VPN kullanmak yasal mı? | VPNoverview.com

Lady JusticeBu sayfaya ulaştıysanız, muhtemelen bir VPN ile yasal olarak çalışmasına izin verilip verilmediğini merak ediyorsunuzdur. Dünyadaki çoğu ülke için cevap evet. Bununla birlikte, her ülkenin hala kendi yasaları ve düzenlemeleri vardır. Yasadışı faaliyetler yürütürken anonim kalmak için bir VPN kullanıyorsanız, yine de yasalara tabidir. VPN kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın yaptığınız işlem hala yasa dışıdır.


Bir VPN (Sanal Özel Ağ) birçok olasılık yaratır. İnternet üzerindeki coğrafi kısıtlamaları aşmak ve ülkenizde normalde bulunmayan bilgilere erişmek için kullanabilirsiniz. Basit bir örnek BBC iPlayer olabilir. Bu hizmet yalnızca İngiltere’de yaşayan İngiliz halkı içindir. Ancak, İngiltere’de bir VPN sunucusu kullanacak olsaydınız, web sitesine İtalya, Norveç veya ABD’den de erişebiliyordunuz..

Birçok kişi bir VPN bağlantısı kullanmanın yasal olup olmadığını merak ediyor. Dünyanın birçok yerinde, özellikle batı ülkelerinde VPN kullanmak tamamen yasaldır. Orada, sadece bir VPN kullandığınız için tutuklanmaktan korkmanıza gerek kalmayacak. Yine de, hükümetleri VPN kullanımını kabul etmeyen bazı ülkeler var. Genellikle, bu ülkelerin diktatör rejimleri veya aşırı otoriter liderleri vardır. Örnekler Çin, Rusya ve İran olabilir. Neden VPN kullanımını sınırlamak istiyorlar? VPN’lerin neden bu kadar kötü bir adı var? Hepsini bu makalede açıklayacağız.

VPN bağlantısı bazı ülkelerde neden yasadışı?

VPN kullanımı çoğunlukla Çin, Kuzey Kore ve Türkmenistan gibi otoriter yasalara sahip ülkelerde yasaktır. Bu ülkelerdeki hükümet, internet özgürlüğünün yanı sıra basın özgürlüğüne de sahiptir. Bu nedenle, sosyal medya ve kritik haber web siteleri ülkedeki internet kullanıcıları için engellenme eğilimindedir. Bu engellenen web sitelerine ve çevrimiçi hizmetlere yine de erişmek için birçok sivil, gurbetçi, turist, gazeteci ve ihbarcı bir VPN veya proxy sunucusu kullanıyor. Aşağıdaki resim, çevrimiçi sansürü büyük ölçekte kullanan ülkeleri ve bunu yapmak için ana motivasyonlarını göstermektedir..

VPN yasadışı bir infografik

Hükümetler VPN’leri yasaklayarak vatandaşlarının erişebileceği bilgileri kontrol etmeyi umuyorlar. Ayrıca, sivillerin internet davranışlarını izlemek ve kaydetmek istiyorlar. Bir VPN kullanırken, vatandaşlar, turistler, gurbetçiler, gazeteciler ve ihbarcıların tümü çevrimiçi sansürden kaçınarak tüm çevrimiçi verilerini anonimleştirebilir. Bu, hükümetleri büyük ölçüde rahatsız ediyor, çünkü daha az kontrole sahip olacakları anlamına geliyor. Bu nedenle, VPN’ler bu tür yerlerde genellikle yasadışı hale getirilir. Bazı ülkeler bir VPN kullanımı için ciddi cezalar bile verdiler. Örnek olarak daha sonra bahsedeceğimiz Birleşik Arap Emirlikleri verilebilir..

Bazı durumlarda, VPN’ler başlangıçta güvenlik nedeniyle yasadışı hale getirilir. Örneğin Irak, İD ile mücadeleyi kolaylaştırmak için güvenli bağlantıyı yasaklamaya karar verdi. Ne yazık ki, bu nüfusun geri kalanı bu yasaların olumsuz sonuçlarından muzdarip olduğu anlamına gelir. Bir bakıma, ulusal güvenlik uğruna mahremiyetlerinin bir kısmını bırakmak zorunda kalıyorlar.

Hangi ülkelerde VPN bağlantısı yasak?

Bir VPN kullanımına izin verilmeyen birkaç ülkeyi zaten adlandırdık. Anlaşılır olması açısından, VPN’leri engellediği veya VPN kullanımını yasa dışı olduğunu düşündüğümüz tüm ülkeleri listeledik. VPN bağlantılarının tamamen yasaklanıp yasaklanmadığı ve bir tane kullandığınızda ne tür bir ceza beklenmesi gerektiği açık değildir. Ne olursa olsun, bu yerlerin herhangi birinde bir VPN kullanmak büyük bir risktir.

ülke
Uyarılar
BelarusBelarus, 2015 yılında VPN bağlantılarının yanı sıra Tor tarayıcısını da yasakladı. Hatta anonimleştirici ağların veya bağlantıların kullanımını yasadışı hale getirdi. Muhtemelen, bu Rusya ile yakın ilişkileri ile ilgilidir.
ÇinÇin’de VPN kullanımı biraz gri bir alandır. Çin hükümeti yasal olarak kullanılabilecek bazı VPN hizmetleri için resmi onayını verdi. Bu hizmetler büyük olasılıkla çevrimiçi etkinliklerinizi kaydediyor ve yetkililerle paylaşıyor. Çin, 2018’de tüm yabancı VPN’leri engellemekle tehdit etmiş olsa da,% 100 yasal olmasa bile bunları kullanmak hala mümkündür. NordVPN gibi bazı yüksek kaliteli VPN’ler, Çin’in güvenlik duvarını aşmanıza yardımcı olan özel ‘gizlenmiş sunucular’ bile sunar.
MısırMısır’ın hükümeti 2017’den bu yana birkaç VPN protokolünü (PPTP, L2TP, OpenVPN) engellemek için Derin Paket Denetimleri (DPI) kullanıyor. Ülke uzun süredir çok sayıda web sitesini ve hizmeti engelliyor. VPN’ler resmi olarak yasadışı olmasa da, Mısır sınırları içinde ücretsiz bir internetin tadını çıkarmak için bir VPN kullanmayı çok zorlaştırdı.
IrakIrak, 2014 yılında tam bir VPN yasağı getirerek bazı sosyal medya ve diğer hizmetlere erişimi de engelledi. Ana motivasyonları İD’le savaşmalarına yardımcı olacağıydı. Şimdi bile bu yasalar hala aktif durumda..
İranİran, Mart 2013’ten bu yana birçok VPN kullanımını resmi olarak yasakladı. Bu VPN’leri tanıtmak ve satmak yasaktır ve hapis cezasına neden olabilir. YouTube gibi engellenen web sitelerine hala erişim izni vermese de, yalnızca devlet onaylı VPN’lerin kullanılmasına izin verilir. Muhtemelen kullanımınızı kaydediyorlar.
Kuzey KoreKuzey Kore katı sansürüyle bilinir. Sivillerin normal interneti kullanmalarına bile izin vermiyor. VPN’ler yasaktır, ancak Kuzey Kore dünyanın geri kalanından bu kadar kapalı olduğu için, bu ülkede VPN kullanımının sonuçları bilinmemektedir..
UmmanBir VPN kullanmak tüm Umman vatandaşları için yasa dışıdır, ancak kuruluşların lisansları olduğu sürece bir tane kullanmasına izin verilir. Yalnızca hükümet tarafından onaylanan VPN hizmetleri yasaldır.
RusyaTemmuz 2017’den bu yana, VPN sağlayıcılarının hizmetlerini yalnızca tüm kullanıcı verilerini hükümetle paylaşmaları durumunda Rus nüfusuna sunmalarına izin verilmektedir. 2019’da Roskomnadzor (Rus ulusal medya kontrol gücü), tüm Rus verilerine erişmelerini sağlamak ve Rus yasalarına (yani sansür uygulamak anlamına gelir) uymaları için tanınmış VPN’lere otuz gün verdi. Birçok VPN, Rus sunucularını kapatarak yanıt verdi.
SuriyeSuriye’de VPN kullanmak illa ki yasadışı değildir. Ancak, hükümet VPN protokollerine saldırdığı için 2011’den beri bazı VPN bağlantıları engelleniyor. Bu girişimlerin ne kadar başarılı olduğundan emin değilim.
TürkiyeVatandaşların engellenen web sitelerine erişmesini engellemek için Türk hükümeti VPN kullanımını kısıtladı. DPI aracılığıyla VPN bağlantılarını algılama ve engelleme girişimleri yapılır. Türkiye’de bir VPN kullanmak her zaman işe yaramayabilir. Dahası, sizi hükümet için bir hedef haline getirebilir: dikkatli gözleri sizi daha yakından inceleyecek.
TürkmenistanTürkmenistan, yabancı medyayı engellemek için interneti ağır sansürler ve kısıtlar. Bu nedenle VPN kullanımı da bu ülkede yasaklanmıştır. Ülkenin hükümet kontrolünde olan sadece bir ISP’si var.
UgandaUganda 2018’de bir sosyal medya vergisi getirdi. Bu vergiyi aşmak için birçok vatandaş VPN kullanmaya başladı. Şimdi hükümet VPN bağlantılarını engelliyor ve kullanımı caydırıyor. Ancak, VPN kullanımı resmi olarak yasa dışı değildir (henüz).
Birleşik Arap EmirlikleriBAE’de yalnızca kuruluşların VPN kullanmalarına izin verilir. VPN kullanımı siviller için suç amacıyla kullandıklarında yasa dışıdır. Bununla birlikte, BAE’deki suç eylemleri aynı zamanda arkadaşlık web sitelerini ve Amerikan Netflix’i ziyaret etmeyi de içerir. Skype gibi VoIP servislerine de izin verilmez. Onları kullanırsanız, yüksek para cezası alabilir, hatta hapse gönderilebilirsiniz.

VPN’lerin neden bu kadar kötü bir şöhreti var??

Bir VPN, internete anonim olarak göz atmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla çevrimiçi özgürlük ve güvenlik sağlar. Bu nedenle, neredeyse tüm büyük şirketler bu günlerde düzenli olarak kurumsal bir VPN kullanmaktadır. Yine de, birçok kişi VPN’lerin tamamen yasal olmadığına inanıyor. Dünyanın birçok yerinde, çevrimiçi gizliliğinizi istediğiniz zaman korumak için bir VPN kullanabilirsiniz. VPN’ler internete güvenli bir şekilde erişmenize izin verir, bu da kötü, tehlikeli veya kendi başına yasak değildir – çoğu yerde.

Ancak, bir VPN kullanırken suç faaliyetlerine katılmak yasalara aykırıdır. Bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak, “suçlu” tanımı çok farklı olabilir. Örneğin çoğu ülke sert uyuşturucu satmayı ceza gerektiren bir suç olarak görmektedir. Kendilerini bu tür faaliyetlerle ilgilendiren suçlular, bir VPN kullanarak hükümetin kontrolünden uzak durmaya çalışabilirler. Mahremiyetleri biraz korunacak ve polisin onları bulup cezalandırmasını zorlaştıracak. Ancak katıldıkları cezai uygulamalar yasa dışıdır. Eğer yakalanırlarsa, ciddi dertte olurlar. VPN kullanmak için değil, yasadışı faaliyetlerde bulunmak için.

Tor tarayıcısında olduğu gibi, birçok kişi de suçu kolaylaştırdığı için bir VPN bağlantısının yasadışı olduğuna inanıyor. Ancak, korunan ve anonim bir internet bağlantısının tek kullanımı bu değildir. VPN, hem iyi hem de kötü olmak üzere birden fazla amaç için kullanılabilecek bir sonlandırma aracıdır..

Bir VPN’in yasal kullanımları

İnsanların VPN kullanmasının birçok iyi nedeni vardır. Gizlilik, açık Wi-Fi etkin noktalarını kullanırken ekstra koruma ile birlikte genellikle büyük bir rol oynar. Çevrimiçi içerik akışı bir VPN ile de daha kolay olabilir. Bir VPN’i kullanmak istemenizin nedenleri hakkında daha fazla bilgi için sizi VPN’ler ve bunların kullanımlarıyla ilgili makalemize yönlendirmek istiyoruz.

Özetlemek gerekirse: VPN’ler çoğu ülkede yasaldır. Ancak, bazı hükümetler VPN kullanımına kısıtlamalar getirmiş veya uygulamayı tamamen yasaklamıştır. Bu şekilde, nüfusu kontrol etmeyi veya ulusal güvenliği korumayı hedefliyorlar. Bu yerlerde bir VPN kullanmak tehlikeli olabilir ve başınızı belaya sokabilir. Ancak bu ülkelerin hiçbirinde değilseniz ve suç faaliyetlerine katılmadığınız zaman korkmanıza gerek yoktur..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me