Przejmij kontrolę nad ustawieniami prywatności na iPhonie lub iPadzie

Produkty Apple są stylowe, łatwe w użyciu i potrafią zaimponować nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Apple App Store jest rygorystycznie sprawdzany pod kątem jakości. Apple zapewnia również, że twórcy aplikacji nie wykorzystują Twojej prywatności bez Twojej wiedzy. Ale aplikacje mogą zawierać uzasadnione uzasadnienie dostępu do danych w telefonie. Te dane mogą ujawnić o tobie więcej, niż chcesz. Rozumiejąc swoje ustawienia prywatności, możesz zabezpieczyć swoją prywatność i zapewnić bezpieczeństwo danych.


Dlaczego prywatność ma znaczenie?

Ustawienia prywatności iOS iPhoneByć może niepokoją Cię najnowsze skandale pokazujące, że firmy nadużywają swoich prywatnych danych. Być może dajesz dziecku iPhone’a lub iPada i chcesz chronić ich prywatność podczas korzystania z urządzenia. Istnieje wiele dobrych powodów, aby podjąć kroki w celu ochrony prywatności podczas korzystania z iPhone’a lub iPada.

Większość bezpłatnych usług i aplikacji zarabia na sprzedaży reklam w swoich usługach. Reklamodawcy płacą więcej, aby wyświetlać swoje reklamy klientom zainteresowanym ich produktem. Aby zaspokoić ich potrzeby, twórcy aplikacji i witryn zbierają dane o Tobie, gdy korzystasz z ich usług i sprzedajesz te informacje reklamodawcom. Twoje dane obejmują prywatne informacje o problemach medycznych, dzieciach, dochodach i innych poufnych danych, których możesz nie chcieć ujawnić.

Apple zbiera dane, aby zachować anonimowość. Ale niektóre firmy będą sprzedawać Twoje informacje w sposób, który da się zidentyfikować. Jeśli te dane nie są zabezpieczone, hakerzy mogą włamać się i ukraść informacje. Może to potencjalnie powodować zakłopotanie, a nawet poczucie naruszenia, gdy Twoje informacje zostaną ujawnione online.

Dostosowanie ustawień prywatności pomaga przejąć kontrolę nad informacjami. Dodaje również warstwę bezpieczeństwa, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu lub kradzieży informacji.

Dostosuj ustawienia lokalizacji

Informacje o lokalizacji mogą dostarczyć najbardziej cennych informacji reklamodawcom lub innym osobom, które mają dostęp do twoich danych. Większość danych zebranych o tobie na twoim urządzeniu dotyczy tylko tego, co robisz podczas korzystania z iPhone’a lub iPada. Dane lokalizacji pokazują, co robisz w prawdziwym świecie. Sklepy, które często odwiedzasz, kiedy idziesz w nowe miejsce, a także o której godzinie udajesz się do lokalizacji, wiele mówi o tym, kim jesteś i jakie są twoje zainteresowania.

Otwórz „Ustawienia” i dotknij „Prywatność”. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych ustawień, które możesz dostosować, aby chronić swoją prywatność. Znajdź i dotknij „Usługi lokalizacji”. Tutaj możesz wybrać poszczególne aplikacje, które mają mieć dostęp do danych o lokalizacji, lub możesz kliknąć suwak w górnej części ekranu, aby wyłączyć usługi lokalizacji dla wszystkich aplikacji na iPhonie lub iPadzie.

Zarządzaj Apple Analytics

W starszych wersjach iOS Analytics nazywało się „Diagnostyka & Stosowanie’. Ten obszar obejmuje informacje, które są udostępniane Apple z Twojego urządzenia. Niektóre z tych danych są przydatne do udostępniania i pomagają zapewnić płynne działanie urządzenia przez Apple. Inne przesyłane dane mogą wydawać się bardziej inwazyjne. Przesyłane dane mogą obejmować dane dotyczące zdrowia i aktywności, których dzielenie się z Apple może nie być wygodne.

W aplikacji Ustawienia dotknij „Analytics”. Wybierz ustawienia, których nie chcesz udostępniać, i wybierz suwak, aby wyłączyć udostępnianie tych informacji. Może to obejmować dane analityczne, dane udostępniane twórcom aplikacji na temat awarii aplikacji i sposobu korzystania z ich aplikacji. Co więcej, analizy iCloud, które mogą obejmować dane gromadzone przez użycie Siri.

Kontrolujesz uprawnienia aplikacji

Podczas instalowania aplikacji zazwyczaj wymaga zgody na dostęp do niektórych usług z telefonu. Usługi te mogą obejmować lokalizację, dostęp do mikrofonu, dostęp do innych aplikacji, kontaktów i podłączonych urządzeń. Chociaż aplikacja może nie mieć pełnej funkcjonalności bez dostępu do wszystkich żądanych usług, Ty decydujesz, z których usług będzie mogła korzystać aplikacja.

W aplikacji „Ustawienia” dotknij „Prywatność”. Tam możesz wybrać każdą aplikację i przejść przez uprawnienia Kliknij suwak obok każdej usługi lub aplikacji, aby włączyć lub wyłączyć uprawnienia.

Śledzenie reklam jest kluczem do prywatności

Większość poufnych danych jest udostępniana wyłącznie w celach reklamowych. Przejęcie kontroli nad śledzeniem reklam jest jednym z kluczowych kroków, które możesz podjąć, aby chronić swoją prywatność. Ograniczenie śledzenia reklam na urządzeniach z iOS ogranicza wykorzystanie danych do reklamowania się.

W aplikacji „Ustawienia” ponownie dotknij „Prywatność”. Przewiń w dół do „Reklamy”. Kliknij suwak obok opcji „Ogranicz śledzenie reklam”, aby ograniczyć sposób wykorzystywania danych przez reklamodawców. Należy zauważyć, że nie eliminuje to śledzenia reklam, tylko je ogranicza. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją prywatność, dotknij „Zresetuj identyfikator reklamowy”. Spowoduje to wyeliminowanie informacji oznaczonych już na osobistym identyfikatorze.

Więcej informacji o tym, jak iOS wykorzystuje twoje dane do dostosowywania reklam dla ciebie, jest dostępne w „Zobacz informacje o reklamie”. Spowoduje to wyświetlenie informacji, których używa iOS, aby pomóc Ci w kierowaniu reklam do Ciebie osobiście.

Safari nie śledź

logo safariStrony internetowe często śledzą witrynę, z której pochodzisz, i stronę, do której odwiedzasz po ich odwiedzeniu. Jeśli ta strona współpracuje z innymi reklamodawcami, takimi jak Twitter lub Facebook, mogą udostępniać im te informacje. Twoja aktywność pomaga zbudować pełniejszy profil Twoich zainteresowań i działań online. Na urządzeniach z iOS można ograniczyć śledzenie podczas przeglądania Internetu za pomocą Safari.

W aplikacji „Ustawienia” dotknij „Safari” i przejrzyj sekcję „Prywatność i bezpieczeństwo”. Tutaj możesz zablokować pliki cookie na swoim urządzeniu i „Poproś strony internetowe, aby mnie nie śledziły”. Ograniczy to śledzenie twojego adresu IP przez większość stron internetowych.

Zyskaj jeszcze więcej prywatności

Doprecyzowanie ustawień prywatności to dobry krok w kierunku zapewnienia prywatności w Internecie. Wiele osób woli też, aby bezpieczeństwo ich informacji było bardziej anonimowe, szczególnie podczas korzystania z usług online i stron internetowych. Niestety zmiana tylko ustawień prywatności nie jest wodoszczelną ochroną prywatności. Aby naprawdę próbować zachować anonimowość w Internecie, możesz chcieć uzyskać VPN.

Połączenie VPNPodczas łączenia z wysokiej jakości siecią VPN informacje są szyfrowane i wysyłane na zdalny serwer. Cały ruch przechodzi przez serwer VPN, a nie bezpośrednio od Ciebie do strony internetowej lub aplikacji. Pomaga to zachować anonimowość informacji o Twojej lokalizacji i działaniach internetowych. Jakość VPN jest łatwa w użyciu i zwiększa Twoją prywatność w Internecie.

Sieć VPN może również zapewnić dodatkowe korzyści związane z unikaniem ograniczeń geograficznych dla usług przesyłania strumieniowego wideo. Możesz także użyć VPN do obejścia zapór ogniowych zainstalowanych w pracy. Ponieważ dane są szyfrowane, masz spokój, wiedząc, że tylko Ty wiesz, co robisz online. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego VPN może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me