VPN kill anahtarı nedir? | VPNOverview

VPN’lerle ilgileniyorsanız veya bazı incelemelerimizi okuduysanız, büyük olasılıkla “kill switch” terimiyle karşılaşmış olursunuz. Kill switch genellikle bir VPN sağlayıcısının büyük bir avantajı olarak kabul edilir. Yine de, okuyucularımızın çoğu bir kill anahtarının ne yaptığını ve bir tane kullanmanın neden daha iyi olduğunu bilmiyor gibi görünüyor. Bu nedenle, aşağıda öldürme anahtarı ile ilgili her şeyi okuyabilirsiniz.


Kill switch nedir?

Kill Switch KapalıKelimenin en genel anlamıyla, bir öldürme anahtarı, bir şey ters gittiğinde bir makinenin aniden kapanmasına neden olan bir mekanizmayı ifade eder. Fiziksel makineler yerine yazılımda benzer bir acil durdurmayı tanımlamak için de kullanılabilir.

Bir makine arızalanırsa, çökerse veya başka bir şekilde hareket etmeye başlarsa, öldürme anahtarı hemen kapatmak için kullanılabilir. Çoğu ağır makinenin koruma için böyle bir anahtarı vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi, kontrol dışı olduğunda kullanıcılarını tehlikeye atabilecek matkap veya testerelere sahip herhangi bir makine için bir öldürme anahtarı gereklidir. Kill switch’ler genellikle bu makinelerde parlak kırmızı düğmeler olarak görünür, bu nedenle bulmak kolaydır. Bu tek düğmeyle, tehlikeli durumlardan hemen kaçınabileceksiniz. Sadece ağır makineler değil, bazı araçlar ve asansörler de öldürme düğmesi olarak çalışan acil durum düğmesine sahiptir. Bu işlev her zaman kullanıcının güvenliğini garanti etmek için eklenir.

Yazılım için bir öldürme anahtarı 

Makinelerde olduğu gibi, bazı yazılımlar bir kill anahtarını da kullanır. Örneğin, çok sayıda kullanıcı verisi toplayan büyük şirketler tarafından kullanılan yazılımları veya her türlü hassas bilgiyi içeren devlet yazılımlarını düşünün. Yazılım yetkisiz kişilerin eline geçerse, bir kill anahtarı bu hassas verilerin hiçbirini görmeyeceklerinden emin olabilir. Doğru yetkilendirme olmadan, bilgilere erişmeye çalışan kişi bunu alamaz. Veriler görünmez veya erişilemez hale getirilecektir. Kill switch yazılımı tamamen silebilir. Bu şekilde, hassas bilgiler yanlış ellerden uzak kalır.

Kill switch’ler başka bağlamlarda da kullanılabilir. Akıllı telefonlar onları çalmayı engellemek için kullanma eğilimindedir. Kill switch cihazı tamamen kullanılamaz hale getirebildiğinden, hırsızların çalmaya çalışırken zamanlarını boşa harcaması daha az olasıdır. Bazı Windows, Google ve Apple akıllı telefonlarda ayrıca yüklü uygulamaların güvenliğini sağlamak için bir kill anahtarı bulunur. Telefondaki bir uygulamaya zararlı yazılım bulaşmışsa, kill anahtarı bu uygulamayı anında yalıtabilir ve durdurabilir. Bu, daha fazla enfeksiyonu önler ve cihazın geri kalanını güvende tutar. Ayrıca, zararlı yazılım hemen kaldırılabilir.

VPN’lerin neden bir kill anahtarı var??

VPN kullanan çoğu insan gizliliğini korumak için bunu yapar. İnternette gezinirken anonim kalmak istiyorlar ve bir VPN buna yardımcı olabilir. Ancak VPN’niz geçici olarak arızalanacaksa korumasız kalacaksınız. Verileriniz, bir VPN tünelinin ek koruması olmadan internete gönderilecektir. Sonuç olarak, IP adresiniz yine de dış dünya tarafından görülebilir. Burada öldürme anahtarı devreye giriyor.

Bir VPN kill switch, hiçbir zaman korumasız çevrimiçi olmayacağınızı garanti eder. Tarama yaparken VPN’niz arızalanırsa, kill anahtarı İnternet bağlantınızı tamamen kapatacaktır. VPN bağlantı sorunlarından muzdarip olduğu sürece hiçbir şeye göz atamaz, akışını gerçekleştiremez veya indiremezsiniz. İnternet bağlantınızın tamamı durduğundan, gerçek IP adresiniz korunur ve gizliliğiniz korunur. Bilgisayar korsanları verilerinize erişemez. Başka bir deyişle, kill switch VPN’in gerektiği gibi çalışmadığı zamanlarda bile sizi korumasını sağlar. Aşağıdaki resim bunun nasıl çalıştığını göstermektedir.

Hacker ile VPN illüstrasyonunu öldür

VPN bağlantım neden düşüyor??

Bırakılan bir VPN bağlantısının birden fazla nedeni olabilir. İşte en sık görülenlerden bazıları:

  • Kötü internet bağlantısı: Başlamak için dengesiz bir internet bağlantısı ile çalışıyorsanız, VPN’nizin bozulma ihtimali vardır. Örneğin, zayıf bir sinyale sahip bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız durum böyle olabilir. Ağlar arasında sürekli geçişin benzer bir etkisi vardır.
  • VPN sunucusuyla ilgili sorunlar: Bir diğer olası neden VPN sunucusunun kendisidir. Bir sunucuda bir tür dahili arıza varsa, bu VPN bağlantınızın tamamen düşmesine neden olabilir. Sorunlar, sunucunun sinyal gücü, fiziksel sunucudaki kesintiler veya bağlantının basit zaman aşımlarından kaynaklanabilir. Ayrıca, belirli bir sunucu aynı anda birçok kişi tarafından kullanıldığında, aşırı kalabalık olur. Bu zamanlarda, problemler de sıklıkla ortaya çıkar: bağlantı inanılmaz derecede yavaşlayabilir veya tamamen düşebilir.
  • Güvenlik duvarı, antivirüs veya yönlendirici ayarları: Başka bir olası engelleme faktörü, cihazınızdaki diğer programların ayarlarında gizleniyor olabilir. Bazı programlarda, etkinleştirildiğinde VPN’nizin bağlantı kurmasına izin vermeyecek belirli ayarlar bulunur. Bir güvenlik duvarı veya virüsten koruma programı VPN’nin harici bağlantısını bir risk olarak görebilir. Sonuç olarak, güvenli tünelinizi düzensiz ve güvenilir olmayan bir bağlantıya dönüştürerek VPN’yi durdurmaya çalışacaklar. Yönlendiriciniz ve cihazınızın otomatik güncellemeleri bile bu tür sorunlara neden olabilir.

Hangi VPN’ler iyi bir öldürme anahtarına sahiptir?

Genel olarak, insanlar bir öldürme anahtarını herhangi bir VPN hizmetine olumlu bir katkı olarak görürler. Doğası gereği, etkinleştirilmiş bir öldürme anahtarı belirli bir süre çevrimiçi olmanızı engelleyebilir. Ancak, çoğu durumda, bu alternatifi yener: internette korunmasız olmak. Kill switch çevrimiçi gizliliğinizi artırır ve internet bağlantınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Birçok VPN’in bir kill anahtarı vardır. Bazı sağlayıcılar, ayarları değiştirerek elle açmanızı gerektirirken, diğer sağlayıcılar varsayılan olarak etkinleştirmiştir. Ancak bazı VPN sağlayıcıları diğerlerinden daha iyidir. Bu nedenle, aşağıda bir kill switch sunan en iyi VPN sağlayıcılarından ikisini listeledik.

ExpressVPN

Bir süredir ExpressVPN o andaki en iyi VPN listemizi tamamladı. Kill switch’lerine “Network Lock” (Ağ Kilidi) denir ve Windows, Mac, Linux ve tüm yönlendiriciler için kullanılabilir (uygulamaları aracılığıyla). Bağlantınız koparsa, Ağ Kilidi internet ile olan tüm iletişimi fark edecek ve anında kesecektir. Ağ Kilidi, ExpressVPN sunucu bağlantısı başarıyla kurulana kadar hiçbir kişisel bilginizin gönderilmediğinden emin olmaz. O anda, Ağ Kilidi veri trafiğinin tekrar gönderilmesine izin verecektir. İyi bir öldürme anahtarının yanı sıra, ExpressVPN’in de hızlı sunucuları vardır, çok kullanıcı dostudur ve Netflix ile çalışır.

NordVPN

NordVPN başka bir tutarlı ve güvenilir seçenektir. Bu VPN sağlayıcısının kill switch’i Windows, macOS, Android ve iOS’ta çalışır. Seçenek yazılıma entegre edilmiştir ve açılması ve kapatılması kolaydır. NordVPN, kullanıcıların kill anahtarını olabildiğince kullanmasını önerir. Şirket bunu son savunma hattı olarak görüyor. Ayrıca, NordVPN, kullanıcıların bir mola durumunda engellenmesini istemediğiniz uygulamaları dahil edebileceğiniz ‘kill listeleri’ oluşturmasına olanak tanır. Bu şekilde, kill anahtarı etkinleştirilip VPN bağlantısı kesilse bile bazı programlara erişebilirsiniz. Genel olarak, NordVPN geniş bir sunucu ağına sahiptir ve nispeten ucuzdur. ABD dışında olduğunuzda ve Amerikan Netflix’i izlemek istediğinizde bile çalışır.

Son düşünceler

Bir öldürme anahtarı veya acil durdurma, kullanıcının korunmasına yardımcı olan kullanışlı bir yazılım özelliğidir. Bir VPN kill switch’den bahsederken, VPN yazılımı arızalandığında ve korumalı bağlantınız kopsa bile bilgilerinizin güvende olduğu anlamına gelir. Korunmasız olarak çevrimiçi olamayacaksınız ve siteler gerçek IP adresinizi bulamayacak. Kill anahtarlı bir VPN arıyorsanız, sizi ExpressVPN veya NordVPN’e yönlendirmek istiyoruz. Bu VPN sağlayıcıları kesinlikle güvende olmanıza yardımcı olacak!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me