Rishikimi IPVanish (2020) – VPN e shkëlqyeshme, e shpejtë | VPNOverview

Rishikimi IPVanish (2020) – VPN e shkëlqyeshme dhe super e shpejtë

IPVanish është një lojtar i mirënjohur në Rrjetin Virtual Privat (VPN) -industri dhe u fillua në vitin 2012. IPVanish e ka vendosur veten shumë mirë në treg për shkak të zonës së mirë të mbulimit dhe funksioneve të sigurisë. Grupi që qëndron pas IPVanish ka më shumë se 20 vjet përvojë në IT, përfshirë shërbime IP, shpërndarjen e përmbajtjes dhe menaxhimin e rrjetit. IPVanish është një ofrues i nivelit të parë me një rrjet shumë të madh dhe është një nga lojtarët më të mëdhenj në treg. IPVanish gjithashtu dallohet nga konkurrentët e tij duke ofruar disa veçori dhe aplikacione unike. Por ata kryesisht njihen për serverët e tyre super të shpejtë dhe të qëndrueshëm. Kombinuar me politikën e tyre fleksibël për torrent, IPVanish është ndoshta VPN më i mirë për të shkarkuar.


Specifikimet IPVanish

 • Lidhje të njëkohshme: 10
 • torrents: +
 • Netflix:
 • Sistemet operative: Windows, Mac, iOS, Android, Linux
 • protokollet: OpenVPN, L2TP / IPsec, SSTP, IKEv2, PPTP
 • Politika e prerjeve: Shkrime të kufizuara
 • Servers: 1100+ serverë në 60+ vende
 • Çmimi: Nga 3,25 dollarë në muaj
 • Garancia për kthimin e parave: 7 dite

Tiparet IPVanish

Gjatë testit tonë gjetëm opsionet dhe tiparet e mëposhtme të IPVanish VPN:

 • Ofrues i shpejtë i klasës së lartë
 • Nuk ka kufizime artificiale në shpejtësinë e lidhjes
 • Broadband i pakufizuar (pa kufij të të dhënave)
 • Kill Switch për Mac OS dhe Windows
 • Softuer i lehtë për t’u përdorur (punon me Windows, MacOSx, Ubuntu Linux, iOS, Android, Windows Phone, Chromebooks dhe ruter)
 • Kaloni në mënyrë të pakufizuar ndërmjet IP-adresave dhe serverëve të ndryshëm
 • 40,000+ ndajnë IP-adresa në 700+ server VPN në 60+ vende
 • Politika e kthimit të parave 7-ditore
 • Regjistrat zero të trafikut
 • Deri në 5 lidhje të njëkohshme që ju lejojnë të identifikoheni me shumë pajisje menjëherë

Këto janë vetëm disa nga karakteristikat e IPVanish, sepse ky ofrues ka edhe më shumë karta bartëse.

Vmimi IPVanish

Në rishikimin tonë për IPVanish kemi shikuar abonimet e ndryshme të VPN-së. Do pajtim ofron të njëjtat opsione dhe funksionalitete. Mimet thjesht ndryshojnë në bazë të gjatësisë së pajtimit VPN për të cilin regjistroheni. Sa më e gjatë të jetë abonimi juaj, aq më pak do të duhet të paguani çdo muaj.

Vmimet IPVanish Ndërkombëtare

Ndonjëherë ata do të ofrojnë zbritje të veçanta; shkoni në faqen e internetit dhe nëse keni fat, një pop-up do të tregojë me një ofertë zbritje. Megjithatë, është e mundur të gjesh shërbime shumë të mira VPN për çmime më konkurruese, siç janë NordVPN dhe Surfshark.

Programi IPVanish azhurnohet rregullisht dhe në përvojën tonë funksionon mirë me:

 • Programi Ndërkombëtar IPVanish WindowsWindows XP
 • Windows Vista
 • Windows 7
 • Windows 10
 • Itinerarë të shumtë, nën të cilët DD-WRT
 • android
 • iPad (iOS)
 • iPhone (iOS)
 • Mac OSx
 • Ubuntu
 • Windows Phone

Nëse jeni duke përdorur një sistem operativ që nuk është i listuar, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit IPVanish. Ata do t’ju tregojnë se çfarë të bëni për të marrë softuerin IPVanish që punon në pajisjen tuaj.

Vendndodhjet e serverëve IPVanish

Serveri IPVanish

IPVanish ka serverë të vendosur në të gjithë botën, në më shumë se 60 vende të ndryshme. Me qasje në më shumë se 700 servera dhe mundësinë për të fshehur identitetin tuaj pas 40,000 IP-adresave të ndryshme nga të cilat keni mjaft për të zgjedhur. Ju mund të gjeni serverët IPVanish në Shtetet e Bashkuara, vendet e shumta evropiane dhe në shumë vende aziatike. Do të gjeni gjithashtu serverë në pjesë më të largëta të botës, siç është Panama. Avantazhi i përdorimit të IP-adresave të përbashkëta është se ju bën edhe më të vështirë të gjurmoni, sepse shpesh do të ketë dhjetëra për qindra njerëz që përdorin të njëjtën adresë IP në çdo moment të caktuar.

Protokollet IPVanish

Ekzistojnë tre protokolle të dallueshme në dispozicion përmes këtij VPN. Ju mund të përdorni L2TP / IPsec, OpenVPN ose protokollin e parazgjedhur (PPTP). Protocoldo protokoll ka avantazhet e veta dhe do të duhet të vendosni se cili protokoll ju përshtatet më së miri. Për shembull, njerëzit në Kinë duhet të përdorin protokollin L2TP ose OPenVPN. Sepse programi i censurimit të Murit të Madh të Kinës (muri i zjarrit i Kinës) bllokon trafikun PPTP.

Shpejtësia e Lidhjes VPN me IPVanish

IPVanish shpejtShpejtësia e lidhjes suaj VPN varet nga disa faktorë. Një nga më të rëndësishmet është distanca në serverin më të afërt VPN. Për shkak të kësaj ne kemi testuar shumë servera nga IPVanish. Një avantazh i madh që ka IPVanish është se programi ju rekomandon që të lidheni automatikisht me serverin më të shpejtë në një vend ose qytet të caktuar. Këtu mund të gjeni disa shpejtësi të shkarkimit dhe ngarkimit nga testet tona.

Në Hollandë dhe Gjermani kemi arritur shpejtësinë e shkarkimit dhe ngarkimit deri në 90% deri 95% të shpejtësisë sonë origjinale. Kjo tregon se humbja në shpejtësi e shkaktuar nga VPN është minimale. Kur u lidhëm me një server amerikan humbja në shpejtësi ishte pak më e madhe (siç pritej), por shpejtësia e lidhjes ishte akoma e shpejtë. Shihni rezultatet e provës këtu më poshtë.

Shpejtësia e lidhjes sonë pa VPN ishte rreth 47 Mbps shkarkim, dhe ngarkimi 53 Mbps.

Server: Amsterdam
Protokolli: OpenVPN UDP

 • Shkarkime: 44,39 Mbps
 • Ngarko 48,64 Mbps
 • Ping: 10 ms

Server: Mount Pleasant, rajoni Nju Jork (SH.B.A.)
Protokolli: OpenVPN UDP

 • Shpejtësia e shkarkimit: 36,05 Mbps
 • Ngarkimi: 18,66 Mbps
 • Ping: 190 ms

Kjo do të thotë që në rrethana të jetës reale lidhjet për shkarkim, transmetim dhe përdorim të rregullt të internetit ofrojnë shpejtësi të mëdha. Me këto rezultate IPVanish është padyshim një nga shërbimet më të shpejta VPN që kemi provuar deri më tani.

IPVanish dhe Netflix

Ashtu si me ofruesit më të VPN, duket se Netflix po bllokon përdorimin e lidhjeve VPN. Duke provuar dhe gabuar ne nuk ishim në gjendje të fitonim hyrje në Netflix duke përdorur një server IPVanish në Amerikë. Ne kemi kontaktuar me IPVanish për t’i pyetur ata në lidhje me përdorimin e Netflix dhe lidhjet e tyre VPN. Ata na thanë që ata kanë teknikët e tyre që po shqyrtojnë këtë problem dhe ata do të na njoftojnë sapo të gjejnë një zgjidhje. Kur kjo të ndodhë, ne do t’ju njoftojmë këtu. Kështu që në këtë moment në kohë mund të supozoni se IPVanish nuk do të funksionojë me Netflix.

Privatësia dhe Siguria

IPVanish përpiqet ta prezantojë veten si një ofrues VPN “pa log”. Kur i pyetëm ata na thanë që nuk mbajnë asnjë regjistër. Për të bërë një llogari duhet të jepni emrin tuaj, adresën tuaj të postës elektronike dhe informacionin e pagesës. Pagesa mund të bëhet me kartë krediti, PayPal, Giropay dhe Bitcoin.

Përdorimi i IP-adresave dinamike të përbashkëta, ku përdoruesit marrin një adresë IP të re çdo herë që të bëni një lidhje me shërbimin dhe faktin që çdo adresë IP ndahet ndërmjet përdoruesve të shumfishtë, shton (në teori) mbrojtjen dhe anonimitetin të përdoruesve.

Një faktor tjetër që është i rëndësishëm kur flasim për intimitetin, është se IPVanish është një kompani Amerikane. Kjo do të thotë se kompania i nënshtrohet Aktit të Patriotëve, rregullave të Sigurisë Kombëtare dhe tërë arsenalit të masave të mbikëqyrjes NSA (Google “Snowden” për shembull). Një argument që shpesh ngrihet është se një kompani amerikane gëzon pak mbrojtje nën ligj nga NSA (ndërsa NSA mund të këpusë ndonjë sistem jo-Amerikan), por në realitet ky argument nuk qëndron. Ideja që NSA (dhe shërbime të tjera sekrete) spiunojnë ofruesit e VPN nuk duket e vështirë, por kjo nuk është e ndryshme për IPVanish sesa për çdo ofrues tjetër VPN. Në parim, IPVanish ka një rrjet të mbyllur në të cilin shërbimet sekrete nuk kanë ndonjë pasqyrë.

Në një nivel teknik, IPVanish shënon shumë mirë, dhe kodifikimi OpenVPN (256-bit AES-CBC, me vërtetim të të dhënave SHA256 dhe shtrëngim me dorë 2048-bit RSA) është i jashtëzakonshëm. IPVanish thotë se ata nuk mbajnë ndonjë regjistër, gjë që është e mirë për privatësinë.

Shërbimi ndaj klientit

Ka disa mënyra për të kontaktuar shërbimin e klientit. Ju mund t’i kontaktoni me email dhe përmes një forumi publik. Fatkeqësisht, ata kanë hequr bisedën live. Shërbimi i postës elektronike është në dispozicion 24/7.

Përfundimi IPVanish

IPVanish ofron pothuajse gjithçka që ju nevojitet, duke përfshirë encryption të shkëlqyera, një zgjedhje të gjerë të lokacioneve të serverëve dhe mijëra adresave IP. Mundësia për të kaluar në mes IP-adresave sa herë që dëshironi, është një funksion i shkëlqyeshëm dhe funksionon shumë mirë. Mimi është i mirë, veçanërisht gjatë periudhave të zbritjes. Ne do ta rekomandojmë këtë ofrues të VPN për të gjithë ata që duan të përmirësojnë privatësinë e tij ose saj, për të fshehur aktivitetet e shfletimit dhe shkarkimit ose për të shmangur kufizimet nga një vend.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me