Wyjaśnienie 5 oczu, 9 oczu i 14 oczu | VPNOverview

Oko na laptopie


Jeśli interesuje Cię prywatność, być może słyszałeś o terminach „5 oczu”, „9 oczu” i „14 oczu”. Terminy te są używane do opisania koalicji krajów, które współpracują w celu uzyskania i udostępniania wszelkiego rodzaju danych. Zasadniczo kraje te stały się obecnie niemal ogólnoświatową organizacją z dostępem do gigantycznych informacji.

Jeśli mieszkasz w jednym z krajów koalicyjnych, dobrze wiedzieć, że twój rząd może udostępniać informacje o tobie innym członkom tych sojuszy. Ma to poważne konsekwencje dla prywatności w Internecie. Co dokładnie robią te kraje 5, 9 i 14 Oczu, jak powstały i jakie konsekwencje mają ich działania dla Twojej prywatności zostaną omówione w tym artykule.

Pochodzenie 5 oczu

Pierwotny sojusz 5 oczu powstał w latach 40. XX wieku. Zaczęło się jako unia między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią: tak zwana umowa UKUSA. Umożliwiło to Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii łatwiejszą wymianę informacji. Kanada, Australia i Nowa Zelandia później przystąpiły do ​​umowy UKUSA, ponieważ współpracowały z krajami Wspólnoty Narodów we wspólnym systemie prawnym. Tak narodziło się 5 Oczu, znane również jako FVEY.

Opracowanie systemu nadzoru ECHELON

Podczas zimnej wojny FVEY opracowało system, który pozwolił im przechwycić sowiecką komunikację. System ten, zwany systemem nadzoru ECHELON, jest obecnie wykorzystywany do monitorowania komunikacji miliardów obywateli na całym świecie.

Opinia publiczna dowiedziała się o systemie ECHELON w latach 90., co wywołało niewielkie oburzenie zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Ataki z 11 września i późniejsza Wojna z Terrorem zostały wykorzystane do argumentowania za kontynuacją, a nawet zaostrzeniem praktyk monitorowania. Od tego momentu inwigilacja skupiła się na Internecie. Ma to sens, ponieważ internet był coraz popularniejszy i na tym etapie odbywa się większość naszej komunikacji.

5 oczu i wzrost szpiegostwa na całym świecie

Keylogger HackerWraz z rozszerzeniem systemu ECHELON i wymianą danych między krajami 5 Eyes stało się jasne, że masowa inwigilacja stanie się faktem na całym świecie. Nawet dzisiaj komunikacja między urzędnikami krajowymi, a nawet obywatelami jest przechwytywana i dzielona z innymi krajami 5 Eyes na dużą skalę. Dzięki umowie zakres nadzoru wzrósł dopiero z biegiem lat.

Ustawodawstwo w Stanach Zjednoczonych stwierdzało, że NSA nie ma prawa szpiegować własnych obywateli. Ponieważ zasady te są różne w innych krajach, może być łatwiej w Stanach Zjednoczonych mieć zagraniczną organizację, na przykład organizację z Wielkiej Brytanii, szpiegującą swoich obywateli. Z powodu sojuszu 5 Eyes Wielka Brytania może z łatwością udostępnić te informacje NSA. Daje to krajom możliwość obchodzenia własnych przepisów dotyczących prywatności i masowego nadzoru obywateli.

Tymczasem w różnych krajach wprowadzono kilka nowych przepisów dotyczących szpiegostwa. Obecnie amerykański NSA może uzyskiwać dostęp do rejestrów telefonicznych, śledzić ludzi gdziekolwiek się znajdują i hakować urządzenia w razie potrzeby. Co więcej, Wielka Brytania zgodziła się wprowadzić nowe prawo dotyczące szpiegostwa, a Rosja i Chiny zgodziły się współpracować w zakresie (cyber) szpiegostwa, aby mogły lepiej chronić się przed cyberatakami.

Rozszerzanie sojuszu 5 oczu: 9 oczu i 14 oczu

Z czasem sojusz 5 oczu rozszerzył się na inne kraje. Te różne sojusze przekształciły się w dużą sieć krajów, które dzielą się wrażliwymi informacjami. Obejmuje to komunikację między obywatelami a organizacjami.

Kraje 9 oczu obejmują oryginalne kraje 5 oczu, a także Holandię, Francję, Danię i Norwegię. Podczas gdy 9 oczu jest głównie rozszerzeniem 5 oczu, współpraca między tymi dziewięcioma krajami jest mniej intensywna niż w przypadku 5 oczu. Wreszcie, istnieje również sojusz 14 oczu, który obejmuje dodanie Belgii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Szwecji. Tutaj również celem jest uzyskanie informacji i dzielenie się nimi w razie potrzeby. Jednak 14 oczu nie jest tak ścisła i intensywna we współpracy, jak 9 oczu i 5 oczu. Niezależnie od tego, te 14 krajów dzieli się wrażliwymi informacjami bez konieczności przechodzenia przez zbyt wiele kłopotów. Informacje te docierają nawet do prywatnej komunikacji między obywatelami.

Chroń się przed masowym nadzorem

Ponieważ coraz więcej osób żyje w Internecie, a prywatność w Internecie staje się ważnym czynnikiem, dobrze jest mieć świadomość takich pojęć, jak sojusze 5, 9 i 14 Eyes. Takie projekty mogą potencjalnie naruszać twoją prywatność. Agencja rządowa w twoim kraju może przechwycić twoją prywatną komunikację. Następnie mogą udostępnić tę komunikację i inne dane osobowe agencjom rządowym w innych krajach. Twój rząd może to zrobić bez twojego bezpośredniego pozwolenia.

Aby uchronić się przed tymi siłami, niektórzy internauci wybierają teraz VPN. VPN jest bardzo skuteczny, gdy chcesz chronić swoją prywatność w Internecie i ukryć ruch danych przed ciekawskimi oczami. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz: jeśli chcesz użyć sieci VPN, aby uniknąć zasięgu krajów 5, 9, 14 Eyes, wybierz sieć VPN, która nie ma siedziby w jednym z tych krajów . Oto niektóre przykłady dostawców VPN premium, którzy nie podlegają masowej inwigilacji w 14 krajach Eyes:

ExpressVPN

ExpressVPN to ogromny gracz na rynku VPN. Ten dostawca znajduje się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Dlatego nie będziesz musiał martwić się o 5 Oczu i inne sojusze, jeśli będziesz konsekwentnie korzystać z tej sieci VPN.

NordVPN

W chwili pisania tego tekstu NordVPN jest największą dostępną siecią VPN. Siedziba firmy znajduje się w Panamie. Ten kraj nie należy do sojuszy 5, 9 lub 14 oczu.

CyberGhost

CyberGhost to kolejna popularna sieć VPN. Ten dostawca ma zespoły pracujące zarówno w Rumunii, jak i w Niemczech. Jednak ich główna siedziba znajduje się w Rumunii, co stawia ich poza jurysdykcją 5, 9 i 14 Eyes.

Przegląd 5 oczu, 9 oczu i 14 oczu Kraje

Poniżej znajduje się krótki przegląd krajów, które tworzą sojusze 5, 9 i 14 oczu.

Kraje 5 oczu
Kraje 9 oczu
14 krajów oczy
Stany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany Zjednoczone
Zjednoczone KrólestwoZjednoczone KrólestwoZjednoczone Królestwo
AustraliaAustraliaAustralia
KanadaKanadaKanada
Nowa ZelandiaNowa ZelandiaNowa Zelandia
HolandiaHolandia
FrancjaFrancja
DaniaDania
NorwegiaNorwegia
Belgia
Włochy
Niemcy
Hiszpania
Szwecja

Końcowe przemyślenia

Kraje 5 oczu, 9 oczu i 14 oczu tworzą gigantyczny zachodni sojusz, który wymienia poufne informacje i wykorzystuje masową inwigilację. Stała się niemal globalną siecią szpiegowską. Porozumienia sojuszy umożliwiają tym krajom ominięcie ich krajowych przepisów o ochronie prywatności i nadal zdobywają więcej informacji, niż powinny. W rezultacie, jeśli mieszkasz w jednym z 14 krajów Eyes, Twój rząd może udostępniać wszelkie informacje agencjom rządowym w pozostałych 13 krajach. Dlatego korzystanie z VPN w celu poprawy prywatności w Internecie może nie być tak złym pomysłem. Dobra sieć VPN gwarantuje, że żadna agencja nie może przechwycić ruchu internetowego. Możesz myśleć, że nie masz nic do ukrycia, ale przy tak wielu oczach, którzy wiedzą, co mogą zobaczyć – i do czego mogą użyć twoich informacji.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map