VPN’in Avantajları | VPN Avantajlarının Açıklaması | VPNOverview.com

Ne yazık ki, internet, bazı erken geliştiricilerin ve benimseyenlerin öngördüğü özgürleştirici ütopya oldu. Harika bir kaynak olsa da, internet kötü amaçlı yazılımlar, çerezler, bilgisayar korsanları, eyalet çapında sansür ve üst düzey siber suçlarla da iltihaplanıyor. Biraz ekstra çevrimiçi güvenlik bu nedenle hoş bir ektir.


VPN’ler, internet kullanıcılarının bugün karşılaştığı çoklu sorunları çözmek veya iyileştirmek için harika bir çözüm sunuyor. Bunlar güvenlik, gizlilik ve çevrimiçi özgürlükle ilgilidir.

Bu makale, kaliteli bir VPN hizmetinin ek avantajlarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Bir VPN ile neler yapabilirsiniz? Bir VPN’nin avantajlarının özeti

Bir VPN kullanmanın birçok avantajı vardır. Kısa bir özet:

 • Kişinin “gerçek” IP adresi gizlenir ve kullanıcı daha anonim hale gelir
 • Veri trafiği şifrelenir, bu da genel wifi hotspot’larına güvenli bir şekilde bağlanmanızı sağlar
 • Reklam izleyicilere ve kimlik avı saldırılarına karşı ekstra koruma
 • Coğrafi kısıtlamaları aşma yeteneği
 • Kullanıcılar bilgileri güvenli ve anonim olarak indirebilir
 • Devlet sansürünü atlayabilme
 • Çevrimiçi alışveriş yaparken paradan tasarruf etmek mümkündür
 • Çevrimiçi oyun, genişletilmiş erişim ve artırılmış koruma sayesinde geliştirildi
 • İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından çevrimiçi azaltmanın gerçekleşme olasılığı daha düşüktür
 • Tek bir hesapla birden çok cihazda birden çok sunucu kullanma
 • TOR ağına anonim ve güvenli erişim elde etme

1. Gerçek IP adresiniz gizli

VPN sunucularından birine bağlanırken, IP adresiniz gizlenir ve VPN hizmetinden ExpressVPN veya NordVPN gibi biriyle değiştirilir.

VPN konumunuzu taklit eder ve böylece sizi kısmen web’de anonimleştirir. Bunun nedeni, IP adresinin, insanların bizi internette tanımlamasını ve çevrimiçi davranışlarımızı adım adım izlemelerini sağlayan benzersiz bir kod olmasıdır. Yeni bir “gizli” IP adresi kullanıldığında, hükümetler, bilgisayar korsanları ve ziyaret ettiğimiz web siteleri için bizi gerçek hayat kimliğimize bağlamak artık mümkün değil. Her şeyden önce, gözlemlenen IP adresi (VPN sunucusunun adresi) bize bağlı değildir, çünkü bu bizim “gerçek” statik IP adresimiz değildir.

2. Veri trafiği şifrelenir

İnternete bağlan

Bir VPN veri trafiğinizi şifreler. Bu, bilgisayar korsanlarının ve diğer kötü niyetli tarafların önemli verilerimizi tutmasını (veya en azından deşifre etmesini) önler. Bu aynı zamanda kullanıcının güvenli bir şekilde halka açık kablosuz erişim noktalarına güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar..

3. Coğrafi kısıtlamaları atlayın

SansürBir VPN ile farklı bir ülkedeki bir sunucuya bağlanmak ve bu nedenle tüm veri trafiğinizin bu diğer ülkeden geçmesine izin vermek mümkündür. Bu genellikle engellenen belirli web sitelerine, gerçek zamanlı aktarım hizmetlerine, VoIP hizmetlerine ve sosyal medyanın erişilebilir olmasını sağlar. Örneğin, İngiltere’deki bir VPN sunucusuyla, İngiliz olmayan insanlar aniden BBC iPlayer’ı izleyebilirler.

Bunu yapmak için, erişmek istediğiniz içeriğin kısıtlanmadığı bir ülkedeki bir VPN sunucusuna bağlanmak gerekir. Neyse ki, birçok modern VPN hizmetinin birçok farklı ülke ve bölgede çok sayıda hizmeti var.

4. Kullanıcılar güvenli ve anonim olarak indirebilir

indirmeIP adresi gizlendiğinden ve bağlantı şifrelendiğinden, üçüncü taraflar artık tam olarak neyin kime indirildiğini anlayamayacak. Şifrelenmiş VPN tüneli nedeniyle, indirilenleri güvenli VPN bağlantısı üzerinden kaydedemezler. Hassas ve / veya önemli dosyaları (iş için söyleyin) indirirken, hiç kimse bu bilgileri kesemez ve görüntüleyemez. Gizlilik ve anonimlik garanti edilir veya en azından büyük ölçüde iyileştirilir.

5. Hükümet sansürünü atlayın

Hükümetin Çin, İran veya Eritre gibi interneti kontrol ettiği ve düzenlediği ülkelerde, tüm web siteleri mevcut değildir. Totaliter rejimler, söz konusu rejime şüpheyle yaklaşan medya kuruluşlarını ülkede engelleyerek susturma alışkanlığını bu şekilde yaparlar. Bu aynı zamanda bazı muhbirlerin karanlık web’de özel bilgileri yayınlamayı veya paylaşmayı seçmesinin nedenidir. Bu tür sansür, diğer tüm coğrafi kısıtlamalar gibi bir VPN kullanılarak atlanabilir. VPN, bu nedenle basın özgürlüğü savaşında önemli bir araçtır.

6. Daha az ücretle çevrimiçi alışveriş

Para biriktirÇevrimiçi alışveriş fiyatları bazen birinin alışveriş yaptığı ülkeye göre farklılık gösterebilir. İngiltere’deki bir internet bağlantısından çevrimiçi bir web mağazasını ziyaret ettiğinizde, ürünler Hindistan gibi başka bir ülkeden alışveriş yapmaktan bazen çok daha pahalı olabilir. Bir VPN bağlantısı kullanıcının dünyanın dört bir yanından VPN sunucularına bağlanmasını sağlar. Bu, web sitelerinin kullanıcıları VPN sunucusunun bulunduğu ülkeden ziyaretçi olarak kaydetmesine neden olur ve böylece kullanıcının en iyi uluslararası fiyatlardan faydalanmasını sağlar.

7. VPN’ler daha iyi erişim ve gelişmiş güvenlik ile çevrimiçi oyunları geliştirir

Bir VPN kullandığınızda tüm internet trafiğiniz şifrelendiği için, kesin konumunuz değiştirilir. Tıpkı bunun belirli sitelere erişmenizi sağlayabileceği gibi, kendi ülkenizde kısıtlanmış olabilecek çevrimiçi oyunları oynamaya da izin verecektir. Ya da belki oynamak istediğiniz oyun daha sonraki bir çıkış tarihi için planlanmıştır. Bir VPN ile artık beklemek zorunda değilsiniz. Sadece menşe ülkesinde bir sunucu seçin ve eğlenceye katılabilirsiniz. Ek bir avantaj, haksız bir şekilde sunucudan önyükleme yapıyorsanız, hızlı IP adresi değişikliği ile katılabilmenizdir..

Son olarak, VPN’ler daha güvenli bir çevrimiçi oyun deneyimi de sağlar. DDoS saldırıları hakkında endişe etmek geçmişte kaldı. VPN’den şifreleme, ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

8. VPN’ler, ISS’nizin internet bağlantınızı kısıtlamasını önleyecektir

Bant genişliği daraltma, internet servis sağlayıcınız tarafından bant genişliğinizin kasıtlı olarak sınırlandırılmasıdır. Bu aslında çevrimiçi hızınızı azaltır. Bazı İSS’ler bunu sık sık yapar, bazıları bazen yapar, bazıları bunu hiç yapmaz. Bu genellikle aşırı yüklenmiş sunuculardaki trafiği azaltmak için yapılır. Bazen bu sadece daha pahalı bir paket almanızı sağlamak için yapılır. Zaman zaman, İSS’ler büyük miktarda veri indirdiğinizden hoşlanmazlar. Ancak verilerinizi bir VPN ile şifrelediğinizde, İnternet servis sağlayıcıları çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremez. Ayrıca sizi özellikle kesemezler.

9. Tek bir hesapla birden çok cihazda birden çok sunucu kullanmak

Sadece bir abonelik ile genellikle en azından bir fiyat için bağlantılarla erişim elde edersiniz. Bu, örneğin masaüstünüzün, dizüstü bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun, tabletinizin ve başka bir iş dizüstü bilgisayarınızın bağlantısını şifreleyebileceğiniz anlamına gelir. Daha cömert VPN sağlayıcıları, size tek bir abonelikle on adede kadar bağlantı sunacaktır. Bu nedenle, tek bir ürünle birden fazla cihazın gizliliğini ve güvenliğini tek bir düşüşle artırabilirsiniz.

10. Tor ağına anonim ve güvenli erişim elde etme

Bu herkes için olmasa da, bazı insanlar ekstra gizlilik ve anonimlik için Tor ağına gitmeyi sever. Bu, karanlık web’e erişmek istiyorsanız bağlanmak zorunda olduğunuz ağdır..

Tor tarayıcı veri tünellerinizi çeşitli konumlarda veya “rölelerde” şifreler. Bu, sizi izlemek isteyen herkes için neredeyse algılanamayacağınız anlamına gelir. Ancak, bu Tor sunucuları sınırlıdır ve halka açıktır. Başka bir deyişle, ISS’niz, ağ yöneticiniz, devlet kurumları, bilgisayar korsanları, web siteleri veya IP adresinize bakabilecek başka herhangi biri, kirada Tor ağına bağlı olduğunuzu bilir.

Ancak Tor’u bir VPN ile birlikte kullanırsanız, bu en azından Tor ağına bağladığınız gerçeği orijinal ISS’nizden gizler. Tor ağı, daha sonra siber suçla ilişkili olan karanlık ağ ile ilişkilendirildiği için bu arzu edilir. Varsayımsal olarak, bir devlet kurumunun bir internet sağlayıcısının hangi kullanıcılarının Tor ağına bağlandıkları hakkında bilgi vermesini istemeniz, herhangi bir yasadışılığı kanıtlamaz, ancak daha şüpheli görünmenizi sağlayabilir.

11. Reklam izleyicilere ve kimlik avı saldırılarına karşı ekstra koruma

Daha büyük ve daha kaliteli VPN sağlayıcılarından bazıları ekstra güvenlik sağlar. Örneğin, NordVPN yazılımı ile bir dizi ekstra koruma özelliği sunar.

Cybersec: Reklamlardan kaçının ve güvenliğinizi kötü amaçlı yazılımlardan, kimlik avından ve diğer tehditlerden koruyun.

LAN’da görünmezlik: Bilgisayarınız yerel ağdaki (LAN) diğer kullanıcılar tarafından görülmez

İnternet öldürme anahtarı: VPN sunucusuyla bağlantınız aniden kesilirse, bir internet kill anahtarı hemen tüm interneti kapatır. Bu, verilerinizin aniden şifrelenmemiş bir şekilde aktarılmadığından emin olmak içindir. (teknik olarak, şifresi çözülmez, çünkü bu başlamak için şifrelenmemiş veriler olacaktır).

Diğer VPN sağlayıcıları bazen yazılımı ile farklı korumalar sunar.

özet

Bir VPN, çok sayıda büyük fayda sağlar. Olacak

 • sana sunmak daha fazla özgürlük Ulusal engelleri aşarak internette
 • sana vereyim daha fazla güvenlik İnternet trafiğinizi şifreleyerek
 • sana sunmak biraz anonimite IP adresinizi gizleyerek

Bu özellikler sayesinde

 • İnternete daha özgür göz atın
 • Casus olmamanıza göz atarken kendinizi güvende hissedin
 • Herkese açık kablosuz ağlarda oturum açarken daha fazla güvenliğe sahip olun
 • Dosyaları daha güvenli ve anonim olarak indirin
 • Gazetecilik veya ihbarcı amacıyla hükümet sansüründen kaçınmak
 • Eğlence için ulusal engelleri aşın
 • Sizi daha inatçı reklam izleyicilerden ve kimlik avı işlemlerinden koruyun
 • ISP’niz hakkında bilgi sahibi olmadan Tor ağına erişin
 • Uçak biletleri gibi daha ucuz çevrimiçi alışverişler yapın
 • Ülkenizde yasaklanmış oyunlar için çevrimiçi oynayın
 • İSS’nizin bağlantınızı kısıtlamasını önleyin

Üstelik tüm bunları tek bir hesapla birden fazla sunucu kullanarak birden fazla cihazda yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, VPN’ler sizi çevrimiçi olarak tamamen anonim veya güvenli tutmayacaktır. Yine de kötü amaçlı yazılım indirmek mümkündür. Hala saldırıya uğrayabilirsin. Kişisel verilerinizin bulunduğu sitelere giriş yaparak kimliğinizin kaybolmasına izin verebilirsiniz. Ve hala tarayıcı parmak izi sorunu var.

Sonuç olarak, VPN internet için bir tedavi değildir. Ancak, internetin ücretsiz, anonim ve güvenli bir şekilde keyfini çıkarmanız için daha iyi bir çekim sunar.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me