Arefarë janë trojanët dhe si mund të mbroheni?

Kuaj Trojan janë një lloj malware që paraqitet si një program i ligjshëm për të mashtruar përdoruesit. Por kur përdoruesi shkarkon programin, Trojan infekton sistemin e tyre. Ata e nxjerrin emrin e tyre nga mitologjia Greke. Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të Trojans, të cilët mund të kryejnë një larmi veprimtarish me qëllim të keq. Ja çfarë duhet të dini në lidhje me Trojans dhe si mund t’i mbroni pajisjet tuaja prej tyre.


Arefarë janë trojans?

Një kal i Trojan ose Trojan është një formë e zakonshme e malware që maskon si një pjesë të ligjshme të softuerit. Ata nuk janë viruse të vërteta sepse nuk mund të përhapen më vete. Në vend të kësaj, përdoruesi i shkarkon ato, duke besuar se ato janë një mjet ose program i ligjshëm.

Pasi një Trojan është në kompjuterin tuaj, ka shumë lloje të ndryshme të veprimeve të dëmshme që mund të ndërmarrë. Këtu janë disa nga llojet më të zakonshëm të Trojans:

 • Trojan-Downloader: Një virus që shkarkon dhe instalon malware.
 • Trojan-droppers: Programet që hakerat përdorin për të instaluar viruse. Softueri antivirus zakonisht nuk i zbulon ato.
 • ransomware: Një Trojan që kodon të dhënat tuaja në mënyrë që të mos mund t’i qaseni më. Kriminalistikat në internet kërkojnë që ju të paguani një shpërblim në këmbim të çelësit të deshifrimit. Sidoqoftë, ata jo gjithmonë japin çelësin dhe është jashtëzakonisht e vështirë ose e pamundur të deshifroni të dhënat tuaja pa të.
 • Trojan-Banker: Malware që vjedh informacionin tuaj financiar, siç janë informacionet e kartës së kreditit dhe llogaritë bankare në internet.
 • Trojan Rootkits: Programet që fshehin aktivitete të zgjedhura në kompjuterin tuaj dhe ju parandalojnë zbulimin e malware. Kjo do të thotë që malware mund të kandidojë për një kohë më të gjatë në kompjuterin tuaj përpara se të kuptoni se diçka nuk është në rregull.
 • Trojan në Backdoor: Kjo është një formë veçanërisht e zakonshme e Trojan. Ajo i jep qasje të largët kriminelëve në kompjuterin tuaj në mënyrë që ata të kenë kontroll mbi të. Kjo do të thotë që hakerat mund të dërgojnë, pranojnë ose fshijnë skedarët, të ndërrojnë të dhënat tuaja, të rindizin kompjuterin tuaj dhe shumë më tepër. Ndonjëherë hakerat i përdorin ato për të krijuar një rrjet të tërë kompjuterësh “Zombie” të quajtur Botnet dhe të kryejnë krime kibernetike.
 • Trojan-FakeAV: Këto lloje të Trojans paraqiten si softver antivirus. Ata pretendojnë se ekzistojnë kërcënime për sigurinë në kompjuterin tuaj dhe ofrojnë heqjen e kërcënimeve në këmbim të një pagese. Kërcënimet nuk ekzistojnë me të vërtetë, dhe në realitet, programet po përpiqen të nxjerrin para nga ju.

Cilat janë rreziqet e trojanëve?

Ka dhjetëra lloje të ndryshme të Trojans, dhe dëmi që ata shkaktojnë ndryshon jashtëzakonisht shumë. Ransomware Trojans mund të shifrojë të dhënat tuaja, kështu që ju nuk mund t’i rikuperoni ato, dhe llojet e tjera të Trojans mund të vjedhin fjalëkalimet tuaja, të shkatërrojnë ose fshijnë skedarët tuaj, ose të çaktivizojnë programet tuaja antivirus dhe firewall. Trojans gjithashtu mund të instalojnë keyloggers, të cilët zbulojnë tastet tuaja dhe mund të deshifrojnë informacionin tuaj të hyrjes për llogaritë në internet.

Kriminelët në internet gjithashtu mund të përdorin Trojans për të marrë në kontroll kompjuterin tuaj dhe ta kontrollojnë atë nga distanca për të bërë ofertat e tyre. Duke vepruar kështu, hakerat mund të hyjnë në të gjithë skedarët dhe llogaritë tuaja, të vjedhin identitetin tuaj, ose madje të përdorin kompjuterin tuaj për të kryer sulme në internet.

Trojans janë një lloj shumë i rrezikshëm i malware, dhe kriminelët në internet mund t’i përdorin ato për shumë qëllime të ndryshme keqdashëse. Përveç kësaj, ato janë jashtëzakonisht të vështira për tu zbuluar nga përdoruesit dhe shpesh mungojnë nga programet antivirus.

Si trojans infektojnë kompjuterin tuaj?

Trojan Horse ComputerKuajtë Trojan maskohen si programe të ligjshme, dhe ata infektojnë kompjuterët kur përdoruesi i shkarkon ato. Ato shpesh paraqiten si bashkangjitje me email nga organizata të besueshme ose kontakte nga lista juaj e kontakteve. Hakeri përdor këto emra për të provuar dhe bindur ju për të hapur lidhje, skedarë ose uebfaqe. Kuaj Trojan gjithashtu mund të maskohen si shkarkime falas të lojërave, faqet e internetit, mjetet e shfletuesit ose aplikacionet. Pasi të shkarkoni programin, Trojan instalohet dhe funksionon sa herë që kompjuteri juaj është i ndezur. Trojans nuk përhapen më vete dhe zakonisht kërkojnë që përdoruesi të shkarkojë programin false. Ju mund të ndihmoni në parandalimin e tyre nga infektimi i kompjuterit tuaj duke mos hapur asnjë skedar ose duke shkarkuar një program me të cilin nuk jeni të njohur.

Canfarë mund të bëj nëse Trojans Infektojnë kompjuterin tim?

Dy mënyrat kryesore që ju mund të hiqni Trojans nga kompjuteri juaj janë softuer trojan mbartës ose duke hequr malware me dorë.

Shumë kompani antivirus ofrojnë heqës të Trojan si pjesë e shërbimeve të tyre. Një opsion është Avast Free Antivirus, i cili ka një mbartës falas Trojan. Ky program do të identifikojë çdo Trojans në kompjuterin ose pajisjen tuaj dhe do t’i heqë ato për ju. Disa kompani të tjera që ofrojnë mjete për heqjen e Trojan janë MalwareFox dhe Bitdefender.

Nëse preferoni të provoni heqjen e Trojan me dorë, ekziston një seri hapash që duhet të bëni. Nëse sistemi juaj është i infektuar me një Trojan, shpesh do të merrni një gabim DLL. Ju mund të kopjoni gabimin dhe të bëni disa hulumtime në internet për t’ju ndihmuar të identifikoni skedarin e prekur exe. Tjetra, do të duhet të anuloni funksionin e rivendosjes së sistemit tuaj dhe të rindizni kompjuterin tuaj. Ndërsa rindizet, shtypni F8 dhe zgjidhni Safe Mode. Pastaj hapni panelin tuaj të kontrollit dhe hiqni skedarët Trojan. Hapi i fundit është të hapni dosjen Windows System dhe të fshini pjesën tjetër të skedarëve të programit.

Si mund t’i mbroj pajisjet e mia nga trojans?

Ashtu si me format e tjera të malware, ka disa gjëra që mund të bëni për të mbrojtur kompjuterin dhe pajisjet tuaja nga Trojans. Këtu janë ato më të rëndësishmet:

 • Asnjëherë mos hapni një shtojcë ose mos shkarkoni një program përveç nëse e dini saktësisht se çfarë është. Kjo është e vërtetë për të gjitha llojet e malware, por Trojans janë një rast i veçantë sepse kërkojnë veprim nga ana e përdoruesit për të infektuar kompjuterin tuaj.
 • Për të mbrojtur më tej veten kundër Trojans dhe malware të tjerë, përdorni softuer antivirus nga një kompani e besueshme. Ju mund të zgjidhni një që përfshin një mbartës Trojan, i cili do të skanojë sistemin tuaj për t’u siguruar që nuk e keni shkarkuar aksidentalisht një Trojan dhe do t’i heqë ato nga kompjuteri juaj nëse zbulohet. Sigurohuni që të skanoni rregullisht kompjuterin tuaj. Ne na pëlqen Bitdefender si një kompani që ofron një program antivirus të mirë.
 • Mbajeni të azhurnuar programin tuaj, përfshirë sistemin tuaj operativ dhe shfletuesin tuaj. Kriminelët kibernetikë shpesh identifikojnë cenueshmërinë e programeve softuerike dhe i shfrytëzojnë ata për të instaluar malware. Prodhuesit e softuerëve lëshojnë shpesh azhurnime që adresojnë këto dobësi, prandaj është thelbësore që të shkarkoni azhurnimet kur të jenë në dispozicion.
 • Përdorni një firewall për të ndihmuar në ruajtjen e lidhjes tuaj të Internetit. Këto programe punojnë për të bllokuar lidhjet e padëshiruara dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e Trojans. Përdoruesit e Windows kanë qasje në Windows Firewall dhe duhet të siguroheni që është aktivizuar për mbrojtje shtesë.

Mendimet përfundimtare

Trojans janë një lloj malware tepër i larmishëm që mund të kryejë shumë lloje të ndryshme të aktivitetit me qëllim të keq në kompjuterin tuaj. Këto aktivitete mund të përfshijnë vjedhjen e informacionit tuaj financiar, prerjet e tasteve tuaja, apo edhe shndërrimin e kompjuterit tuaj në një mumje të kontrolluar nga kriminelët në internet.

Megjithëse ata shpesh shkarkohen nga përdoruesit, përdoruesi gjithashtu mund të ndërmarrë veprime për të parandaluar Trojans. Duke ushtruar masa themelore të sigurisë dhe duke përdorur softuer antivirus me një mbartës Trojan, ju mund të ulni ndjeshëm rrezikun tuaj për t’u infektuar nga Trojans.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map