Prywatność na komputerze Mac: jak zmienić ustawienia | VPNOverview

Komputery Mac są jednymi z najlepszych na rynku. Zarówno w surowych specyfikacjach, jak i wydajności Mac jest trudny do pokonania. Apple jest również mocno zaangażowane w zapewnienie przejrzystości funkcji prywatności dla użytkownika. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest poświęcenie czasu na dostosowanie ich funkcji prywatności, co naraża ich na narażenie na ujawnienie danych osobowych w Internecie. W ciągu zaledwie kilku minut możesz dostosować ustawienia prywatności komputera Mac, aby zabezpieczyć swoje dane.


Prywatność na Macu

Mac od dawna słynie z bezpieczeństwa i prywatności. Prywatność użytkowników jest od lat priorytetem dla Apple. Niestety w ostatnim roku wystąpiły potknięcia publiczne. Podczas gdy Apple nadal publicznie angażuje się w bezpieczeństwo i prywatność, wyszły na jaw pewne poważne błędy, zwłaszcza w związku z wydaniem aktualizacji High Sierra dla komputerów Mac. Szczególnie kłopotliwy błąd pojawił się we wrześniu 2017 r., Który pozwolił użytkownikom uzyskać dostęp do konta roota, wpisując „root”. Umożliwiłoby to niemal nieograniczony dostęp do wszystkich danych na komputerze Mac, którego dotyczy problem.

Podczas gdy Apple szybko załatał błędy, czasami nawet łata była nękana przez błędy. To sprawia, że ​​wielu użytkowników zastanawia się, czy na ich komputerach Mac nie ma innych luk. Zmiana ustawień prywatności może pomóc zapewnić, że dane nie zostaną naruszone w przypadku pojawienia się nowych błędów.

Trzymaj hakerów na dystans

HakerOchrona zapory to standardowa funkcja wymagana na wszystkich komputerach podłączonych do Internetu. Mac jest wyposażony w zaporę wbudowaną w komputer, ale ta funkcja nie zawsze jest domyślnie włączona. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, aby chronić swój komputer Mac, jest upewnienie się, że zapora jest włączona.

Otwórz Preferencje systemowe i kliknij „Bezpieczeństwo & Prywatność ”. Tutaj znajdziesz kilka ustawień, które możesz dostosować, aby chronić swój komputer Mac. Kliknij kłódkę w lewym dolnym rogu okna dialogowego i wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, aby umożliwić dostęp do tych ustawień.

Kliknij kartę „Firewall”, aby wyświetlić ustawienia Firewall. Teraz kliknij „Włącz zaporę”. Możesz także dostosować ustawienia zapory, klikając przycisk Opcje zapory. Tutaj możesz zmienić, które aplikacje i usługi mogą wysyłać lub odbierać dane przez zaporę. Może to być przydatne, jeśli chcesz w dużej mierze zablokować wszystkie aplikacje oprócz jednej lub dwóch..

Szyfruj swoje dane

Bez względu na to, jak dobrze zabezpieczysz swój system, nadal istnieje możliwość, że zdecydowany haker może uzyskać dostęp do twoich danych. Chociaż szyfrowanie plików może powodować pewne niedogodności, jest ważne. FileVault zapewnia, że ​​Twoje dane są nieczytelne, nawet gdy zostaną skradzione.

FileVault zabezpiecza informacje, szyfrując wszystkie pliki na komputerze Mac. Uruchomienie procedury szyfrowania zajmuje trochę czasu po pierwszym włączeniu. Istnieje również niedogodność związana z wprowadzaniem hasła za każdym razem, gdy chcesz otworzyć plik. Jest to jednak niewielka cena za spokój ducha wynikający ze świadomości, że Twoje dane są bezpieczne.

W „Bezpieczeństwo & Prywatność ”, kliknij kartę FileVault. Kliknij przycisk „Włącz FileVault…”, aby rozpocząć proces. Otrzymasz klucz odzyskiwania. Aby odblokować pliki na komputerze, musisz użyć klucza odzyskiwania lub hasła do konta. Jeśli zapomnisz oba te elementy, utracisz dostęp do tych plików.

Sprawdź uprawnienia aplikacji

Aplikacje wymagają pozwolenia na dostęp do krytycznych usług na komputerze Mac. Czasami jednak te aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do informacji, które nie są absolutnie potrzebne, aby aplikacja mogła wykonać swoją pracę. W ustawieniach prywatności możesz wybrać, które aplikacje mają dostęp do jakich informacji.

Z „Bezpieczeństwa & Prywatność ”, kliknij kartę„ Prywatność ”. Jedną z najważniejszych decyzji, które możesz podjąć w celu ochrony swojej prywatności, jest ograniczenie dostępu do Twojej lokalizacji. Podczas gdy inne źródła informacji opierają się na sposobie uzyskiwania dostępu do Internetu lub korzystania z samego komputera Mac, usługi lokalizacyjne mogą powiedzieć twórcom aplikacji wiele o tym, kim jesteś i co robisz offline.

Kliknij „Usługi lokalizacyjne” w lewym okienku. Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich aplikacji na komputerze Mac, które mogą uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji. Odznacz każdą aplikację, której nie chcesz zezwalać na dostęp do danych o Twojej lokalizacji.

W podobny sposób możesz ograniczyć, które aplikacje mają dostęp do twoich danych kontaktowych, kalendarza i przypomnień. Po prostu odznacz każdą aplikację w odpowiedniej kategorii, aby odzyskać kontrolę nad swoją prywatnością.

Czy Siri cię słucha?

Logo SiriEksperci ds. Prywatności żartują: „Amerykanie martwili się, że rząd podsłuchuje ich telefony i domy, teraz płacą za to Apple.” Chociaż Apple utrzymuje, że dane gromadzone przez Siri są bezpieczne, to prawda, że Siri słucha każdej rozmowy, aby znaleźć skierowane do niej słowa kluczowe. Siri może również czytać wiadomości e-mail i prywatne, a także zawartość twoich dokumentów. Informacje te są często przechowywane i analizowane w celu ulepszenia usług. Jeśli obawiasz się, że Siri może nas słuchać za pośrednictwem komputera Mac, powinieneś ją wyłączyć.

Na ekranie Preferencji systemowych kliknij ikonę Siri. Bezpośrednio pod logo Siri na ekranie Siri możesz odznaczyć „Włącz Siri”, aby wyłączyć usługę na komputerze Mac.

Zachowanie anonimowości w połączonym świecie

Ponieważ coraz więcej naszych informacji staje się dostępnych dla reklamodawców i innych osób w Internecie, utrzymanie poufności danych osobowych staje się większym wyzwaniem. Korzystanie z VPN jest jednym z najprostszych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić dziś ochronę swojej prywatności.

Gdy łączysz się za pomocą wysokiej jakości usługi VPN, Twoje dane są szyfrowane, gdy są przesyłane do i z serwera VPN. Twój ruch przechodzi przez serwer VPN i jest szyfrowany. To pośrednie podejście oznacza, że ​​pozostajesz anonimowy w wymianie informacji. Możesz zauważyć, że reklamy wyświetlane w trybie online nie są już tak spersonalizowane jak wcześniej. Wynika to z faktu, że reklamodawcy nie mogą połączyć działań online z Twoim adresem IP.

Korzystanie z VPN ma wiele zalet poza prywatnością. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak VPN może ci pomóc, przeczytaj nasz post na temat wyboru najlepszego VPN dla twoich potrzeb.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me