Özel IP nedir? Neden bir tane kullanmalıyım? | VPNOverview

VPN sağlayıcılarını karşılaştırıyorsanız, büyük olasılıkla “özel IP” terimini karşılıyorsunuz demektir. Çoğu VPN sağlayıcısı bunu, hizmetlerinin diğerlerine göre sunabileceği bir avantaj olarak listeleyecektir. Ancak özel bir IP tam olarak nedir? Neden bu seçeneği sunan bir VPN istiyorsun? Bu makale size her şeyi anlatacak. Paylaşılan bir IP ile özel bir IP arasındaki farkı tartışacağız. Dahası, özel bir IP’nin avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koyacağız.


Adanmış IP nedir?

Kilitli Dizüstü BilgisayarÖzel IP, yalnızca bir kişi tarafından kullanılan bir IP adresidir. Çoğu zaman bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, bu IP adresini diğer birçok kullanıcıyla paylaşırsınız. Bir sunucu konumu seçtiniz, diyelim New York ve bu konuma sahip bir IP atanacak. Aynı IP adresi, New York’u seçen diğer birçok VPN kullanıcısı tarafından da kullanılır. Kısacası, birden fazla kişinin veri trafiği aynı VPN sunucusu üzerinden gönderiliyor. Özel IP ile durum böyle değil.

Özel bir IP servisiyle, sağlayıcı size yalnızca kullanabileceğiniz statik bir IP adresi atar. Bu IP, elbette gerçek yerel IP’nizden farklı olacaktır, bu nedenle çevrimiçi olarak korunmaya devam edersiniz. Tüm veri trafiğiniz, gizliliğinizin kontrolünü kaybetmeden bu IP üzerinden gönderilir. Ayrıca, başka hiç kimse özel IP’nizi kullanamaz. Ne yazık ki, özel IP’lerin çoğu ekstra paraya mal oluyor.

IP adresleri hakkında daha fazla bilgi için, şu anda web’de gezinmek için kullandığınız IP’yi kontrol etmenizi sağlayacak olan “IP adresim nedir” makalemizi okuyabilirsiniz..

Adanmış IP ile paylaşılan IP arasındaki fark nedir?

Adanmış ve paylaşılan bir IP arasındaki fark, yukarıdaki açıklamadan zaten anlaşılmış olabilir. Ne olursa olsun, bu fark adanmış IP’lerin avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak için çok önemli olduğu için, ona fazladan zaman ayırmak istiyoruz. Özel bir IP adresi ile nerede olursanız olun her zaman aynı IP adresine sahip olursunuz. Belirli bir VPN sunucusundaki her zaman bir IP adresine bağlanabilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, paylaşılan bir IP’yi başkalarıyla paylaşırsınız. Bu, birçok VPN sağlayıcısı için bir normdur. Bu, aynı sağlayıcının farklı kullanıcılarıyla aynı IP adresini alacağınız anlamına gelir. Hem verileriniz hem de tüm dünyada onlarca kişinin trafiği aynı sunucu üzerinden gönderilecektir. Örneğin, Netflix’e erişmek için birkaç kişi aynı New York sunucusunu kullanıyor olabilir.

Ayrıca, yalnızca paylaşılan adresleri olan VPN sunucularına bağlandığınızda size genellikle farklı IP’ler atanır. VPN sağlayıcıları, ek güvenlik için kullanıcıları genellikle bir IP adresinden diğerine taşır. Farklı bir sunucu konumuna bağlansanız da olmasanız da, yalnızca paylaşılan IP’leri kullandığınızda genel IP’nizde her zaman bir değişiklik olur. Özel IP’lerde durum böyle değildir. Aşağıdaki resim iki tip IP adresi arasındaki farkı göstermektedir.

Adanmış VS Paylaşılan IP

Özel bir IP adresinin avantajları

Hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için paylaşılan bir IP üzerinden özel bir IP adresi kullanmanın birkaç avantajı vardır. En önemlilerini aşağıda listeledik.

Kara listeden uzak dur

Büyüteçli listeÖzel bir IP’nin en büyük avantajlarından biri, IP adresinizin kolayca kara listeye alınmamasıdır. Özel bir IP’niz olduğunda, söz konusu IP adresini kullanan tek kişi siz olursunuz, paylaşılan IP adreslerinde çok sayıda kullanıcı vardır. Bunun, web sitelerinin sizi ziyaretçi olarak nasıl alacağı üzerinde farklı bir etkisi vardır: özel bir IP şüpheye neden olmaz.

Netflix’i örnek olarak ele alalım. Netflix’i izlemek için bir VPN sağlayıcısı tarafından sunulan paylaşılan bir IP kullandığınızı düşünün. Büyük olasılıkla bunu yapan tek kişi sen olmayacaksın. Birçok kişi aynı paylaşılan IP’den farklı Netflix hesaplarına erişmeye çalışacağından akış hizmeti şüpheli hale gelecek. Bir VPN hizmetinden bir IP adresine baktıklarını bileceklerdir. Bu IP’nin birçok farklı kullanıcısının içeriğine gerçekte ulaşmaya çalıştığı yeri doğrulayamayacaklar. Netflix, bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı diziler ve filmler sunar. Şirket gerçek konumunuzu belirleyemezse, erişimi tamamen engeller. Netflix’i izlemek için kullandığınız paylaşılan IP kara listelerine eklenecek. Sonuç olarak, artık bu IP adresini kullanarak herhangi bir içeriği izleyemezsiniz. Bunun yerine, bir kez daha erişmek istiyorsanız proxy’nizi kapatmanızı bildiren bir bildirim görürsünüz..

Örnekte gösterildiği gibi, bir web sitesi birçok kişi erişim için kullandığında paylaşılan bir IP adresini engelleyebilir. Ancak, özel bir IP kullandığınızda, Netflix veya başka bir platform olsun, o web sitesine erişmeye çalışan tek kişi siz olacaksınız. Bu nedenle, IP’nizin kara listeye yerleştirilme olasılığı çok daha düşüktür. İstediğiniz sürece ücretsiz bir internetin tadını çıkarabilirsiniz. Kısacası: özel bir IP ile engellenme konusunda endişelenmeden tüm favori akış hizmetlerinize erişebileceksiniz.

Ek doğrulama yok

Web siteleri IP adresinizi kara listeye aldığında, bunun nedeni genellikle güvensizlik veya şüphe duygusu olmasıdır. Büyük olasılıkla, bu IP adresinin kullanımı düzensiz ve öngörülemezdi. Bu düzensizlikler nedeniyle, web sitesi IP’nin veya hesabınızın kötüye kullanılmasından şüphelenir ve harekete geçer. Bazı durumlarda, bu, IP’nizi kara listeye koymak anlamına gelir, ancak bir servise giriş yapmadan önce ek bir doğrulama adımından geçmeniz gerektiği anlamına da gelebilir..

Gmail, PayPal ve eBay gibi siteler, birden çok kişinin aynı anda bir IP adresi kullandığını görürlerse ekstra doğrulama isteyebilir. Ayrıca, hesabınıza giriş yapmak için o hesabı oluşturmak için kullandığınızdan farklı bir IP adresi kullandığınızda şüphelenilirler. Çoğu zaman bu (paylaşılan) IP adreslerine güvenmezler, bu da kimliğinizi tekrar kontrol etmelerini sağlar. Örneğin sizden robot olmadığınızı doğrulamanızı isteyebilirler. Farklı bir IP adresine sahip bir hizmete her eriştiğinizde fazladan bir adım atmanız gerekebilir. Özel bir IP ile bu sorunu yaşamayacaksınız, bu da size çok zaman kazandırabilir.

Daha hızlı e-postalar

Adanmış bir IP’nin diğer bir avantajı, bu tür IP adreslerinden gelen e-postalara, paylaşılan IP adresinden gelen e-postalardan çok Gmail gibi posta hizmetleri tarafından güvenilmesidir. Özel IP adresleri aracılığıyla gönderilen e-posta trafiği, paylaşılan IP adresleri aracılığıyla oluşturulan trafiğe göre önceliklidir. Paylaşılan IP adresleri aracılığıyla gönderilen e-postaların servis tarafından iki kez kontrol edilmesi gerektiğinden bu durum söz konusudur. Bu e-postalar alıcının spam klasörüne bile gelebilir. E-postalarınızın hedeflerine daha hızlı ulaşacağından ve spam klasörüne gelmeyeceğinden emin olmak için özel bir IP adresi kullanabilirsiniz. Çok daha hızlı iletişim kurabileceksiniz, bu da bazı durumlarda büyük önem taşıyabilir, örneğin işte.

Evden çalışmak

El sıkışırken işadamlarıİş kullanıcıları için, özel bir IP belirli bir ağa erişmek için çok yararlı olabilir. Bazı ağlara güvenlik nedeniyle yalnızca belirli IP adresleri üzerinden erişilebilir. Bu şekilde, patronunuz yalnızca ofiste internet bağlantısına erişimi olan kişilerin işle ilgili önemli belgelere ve diğer verilere ulaşabileceğini garanti edebilir. Bu sistemin dezavantajı, yalnızca kendi internet bağlantınızla veya bir VPN tarafından sunulan paylaşılan bir IP adresiyle bu dosyalardan hiçbirine erişemeyeceğinizdir..

Özel bir IP ile nerede olursanız olun bu ağlara erişebilirsiniz. Evden veya hareket halindeyken çalışmak istediğinizde bu çok yardımcı olabilir. Özel IP’niz aracılığıyla iş ağınıza kolayca bağlanabileceksiniz. Aynı zamanda, özel IP bağlantınızı her zaman koruyacaktır.

Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta, iş ağınıza yalnızca özel IP ile erişemeyeceğinizdir. Evden çalışmak için özel bir IP kullanmak istiyorsanız yapılacak en iyi şey, patronunuzla iletişim kurmak ve sizin için veya sizin için doğru IP adresiyle güvenli bir bağlantı düzenlemelerini sağlamaktır..

Özel bir IP adresinin dezavantajları

Ne yazık ki, özel bir IP adresine sahip olmanın bazı dezavantajları da vardır. Her şeyden önce, hizmet nadiren ücretsizdir: özel bir IP istiyorsanız, VPN hizmetiniz için büyük olasılıkla daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir. Özel bir IP’nin fiyatı ayda birkaç dolardan yılda 100 doların üzerine kadar değişebilir. Bu maliyetler aylık aboneliğinizin fiyatını artıracağından, dikkate alınması çok önemli bir faktördür.

Bir başka önemli dezavantaj, bir VPN’nin sağladığı gizliliğin bir kısmını feda edebilmenizdir. Statik adanmış bir IP kullanıyorsanız, web siteleri çevrimiçi tercihlerinize bağlı olarak yine de sizin için bir profil oluşturabilir. Bu şekilde size kişiselleştirilmiş reklamlar gösterebilirler. Dahası, birisinin çevrimiçi işlemlerinizi kişinize bağlama olasılığı artar. Bu, özel bir IP ile biraz daha az anonim olduğunuz anlamına gelir.

Özel IP: avantaj ve dezavantajlara genel bakış

Özel bir IP’nin avantaj ve dezavantajlarının hızlı bir özeti için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz..

Özel bir IP’nin avantajları
Özel bir IP’nin dezavantajları
Netflix gibi web siteleri tarafından engellenmeyeceksinizDaha yüksek maliyetler
Gmail, eBay veya PayPal gibi web sitelerini ziyaret ettiğinizde çifte doğrulamaya gerek yokturDaha az anonimlik
E-postalar daha hızlı gönderilecek ve alınacaktır
E-postalar kolayca spam klasörüne yönlendirilmez
Konumunuz ne olursa olsun, yalnızca belirli bir IP’ye izin veren ağlara erişebilirsiniz

Özel IP seçeneği ile mükemmel VPN hizmetleri

Özel bir IP almak istediğinize karar verdiniz, ancak bu amaçla hangi VPN sağlayıcısını seçeceğinizden emin değil misiniz? Aşağıda, özel bir IP hizmeti sunan en iyi üç VPN sağlayıcısını listeledik.

TorGuard ile özel IP

Özel IP hizmetlerini düşündüğümüzde, ilk akla gelen TorGuard sağlayıcısıdır. TorGuard, herkesin kullanması için en iyi VPN olmayabilir, çünkü doğru bir şekilde kullanılması için kesinlikle pratik bir ele ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bu VPN’yi yeni başlayanlara önermiyoruz. Kullanıcıların bazı teknik bilgi birikimine ihtiyaçları vardır, bu da TorGuard yazılımını daha az kullanıcı dostu yapar. TorGuard yine de yüksek hız, birçok sunucu ve mükemmel güvenlik ile iyi bir VPN’dir. En önemlisi, burada bahsettiğimiz tüm sağlayıcılar arasında TorGuard, özel IP kullanıcıları için en fazla yer seçimine sahiptir.

TorGuard’a özel IP hizmeti oldukça ucuzdur. Ayrıca, daha uzun vadede karar verdiğinizde, hizmet maliyetleri aboneliğinizin aylık fiyatıyla birlikte düşecektir. TorGuard ile özel bir IP almak da çok kolaydır: abonelik alırken sipariş sayfasından bir IP seçebilirsiniz.

NordVPN ile özel IP

NordVPN piyasadaki en iyi VPN sağlayıcılarından biridir. VPN’leri hızlı, güvenlidir ve özel bir IP hizmeti sunar. Bizim gözümüze göre, NordVPN özel bir IP servisi sunan en iyi sağlayıcıdır. Ancak, özel IP hizmetleri henüz TorGuard’ın sunduğu hizmet kadar gelişmemiştir. NordVPN yedi farklı lokasyonda özel IP’ler sunmaktadır: ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Fransa.

Ne yazık ki, özel IP seçeneğinin NordVPN’de kurulması ve ayarlanması oldukça zordur. Başlamak için bir NordVPN aboneliğinizin olması, ardından özel IP kupon kodunuzla özel IP’niz için ödeme yapmak üzere yeni bir hesap oluşturmanız gerekir. Daha sonra, iki hesabı birleştirmek için NordVPN’in müşteri desteğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bu zorluklara rağmen, NordVPN harcadığınız paraya büyük değer katar. Bu, özel bir IP kullanmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın NordVPN’i harika bir VPN yapar. Eğer özel bir IP istiyorsanız, NordVPN size aboneliğinizin maliyeti üzerinde ekstra 70 $ için bir tane verecektir. Genel olarak VPN’nin kullanıcı dostu olması da dahil olmak üzere çalışmaları söz konusu olduğunda, TorGuard yerine Nord’u tercih ediyoruz. Ancak, özel olarak ayrılmış IP’lere ilişkin seçeneklere özellikle bakarken, bunun yerine TorGuard ile gitmek isteyebilirsiniz.

CyberGhost ile özel IP

Özel IP servisine sahip üçüncü iyi VPN seçimimiz CyberGhost’tur. Bu VPN sağlayıcısı kullanıcı dostu, ucuz ve güvenilirdir. Son zamanlarda, CyberGhost özel IP’ler de sunmaya başladı. Şu an itibariyle, hizmetin Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD’de özel IP’leri var. Bu şekilde, Amerikan Netflix’i ABD’den özel bir IP ile izleyebileceksiniz.

Hizmete kaydolduğunuz aynı sayfada CyberGhost’tan kolayca özel bir IP alabilirsiniz. Özel IP’nizi aboneliğinizle aynı anda aldığınızdan emin olun, çünkü daha sonra ekleyemezsiniz. Özel bir IP, normal aboneliğinizin üstüne aylık yalnızca 5 ABD dolarıdır. Neyse ki, özellikle daha uzun süre abone olmayı seçtiğinizde, bir CyberGhost aboneliği çok iyi fiyatlandırılır. Bu nedenle, özel bir IP içeren toplam fiyat o kadar da kötü değil. Sonuç olarak, CyberGhost, özel bir IP seçeneğiyle harika bir VPN arayan herkes için çok iyi bir bütçe seçimidir.

Son düşünceler

Özel bir IP adresi, her seferinde aynı IP adresiyle güvenli bir şekilde çevrimiçi olma fırsatı verir. Bu IP adresi gerçek IP’nizle aynı değil, diğer VPN kullanıcılarıyla da paylaşılmayacak. Tüm VPN sağlayıcıları özel bir IP isteme seçeneği sunmaz. Teklif verdiklerinde, normal bir VPN aboneliğinden daha pahalıya mal olur.

Özel bir IP’nin paylaşılan bir IP’ye kıyasla çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Genel olarak, özel bir IP sizi web siteleri ve diğer taraflar için daha görünür hale getirecektir. Kimliğinizi sürekli olarak doğrulamak istemiyorsanız veya kullandığınız IP’nin Netflix gibi web siteleri ve hizmetler tarafından engellenmesini istemiyorsanız, bu yararlı olabilir. Ancak bu, VPN’nin anonimlik durumundan bazılarını bıraktığınız anlamına da gelir. Özel bir IP servisi olan bir VPN almak istiyorsanız, TorGuard, NordVPN veya CyberGhost’u öneriyoruz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map