Jak chronić swoją prywatność na urządzeniach z Androidem VPNOverview

Telefon komórkowy z AndroidemSystem operacyjny Android jest obecnie najbardziej dominujący na rynku. Android jest właścicielem 87 procent rynku smartfonów. Ponadto 66 procent tabletów korzysta z Androida. W Stanach Zjednoczonych przekłada się to na ponad 107 milionów ludzi z telefonem z Androidem każdego dnia. Podczas gdy większość z nas ceni wygodę i obsługę naszych telefonów z Androidem, wielu może nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń dla prywatności, jakie mogą przynieść korzystanie z tych urządzeń. Wprowadzając kilka zmian w urządzeniu z Androidem, możesz zapewnić lepszą ochronę swojej prywatności.


Dlaczego warto się martwić o prywatność na Androidzie?

Ponieważ Android jest największym systemem operacyjnym na smartfony, a Google jest tak rozpoznawalną nazwą, możesz myśleć, że nie ma obaw o prywatność podczas korzystania z ich produktów. Niestety, prosta lektura polityki prywatności Androida ujawnia wiele zmartwień dla ekspertów ds. Prywatności.

Polityka prywatności Google określa fakt, że Twoje urządzenie z Androidem będzie zbierać informacje, w tym treść wiadomości e-mail, zdjęć i filmów. Śledzą także sposób korzystania z aplikacji i przeglądarek na urządzeniu. Ponadto Google gromadzi informacje o wyszukiwanych hasłach, o tym, jak wchodzisz w interakcje z reklamami, do kogo dzwonisz i jak długo z nimi rozmawiasz. Android monitoruje Twoją lokalizację za pomocą GPS, czujników w urządzeniu oraz pobliskich Wi-Fi, wież komórkowych i urządzeń Bluetooth.

Wszystkie te informacje są gromadzone w celu ulepszenia ich usług. Google szczególnie chce poprawić lepsze kierowanie reklamodawców. Google może naliczać więcej, jeśli mogą kierować reklamy na bardzo określone grupy osób. Większość zysków Google z Androida pochodzi z reklam opartych na informacjach zebranych o Tobie z Twojego urządzenia.

Ustawienia reklam

Przejęcie ustawień reklam na urządzeniu z Androidem jest jednym z najlepszych kroków, jakie możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoje dane osobowe.

Ustawienia prywatności Androida

Aby to zrobić, przejdź do ustawień na urządzeniu z Androidem. Poszukaj „Google”. Można go znaleźć na karcie osobistej lub systemowej, w zależności od urządzenia. Dotknij go, aby wyświetlić ustawienia bezpośrednio związane z Twoim kontem Google.

Ustawienia prywatności Androida

Na większości urządzeń „Reklamy” są wyświetlane u góry listy. Kliknij „Reklamy”, aby wyświetlić ustawienia związane z reklamami kierowanymi na Twoje konto Google.

Ustawienia prywatności Androida

Na ekranie „Reklamy” możesz dotknąć opcji „Reklamy Google”, aby przejść do strony internetowej zawierającej więcej informacji o tym, jak Google wykorzystuje Twoje informacje w reklamie. Aby uniemożliwić aplikacjom i usługom w systemie Android tworzenie spersonalizowanych profili Twojej aktywności w celach reklamowych, kliknij suwak obok opcji „Zrezygnuj z personalizacji reklam”. To zatrzymuje wszystkie przyszłe profilowanie i przestaje korzystać z Twojego profilu do wyświetlania ukierunkowanych reklam.

Aby przejść o krok dalej, możesz dotknąć przycisku „Resetuj identyfikator reklamowy”, aby usunąć informacje zapisane w Twoim profilu z identyfikatora przypisanego przez Google do Twojego konta.

Ustawienia śledzenia lokalizacji

Jednym z bardziej podstępnych sposobów, w jaki Android buduje profil Twoich zainteresowań dla reklamodawców, jest śledzenie Twojej lokalizacji. Informacje o tym, gdzie idziesz z urządzeniem z Androidem, zawierają kluczowe informacje na temat Twojego życia w trybie offline, których reklamodawcy nie mogliby uzyskać w inny sposób. Pod wieloma względami może to być koszmar dla osób zainteresowanych ich prywatnością.

Śledząc, gdzie znajduje się Twoje urządzenie z Androidem, Google może ustalić lokalizację domu i pracy, w której często robisz zakupy, kim jest twój lekarz, gdzie dzieci chodzą do szkoły i wiele innych prywatnych danych. Są to informacje, których zwykle nie udostępniasz Google dobrowolnie i prawie na pewno nie chcesz udostępniać reklamodawcom. Dostosowanie ustawień lokalizacji może pomóc zachować prywatność danych osobowych.

Ustawienia prywatności Androida

W menu Ustawienia ustawienia lokalizacji często można znaleźć pod nagłówkiem „Prywatność i bezpieczeństwo”. Jednak na niektórych urządzeniach można go po prostu znaleźć pod „Lokalizacja” lub podobnym nagłówkiem.

Ustawienia prywatności Androida

Na „Ekranie prywatności i bezpieczeństwa” stuknij „Lokalizacja”, aby dostosować ustawienia lokalizacji.

Ustawienia prywatności Androida

Tutaj możesz przewijać aplikacje, które ostatnio korzystały z informacji o Twojej lokalizacji. Możesz kliknąć każdą aplikację lub usługę, aby dostosować uprawnienia dostępu do ustawień lokalizacji lub wyłączyć cały dostęp do lokalizacji, przesuwając suwak u góry ekranu.

Ustawienia prywatności Androida

Stuknięcie opcji „Zwiększ dokładność” spowoduje dostęp do ustawień, które wskazują lokalizację za pomocą środków innych niż urządzenie GPS telefonu. Android może wyszukiwać pobliskie sieci Wi-Fi, aby pomóc w określeniu Twojej lokalizacji na podstawie Twojej bliskości do tych sieci. Android może także mapować Twoją lokalizację za pośrednictwem pobliskich urządzeń Bluetooth nadających w Twojej okolicy. Działa to nawet wtedy, gdy urządzenie ma wyłączony Bluetooth. Aby zachować anonimowość lokalizacji, możesz kliknąć suwaki na jednym lub obu, aby „Wyłączyć”.

Ustawienia prywatności Androida

Z powrotem na ekranie „Lokalizacja” dotknij „Metoda lokalizacji”, aby ograniczyć dostęp do różnych sposobów lokalizacji urządzenia. Najmniej dokładną metodą wskazywania jest ograniczenie Androida do korzystania wyłącznie z GPS. Wybierz tę metodę, aby uzyskać najwyższe bezpieczeństwo prywatności.

Ograniczanie uprawnień aplikacji

Po zainstalowaniu dowolnej aplikacji na urządzeniu będzie ona wymagała pozwolenia na dostęp do niektórych usług z telefonu, aby włączyć niektóre funkcje aplikacji. Chociaż nie musisz zgadzać się na wszystkie wymagane uprawnienia, niektóre funkcje mogą zostać zmniejszone, jeśli odmówisz pozwolenia. Z tego powodu większość ludzi po prostu zgadza się na wszelkie wnioski o uprawnienia, które aplikacja wysyła podczas instalacji.

Wiele aplikacji korzysta z tego faktu, prosząc o uprawnienia, które nie są wymagane do spełnienia jego funkcji. Może to obejmować dostęp do list kontaktów, mikrofonu, kamery lub innych aplikacji. Dobrym pomysłem może być przejrzenie niektórych aplikacji w celu sprawdzenia przyznanych uprawnień i być może odwołanie niektórych, które wydają się nie być wymagane.

Ustawienia prywatności Androida

W menu Ustawienia znajdź ustawienie „Aplikacje”. Może to znajdować się na karcie Urządzenie, karcie Osobiste lub na liście w obszarze Ustawienia.

Ustawienia prywatności Androida

W menu „Aplikacje” dotknij „Menedżer aplikacji”. Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich aplikacji zainstalowanych na urządzeniu z Androidem. Stuknij każdą aplikację, dla której chcesz sprawdzić uprawnienia.

Ustawienia prywatności Androida

Stuknij „Uprawnienia”, aby dostosować usługi, do których aplikacja będzie miała dostęp.

Ustawienia prywatności Androida

Jeśli spojrzymy na aplikację aparatu, zobaczymy, że ma ona dostęp do „aparatu” z oczywistych powodów. Co więcej, ma dostęp do Twojej „lokalizacji”, aby oznaczyć Twoje zdjęcie miejscem, w którym zostało zrobione, jeśli wybierzesz tę opcję. Aparat ma również dostęp do „Mikrofonu”, dzięki czemu możesz używać sterowania głosowego, aby powiedzieć telefonowi, kiedy zrobić zdjęcie. Wreszcie, aplikacja ma dostęp do „Storage”, dzięki czemu może zapisywać zdjęcia zrobione na urządzeniu. Aby wyłączyć którekolwiek z nich, ustaw suwak w pozycji „Wył.”.

Chociaż oczywiste jest, dlaczego kamera potrzebuje dostępu do „Kamery”, uprawnienia dla niektórych aplikacji mogą nie być tak oczywiste. Wyłączenie wymaganego uprawnienia może uszkodzić Twoją aplikację. Jeśli tak się stanie, nie trzeba panikować. Wystarczy wrócić do aplikacji i ponownie włączyć niezbędne uprawnienia.

Twoja prywatność jest ważna

Niezależnie od tego, czy obawiasz się o ochronę swoich prywatnych informacji na urządzeniu z Androidem, czy przekazujesz urządzenie swojemu dziecku, sprawdzenie ustawień prywatności jest dobrym sposobem na zapewnienie, że Twoje informacje pozostaną prywatne. Te proste środki pomogą Ci utrzymać odpowiedni poziom prywatności.

Kolejnym prostym krokiem jest skonfigurowanie połączenia online za pośrednictwem wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Ten system może pomóc zachować anonimowość informacji o Twojej lokalizacji i korzystaniu z Internetu, a także zapewnia korzyści, takie jak unikanie ograniczeń geograficznych dotyczących usług przesyłania strumieniowego wideo. Dowiedz się więcej o tym, jak VPN może w prosty sposób pomóc Ci zabezpieczyć Twoją prywatność w Internecie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me