Hakmarrja Porno: Si ta parandaloni atë që të ndodhë tek ju

Një trend shqetësues në epokën e internetit është mbizotërimi i pornos hakmarrëse. Në rastet e pornografisë hakmarrëse, fotot private ose seksuale të një personi shpërndahen në internet pa pëlqimin e tyre. Kjo mund të ketë pasoja shkatërruese për viktimën, përfshirë shqetësimin psikologjik dhe një reputacion të dëmtuar. Lexoni më tej për të mësuar më shumë rreth porno hakmarrjes dhe si të mbroheni nga kjo.


Farë është porno hakmarrjeje?

Revenge porno përcaktohet nga qeveria e SHBA si “ndarja e materialeve private, seksuale, ose foto ose video, të një personi tjetër pa pëlqimin e tyre dhe me qëllim të shkaktimit të sikletit ose shqetësimit.” Përveç fotove dhe videove, kryesi shpesh ndan informacione personale rreth viktimës, të tilla si informacione të kontaktit ose adresë shtëpie. Përveç shkaktimit të dëmtimit psikologjik, siguria e personit mund të rrezikohet nëse informacionet e tyre personale janë të ndara.

Hakmarrja pornografi më së shpeshti ndodh pasi mbaron një marrëdhënie seksuale. Një partner pastaj poston foto intime ose video në internet si një akt hakmarrjeje. Këtu lind termi “porno hakmarrëse”. Sidoqoftë, në shumë vende autorët mund të ndiqen penalisht pa komponentin e hakmarrjes. Shtë e mjaftueshme nëse ata lëshuan përmbajtjen pa pëlqimin e personit tjetër me qëllimin për t’i dëmtuar ata.

Sa e zakonshme është?

Hakmarrja porno është për fat të keq më e zakonshme nga sa mendojnë shumë njerëz. Një studim i vitit 2017 nga Iniciativa Cyber ​​Citizens Initiative zbuloi se 1 në 8 përdorues të mediave sociale amerikane kanë qenë objektiva të pornografisë hakmarrëse. Studimi rekrutoi 3,044 individë, dhe 8% kishin qenë viktima të viktimizmit jo-sensual seksual të pornos (NCP) në një pikë. Rreth 5.2% e pjesëmarrësve pranuan se kishin kryer NCP-në. Studimi zbuloi gjithashtu se gratë kishin 1.7 herë më shumë të ngjarë të ishin viktima sesa burrat.

Një studim i vitit 2016 nga të dhënat & Instituti i Kërkimeve të Shoqërisë zbuloi se afro 10 milion amerikanë ishin ose viktima të NCP ose ishin kërcënuar nga ai. Studimi tregoi gjithashtu se gratë e reja, pakicat dhe ato që e identifikojnë si LGBTQ ka shumë të ngjarë të jenë viktima të porno hakmarrjes. Në fakt, DMCA.com, e cila ofron shërbime të mbrojtjes së internetit, deklaron se 95% e rasteve që ata shohin janë gra dhe vajza adoleshente.

Canfarë mund të bëj për këtë?

Nëse jeni viktimë e porno hakmarrjes, ka ligje që mund t’ju ndihmojnë. Shumë vende kanë miratuar legjislacionin duke e bërë hakmarrjen porno si një krim. Në Mbretërinë e Bashkuar, pornografia e hakmarrjes është e paligjshme dhe mund të rezultojë me burg. Shumë vende të tjera evropiane si Gjermania, Franca dhe Danimarka gjithashtu kanë ligje kombëtare kundër pornografisë hakmarrëse. SHBA nuk ka një ligj kombëtar, megjithëse 38 shtete kanë legjislacion që synojnë porno hakmarrjen. Disa vende të tjera që kriminalizojnë pornografinë e hakmarrjes përfshijnë Izraelin, Japoninë dhe Filipinet.

Në përgjithësi, pornografia hakmarrëse është e paligjshme, megjithëse ligjet janë të reja në shumë vende. Nëse jeni një objektiv i pornografisë hakmarrëse, gjëja e parë që duhet të bëni është të hulumtoni ligjet tuaja kombëtare ose shtetërore. Ju duhet të zbuloni se çfarë legjislacioni është miratuar dhe si të procedoni. Pasi të jeni të qartë për ligjet, mund të flisni me zbatimin e ligjit vendor. Përndryshe, mund të flisni me një avokat për të marrë këshilla se si të procedoni. Nëse jetoni në Shtetet e Bashkuara, një mundësi tjetër është thirrja e linjës telefonike të krizës Nisma për të Drejtat Civile, nëse keni nevojë për ndihmë ose këshilla.

Si të hiqni përmbajtjen

CCRI-logo

Edhe pse autoritetet lokale mund të ndihmojnë ndjekjen penale të autorëve të hakmarrjes nga pornografia, ata shpesh nuk janë në gjendje që me të vërtetë t’i bëjnë fotografitë poshtë. Heqja e përmbajtjes është përgjithësisht një çështje tjetër që ju duhet të adresoni.

Për të filluar, kryeni një kërkim në internet dhe lokalizoni sa më shumë kopje të përmbajtjes. Mundohuni të përcaktoni se ku u shfaq për herë të parë dhe hiqeni atë nga ajo faqe e parë, pastaj lëvizni në faqet e tjera. Shtë e rëndësishme të kryeni këto hapa pa vonesë, sepse sa më gjatë të jetë postuar përmbajtja, aq më shumë të ngjarë të kopjohen në uebfaqe të tjera dhe rrjete sociale.

Për të hequr imazhin, duhet ta raportoni atë në platformën ku është. Kjo përfshin të gjitha rrjetet e mediave sociale: Google, Reddit, Snapchat dhe Tumblr. Sigurohuni që të qëndroni të qetë kur bëni kërkesën dhe thjesht deklaroni faktet. Një burim i dobishëm për t’ju udhëhequr gjatë procesit të heqjes është Udhëzuesi për heqjen në internet i Nismës për të Drejtat Civile.

Nëse zgjidhni, mund të punësoni një avokat ose një shërbim të largimit për t’ju ndihmuar në procesin e heqjes. Nëse vendosni të përdorni një shërbim të larguar, hulumtoni me kujdes për të përcaktuar se çfarë veprimesh do të ndërmarrin dhe sa ngarkojnë. Nëse punësoni një shërbim ose bëni vetë procesin, sigurohuni që të merrni masa sa më shpejt që të jetë e mundur.

Si ta parandaloni hakmarrjen porno që të mos ju ndodhë

Ekzistojnë një numër hapash që mund të ndërmerrni për të parandaluar që juve të mos ju ndodhë hakmarrja. Këtu janë disa nga gjërat më efektive që mund të bëni:

Asnjëherë mos i ndani fotot intime

Një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur veten tuaj është të mos ndani kurrë fotografi intime me askënd. Edhe nëse i besoni personit, ekziston ende rreziku që ata t’i postojnë fotot në internet pa pëlqimin tuaj. E vërteta është se partneri ose shoku është zakonisht kryerësi i pornografisë hakmarrëse. Nëse dikush merr një fotografi intime prej jush, kërkoni prej tyre që ta fshijnë atë dhe sigurohuni që ata të bëjnë. Më në fund, kurrë mos postoni asnjë foto intime të vetes në internet.

Shmangni fotografitë e qarta të vetvetes

Për mbrojtje maksimale ndaj pornografisë hakmarrëse, mos fotografoni fare qartë veten. Nëse nuk do të dëshironit familjen, miqtë ose punëdhënësit të shohin foton, është më mirë të mos e merrni atë. Edhe nëse nuk keni ndërmend të ndani fotot, ato ende mund të përfundojnë në duar të gabuara. Shkeljet e të dhënave janë të zakonshme këto ditë, dhe hakerat mund të vjedhin fotot private të njerëzve dhe t’i shpërndajnë ato. Kjo më së shpeshti u ndodh të famshëmve, por mund të ndodhte me këdo. Gjithashtu, mbani në mend se çdo pajisje me një aparat fotografik mund të lidhet në internet.

Ndryshoni fotot tuaja për të mbrojtur identitetin tuaj

Nëse vendosni të bëni fotografi intime nga vetja, ndryshojini ato për të fshehur identitetin tuaj. Shtë më mirë të mos e përfshini fytyrën tuaj, ose të mos turbulloni fytyrën, në mënyrë që askush të mos ju njohë. Shtë më së miri të turbulloni sfondin gjithashtu. Fikni gjithashtu çdo mundësi zgjedhjeje të etiketimit në pajisjet tuaja. Ka shumë aplikacione që mund t’ju ndihmojnë të mbroni identitetin tuaj, dhe ju duhet të përfitoni prej tyre.

Bisedoni me fëmijët tuaj për rreziqet e sekstimit

Nëse keni fëmijë, është e rëndësishme të flisni me ta rreth rreziqeve të ndarjes së fotove intime të tyre. Ndërsa kjo mund të jetë një temë e pakëndshme, fëmijët tuaj duhet të kuptojnë rreziqet e përfshira. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm që fotot që ndajnë mund të përdoren pa pëlqimin e tyre.

Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj

Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj, veçanërisht nëse jeni në një klub, aheng apo ngjarje publike. Disa nga këto ngjarje kanë fotografë të pranishëm, dhe çdo fotografi që ata mund të përfundojë në internet. Mbaj larg nga këta fotografë nëse nuk dëshiron që kjo të ndodhë. Mbi të gjitha, mos lejoni që dikush t’ju fotografojë në një pozitë komprometuese.

Mendimet përfundimtare

Hakmarrja porno është një prirje e rrezikshme që është bërë gjithnjë e më e përhapur në vitet e fundit. Mund të ndodhë me këdo, por viktimat më të zakonshme janë gratë e reja. Edhe pse ekziston një legjislacion kundër pornografisë hakmarrëse, ai ende po zhvillohet dhe nuk ekziston kudo. Dhe madje edhe kur autorët ndiqen penalisht, shqetësimi psikologjik i viktimës mund të durojë me vite.

Të mos bësh fotografi intime nga vetja, është mbrojtja më e mirë kundër pornografisë hakmarrëse. Duke marrë disa masa paraprake themelore, ju mund të zvogëloni në masë të madhe shanset për t’ju hakmarrë pornografia.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map