmiş menüye gidin. Bu, 2. adımı tekrar izleyerek, değiştirmek istediğiniz VPN bağlantısını tıklayıp seçerek yapılabilir Gelişmiş seçenekler. Bu ayarları yalnızca ne yaptığınızdan kesinlikle eminseniz değiştirin. Windows ve VPN sağlayıcınız size güvenli bir bağlantı sağlamak için zaten birlikte çalışıyor. Bu nedenle, özellikle yeni başlayan biri olarak, çevrimiçi korunmak için gelişmiş ayarları değiştirmeniz gerekmez.

Bildirimler aracılığıyla Windows'ta VPN ayarları

Ayarlarınızdaki VPN bölümüne hızlı ve kolay bir şekilde erişmek için 2. adımda belirtilen talimatları uygulayabilirsiniz, ancak Bildirimler (bilgi balonu) görev çubuğunun sağ alt köşesinde bulunur. Yukarıdaki ekran görüntüsü o ekranın neye benzediğini gösterir. Tıklayın VPN doğrudan VPN Ayarları ekranına yönlendirilirsiniz.

Windows 10’da VPN Yazılımı

VPN’inizi Windows 10’daki ayarlarınız aracılığıyla kullanmak çok yararlı olabilir. Sonuçta, Windows sizi otomatik olarak VPN sunucusuna bağlar, böylece VPN’yi her seferinde manuel olarak açmanız gerekmez. Ayrıca, özel bir ağa uzaktan ve güvenli bir şekilde bağlanma fırsatı verir. Örneğin, şirket ağındaki tüm belgelere ve diğer dosyalara erişmelerini sağlamak için bir VPN sunucusu kullanarak evden çalışan insanları düşünün.

Ancak, VPN’inizi işletim sisteminize bağlamak her zaman uygun değildir. NordVPN veya Özel İnternet Erişimi gibi ücretli bir VPN sağlayıcı kullanıyorsanız, birlikte verilen yazılımı kullanmanızı öneririz. Bu programlar genellikle ek VPN protokollerini destekler, DNS sızıntılarını önlemek için kendi DNS sunucularını kullanır ve VPN bağlantınız kesilirse otomatik olarak müdahale eden bir kill anahtarına sahiptir. Başka bir deyişle, VPN sunucunuzda Windows üzerinden oturum açmak yerine VPN yazılımı kullanıyorsanız, daha güvenli olursunuz.

VPN yazılımı ile Windows’ta bir VPN kurma: adım adım kılavuz

Resmi VPN yazılımını kullanarak Windows 10’a bir VPN yüklemek çok kolaydır ve aşağıdaki gibidir:

VPN Adım Adım Masaüstünü Yükleme

 1. VPN web sitesinde bir hesap oluşturun. İstediğiniz VPN sağlayıcısının resmi web sitesine gidin (örn. CyberGhost’un web sitesi) ve istediğiniz aboneliği seçin. Abonelik satın almak ve hesap oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 2. VPN yazılımını indirin resmi web sitesinden. Genellikle, sağlayıcınız aboneliğinizi çıkardıktan hemen sonra sizi indirmeye gönderir.
 3. VPN yazılımını yükleyin. Kurulum dosyası indirildikten sonra, dosyayı tıklayabilir ve VPN yazılımını bilgisayarınıza kurmak için adımları takip edebilirsiniz..
 4. Yazılıma giriş hesabınızla. Bu genellikle 1. adımda oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu doldurma meselesidir..
 5. İstediğiniz VPN sunucusunu seçin (isteğe bağlı). Çevrimiçi olarak ne yapmak istediğinize bağlı olarak, uygun bir sunucu konumu seçebilirsiniz. Örneğin, Netflix’in Amerikan sürümünü izlemek için bir Amerikan sunucusu seçebilir veya Skype, Facebook veya ülkenizde sansürlenebilecek diğer hizmetlerin engellemesini kaldırabilirsiniz. Güvenli bir şekilde çevrimiçi olmaktan başka, belirli bir hedefiniz yoksa, size en yakın sunucuyu seçebilirsiniz..
 6. VPN’yi açın. Çoğu VPN programında, tek bir tıklamayla VPN’yi açacak büyük bir güç düğmesi vardır. Aslında, 5. adımı atlarsanız, yazılım sizin için otomatik olarak en yakın veya en hızlı sunucuyu otomatik olarak seçecektir.

Windows 10’da Neden VPN Kullanmalı??

İnsanların VPN kullanmasının birçok nedeni vardır. Bunlar en yaygın olanlarıdır:

 • Bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulara (ayrıca hükümetler ve işletmeler gibi diğer dinleyiciler) karşı ekstra koruma için veri şifreleme;
 • Kamusal ağların güvenli kullanımı;
 • Yalnızca bir şirketin veya kurumun ağında kullanılabilen hizmetlere erişim;
 • Gerçek konumunuzu ve IP adresinizi gizleme;
 • Anonim olarak torrentleri indirme;
 • Belirli film hizmetlerinin (Netflix) veya sosyal medya ağlarının bölgesel ablukalarını atlamak;
 • Bir ülkede sansürü atlamak;
 • Başka bir sunucuya bağlanma hızını artırma.

Windows 10 bilgisayarınızda bir VPN kurmak her zaman iyi bir fikirdir. Cihazınızı muhtemelen günlük İnternet etkinliklerinizin çoğu için kullanıyorsunuzdur. Bir VPN ile, çevrimiçi gizliliğinizi ve özgürlüğünüzü artırırken tüm bu etkinlikler sırasında korunacaksınız..

Zaten bir VPN’niz yoksa ve özel ağınızı korumak için bir VPN kullanmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. Özel bir VPN sağlayıcı isteyebilirsiniz. Nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, en iyi 5 VPN sağlayıcımıza bir göz atın. Seçiminizi yapmaya çalışırken bu liste size yardımcı olabilir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me