Jak usunąć swoje informacje z Google | VPNOverview

Ołówek usuwający logo Google


Czy próbowałeś kiedyś google? Możesz liczyć na to, że inni ludzie będą cię szukać w Internecie, kiedy tylko zechcą. Pomyśl o potencjalnym przyszłym pracodawcy na dzień przed rozmową o pracę, a nawet o swoich przyjaciołach bawiących się i próbujących znaleźć zawstydzające zdjęcia. Na całym świecie 76% wszystkich wyszukiwań na komputerze i 86% wyszukiwań na urządzeniach mobilnych odbywa się za pośrednictwem Google. Udział Google w rynku jest ogromny w porównaniu do jego konkurentów, co czyni go najważniejszą wyszukiwarką na świecie. Dzięki temu ludzie znajdują różnego rodzaju informacje – w tym informacje o tobie.

Co jeśli Google wyświetla strony internetowe ze starymi, niepoprawnymi lub szkodliwymi informacjami o Tobie w wynikach wyszukiwania? Prawdopodobnie chcesz uzyskać te informacje z Internetu tak szybko, jak to możliwe. W niektórych przypadkach Google może ci w tym pomóc. Ale jak sobie z tym poradzisz? Jakie dane osobowe usunie Google? Jak poprosić gigantyczną firmę, taką jak Google, aby przestała wyświetlać wyniki wyszukiwania zawierające Twoje informacje? Oto pytania, na które odpowiemy w tym artykule.

Jak usunąć informacje z Google?

Jeśli opublikowałeś w Internecie pewne informacje o sobie, zazwyczaj możesz je sam usunąć. Aby to zrobić, musisz przejść do źródła: strony internetowej lub konta, na którym udostępniasz informacje. Dotyczy to również wszystkiego, co udostępniasz w mediach społecznościowych. Po prostu usuń niechciane wiadomości, zdjęcia i inne treści ze strony lub konta. Po chwili znikną również z wyników wyszukiwania Google. Informacje nie będą już istnieć, więc nie musisz już więcej pokazywać ich w Google. Pamiętaj, że dostosowanie wyników wyszukiwania może potrwać kilka tygodni. Chcesz, aby Google od razu uwzględnił Twoje zmiany? Możesz wypełnić formularz „Usuń nieaktualne treści”, aby poprosić o ich aktualizację i szybsze usunięcie określonych wyników wyszukiwania.

Jeśli chcesz zachować określone posty w mediach społecznościowych, ale nie chcesz, aby pojawiały się w Google, istnieje inne rozwiązanie. Często możesz zmienić ustawienia prywatności swojego konta, aby wiadomości z mediów społecznościowych nie pojawiały się w wynikach wyszukiwania. Na przykład Facebook pozwala uczynić cały profil niewidocznym dla wyszukiwarek. W ten sposób Twój szef nie natrafi na Twoje osobiste posty na Facebooku, gdy będą wyszukiwać w Twoim imieniu.

Co jeśli ktoś opublikował informacje o mnie online?

Czy ktoś inny opublikował informacje o tobie, które chcesz usunąć? Najlepiej jest poprosić właściciela witryny (lub właściciela konta w mediach społecznościowych) o usunięcie posta lub strony. Dotyczy to również zdjęć pijanej nocy ze znajomymi, które udostępnili w mediach społecznościowych. Poproś znajomych o zdjęcie lub przynajmniej usunięcie tagu.

Jeśli osoba odpowiedzialna za witrynę, stronę lub konto nie jest zgodna, zawsze możesz spróbować zagłuszyć te informacje, publikując nowe treści samodzielnie. Możesz na przykład tworzyć nowe profile w mediach społecznościowych i reagować na różnych forach. Jeśli zrobisz to we właściwy sposób, nowe dane zostaną umieszczone wyżej w wynikach wyszukiwania Google, przesuwając stronę, którą chcesz zniknąć coraz bardziej. Ta opcja jest daleka od ideału, ale może działać.

Jest jednak inny sposób. Jeśli mieszkasz w Unii Europejskiej, możesz również odnieść się do „prawa do bycia zapomnianym” w ramach RODO. Więcej na ten temat później.

Wniosek o usunięcie z Google

RODO na ekranie komputeraUnia Europejska wprowadziła prawo do bycia zapomnianym w 2014 r. Oznacza to między innymi, że wyszukiwarki muszą dać swoim użytkownikom możliwość zażądania usunięcia danych osobowych z wyników wyszukiwania. W tym celu Google utworzyło specjalną stronę. Wyszukiwarka ocenia wszystkie żądania indywidualnie i albo je przyjmuje, albo odrzuca.

Szybko przekonasz się, że w wielu przypadkach Google nie pomoże ci, usuwając wpisy z wyszukiwarek. Wyszukiwarka Google to platforma, która obsługuje bezpłatny dostęp do Internetu i nieograniczone udostępnianie informacji. Dlatego nie usunie niczego ze swojej bazy danych, chyba że istnieje poważny i uzasadniony powód. Zanim poprosisz o usunięcie danych osobowych, zalecamy skontaktowanie się z webmasterem strony, którą chcesz usunąć.

Można to zrobić na kilka sposobów. Wyszukaj adres e-mail lub link Skontaktuj się z nami, zwykle znajdujący się na dole strony głównej witryny. Jeśli nie możesz znaleźć danych kontaktowych administratora w rzeczywistej witrynie, Google sugeruje przeprowadzenie wyszukiwania WhoIs w celu znalezienia właściciela witryny. W Google wpisz whois www.website.com i poszukaj e-maila rejestrującego lub kontaktu administracyjnego. Jeśli to się nie powiedzie, ostatecznym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z firmą, która hostuje daną stronę internetową. Te informacje o hostingu są również dostępne za pośrednictwem zapytania WhoIs. Jeśli to nie zadziała, możesz wysłać prośbę do Google.

Wysłanie prośby o usunięcie do Google zajmuje trochę czasu. Przede wszystkim ważne jest, aby zdecydować, jakie informacje chcesz usunąć. Google różni się między danymi osobowymi, informacjami niezgodnymi z prawem i wszelkimi innymi informacjami.

Usuwanie danych osobowych

Google może usuwać dane osobowe z wyników wyszukiwania. Zrobią to jednak tylko wtedy, gdy ta informacja „stwarza znaczne ryzyko kradzieży tożsamości, oszustwa finansowego lub innych szczególnych szkód”. Twoje dane nie znikną z wyszukiwarki tylko dlatego, że o to poprosisz. Google rozważy usunięcie niektórych wyników wyszukiwania tylko w określonych przypadkach, na przykład:

 • Niepożądane i wyraźne osobiste obrazy
 • Mimowolna fałszywa pornografia
 • Treści o Tobie w witrynach z wykorzystaniem metod usuwania wykorzystujących
 • Wybierz informacje finansowe, medyczne i krajowe
 • Treść „Doxing” (ujawnianie informacji o treści z zamiarem zaszkodzenia)

Jeśli masz do czynienia z jednym z powyższych przypadków lub znajdujesz się w podobnej sytuacji, możesz poprosić o usunięcie. Formularz, który musisz wypełnić, poprosi Cię o wyjaśnienie sprawy.

W zależności od rodzaju informacji, które chcesz usunąć, zostaniesz poproszony o podanie niektórych danych osobowych. Na początek wpisz swoje imię i adres e-mail. Być może będziesz musiał udostępnić cztery ostatnie cyfry swojej karty kredytowej lub numeru ubezpieczenia społecznego, w zależności od rodzaju danych osobowych, które chcesz je usunąć. Gdy dodasz link do strony zawierającej informacje, a także do wyszukiwarki Google, która wyświetla tę stronę, możesz wysłać prośbę. Google poinformuje Cię, czy akceptuje, czy odmawia.

Usuwanie informacji z powodów prawnych

Google nie usuwa tylko danych osobowych, które mogą powodować szkody podczas rozprzestrzeniania się w Internecie. Zajmuje się także innymi rodzajami treści. Jednak usuwanie takich treści zdarza się zwykle tylko z przyczyn prawnych. Czy tak jest w twoim przypadku? Następnie wypełnij ten formularz. Kliknij „Wyszukiwanie w sieci” i wybierz opcję, która najlepiej opisuje Twoją sytuację.

Usuwanie innych rodzajów informacji

Jeśli chodzi o informacje niekoniecznie niezgodne z prawem, możesz wypełnić „Formularz żądania usunięcia danych osobowych”. Ten formularz pozwoli Ci wyrazić swoje obawy dotyczące strony, którą chcesz usunąć z wyników wyszukiwania. Po dokładnym wyjaśnieniu, dlaczego chcesz je usunąć i jak informacje wpływają na twoją osobę, możesz wysłać swoją prośbę.

Usuń informacje z Google za pomocą RODO

Możliwe jest także odwołanie się do europejskiego prawa ochrony danych, o ile mieszkasz w Unii Europejskiej. Pamiętaj jednak, że usunięcie stron internetowych z Google nie spowoduje całkowitego zniknięcia tych stron z Internetu. Nadal będą istnieć. Jedyne, co Google może zrobić, to usunąć wpis, aby ludzie nie mogli znaleźć adresu URL za pośrednictwem swoich usług. Jeśli chcesz całkowicie usunąć informacje z Internetu, musisz skontaktować się z webmasterem.

Jakie dane usuwa Google?

Chociaż usunięcie siebie z Facebooka jest dość proste, usunięcie siebie z Google zajmuje trochę pracy. Wymaga to faktycznego pracownika Google, aby sprawdzić twoją sytuację. Google ma szczegółowe zasady dotyczące tego, które informacje usuną dla Ciebie, a które nie. Zazwyczaj rozważają możliwe szkody dla jednostki w porównaniu z większym dobrem dla przestrzeni publicznej. Właśnie dlatego złej recenzji lub opinii online nie można łatwo usunąć. Chociaż potencjalnie może to być szkodliwe dla osoby, inne osoby mogą być zainteresowane przeczytaniem tej recenzji, aby dokonać świadomego wyboru przy zakupie towarów lub wynajmie usługi. Oto wytyczne Google dotyczące usuwania wyników wyszukiwania.

Dane, które Google usunie ze względów prawnych

 • Strony zawierające obrazy przedstawiające niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych
 • Dane, o których firma Google otrzymała prawidłowe prawne żądanie usunięcia zgodne z wymogami ustawy Digital Millenium Copyright Act

Dane, które Google może usunąć

 • Numery paszportu lub ubezpieczenia społecznego
 • Numery kont bankowych lub kart kredytowych
 • Obraz twojego podpisu
 • Jawne obrazy, które zostały przesłane bez zgody
 • Poufna osobista dokumentacja medyczna

Dobrze, że te rzeczy można usunąć, ponieważ mogą odgrywać dużą rolę w cyberprzestępstwach, takich jak kradzież tożsamości i zemsta. Aby pomóc ofiarom takich przestępstw, usunięcie informacji z wyników wyszukiwania jest szkodliwe.

Dane Google zwykle nie są usuwane

Niestety Google wyraźnie stwierdza, że ​​zazwyczaj nie honoruje próśb o usunięcie:

 • Daty urodzenia
 • Adresy
 • Numery telefoniczne
 • Dane, które można również znaleźć (publicznie) na oficjalnych stronach rządowych

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ręczne usunięcie tych informacji z poszczególnych witryn. Wyczyść profile danych osobowych lub usuń całkowicie konta. Powtarzając, jeśli informacje, które chcesz usunąć, znajdują się na stronie internetowej, usunięcie ich z Google nie spowoduje ich zniknięcia. Lepiej jest rozwiązać problem u źródła.

Końcowe przemyślenia

Ze względu na prawo do bycia zapomnianym, które jest częścią europejskiego prawa ochrony prywatności, można przystąpić do dużych międzynarodowych wyszukiwarek takich jak Google i poprosić je o usunięcie niektórych informacji o tobie. Jednak zanim to zrobisz, zawsze dobrze jest upewnić się, czy nie możesz samodzielnie usunąć tych danych. Usuń wiadomości ze swoich kont mediów społecznościowych i dostosuj strony internetowe, do których możesz mieć dostęp. Jeśli nie możesz pozbyć się tych informacji w ten sposób, poproś właściciela witryny o pomoc. Powinni mieć możliwość usunięcia wszelkich informacji o Tobie na swoich stronach. Jeśli to nie pomoże, możesz wypełnić odpowiedni formularz w Google, aby usunąć stronę z wyników wyszukiwania. Rodzaj i źródło informacji, które chcesz usunąć, decydują o tym, który formularz musisz wypełnić. Jeśli Google zaakceptuje Twoją prośbę, poufne informacje znikną z wyszukiwarki.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me