Zagrożenia dla prywatności związane ze smartfonem – przegląd | VPNoverview.com

Być może żadne inne narzędzie we współczesnej historii nie zrewolucjonizowało naszego życia tak jak smartfon. Ten komputer podręczny zastąpił aparat, GPS, kalkulator, książkę adresową i wiele innych elementów. Mamy teraz niespotykany dostęp do informacji na wyciągnięcie ręki. Jednak te funkcje, które okazały się tak przydatne, mogą być łatwo zwrócone przeciwko nam przez reklamodawców lub hakerów, którzy naruszają naszą prywatność. Dostępnych jest kilka narzędzi pomagających chronić prywatność na smartfonie.


Jak smartfony naruszają Twoją prywatność

Smartfon spełnia tak wiele funkcji, że wielu z nas nie może sobie przypomnieć, jak sobie bez niego poradziliśmy. Twój telefon jest wszędzie z tobą. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, na które patrzysz rano. Sprawdzasz swoje media społecznościowe, gdy jesz śniadanie, jest ono w pobliżu w pracy i na wyciągnięcie ręki, kiedy zatrzymujesz się na drinka. Większość z nas przeżyła ten moment paniki, gdy zdajesz sobie sprawę, że telefonu nie ma w kieszeni i zastanawiasz się, gdzie go zostawiłeś.

Twój telefon jest wyposażony w zestaw czujników. Monitorują wszystko, gdzie jesteś, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne i ruch. Czujniki ruchu w telefonie są bardzo czułe. Możliwe jest nawet dopasowanie miejsca dotknięcia ekranu do ruchu wykrytego przez telefon. Każda aplikacja na telefonie, która śledzi te dane, może odczytywać wiadomości tekstowe lub hasło do aplikacji bankowej z dużą dokładnością.

Lokalizację można śledzić nie tylko za pomocą GPS telefonu, ale także monitorując pobliskie wieże komórkowe, sygnały Wi-Fi, a nawet pobliskie urządzenia Bluetooth. W rzeczywistości możesz określić swoją lokalizację z urządzeń Bluetooth, nawet jeśli nadajnik Bluetooth telefonu jest wyłączony.

Jakie aplikacje naruszają Twoją prywatność?

Marker lokalizacji smartfonaAby uzyskać dostęp do funkcji lokalizacji w telefonie, aplikacja musi mieć uprawnienia do korzystania z tych informacji. Większość osób akceptuje po prostu, że uprawnienia wymagane przez aplikację podczas jej instalowania są konieczne, i kliknij „OK”. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że dane o lokalizacji mogą być jednymi z najcenniejszych informacji, jakie może posiadać reklamodawca. Firmy, które dostarczają ukierunkowane reklamy, w tym Apple, Google, Facebook, wykorzystują dane o lokalizacji, aby zidentyfikować Twoje zainteresowania i działania w trybie offline, których inaczej nie ujawniłbyś.

Które aplikacje używają czujników ruchu telefonu do określania, które klawisze naciskasz na telefonie? Może żaden z nich, a może wszystkie. Aplikacje nie potrzebują uprawnień do korzystania z czujników ruchu w telefonie. Dlatego nie ma możliwości dowiedzenia się, które firmy monitorują czujniki telefonu w celu uzyskania tych informacji.

Chroń swoją prywatność na smartfonie

Istnieje kilka środków, które możesz dziś podjąć, aby chronić swoją prywatność na swoim ukochanym smartfonie. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób zarządzanie aplikacjami, szyfrowanie danych, usuwanie starych aplikacji i blokowanie telefonu może pomóc zapewnić bezpieczeństwo.

Zarządzaj uprawnieniami aplikacji

Sprawdzanie uprawnień, które dajesz aplikacjom na telefony, może przywrócić prywatność w smartfonie. Nie każda aplikacja, która prosi o pozwolenie na korzystanie z ustawień lokalizacji, mikrofonu lub kamery, naprawdę potrzebuje tych usług do działania tak, jak chcesz. Napisaliśmy przewodniki, które pomogą Ci dostosować ustawienia prywatności dla wielu popularnych platform mediów społecznościowych.

Szyfruj swoje dane

Szyfrowanie urządzenia może również pomóc w ochronie poufnych danych na wypadek zgubienia lub kradzieży telefonu lub wymiany nowego telefonu. Gdy szyfrujesz informacje w telefonie, pomaga to również aplikacjom w czytaniu zawartości plików bez Twojej zgody. Dzięki temu Twoje dane będą bezpieczne przed atakami wirusów lub złośliwymi aplikacjami przekraczającymi ich granice. Ponadto przed wyrzuceniem lub sprzedażą starego telefonu należy usunąć wszystkie dane osobowe z urządzenia.

Usuń stare aplikacje

Często zdarza się, że ludzie wypróbowują aplikację, używają jej przez chwilę, a następnie stopniowo tracą zainteresowanie. Te stare aplikacje będą działać przez miesiące, a nawet lata, chyba że regularnie czyścisz telefon. Chociaż możesz nie korzystać z aplikacji, uprawnienia, które jej nadałeś, nadal obowiązują. Jeśli aplikacja ma pozwolenie na korzystanie z Twojej lokalizacji, uzyskiwanie dostępu do innych aplikacji lub korzystanie z mikrofonu, może nadal monitorować Twój smartfon. Dlaczego nie przejrzeć swoich aplikacji i odinstalować tych, których już nie potrzebujesz? Usuwanie starych aplikacji jest nie tylko dobre, jeśli chcesz chronić swoją prywatność, ale pomaga również płynnie działać na smartfonie.

Zablokuj swój telefon

zablokuj na smartfonieMoże się to wydawać oczywiste, ale włączenie ekranu blokady chronionego pinem jest jednym z najprostszych środków, jakie można podjąć, aby chronić dane w telefonie. Jednak wiele osób nadal nie ma włączonego ekranu blokady. Kiedy myślisz o poufnych informacjach, które masz w telefonie, w tym zdjęciach, dostęp do banku i kart kredytowych oraz pełny dostęp do listy kontaktów i kont w mediach społecznościowych, ekran blokady ma sens. Możesz chronić te dane osobowe przed wszystkimi, którzy próbują się do nich dostać, kradnąc telefon.

VPN to najlepsza ochrona prywatności

Podczas gdy inne środki zapewniają pewien stopień ochrony, VPN jest jedną z najłatwiejszych i najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować swoją prywatność na smartfonie. VPN pomaga zachować anonimowość informacji podczas korzystania z urządzenia.

Jak to działa?

Połączenie VPNGdy łączysz się z Internetem przez VPN, informacje przesyłane do serwera VPN są szyfrowane. VPN następnie przesyła dane ze swojego anonimowego serwera. To pośrednie podejście pomaga oddzielić cię od informacji, które przekazujesz lub których żądasz. Gdy dane są przesyłane z powrotem do Ciebie, najpierw muszą przejść do VPN, aby nadawca nigdy nie miał do ciebie bezpośredniego dostępu. VPN następnie szyfruje informacje i wysyła je do Ciebie. Dzięki wysokiej jakości sieci VPN Twoje informacje pozostają poufne. Ponieważ wszystkie dane mogą być kierowane przez VPN, masz większą kontrolę nad tym, jakie informacje przechodzą przez twoje urządzenie i jak te informacje są dla ciebie oznaczone.

Bezpieczne publiczne Wi-Fi

Podczas korzystania z urządzenia przez publiczną sieć Wi-Fi, na przykład w kawiarni, szyfrowanie VPN pomaga chronić Cię przed wścibskimi oczami. Hakerzy często zdobywają poufne informacje, węsząc po sygnałach przesyłanych przez publiczne połączenie Wi-Fi. Korzystanie z usługi VPN zapewni Twoje połączenie tak bezpieczne, jak podczas surfowania w domu.

Więcej korzyści?

Usługa VPN oferuje również inne korzyści dla użytkowników. Twoje połączenie w pracy może blokować dostęp do niektórych stron internetowych i usług. Łącząc się z VPN, możesz uniknąć tych ograniczeń dostępu do witryn, które chcesz w telefonie. Usługi przesyłania strumieniowego wideo ograniczają również dostęp do treści w zależności od tego, gdzie się znajdujesz. Łącząc się z serwerem VPN w innej części świata, możesz uniknąć tych ograniczeń, aby w pełni skorzystać z treści dostępnych online.

Końcowe przemyślenia

W czasach, gdy skandale związane z ochroną prywatności wstrząsają niektórymi z największych firm, podjęcie kroków w celu ochrony siebie ma sens. Smartfon ma zaledwie dekadę, więc nic dziwnego, że wciąż uczymy się, jak wpływa to na prywatność. Podejmując kilka prostych kroków, aby się zabezpieczyć, możesz mieć spokój ducha, ponieważ twoja prywatność jest chroniona. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak VPN może pomóc chronić twoją prywatność, sprawdź nasze posty na temat wyboru odpowiedniej VPN dla twoich potrzeb.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me