Zarządzaj ustawieniami prywatności w aplikacji fitness | VPNOverview

Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, nawet najdrobniejsze szczegóły codziennego życia opracowały komponenty cyfrowe. Od lodówek i oświetlenia podłączonych do sieci Wi-Fi, po sterowanie całym domem ze wspomaganiem AI, w miarę postępu technologii, również nasza łączność. Osobista sprawność fizyczna nie jest wyjątkiem, o czym świadczy mnogość dostępnych monitorów kalorii, rejestratorów tras i planistów treningu. Istnieją tysiące aplikacji fitness, które mogą towarzyszyć Ci w podróży fitness, a wiele z nich jest dość skutecznych. Jednak zwykle żądają wielu danych osobowych. Osoba dbająca o prywatność będzie chciała sprawdzić, ile daje dostęp do nowej aplikacji. W tym artykule znajdziesz przegląd podstawowych uprawnień, o które proszą aplikacje fitness oraz wyjaśnienie, dlaczego powinny lub nie powinny dotyczyć Ciebie.


Typowe uprawnienia aplikacji fitness i ich zastosowania

Prawie każda istniejąca aplikacja na smartfony wymaga pewnych uprawnień do wykonywania swoich podstawowych funkcji. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku aplikacji fitness, które muszą gromadzić i przetwarzać poufne informacje. Na przykład zbierają twoją bezpośrednią lokalizację, stan połączenia i wskaźniki wydajności. Oto lista najczęściej wymaganych uprawnień i ich funkcji.

Sieć

Podobnie jak wiele z tych kategorii, uprawnienia sieciowe to tak naprawdę kilka uprawnień w jednym pakiecie. Aplikacje z tym dostępem mogą wykonywać takie czynności, jak zmiana typu połączenia (Wi-Fi, 4G, LTE itp.) I zapobieganie uśpieniu telefonu. Wydaje się, że daje to dużą moc, aby dać jeden program, ale w rzeczywistości wiele aplikacji fitness po prostu używa go do synchronizacji swoich danych. Podobnie jak większość aplikacji, aplikacje fitness zazwyczaj nie przechowują danych w telefonie, ale na scentralizowanym serwerze.

Aplikacje wymagają zgody sieci, aby przesyłać dane przez aktualnie aktywne połączenie. Dzięki dobrze znanym, renomowanym aplikacjom, takim jak Strava, Garmin, MapMyRun i MyFitnessPal, to uprawnienie nie powinno stanowić poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, ale to nie znaczy, że jest całkowicie łagodne. Niektóre aplikacje mogą próbować przesyłać dane przez „nieaktywne” połączenie, co może wpływać zarówno na zużycie danych, jak i na baterię.

Zakupy w aplikacji

Aplikacje potrzebują tego uprawnienia, aby obciążyć konto za aktualizacje i funkcje premium, takie jak wyłączanie reklam lub ulepszanie interakcji aplikacji. Bez tego pozwolenia Google Play odrzuci każdą próbę transakcji pieniężnej. To uprawnienie jest standardowe i nie powinno wywoływać alarmu, ale upewnij się, że zawsze wiesz, kto używa Twojego telefonu. Istnieje wiele historii o rodzicach odpowiedzialnych za zakupy dokonywane przez ich dzieci, gdy nie patrzyli.

Powiązane: Tożsamość uprawnienie pomaga uprawnieniu do zakupu w aplikacji. Pozwala aplikacjom na odczyt i weryfikację informacji o koncie podczas dowolnych transakcji.

Łączność

Zezwolenie na Kontakty jest czasem kontrowersyjne, ponieważ umożliwia aplikacji dostęp do książki adresowej telefonu. Aplikacje używają tego uprawnienia, aby łączyć się ze znajomymi na tej samej platformie i zapraszać osoby niebędące użytkownikami do usługi za pośrednictwem adresu e-mail, bezpośrednio z interfejsu użytkownika. Aplikacje twierdzą, że nie korzystają z uprawnień, jeśli użytkownik nie uzyskuje dostępu do funkcji, która tego wymaga. Należy jednak pamiętać, że przy włączonym zezwoleniu aplikacja może odczytać te informacje w dowolnym momencie i bez powiadomienia.

Zezwolenie to często można zablokować bez wpływu na funkcjonalność aplikacji. Użytkownicy Androida mogą to zrobić, otwierając Ustawienia urządzenia > Aplikacje > * Nazwa aplikacji * > Uprawnienia i wyłączanie kontaktów są wyłączone.

Nośniki

Uprawnienia do multimediów pozwalają aplikacji na dostęp do zawartości wewnętrznej pamięci urządzenia i karty SD. Aplikacje używają go do takich działań, jak przesyłanie zdjęć oraz zapisywanie i eksportowanie statystyk. Chociaż najprawdopodobniej będziesz w porządku, umożliwiając dostęp do renomowanych aplikacji, warto zauważyć, że można włączyć i wyłączyć to uprawnienie w ustawieniach telefonu.

Lokalizacja

Zezwolenie na lokalizację umożliwia aplikacjom dostęp zarówno do przybliżonej, jak i dokładnej lokalizacji. Analizując usługi połączeń wokół ciebie, takie jak urządzenia Wi-Fi i wieże komórkowe, aplikacja może określić ogólną lokalizację i używać jej do wyświetlania ukierunkowanych reklam opartych na danych geograficznych. Twoja dokładna lokalizacja pochodzi z GPS telefonu i pozwala usługom na określenie Twojej lokalizacji z dokładnością do kilku metrów. Oprócz używania go do wyświetlania reklam związanych z lokalizacją, aplikacje do śledzenia treningu, takie jak Strava i MapMyRun, potrzebują informacji GPS w celu śledzenia biegu lub jazdy rowerem. Pozwala aplikacji wyświetlać dane dotyczące trasy i prędkości w czasie rzeczywistym oraz w raportach z aktywności.

Śledzenie GPS jest niezbędne do podstawowych funkcji wielu aplikacji fitness. Nic dziwnego jednak, że wiele osób nie czuje się komfortowo, gdy aplikacja zna ich dokładną lokalizację przez cały czas. Ponadto aplikacje śledzące często publikują Twoje działania w publicznym kanale. Wyświetlając miejsce rozpoczęcia lub zakończenia treningu, może pokazać nieznajomym dokładnie, gdzie mieszkasz, jeśli nie jesteś ostrożny. Aplikacje takie jak Strava oferują opcję zasłaniania lokalizacji początkowej / końcowej na podstawie ustawionego przez użytkownika promienia.

Bluetooth

Uprawnienia Bluetooth są niezbędne do łączenia się z zewnętrznym sprzętem, takim jak smartwatche, monitory pracy serca i urządzenia GPS innych firm, takie jak Garmin. Jednak nie wszystkie aplikacje fitness potrzebują tych uprawnień do działania.

Zarządzaj ustawieniami prywatności i bezpieczeństwa różnych aplikacji fitness

Podczas gdy większość aplikacji fitness wymaga kilku pakietów uprawnień do wykonywania swoich podstawowych funkcji, wiele z nich pozwala dostosować niepotrzebne ustawienia prywatności i bezpieczeństwa. Dostosowanie ich jest zwykle prostym procesem i możesz kontrolować określoną lokalizację, prywatność i opcje związane z kontaktami bezpośrednio z menu aplikacji. Oto krótki przegląd ustawień prywatności niektórych najpopularniejszych aplikacji fitness.

Kontrolowanie ustawień prywatności w Strava

logo stravaW menu ustawień Strava, w „Ustawieniach prywatności”, możesz zobaczyć, że Twoje działania i dane są domyślnie bardzo publiczne. Jeśli nie zdecydujesz się zrezygnować, Strava opublikuje Twoje działania w publicznym kanale i segmentuje tabele wyników. Funkcja „Flyby” w aplikacji pozwala również innym użytkownikom sprawdzić, czy minęli Cię podczas aktywności lub odwrotnie. Ponadto Strava wykorzystuje dane o aktywności do tworzenia publicznych „map cieplnych”, które pokazują najczęściej uczęszczane drogi w okolicy. Możesz wyłączyć poszczególne opcje w Ustawieniach lub, dla użytkowników, którzy chcą zachować swoją prywatność całkowicie, Strava oferuje ulepszony tryb prywatności jednym dotknięciem, który aktywuje najbardziej restrykcyjne ustawienia prywatności.

Strava domyślnie włącza również uprawnienia do kontaktów. Umożliwia to dostęp do książki adresowej bez uprzedniego pytania. Możesz jednak wyłączyć ten dostęp z menu ustawień.

Kontrolowanie ustawień prywatności w MapMyRun

Domyślnie MapMyRun udostępnia dane tylko Twoim znajomym. Obejmuje to Twój profil, trasy i treningi. Możesz zmienić te ustawienia na „Publiczne” lub „Tylko ja”, otwierając menu i stukając Ustawienia > Prywatność. MapMyRun posiada również „Centrum prywatności”, zawierające informacje o zgodzie wymaganej przez aplikację, sposobie eksportowania danych i usuwaniu całego konta.

Kontrolowanie ustawień prywatności w Runkeeper

logo runkeeperKiedy po raz pierwszy zalogujesz się do Runkeeper, podczas procesu tworzenia konta aplikacja automatycznie wybierze pole, które daje ci zgodę na wysyłanie ci e-maili. Możesz zrezygnować, ale musisz podjąć działanie. Prosi również o podanie daty urodzenia (obowiązkowe), aktualnej wagi (opcjonalnie) i płci (opcjonalnie).

Domyślnie Runkeeper publikuje twoje działania w kanale, który jest widoczny dla wszystkich. Twoje mapy są domyślnie widoczne dla Twoich znajomych. W menu ustawień możesz je zmienić, aby były widoczne tylko dla Ciebie, Twoich znajomych lub wszystkich.

Kontrolowanie ustawień prywatności w Endomondo

Endomondo, podobnie jak Runkeeper, będzie chciał wysyłać Ci e-maile. Jednak nie potajemnie zaznacza dla ciebie pola. Zamiast tego Endomondo ułatwia rezygnację, zwracając się bezpośrednio do Ciebie. Aby zmienić ustawienia prywatności, dotknij Więcej > Ustawienia > Centrum prywatności > Prywatność. Tutaj Endomondo zapewnia łatwą opcję prywatności za jednym dotknięciem, a także zaawansowane ustawienia, które pozwalają kontrolować, kto widzi Twoje dane osobowe. Dane takie jak data urodzin, wzrost, waga i tętno są domyślnie prywatne. Twoje treningi, średnia prędkość, mapy i osobiste plany treningowe są domyślnie widoczne dla Twoich znajomych. W Centrum prywatności możesz także wyświetlić uprawnienia, na które wyraziłeś zgodę, pobrać kopię swoich danych osobowych i usunąć swoje konto.

Kontrolowanie ustawień prywatności w MyFitnessPal

MyFitnessPal jest bardzo liberalny dzięki temu, co udostępnia w swoim kanale wiadomości. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, aplikacja udostępni prawie wszystko, co robisz w aplikacji. Twój osobisty dziennik żywieniowy jest jednak automatycznie ustawiany na prywatny. Możesz udostępnić go publicznie lub znajomym lub zablokować hasłem. Wyświetl te ustawienia, przechodząc do Ustawień > Centrum prywatności > Dzielenie się & Ustawienia prywatności.

Kontrolowanie ustawień prywatności w Garmin Connect i Polar Flow

logo GarminKorzystanie z inteligentnego urządzenia fitness, takiego jak Garmin GPS lub zegarek Polar, zapewnia dostęp do zaawansowanych danych niedostępnych w telefonie. Te urządzenia zbierają dużo danych i mają kilka obowiązkowych uprawnień do działania, ale łatwo jest kontrolować swoją reklamę. Domyślnie Garmin ustawia Twój profil i działania na prywatne. Możesz wybrać, aby były widoczne tylko dla twoich kontaktów lub dla wszystkich, ale musisz podjąć działania. Twoja płeć, wzrost, waga, wiek i VO2 Max mogą być wyświetlane w Twoim profilu, ale aplikacja domyślnie je ukrywa.

Podobnie Polar Flow domyślnie ustawia Twój profil i działania jako prywatne; dając Ci możliwość publicznego udostępniania lub tylko swoim obserwującym, jeśli tak wybierzesz.

Prywatność i bezpieczeństwo cyfrowe to osobista odpowiedzialność

Nawet najbardziej renomowane firmy nie są niepokonane. Chociaż bezpieczeństwo Twoich informacji jest najwyższym priorytetem dla tych firm, muszą one konsekwentnie chronić się przed atakami z zewnątrz. To nie jest powszechne, ale czasami te mechanizmy obronne zawodzą, a twoje informacje mogą być zagrożone.

W MyFitnessPal: Ostrożne przypomnienie Armour

W marcu 2018 r. Under Armour ogłosił, że „nieautoryzowana strona uzyskała dane związane z kontami użytkowników MyFitnessPal pod koniec lutego 2018 r.” Oczywiście zespół public relations Under Armour zlekceważył ten incydent. Zwrócili uwagę, że nie skradziono „identyfikatorów wydanych przez rząd”, mimo że firma nawet nie gromadzi takich informacji. Żadne informacje dotyczące płatności nie zostały również skradzione; ale nazwy użytkowników, hasła i adresy e-mail zostały naruszone.

Zmiana hasła do aplikacji fitness może nie wydawać się katastrofalna, ale należy pamiętać, że wiele osób używa tej samej kombinacji nazwy użytkownika i hasła dla wszystkich swoich kont. Oznacza to, że konta te, przez rozszerzenie, również zostały przejęte. Taki incydent jest trzeźwym przypomnieniem, że firmy mogą zrobić tylko tyle, aby zapewnić bezpieczeństwo informacji. Musisz także podjąć kroki, aby się chronić. Przed użyciem należy zapoznać się z opcjami prywatności i uprawnień aplikacji. Zmień hasło, gdy tylko dowiesz się o możliwym naruszeniu, i nie używaj tego samego hasła do wszystkich swoich kont. W końcu bezpieczeństwo jest osobistą odpowiedzialnością.

Końcowe przemyślenia

Aplikacje fitness gromadzą wiele danych osobowych. W większości aplikacji możesz ustawić, kto będzie widział te informacje. Jednak nawet jeśli upewnisz się, że tylko Ty możesz zobaczyć informacje, które firma aplikacji prawdopodobnie je zobaczy. Chociaż korzystanie z aplikacji fitness może być doskonałym sposobem na poprawę formy, pamiętaj, że w trakcie procesu rozdajesz dane osobowe. Aby pozostać całkowicie anonimowym, lepiej byłoby śledzić swoje ćwiczenia w staromodny sposób.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me