Jak bezpieczne jest połączenie Bluetooth? | VPNoverview.com

Bluetooth to bezprzewodowa metoda przesyłania informacji z jednego urządzenia do drugiego. W większości przypadków Bluetooth jest bezpieczniejszy niż Wi-Fi. Jednak, jak w przypadku każdego systemu bezprzewodowego, Twoje dane mogą być przekazywane innym osobom, których nie zamierzałeś mieć dostępu do swoich informacji. I nie tylko muzyka przesyłana strumieniowo do słuchawek Bluetooth może być zagrożona. Bluetooth może ujawnić wiele danych z telefonu komórkowego, laptopa lub komputera. Najwyższy czas, abyś wiedział o zagrożeniach bezpieczeństwa i prywatności korzystania z Bluetooth.


Jak działa Bluetooth

bluetoothW X wieku Harald Dania został królem Danii i zjednoczył królestwo z Norwegią. W uznaniu znaczenia krajów skandynawskich w świecie technologii telefonii komórkowej nazwano jego technologię. Technologia Bluetooth to protokół ustanawiania sieci lokalnej. W tej sieci zestawy słuchawkowe i inne urządzenia peryferyjne mogą komunikować się z telefonem komórkowym i innymi urządzeniami.

Po podłączeniu urządzenia Bluetooth informacje są wymieniane z komputerem lub telefonem. Najpierw należy ustalić, że jest to urządzenie, które nawiązało połączenie przed lub w celu ustanowienia nowego połączenia. W zwykłym użyciu telefon lub komputer nie łączy się automatycznie z nowym urządzeniem. Ponieważ musisz zatwierdzić nowe połączenia, połączenie Bluetooth jest zwykle zabezpieczone przed włamaniami z urządzeń zewnętrznych, które nie są jeszcze częścią twojej sieci.

Jednak jak zwykle hakerzy znajdują sposoby na ominięcie tych zabezpieczeń, aby uzyskać dostęp do telefonu lub komputera. Bluetooth jest jednym z najbezpieczniejszych protokołów komunikacji bezprzewodowej. Istnieją jednak luki w zabezpieczeniach, które mogą wykorzystać hakerzy.

Jak hakerzy zyskują dostęp przez Bluetooth

Żaden system bezpieczeństwa nie jest doskonały, a Bluetooth nie jest wyjątkiem. Dane między urządzeniem a urządzeniami peryferyjnymi podłączonymi przez Bluetooth są szyfrowane. Ale hakerzy nieustannie pracują nad przełamaniem tego szyfrowania. Hakerzy częściej odszyfrowują dane z urządzeń korzystających ze starszych wersji Bluetooth. Po złamaniu szyfrowania hakerzy mogą podsłuchiwać wszystkie dane przesyłane do i z urządzenia. Stuknij hasło bankowe na starszym zegarku podłączonym przez Bluetooth, a haker może być w stanie odebrać twoje dane.

Jedną z najlepszych funkcji Bluetooth jest zasięg, w którym można połączyć się z urządzeniem. Możesz odejść od telefonu na biurku i nadal wyciągać wiadomości z inteligentnego zegarka. Ale ten zakres pozwala również hakerom dużo miejsca na próby przechwycenia sygnału. Czy to na siłowni, czy w lokalnym sklepie z kawą, haker może podsłuchiwać sygnał Bluetooth.

zestaw słuchawkowy bluetoothNiektóre zestawy słuchawkowe mają luki w zabezpieczeniach, które ułatwiają włamanie. Gdy haker złamie zestaw słuchawkowy, łatwo będzie go słuchać lub nagrywać rozmowy. Haker może następnie uzyskać dane osobowe, które będą mogły zostać użyte przeciwko tobie. Większość firm potrzebuje danych osobowych, aby zweryfikować Twoją tożsamość podczas połączenia. Haker podsłuchujący rozmowę telefoniczną byłby wtedy w stanie podszyć się pod Ciebie, aby ukraść Twoją tożsamość. On lub ona może również nauczyć się twojego adresu i usłyszeć, jak omawiasz nadchodzące plany wakacji. Może to stanowić łatwą okazję do włamania się do domu, gdy dowiedzą się, że Cię nie ma.

Kolejny popularny hack oszukuje telefon, aby nawiązać połączenie z nowym urządzeniem. Hakerzy przekraczają wymóg autoryzacji nowych urządzeń. Ten atak wymaga więcej umiejętności niż wiele innych hacków Bluetooth. Ale może to również dostarczyć znacznie więcej informacji. Po ustanowieniu takiego połączenia urządzenie wyśle ​​i odbierze żądane dane przez połączenie.

Ochrona Bluetooth przed włamaniem

Chociaż możesz nie być w stanie zabezpieczyć się przed każdym możliwym zagrożeniem bezpieczeństwa, kilka prostych kroków może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo Bluetooth. Po pierwsze, w ustawieniach Bluetooth skonfiguruj urządzenie tak, aby łączyło się tylko z zaufanymi urządzeniami. To często udaremnia wszelkie próby nawiązania połączenia z nowymi urządzeniami. Po drugie, możesz skonfigurować urządzenie tak, aby wymagało kodu PIN do ustanowienia nowego połączenia. To praktycznie uniemożliwia komuś nakłonienie telefonu do utworzenia nowego połączenia.

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zabezpieczyć swoje urządzenie Bluetooth przed podsłuchiwaniem lub przed zhakowaniem zestawu słuchawkowego, jest wyłączenie Bluetooth, gdy nie jest używany. Ograniczając szansę atakującym na uzyskanie dostępu do Bluetooth, zwiększasz szanse na utrzymanie bezpieczeństwa. Wiele aplikacji do automatyzacji, takich jak If This Then That lub Tasker, można skonfigurować tak, aby automatycznie wyłączały Bluetooth po opuszczeniu lokalizacji lub odłączeniu się od urządzenia. Może to nie tylko poprawić Twoje bezpieczeństwo, ale także nieznacznie wydłuży żywotność baterii Twojego urządzenia.

Nie chodzi tylko o hakerów, którymi należy się martwić

Możesz pomyśleć, że hakerzy to jedyne zagrożenie, na które musisz się martwić, próbując używać Bluetooth w sposób, którego nie zaakceptowałeś. Niestety, po prostu tak nie jest. Wiele aplikacji, w tym popularne aplikacje z Facebooka, Google i innych, może korzystać z Bluetooth urządzenia, aby stale monitorować Twoją lokalizację.

Marker lokalizacji smartfonaGdy wyłączysz Bluetooth w swoim urządzeniu, przestaje ono nadawać, ale nadal rozpoznaje sygnały Bluetooth w pobliżu Twojego urządzenia. Twórcy aplikacji mogą korzystać z informacji o tym, które sygnały Bluetooth docierają do Twojego telefonu, aby wskazać Twoją lokalizację. Wielu twórców aplikacji wyjaśnia w oświadczeniu o ochronie prywatności, że będzie używać technologii Bluetooth do śledzenia Twojej lokalizacji. Oznacza to, że firmy te mogą śledzić adresy domu i pracy, kiedy odwiedzasz nowego lekarza, ulubione miejsca na zakupy i wiele więcej o swoim życiu. Bluetooth to bardzo dokładny sygnał śledzenia.

Możesz chronić swoją prywatność przed inwazją Bluetooth przez twórców aplikacji. Przeczytaj uważnie oświadczenie o ochronie prywatności, aby sprawdzić, czy używane aplikacje wykorzystują Bluetooth do śledzenia lokalizacji. Ponieważ śledzenie lokalizacji wymaga Twojej zgody, możesz wyłączyć uprawnienia w swoim urządzeniu dla tych aplikacji. Należy pamiętać, że nawet jeśli usługi lokalizacyjne i Bluetooth są wyłączone w urządzeniu, twórcy aplikacji mogą śledzić Twoją lokalizację przez Bluetooth, o ile nie wyłączysz uprawnień do aplikacji.

Chroń swoją prywatność i bezpieczeństwo, przestrzegając kilku prostych zasad za pomocą Bluetooth. Wyłącz Bluetooth, gdy nie jest używany, łącz się tylko z zaufanymi urządzeniami i monitoruj uprawnienia, które dajesz aplikacjom podczas ich instalowania. Chociaż żaden system bezpieczeństwa nie jest idealny, podejmując te proste środki ostrożności, możesz uczynić Bluetooth tak bezpiecznym, jak to możliwe.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me