Jak przeglądać Internet anonimowo VPNOverview

Wiele działań online nie jest tak prywatnych, jak mogłoby się wydawać. W dzisiejszych czasach niezliczone strony starają się jak najściślej śledzić nasze zachowania online. Nasi usługodawcy internetowi, administratorzy naszych sieci, nasza przeglądarka, wyszukiwarki, zainstalowane aplikacje, platformy mediów społecznościowych, rządy, hakerzy, a nawet witryny, które odwiedzamy, wiedzą – do pewnego stopnia – co robimy online. Jeśli nie chcesz, aby Twój partner dowiedział się o zamówionym specjalnym prezentu urodzinowym, wystarczy użyć trybu incognito. Jeśli jednak nie chcesz, aby ktokolwiek wiedział, co robisz online, prosty tryb incognito nie zadziała.


Czy chcesz surfować, przesyłać strumieniowo lub pobierać anonimowo? Istnieje kilka sposobów ochrony prywatności w Internecie. W tym artykule przedstawimy kilka metod i wskazówek, których możesz użyć, aby zachować anonimowość w Internecie. Powiemy Ci wszystko o skuteczności VPN, serwerów proxy i Tora, z których wszystkie są narzędziami, które pomogą ci pozostać pod radarem.

Wskazówka 1: Bezpieczne i anonimowe przeglądanie za pomocą VPN

Tarcza VPNKorzystanie z VPN (Virtual Private Network) to odpowiedni sposób anonimowego przeglądania Internetu. Gdy masz połączenie z serwerem VPN, Twoje połączenie jest bezpieczne. Oprogramowanie zapewnia, że ​​cały ruch online jest szyfrowany przy użyciu specjalnych protokołów, dzięki czemu dane nie mogą być odczytywane przez innych.

Co więcej, twój adres IP pozostaje ukryty, ponieważ automatycznie pobierasz adres IP serwera VPN, którego używasz. Adres IP jest numerem identyfikacyjnym twojego połączenia internetowego i może ujawniać Twoją lokalizację i ostatecznie twoją tożsamość. VPN ukrywa ten adres IP za swoim własnym. W ten sposób odwiedzane witryny nie będą mogły zobaczyć Twojego prawdziwego adresu IP i nie będą mogły Cię zidentyfikować.

Wielu dostawców VPN nie rejestruje Twojej aktywności podczas korzystania z ich usług. To obiecany produkt: anonimowe przeglądanie. Tacy dostawcy oferują swoim użytkownikom gwarantowaną anonimowość dzięki bezpiecznym połączeniom VPN.

Zaszyfrowany tunel VPN chroniący przed różnymi grupami

Połączenie zamaskowanego adresu IP z bezpiecznym połączeniem zapewnia użytkownikom VPN, że ich zachowanie w Internecie nie może być przez nikogo śledzone. Jednak nie wszyscy dostawcy VPN są tak surowi, jeśli chodzi o składanie tej obietnicy. Jeśli chcesz anonimizować swoje połączenie internetowe, ważne jest, aby poszukać wiarygodnego i dobrego dostawcy VPN z polityką zerowych dzienników. Polityka zerowych dzienników gwarantuje, że dostawca VPN nie rejestruje żadnej Twojej aktywności online. W ten sposób nawet rząd nie może zmusić dostawcy do przekazania tych informacji, ponieważ po prostu nie ma nic do zaoferowania. Przez większość czasu warto wybrać premium VPN, ponieważ Twoje prywatne dane nie zawsze są bezpieczne w rękach darmowego dostawcy VPN.

ExpressVPN: godny zaufania gigant

Jednym z przykładów zaufanego dostawcy VPN jest ExpressVPN. ExpressVPN ma dużą liczbę serwerów na całym świecie i oferuje silne opcje bezpieczeństwa. Subskrybując ich usługi, zyskujesz dostęp do oprogramowania, które chroni wszystkie twoje urządzenia i działa w systemach Windows, Mac, Android i iOS. Możesz jednocześnie połączyć się z Internetem za pomocą maksymalnie pięciu urządzeń w ramach jednej subskrypcji. ExpressVPN jest szczególnie odpowiedni dla tych, którzy chcą surfować, przesyłać strumieniowo i pobierać pliki z całkowitą anonimowością.

ExpressVPN jest bardzo łatwy w obsłudze. Po uzyskaniu subskrypcji możesz zainstalować aplikację i połączyć się z bezpiecznym serwerem VPN za pomocą kilku kliknięć. Aplikacja będzie działać w tle urządzenia, a Ty możesz przeglądać i przesyłać strumieniowo, jak zwykle, tylko bezpiecznie i anonimowo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym dostawcy, przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

CyberGhost: przyjazna dla użytkownika sieć VPN

Drugim dobrze działającym VPNem jest CyberGhost. CyberGhost to przyjazny dla użytkownika dostawca VPN, który pomaga przeglądać anonimowo. Posiadają dużą liczbę serwerów na całym świecie, co sprawia, że ​​niezwykle łatwo jest znaleźć serwer, który odpowiada Twoim potrzebom. Ich serwery zapewnią ci przeglądanie Internetu bez żadnych ograniczeń. Możesz nawet używać Netflix i dowolnie pobierać torrenty za pomocą CyberGhost. Aplikacja CyberGhost jest bardzo łatwa w użyciu, a jeśli masz problemy z jej rozszyfrowaniem, CyberGhost ma również świetny zespół obsługi klienta, który Ci pomoże.

Jeśli istnieje alternatywa HTTPS dla witryny HTTP, którą próbujesz odwiedzić, CyberGhost zapewni automatyczne przekierowanie do bezpiecznej wersji witryny. W ten sposób możesz przeglądać anonimowo i bezpiecznie przez cały czas. Przeczytaj naszą szczegółową recenzję CyberGhost, aby dowiedzieć się więcej o tej sieci VPN.

Wskazówka 2: Użyj odpowiedniej przeglądarki

Mądrze jest wrócić do podstaw i upewnić się, że pomogą ci chronić twoją anonimowość. Ale której przeglądarki najlepiej użyć w tym przypadku? Różne popularne przeglądarki mają bardzo różne sposoby radzenia sobie z prywatnością użytkowników. Mają także różne poziomy bezpieczeństwa. W tej sekcji omówimy kilka dobrze znanych opcji przeglądarki.

Trzymaj się z dala od Microsoft Internet Explorer i Edge

Logo Microsoft EdgeRozważając bezpieczeństwo i prywatność w Internecie, radzimy nie używać przeglądarek Microsoft (Internet Explorer i Edge). Internet Explorer nie otrzymuje już żadnych aktualizacji, co czyni tę przeglądarkę bardzo podatną na zagrożenia i naraża użytkowników na różne zagrożenia, w tym wiele form cyberprzestępczości. Microsoft Edge jest oficjalnym następcą Internet Explorera i otrzymuje aktualizacje bezpieczeństwa. Mimo to poziomy prywatności tych przeglądarek nie są świetne. Nie ma żadnej ochrony przed śledzeniem, co robią inne przeglądarki. To i inne sposoby, których Microsoft nie ma pod względem prywatności, prowadzą nas do radzenia sobie z dala od Internet Explorera i Edge, jeśli chcesz skupić się na ochronie swojej prywatności.

Google Chrome: nie chodź do Google ze względu na prywatność

Logo Google ChromePrzeglądarka Chrome obsługuje kilka programów blokujących wyskakujące okienka i inne rozszerzenia przeglądarki zorientowane na prywatność. Mimo to Chrome jest własnością Google, co stanowi złą wiadomość dla Twojej prywatności. Google czerpie zyski z posiadania jak największej ilości danych o swoich użytkownikach. Dane te służą do wyświetlania spersonalizowanych reklam i ulepszania wyszukiwarki Google. Wiele osób krytykuje Google za sposób, w jaki traktują prywatność użytkowników. Na przykład pytano, dlaczego użytkownicy Chrome są często automatycznie logowani na swoje konta Google lub Gmail. W ten sposób Google może śledzić całą Twoją aktywność związaną z przeglądaniem i łączyć się z Tobą jako osobą. Informacje te są następnie synchronizowane na wszystkich urządzeniach. Czy używasz smartfona z Androidem w aplikacjach takich jak Google Maps? Dzięki temu Google natychmiast wie o Tobie więcej. Jeśli cenisz swoją prywatność, Chrome nie jest najlepszym wyborem dla przeglądarki.

Safari Apple dobrze sobie radzi

Logo Apple SafariOstatnio przeglądarka Apple Safari ma się naprawdę dobrze pod względem prywatności. Przeglądarka wprowadziła nowe funkcje, które zapobiegają cyfrowemu pobieraniu odcisków palców, co znacznie utrudnia innym osobom obserwowanie Cię w Internecie. Ma również inteligentne zapobieganie śledzeniu. To automatycznie usuwa własne pliki cookie śledzenia, które strony internetowe umieszczają w przeglądarce Safari po siedmiu dniach. Dzięki temu systemowi strony internetowe mogą śledzić odwiedzających przez znacznie krótszy czas. Poza tym Safari oferuje przydatne rozszerzenia, które poprawiają Twoją prywatność w Internecie. Wrócimy do tego później.

Mozilla Firefox: najlepsza i najbardziej znana przeglądarka zapewniająca prywatność

Logo FirefoxJeśli zapytasz nas, Mozilla Firefox jest najlepszą „normalną” przeglądarką dla użytkowników, którzy cenią sobie prywatność. Na początek Firefox ma kilka funkcji bezpieczeństwa, takich jak ochrona przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem. Oprócz tego użytkownicy Firefoksa automatycznie otrzymują ostrzeżenie za każdym razem, gdy witryna próbuje zainstalować dodatki. Jeśli chodzi o prywatność, Firefox jest bardzo bezpiecznym wyborem, również dlatego, że oferuje przydatne rozszerzenia, które chronią użytkowników przed wszelkiego rodzaju śledzeniem i naruszaniem prywatności. Te dodatki są najczęściej przeznaczone specjalnie dla Firefoksa.

W przeciwieństwie do większości innych przeglądarek Firefox jest oprogramowaniem typu open source. Oznacza to, że każdy może sprawdzić kod tworzący oprogramowanie Firefox. Z powodu tego przejrzystego sposobu działania Mozilla nie mogła po prostu wbudować funkcji śledzenia, nawet gdyby tego chciała. Ktoś to zauważył i pokazał, co byłoby okropne dla reputacji Mozilli.

Anonimowe przeglądanie następnego poziomu: przeglądarka Tor

Logo Tor The Onion RouterJeśli naprawdę chcesz przeglądać anonimowo, przeglądarka Tor może być interesującą opcją. Tor (Onion Router) to sieć internetowa do szyfrowanej i anonimowej komunikacji. Tor działa prawie tak samo jak inne przeglądarki, takie jak Firefox, Safari i Chrome. Jednak w przeciwieństwie do innych przeglądarek, Tor pozwala ci przeglądać całkowicie anonimowo. Sieć Tor składa się z tysięcy serwerów na całym świecie. Cały ruch danych, który przez niego przechodzi, jest dzielony na małe części, które są następnie szyfrowane i wysyłane przez kilka serwerów, zanim trafią do miejsca docelowego. Ten proces kosztuje czas, dlatego przeglądarka Tor może być stosunkowo powolna. Ale bez względu na to, jak powolne jest, gwarantuje, że nikt nie zobaczy tego, co robisz online.

Dziewczyna pobiera plik internetowy przez węzły Tora

Ważną informacją dodatkową dotyczącą korzystania z Tora jest to, że szyfruje on tylko część tego, co robisz online. Chroniony jest tylko ruch internetowy przechodzący przez przeglądarkę. Usługi takie jak Skype i WhatsApp uzyskują dostęp do Internetu bez użycia przeglądarki. Tor nie może zaoferować ci ochrony tutaj.

Inną rzeczą wartą wspomnienia jest to, że Tor zapewnia użytkownikom dostęp do ciemnej sieci. Surfowanie po ciemnej sieci powinno odbywać się z wielką ostrożnością. Ta „ciemna część” Internetu nie jest regulowana, co oznacza, że ​​wiąże się to z dużym ryzykiem dla twojego bezpieczeństwa. Na przykład bardzo łatwo można tam znaleźć złośliwe oprogramowanie. Dlatego dla większości z nas korzystanie z VPN razem z przeglądarką Firefox jest łatwiejszą, lepszą i bezpieczniejszą alternatywą.

Wskazówka 3: Anonimowe przeglądanie za pomocą proxy

Korzystanie z serwera proxy zapewnia również pewną anonimowość w Internecie. Korzystając z serwera proxy, wysyłasz żądanie informacji do tego serwera proxy, który następnie wysyła je do właściwej witryny. Witryna będzie widzieć tylko adres IP serwera proxy, a nie twój. Serwer proxy nie ma tego samego poziomu szyfrowania co VPN. Mimo że odwiedzane witryny nie będą w stanie bezpośrednio zobaczyć, kim jesteś, Twój adres IP i ruch internetowy są o wiele łatwiejsze do rozszyfrowania niż w przypadku korzystania z VPN. Inne strony nadal będą mogły zobaczyć, co robisz. Jedyną rzeczą, która nie pozwala im poznać Twojej tożsamości, jest adres IP serwera proxy. To wszystko dlatego, że proxy nie chronią twojego połączenia.

Osoba łącząca się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy

Serwery proxy są najczęściej postrzegane jako lżejsze, bezpłatne alternatywy dla VPN. Mogą odpowiadać Twoim potrzebom, ale pamiętaj, że nie mają takich samych standardów bezpieczeństwa jak VPN.

Wskazówka 4: użyj anonimowej wyszukiwarki

DuckDuckGoIstnieje również opcja korzystania z anonimowej wyszukiwarki. DuckDuckGo jest prawdopodobnie najbardziej znaną anonimową wyszukiwarką. Anonimowe wyszukiwarki, takie jak DuckDuckGo, stanowią alternatywę dla Google, Bing, Yahoo i innych wyszukiwarek, które lubią gromadzić i wykorzystywać twoje dane. Gdy korzystasz z DuckDuckGo, wyszukiwane hasła i kliknięte linki nie są śledzone. Ponadto witryny, które odwiedzasz, nie będą w stanie zobaczyć, jakich haseł wyszukiwania użyłeś. Nadal jednak wiedzą, że odwiedziłeś ich stronę. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem twojego adresu IP. Za pomocą DuckDuckGo możesz przeszukiwać Internet z większą anonimowością niż zwykła wyszukiwarka, ale nie może zapewnić pełnej anonimowości ani prywatności.

DuckDuckGo nie ma takiego samego budżetu i siły roboczej jak duże firmy takie jak Google. Oznacza to, że prezentowany wynik wyszukiwania nie będzie tak zoptymalizowany. Jednak niektórzy twierdzą, że jest to dobra rzecz dla tych, którzy koncentrują się na prywatności. W końcu DuckDuckGo pokazuje wszystkim, którzy wprowadzają te same słowa kluczowe, te same wyniki wyszukiwania. Przeciwnie, Google dostosowuje wyniki do profilu użytkownika. Niedokładność DuckDuckGo pokazuje zatem, że faktycznie dotrzymują obietnicy anonimowości. Radzimy wypróbować DuckDuckGo, aby zobaczyć, czy Ci się podoba.

Drugą anonimową wyszukiwarką jest Startpage. Jest to przyjazny dla prywatności system wyszukiwania, który czerpie wyniki wyszukiwania z Google, ale nie używa śledzenia. Zalecamy również wypróbowanie tego.

Wskazówka 5: zminimalizuj śledzenie dzięki odpowiednim rozszerzeniom przeglądarki

Istnieje wiele rozszerzeń przeglądarki, które pomagają zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Te rozszerzenia są często łatwe do zainstalowania i używania. Oprócz adblockera, menedżera haseł i rozszerzenia przeglądarki VPN możesz także wypróbować określone dodatki i rozszerzenia, które minimalizują śledzenie.

Prywatność Badger i Ghostery

Badger prywatności i Ghostery to rozszerzenia przeglądarki, które wykrywają i blokują śledzące pliki cookie stron trzecich, które są umieszczane na twoim komputerze podczas przeglądania. Zablokowanie tych plików cookie uniemożliwia stronom trzecim obserwowanie Cię w Internecie. Czy zainstalowałeś Privacy Badger lub Ghostery i czy odwiedziłeś stronę internetową, która próbuje zainstalować śledzące pliki cookie innych firm? Wtedy te rozszerzenia zaczną działać. Dobre dla ciebie, złe dla sprzedawców internetowych i bardzo dobre dla twojej prywatności.

Wskazówka 6: Uważaj na Facebooka i Google

Facebook jest znany z udostępniania danych osobowych swoich użytkowników reklamodawcom. To dlatego kobiety często wyświetlają reklamy higieny kobiet na swoim kanale na Facebooku, podczas gdy mężczyźni nie. Jednak Facebook przenosi tę praktykę o wiele dalej: śledzą również to, co robisz, gdy nie ma Cię na stronie. Jeśli szukałeś ubezpieczenia samochodu online, bardzo prawdopodobne jest, że zobaczysz odpowiednią reklamę na swoim kanale na Facebooku. Facebook pozwala ci to nieco zmienić w ustawieniach prywatności twojego konta. Po zmianie tych ustawień mogą one nie wyświetlać już wybranych dodatków, ale nadal będą widoczne. Ponadto będą gromadzić informacje o tobie. Za pomocą ich własnych usług nie można wyłączyć ich śledzenia, możesz tylko nieznacznie dostosować to, co pojawia się w kanale wiadomości.

Google pozwala również wyłączyć dodawanie personalizacji. Znów nie oznacza to, że wszystkie dodania znikną, ani Google nie przestanie śledzić ruchu danych. Z reguły można powiedzieć, że te duże firmy, które budują na przychodach, nie przestają nas śledzić, chyba że uniemożliwimy to na przykład przez połączenie VPN.

Końcowe przemyślenia

Istnieją różne kroki, które możesz podjąć, aby lepiej chronić swoje bezpieczeństwo i prywatność w Internecie. Czy chcesz anonimowo przeglądać internet? To są wskazówki, które chcielibyśmy ci dać:

  • Użyj Mozilla Firefox lub przeglądarki Tor
  • Użyj VPN
  • Użyj anonimowej wyszukiwarki
  • Minimalizuj śledzenie dzięki odpowiednim rozszerzeniom przeglądarki

Jeśli połączysz te wskazówki, Twoja prywatność w Internecie jest już znacznie lepiej chroniona. Będziesz mógł przeglądać internet całkowicie anonimowo. Korzystanie z serwera proxy jest również opcją, ale jest to zupełnie niepotrzebne, jeśli już korzystasz z VPN (co jest lepszą alternatywą).

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me