WhatsApp Alternatywy: najbezpieczniejsze opcje | VPNOverview

Logo WhatsappPrawie nie wyobrażamy sobie świata bez aplikacji do czatowania. Usługi czatu oferują nam sposób komunikowania się ze sobą bez konieczności płacenia za każdą wiadomość lub każdą minutę połączenia. WhatsApp jest niezwykle popularnym przykładem takiej usługi czatu. Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do czatowania w Europie, Rosji, Afryce i Ameryce Południowej. Na całym świecie WhatsApp ma ponad 1,5 miliarda użytkowników. Ponieważ aplikacja jest tak popularna, często jest to najlepsza opcja komunikacji ze wszystkimi znajomymi. Ponieważ jednak WhatsApp jest teraz własnością Facebooka, może być czas, aby przyjrzeć się bezpieczniejszym alternatywom. Jakie są te alternatywy? Przeczytaj wszystko o nich poniżej!


Dlaczego potrzebujemy alternatywy dla WhatsApp?

Chociaż WhatsApp jest niezwykle przydatną aplikacją, miała również pewne problemy z ochroną prywatności swoich użytkowników. Z tego powodu rozsądne może być znalezienie alternatyw. W 2014 WhatsApp został kupiony przez Facebook. To spowodowało sporo zamieszania, ponieważ użytkownicy WhatsApp bali się, że Facebook zbierze wszystkie swoje dane.

W 2016 r. Zmieniono warunki prywatności WhatsApp. Akceptując te zmienione warunki prywatności, zezwalasz WhatsApp na udostępnianie informacji stronom trzecim. Wśród tych informacji był twój numer telefonu, lista kontaktów oraz dane użytkownika (kiedy korzystałeś z aplikacji). Co więcej, WhatsApp zapisuje wiadomości w telefonie bez ich szyfrowania. Chociaż mają szyfrowanie typu end-to-end, które chroni dane przesyłane z jednego urządzenia do drugiego, nie chronią ich w samym telefonie. To słaby punkt w ochronie Twojej prywatności.

WhatsApp może również przechowywać twoje dane poza telefonem. Możesz utworzyć kopię zapasową za pomocą usługi w chmurze. Zanim historia czatu nie była zaszyfrowana, a zarówno dostawca usług w chmurze, jak i hakerzy mogli z łatwością czytać Ci rozmowy. Obecnie WhatsApp szyfruje kopie zapasowe. Jednak hakerzy dali do zrozumienia, że ​​złamanie tego szyfrowania nie będzie trudne przy użyciu karty SIM urządzeń, których użyto do wykonania kopii zapasowej.

WhatsApp ma pewne problemy z bezpieczeństwem i prywatnością, zarówno w telefonie, jak i w usługach zewnętrznych. Zmiana ustawień prywatności WhatsApp tylko tak bardzo pomoże Twojej prywatności. Te problemy stworzyły wystarczający powód, aby sprawdzić niektóre alternatywy dla WhatsApp. Poniżej możesz przeczytać o 5 bezpieczniejszych alternatywach. Możesz także przeczytać o 3 bardzo popularnych alternatywach, ale są one znacznie mniej bezpieczne niż 5 pierwszych opcji.

Bezpieczne alternatywy dla WhatsApp

Duża część naszego życia odbywa się teraz na naszych telefonach, a komunikacja jest tego dużą częścią. Nic dziwnego, że do wyboru jest wiele aplikacji do czatowania. Jeśli jednak chcesz komunikować się anonimowo, większość tych aplikacji nie będzie odpowiednia. Okazało się, że dość trudno jest zagwarantować bezpieczeństwo i anonimowość użytkowników aplikacji czatu.

Gdy szukasz bezpiecznej aplikacji do komunikacji, ważne jest, aby sprawdzić, czy usługa udostępnia twoje informacje stronom trzecim. Ponadto usługa powinna szyfrować wiadomości, w przeciwnym razie łatwo będzie je zdobyć. Ataki typu Man in the Middle (MITM) są powszechną metodą przechwytywania informacji. Więcej o tym przeczytasz później. Wreszcie, dobra aplikacja powinna dobrze chronić zapisane wiadomości. Poniżej przeczytasz o następujących aplikacjach, które są bezpieczną alternatywą dla WhatsApp:

 • Surespot
 • Sygnał
 • Drut
 • Threema
 • Telegram

Surespot

Logo SurespotPierwszą alternatywą jest Surespot. To najbezpieczniejsza alternatywa dla nich wszystkich. Jest to usługa kurierska, podobnie jak WhatsApp, z wyjątkiem tego, że Surespot koncentruje się na bezpieczeństwie i prywatności. Korzystają z silnego 256-bitowego szyfrowania AES-GCM i szyfrowania end-to-end. Ponadto Surespot wykorzystuje protokoły SSL / TLS. Ta kombinacja zapewnia, że ​​cała komunikacja między urządzeniem a serwerem jest szyfrowana.

Możesz używać Surespot całkowicie anonimowo. Nie musisz nawet udostępniać swojej aplikacji numeru telefonu i listy kontaktów. Ponadto Surespot używa zaszyfrowanego miejsca do przechowywania historii czatów na Twoim urządzeniu. Wreszcie, nie udostępniają żadnych informacji stronom trzecim.

Niestety, Surespot ma kilka wad. Aplikacja nie działa na wszystkich urządzeniach. Jest dostępny tylko dla Androida i iOS. Oznacza to na przykład, że nie można korzystać z usługi na laptopie lub komputerze. Ponadto korzystanie z Surespot nie jest powszechne, co oznacza, że ​​możesz nie być w stanie komunikować się z osobami, które znasz. Tylko jeśli przekonasz ich, aby zaczęli korzystać z Surespot.

Plusy
Cons
Kompleksowe szyfrowanieOgraniczona kompatybilność
Silne szyfrowanieNiewielu użytkowników
Używaj anonimowo
Bezpieczne przechowywanie wiadomości

Sygnał

Logo sygnałoweDrugą alternatywą dla WhatsApp jest Signal. Ta aplikacja jest bardzo bezpieczna i godna zaufania. Co więcej, jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Cały ruch jest szyfrowany kompleksowo dzięki Signal. Zapewniają również rozszerzoną ochronę przed atakami MITM, w których hakerzy próbują przechwycić ruch.

Signal wykorzystuje również protokoły SSL / TLS i nie przechowuje żadnych dzienników użytkowników. Możesz wybrać, czy dasz aplikacji dostęp do listy kontaktów. Ponadto historia czatów jest szyfrowana i zapisywana na urządzeniu. W ten sposób zapobiegniesz wyciekaniu jakichkolwiek informacji, gdy telefon zostanie zgubiony lub skradziony.

Niestety, nie możesz używać Signal anonimowo, ponieważ chcą znać Twój numer telefonu. Możesz użyć dodatkowego numeru telefonu, takiego jak numer przedpłacony. W ten sposób osoby, z którymi rozmawiasz, zobaczą tylko ten drugi numer telefonu. Na stronie internetowej Signal wyjaśniają, jak to dokładnie działa. Sygnał jest dostępny dla Androida i iOS.

Plusy
Cons
Kompleksowe szyfrowanieOgraniczona kompatybilność
Przyjazny użytkownikowiNiewielu użytkowników
Ochrona przed atakami MITMBrak anonimowego użycia
Bezpieczne przechowywanie wiadomości

Drut

Logo komunikatoraTrzecią alternatywą dla WhatsApp jest Wire. To dobrze chroniona usługa czatu. Na swojej stronie internetowej twierdzą, że są najbezpieczniejszą aplikacją do rozmów na rynku. Dzięki tej aplikacji Twoje wiadomości będą wysyłane przy użyciu szyfrowania od końca do końca (HMAC-SHA 256-bit). Wszystkie połączenia wideo będą chronione szyfrowaniem SRTP. Jest to ogólnie uważane za silną ochronę danych. Wire szyfruje wszystkie wiadomości i zapisuje je w telefonie.

Aplikacja oferuje tę solidną ochronę w kilku systemach operacyjnych. Możesz korzystać z aplikacji na Androida, iOS i Windows. Ponadto można go używać w przeglądarce internetowej, co oznacza, że ​​każdy może go używać niezależnie od systemu operacyjnego. Możesz także zalogować się na kilku urządzeniach jednocześnie.

Drut ma również kilka świetnych funkcji. Możesz rozmawiać, dzwonić i udostępniać pliki. Co więcej, możesz rozmawiać wideo nawet z 10 osobami jednocześnie. Wire szanuje prywatność swoich użytkowników i możesz korzystać z aplikacji bez podawania im listy kontaktów.

Drut ma pewne wady. Musisz podać im numer telefonu lub adres e-mail. Ponadto nie zapewniają one najlepszej ochrony przed atakami MITM. Niestety, Wire prowadzi dzienniki zachowań, które mówią im, z kim się komunikowałeś. Oświadczają, że robią to tylko w celu poprawy swoich usług.

Plusy
Cons
Kompleksowe szyfrowanieMniej skuteczna ochrona przed atakami MITM
Wiele funkcjiNiewielu użytkowników
Dostępne dla wielu systemów operacyjnychProwadzi dzienniki zachowań
Bezpieczne przechowywanie wiadomości

Threema

Logo ThreemaInną alternatywą dla WhatsApp jest Threema. Threema to usługi czatu, które koncentrują się na bezpieczeństwie i anonimowości. Threema znajduje się w Szwajcarii, co oznacza, że ​​musi przestrzegać surowych europejskich zasad bezpieczeństwa dotyczących usług kurierskich. Na swojej stronie internetowej przedstawiają 6 gwarancji, na których użytkownicy mogą polegać. Wśród nich jest gwarancja pełnej anonimowości i doskonałego szyfrowania.

Threema używa 256-bitowego szyfrowania, a wszystkie wiadomości są szyfrowane od końca do końca. Ponadto zapewniają silną ochronę przed atakami MITM. W ten sposób zapobiegają przechwytywaniu ruchu na czacie przez osoby trzecie. Twoja historia czatów jest bezpiecznie przechowywana na twoich urządzeniach. Oznacza to, że żadne dane osobowe nie są zapisywane na serwerach Threema.

Oprócz tego wysokiego poziomu ochrony Theema jest również bardzo funkcjonalny. Możesz nie tylko czatować i dzwonić, ale także udostępniać pliki, lokalizacje i ankiety. Ponadto możesz zmienić format tekstu w swoich wiadomościach.

Threems osiąga dobre wyniki w zakresie poszanowania prywatności swoich użytkowników. Usługa czatu nie prowadzi dzienników zachowań i możesz z niej korzystać bez podawania listy kontaktów. Ponadto nie musisz podawać numeru telefonu ani adresu e-mail. Niestety Threema nie jest dostępna we wszystkich systemach operacyjnych. Z Threema można korzystać tylko na urządzeniach z Androidem lub iOS.

Plusy
Cons
Kompleksowe szyfrowanieOgraniczona kompatybilność
Wiele funkcjiNiewielu użytkowników
Pełna anonimowość
Bezpieczne przechowywanie wiadomości
Silna ochrona przed atakami MITM

Telegram

Logo telegramuOstateczną alternatywą dla WhatsApp jest Telegram. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana alternatywa i ma już 200 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Telegram był pierwszą usługą czatową, która używa szyfrowania typu end-to-end. Korzystają z bezpiecznego 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES. Ponadto Telegram jest bardzo szybką usługą kurierską, ponieważ ma serwery na całym świecie.

Telegram ma wiele opcji platformy; możesz korzystać z usługi na prawie wszystkich urządzeniach i systemach operacyjnych. Telegram ma również kilka innych interesujących funkcji. Oferują opcję utworzenia czatu grupowego, do którego może dołączyć maksymalnie 100 000 osób. Ponadto nie ma ograniczeń co do liczby zdjęć lub plików, które można udostępnić.

Telegram to także najbezpieczniejsza usługa czatu ze wszystkich. Są tak pewni siebie, że oferują nagrodę w wysokości 300 000 $ osobie, która złamie szyfrowanie. Istnieje jednak pewna krytyka ich systemu bezpieczeństwa. Najwyraźniej usługa ma pewne słabe punkty, jeśli chodzi o przechowywanie wiadomości. Wszystkie wiadomości są zapisywane na serwerach Telegramu, a eksperci twierdzą, że bezpieczniej jest przechowywać te informacje na urządzeniu użytkownika.

Telegram również zyskał trochę luzu, ponieważ szyfrowanie kompleksowe nie jest automatycznie włączane. Ta funkcja jest włączona tylko wtedy, gdy rozpoczyna się prywatna rozmowa na czacie. Podczas zwykłego czatu szyfrowanie od końca do końca jest wyłączone, a dzienniki zachowań są przechowywane. Oznacza to, że mogą śledzić, z kim i kiedy czatujesz. Nie możesz używać Telegramu anonimowo, ponieważ chcą twojego numeru telefonu i dostępu do twojej listy kontaktów.

Plusy
Cons
Kompleksowe szyfrowanie (na czacie prywatnym)Niektóre słabe punkty bezpieczeństwa
Unikalne funkcjeProwadzi dzienniki zachowań
Szybka usługa czatuBez anonimowego użycia
200 milionów użytkowników

Popularne alternatywy dla WhatsApp

Poniżej znajdziesz informacje na temat niektórych powszechnie stosowanych alternatyw dla WhatsApp. Pamiętaj, że usługi te niekoniecznie są bezpieczniejsze niż WhatsApp. Uwzględniliśmy je, ponieważ są popularne, a nie dlatego, że są lepsze. Posiadanie wielu użytkowników jest istotną funkcją usługi czatu. Niestety najbezpieczniejsze opcje niekoniecznie są najbardziej popularne. Jeśli nie dbasz o swoją prywatność lub anonimowość, jedna z poniższych opcji może być dla Ciebie odpowiednia.

Facebook Messenger (1,2 miliarda użytkowników)

Logo komunikatoraFacebook Messenger jest silnym konkurentem dla WhatsApp i ma ponad 1,2 miliarda użytkowników na całym świecie. Aplikacja jest powiązana z Facebookiem i szczególnie popularna w Ameryce Północnej, Australii i części Europy. Messenger ma wszystkie funkcje, do których jesteś przyzwyczajony w WhatsApp i nie tylko. Możesz wysyłać wiadomości, udostępniać zdjęcia, rozmawiać wideo i brać udział w czatach grupowych. Ponadto Messenger oferuje dodatkową funkcję, która pozwala udostępniać zdjęcia znajomym, którzy znikają po dniu. Ta funkcja może brzmieć znajomo, jeśli używasz Snapchata.

Facebook Messenger ma również funkcję tajnej rozmowy. Dzięki temu wiadomości są szyfrowane od końca do końca. Robią to jednak w nieco inny sposób niż większość innych aplikacji do czatu. Wiadomości w programie Messenger są w pewnym momencie odszyfrowywane. Są ponownie szyfrowane, gdy trafią na serwer na Facebooku. Z tego powodu Facebook może uzyskać dostęp do wszystkich twoich danych, w tym treści twoich rozmów w Messengerze. Pamiętaj o tym podczas korzystania z tej usługi.

Plusy
Cons
Wielu użytkownikówSłabe miejsca w bezpieczeństwie
Wiele funkcjiZbiera dużo danych
Bez anonimowego użycia
Brak standardowego szyfrowania typu end-to-end
Facebook ma dostęp do czatów

Viber (980 milionów użytkowników)

Fioletowe logoViber to stosunkowo nieznana usługa w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Jest jednak lepiej znany w częściach Azji i Rosji, gdzie znajduje się większość jego użytkowników. W niektórych krajach usługa ta ma dość duży udział w rynku. Viber oferuje wszystkie funkcje, które ma większość innych aplikacji.

Za pomocą Viber możesz czatować, prowadzić rozmowy wideo, tworzyć czaty grupowe i udostępniać pliki. Możesz także wysyłać pliki GIF w Viber. Ponadto Viber ma unikalną funkcję, która pozwala przełączać się między urządzeniami podczas prowadzenia rozmowy wideo. Oznacza to, że możesz przełączyć się z laptopa na telefon komórkowy bez rozłączania się z osobą po drugiej stronie.

Za pomocą Viber możesz także nawiązywać połączenia z kontaktami, które nie mają zainstalowanej aplikacji Viber na swoim telefonie. Możesz to zrobić, łącząc swoją kartę PayPal lub kartę kredytową z kontem Viber. Pozwala to dzwonić do ludzi z całego świata, bez konieczności płacenia najwyższego dolara. Viber ma wyraźne dodatkowe funkcje. Możesz używać Vibera na wszystkich największych systemach operacyjnych, takich jak Android, iOS, Windows i Mac OS X.

Viber ma przyzwoitą ochronę. Używają 256-bitowego szyfrowania typu end-to-end i nie zapisują żadnych informacji na swoich serwerach. Jest to ogólnie uważane za solidną ochronę ruchu danych. Pomaga również, że w przeciwieństwie do WhatsApp i Facebooka, Viber nie jest częścią Facebooka. Viber twierdzi, że nie udostępnia żadnych informacji innym firmom. Istnieje jednak kilka słabych punktów w jej ochronie. Viber prowadzi dzienniki i widzi, z kim i kiedy rozmawiałeś. Nie ma możliwości korzystania z tej aplikacji całkowicie anonimowo.

Jedną wadą Viber jest to, że menu nie są tak jasne, jak menu WhatsApp. Aplikacja jest mniej przyjazna dla użytkownika niż wiele aplikacji wymienionych powyżej.

Plusy
Cons
Wielu użytkownikówSłabe miejsca w bezpieczeństwie
Wiele funkcjiPotrzebuje twojej listy kontaktów
Kompleksowe szyfrowanieBez anonimowego użycia
Często się zawiesza
Prowadzi dzienniki połączeń

WeChat (963 miliony użytkowników)

Logo WeChatWeChat ma ponad 963 miliony użytkowników głównie w Chinach, co czyni go najczęściej używaną aplikacją w tym kraju. Poza Chinami niewiele osób wie o aplikacji. Umieszczamy go na naszej liście, ponieważ jest bardzo duży i może być przydatny dla tych, którzy chcą komunikować się z ludźmi w tym regionie. Ponieważ jednak jest mocno cenzurowany przez chiński rząd, nie zalecamy tej aplikacji do anonimowej komunikacji.

WeChat jest bardzo popularny, ponieważ jest czymś więcej niż tylko aplikacją do czatowania. Oferuje więcej funkcji niż którakolwiek z aplikacji wymienionych powyżej. Za pomocą WeChat możesz zamawiać jedzenie, odblokowywać rower i płacić za rzeczy. Ponadto oferuje funkcję, która działa jak Snapchat, zwaną „Moments”. Tutaj możesz pokazać zdjęcia i filmy z codziennego życia. WeChat oferuje również możliwość tworzenia czatu grupowego z 500 osobami. Wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej.

To może brzmieć, jakby to było zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe i tak jest. Ponieważ czat jest cenzurowany przez rząd chiński, nie będziesz miał wolności mówić, co chcesz. Ponadto mogą przysłuchiwać się Twoim rozmowom w dowolnym momencie. Aplikacja nie zapewnia szyfrowania typu end-to-end, dlatego nie możemy nazwać tego bezpiecznym w żaden sposób.

Plusy
Cons
Wielu użytkownikówCiężka cenzura
Wiele funkcjiPotrzebuje twojej listy kontaktów
Blokuje zawartość
Wiele słabych punktów w bezpieczeństwie
Brak szyfrowanego magazynu

Dokonaj własnego wyboru dzięki VPN

Istnieje wiele powodów, dla których warto przyjrzeć się alternatywom dla WhatsApp. Możesz to zrobić, ponieważ chcesz, aby Twoje dane były lepiej chronione. W takim przypadku zalecamy sprawdzenie pierwszych 5 bezpieczniejszych alternatyw, które zapewniliśmy.

Może być również tak, że szukasz alternatywy, ponieważ WhatsApp jest zablokowany w Twoim kraju. Możesz spojrzeć na alternatywy, ale są też sposoby odblokowania WhatsApp. Możesz to zrobić za pomocą sieci VPN, która ukrywa Twój prawdziwy adres IP. W ten sposób możesz korzystać z WhatsApp, łącząc się z Internetem przez serwer w innym kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o VPN, przeczytaj nasz specjalny artykuł, który szczegółowo wyjaśnia wszystko na temat VPN.

Końcowe przemyślenia

Aplikacje czatu stały się istotną częścią naszego codziennego życia. Codziennie za pośrednictwem WhatsApp wysyłanych jest ponad 55 miliardów wiadomości. Wśród tych wiadomości jest wiele prywatnych informacji, których nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek czytał. Ponieważ WhatsApp wiąże się z pewnym ryzykiem dla bezpieczeństwa, rozsądnie jest spojrzeć na niektóre alternatywy.

Powyżej znajdziesz 5 najbezpieczniejszych alternatyw dla WhatsApp: Surespot, Signal, Wire, Threema i Telegram.

Dzięki jednej z tych opcji Twoje dane będą bezpieczniejsze i będziesz mógł rozmawiać na dowolny temat. Jeśli nie możesz korzystać z WhatsApp ani żadnej innej aplikacji czatu, ponieważ są one zablokowane w Twoim kraju, możesz użyć VPN.

Wszyscy chcemy rozmawiać z naszymi przyjaciółmi, ale byłoby szczególnie miło, gdybyśmy mogli to zrobić w całkowitej prywatności.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map