Ustawienia prywatności na Facebooku: najlepszy przewodnik | VPNOverview

Blokada laptopa na FacebookuPocząwszy od pierwszego kwartału 2018 r. Facebook ma ponad 2,1 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie. Dzięki ogromnemu zasięgowi Facebook ma duży wpływ na konsumentów. Od miejsca, w którym kupujemy skarpetki, po sposób głosowania w wyborach, Facebook może odegrać pewną rolę. Facebook może mieć taki wpływ, ponieważ tak wiele o nas wie. Najnowsze wiadomości pokazały, że Facebook zezwalał na wykorzystywanie danych osobowych w reklamach korporacyjnych i politycznych. Z tego powodu możesz sprawdzić swoje ustawienia prywatności na Facebooku. Możesz mieć większą kontrolę nad swoimi informacjami. Oto Twój przewodnik na temat zabezpieczania twoich informacji na Facebooku.


Zobacz, gdzie jesteś zalogowany

Może zdarzyło Ci się to wcześniej? Zapomniałeś wylogować się na komputerze lub smartfonie znajomych, a oni uświadomili to sobie, umieszczając głupią wiadomość na osi czasu. Jest to nieszkodliwe i zazwyczaj dość zabawne. Ale co, jeśli jesteś zalogowany na komputerze publicznym i zapomniałeś się wylogować? To nie jest tak zabawne, że następna osoba korzystająca z komputera nagle ma dostęp do twoich danych osobowych na Facebooku.

Na szczęście możesz upewnić się, że tak się nie stanie, wykonując kilka prostych kroków. W „Ustawieniach” na Facebooku kliknij „Bezpieczeństwo i logowanie”. U góry strony pojawi się lista, z której się zalogowałeś. Ponadto możesz dowiedzieć się, czy sesja jest obecnie aktywna. Możesz cofnąć się do ostatnich danych logowania, aby wykryć dowolne urządzenia lub dane logowania, które nie były tobą. Jeśli znajdziesz podejrzany login, kliknij 3 kropki po prawej stronie wpisu i wybierz „Not You?” zgłosić to. Jeśli pozostawiłeś siebie zalogowanym na innym urządzeniu, możesz kliknąć „Wyloguj”, aby wymusić wylogowanie z Facebooka przez to urządzenie.

FB securitylogin, w którym jesteś zaczepiony

Przejmij kontrolę nad tagowaniem na Facebooku

Facebook pozwala przejąć kontrolę nad tym, kto może oznaczyć Cię postem lub zdjęciem i pod jakimi warunkami. Z menu Ustawienia wybierz „Oś czasu i oznaczanie”. W tym menu możesz edytować, kto może publikować na twojej osi czasu, twoi znajomi lub tylko ty i kto może zobaczyć, co inni publikują na twojej osi czasu.

Możesz także kontrolować, kto może widzieć posty, w których jesteś oznaczony tagiem: wszyscy, przyjaciele znajomych, przyjaciele, tylko Ty. Możesz nawet spersonalizować, kto może widzieć te posty całkowicie. Na przykład możesz udostępnić zdjęcie tylko 12 najlepszym znajomym. Może to być przydatna funkcja, jeśli chcesz zaprzyjaźnić się z ludźmi z pracy, ale niekoniecznie chcesz pozwolić im na dostęp do wszystkiego w swoim profilu. Na przykład możesz nie chcieć, aby szef widział wszystkie imprezy, na które chodzisz.

FB timelinetagging, kto widzi

Możesz także ustawić Facebooka, aby powiadamiał cię o postu, w którym jesteś oznaczony tagiem. W ten sposób możesz wyrazić zgodę, zanim post pojawi się na twojej osi czasu.

Przejrzyj, co inni widzą na Twojej osi czasu

Jednym z najpotężniejszych narzędzi bezpieczeństwa do zarządzania tym, co widzą inne osoby na osi czasu, jest menu „Oś czasu i oznaczanie”. W sekcji Recenzja znajdziesz wpis z etykietą „Sprawdź, co inne osoby widzą w Twoim profilu”. Kliknij „Wyświetl jako”, aby przejść do strony profilu. Domyślny widok pokazuje publicznie Twój profil. Oznacza to, że jeśli ktoś, kto nie jest twoim przyjacielem na Facebooku, znajdzie Twój profil, zobaczy to. Możesz przewijać posty, aby zmienić ustawienia prywatności wszystkich postów, których wolałbyś nie widzieć publicznie.

Z powrotem u góry profilu możesz zmienić widok z „Publiczny” na „przeglądaj swój profil z perspektywy konkretnej osoby”. Na przykład wolisz, aby twoja matka nie widziała zdjęć z imprezy. Dzięki tym ustawieniom możesz zobaczyć swój profil tak, jak widzi go osoba. Możesz upewnić się, że nic, co wolisz zachować prywatność, jest dostępne dla tej osoby.

Łatwo ograniczaj wcześniejsze posty

Jeśli korzystasz z Facebooka od kilku lat, możliwe, że kiedy zacząłeś korzystać z Facebooka, nie byłeś tak świadomy bezpieczeństwa, jak dziś. Z biegiem lat możesz mieć setki postów opublikowanych publicznie. Teraz możesz chcieć, aby były one ograniczone tylko do twoich znajomych, a nawet całkowicie prywatne.

Aby ograniczyć te posty, przejdź do menu Ustawienia i wybierz „Prywatność”. W sekcji „Twoja aktywność” wybierz „Ogranicz liczbę wcześniejszych postów”. Pozwoli to ograniczyć liczbę odbiorców, którzy mogą przeglądać wszystkie Twoje wcześniejsze posty.

Prywatność FB z poprzednich postów

Udostępnianie swojego profilu na Facebooku wyszukiwarkom

Jeśli kiedykolwiek szukałeś swojego nazwiska w Internecie, prawdopodobnie widziałeś, że Twój profil na Facebooku pojawia się w wynikach wyszukiwania. Jednak wiele osób nie wie, że możesz to ograniczyć. W menu Prywatność ustawień sprawdź sekcję „Jak ludzie Cię znajdują i jak się z Tobą skontaktować”. Kliknij „Edytuj” w pytaniu „Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka łączyły się z Twoim profilem?”. Tutaj możesz odznaczyć tę opcję. W rezultacie Twoja strona na Facebooku nie pojawia się już w wyszukiwarce.

Wyszukiwanie prywatności FB

Zarządzanie loginami aplikacji

Często, gdy subskrybujesz stronę internetową lub logujesz się do nowej aplikacji, oferują one wygodę logowania za pomocą Facebooka. Z czasem jednak aplikacje i strony internetowe, które pozwolą Ci się zalogować w ten sposób, mogą się powiększać. Co więcej, większość osób rzadko myśli o cofnięciu i cofnięciu pozwolenia, gdy przestają korzystać z aplikacji lub odwiedzają stronę internetową. Możesz zarządzać tymi uprawnieniami bezpośrednio z Facebooka.

W menu Ustawienia wybierz „Aplikacje i strony internetowe”. Zobaczysz listę aktywnych aplikacji i stron internetowych wraz z uprawnieniami każdej z nich. Aby dowiedzieć się więcej o informacjach dostarczonych do aplikacji i przyznanych jej uprawnieniach, kliknij logo, aby wyświetlić ekran informacyjny. Stąd możesz edytować uprawnienia i widoczność aplikacji.

Aktywne strony z aplikacjami FB

Jeśli chcesz odwołać uprawnienie, kliknij pole wyboru obok nazwy i logo, a następnie kliknij „Usuń”. W oknie dialogowym, które się pojawi, możesz również usunąć wszelkie posty, które aplikacja zrobiła na Facebooku w Twoim imieniu.

Jeśli nie chcesz zezwalać aplikacjom lub witrynom na integrację z Twoim profilem na Facebooku, możesz wyłączyć wszystkie uprawnienia, znajdując opcję „Aplikacje, strony internetowe i gry” i klikając „Edytuj”, aby wyłączyć tę funkcję na Facebooku.

Kontrolowanie reklam z Facebooka

Korzystanie z Facebooka jest bezpłatne, ponieważ sprzedają reklamy firmom. Facebook wie dużo o Tobie z tego, co lubisz i kliknij. Z tego powodu mogą pomóc firmom dotrzeć do użytkowników na podstawie tych informacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o reklamodawcach kierujących Twój profil, możesz przejrzeć informacje w ustawieniach Facebooka.

W menu Ustawienia kliknij „Reklamy”. Górny wpis to „Twoje zainteresowania”. Kliknięcie go ujawni rodzaje kliknięć i interakcji z Facebookiem. W ten sposób Facebook buduje profil tego, kim jesteś, aby sprzedawać Ci ukierunkowane reklamy. Możesz przejrzeć swoje zainteresowania, a czasem znaleźć coś, z czym nigdy nie zamierzałeś wchodzić w interakcje. Możesz usunąć te zainteresowania, które Twoim zdaniem powinny Cię dotyczyć. W rezultacie Facebook ma lepszy obraz tego, kim jesteś. Ponadto wyświetlane reklamy będą bardziej dostosowane do Twoich zainteresowań.

FB reklamuje twoje preferencje reklamowe

W tej sekcji znajduje się sekcja „Reklamodawcy, z którymi współpracowałeś”, możesz zobaczyć tych reklamodawców, którym udostępniasz informacje, i znaleźli Cię na Facebooku. Wśród nich znajdą się reklamodawcy, których witryny lub aplikacji korzystaliście w przeszłości. Ponadto znajdą się reklamodawcy, których reklamy kliknąłeś. W przypadku każdego z tych reklamodawców możesz kliknąć ich logo i wybrać opcję „Ukryj reklamy przed…”, aby nie wyświetlać reklam tego reklamodawcy.

Jedną z najbardziej fascynujących sekcji jest tutaj sekcja „Twoje informacje”. Sekcja „O tobie” zawiera podstawowe dane osobowe, takie jak status związku, pracodawca i wykształcenie. Przez większość czasu Facebook zna te rzeczy, ponieważ wcześniej je wypełniłeś. Kliknij kartę „Twoje kategorie”, aby zobaczyć rodzaj informacji, które Facebook ma na Twój temat. W tej sekcji Facebook pokaże, jakie są Twoje poglądy polityczne, rodzaje używanych urządzeń, to, czy jesteś rodzicem, ile masz lat, i wiele więcej. Są to informacje, które Facebook pobierał z Twojej aktywności na Facebooku w miarę upływu czasu. Dzięki tym informacjom reklamodawcy mogą znaleźć osoby zainteresowane ich produktem lub usługą.

Przejęcie kontroli nad Twoimi informacjami

Wiele osób woli, aby ich życie było otwartą książką dla każdego, kto chce je znaleźć. Wielu nawet naprawdę woli, aby reklamy były dopasowane do ich zainteresowań. Inni wolą jednak, aby jak najwięcej informacji było poufnych. Niezależnie od dokonanych wyborów, nie ma tutaj złej odpowiedzi. Jednak dobrze jest mieć wiedzę na temat tego, jak przejąć kontrolę nad informacjami. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swoje informacje na Facebooku i upewnij się, że jesteś tak prywatny, jak chcesz. Jednak Facebook nie jest jedyną aplikacją, która gromadzi ogromne ilości danych na Twój temat. Możesz również rozważyć zmianę ustawień prywatności w aplikacjach i witrynach takich jak Twitter, Instagram, Snapchat, Google, WhatsApp, Skype i Reddit.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me