Czy używanie Tora jest nadal bezpieczne? | Przegląd VPN

Logo Tor The Onion RouterDla wielu Tor stał się popularną marką. To gwarantowany, bezpieczny sposób na zachowanie anonimowości w Internecie. Teoretycznie nikt nie widzi, co robisz online, gdy używasz przeglądarki Tor. Co więcej, jest to jeden z najprostszych sposobów dostępu do ciemnej sieci. Jednak w ciągu ostatnich lat wielokrotnie okazało się, że bezpieczeństwo Tora ma poważne problemy. FBI, CIA i NSA zdołały złamać bezpieczeństwo Tora. Jak więc naprawdę bezpieczny jest Tor? Czy nadal jest to dobry sposób na anonimowe surfowanie po Internecie?


Krótka odpowiedź brzmi: tak. Możesz używać przeglądarki Tor do anonimowego surfowania. Jednak zdecydowanie odradzamy ci używanie tylko Tora do ochrony online. Wiele incydentów pokazało, że niebezpieczne korzystanie z Tora może spowodować poważny wyciek prywatności, a nawet problemy z bezpieczeństwem online. Pomyśl o wirusach, przestępcach i włamaniach. Ten artykuł rzuci więcej światła na te problemy z Torem.

Aby chronić siebie najlepiej, jak to możliwe, najlepiej używać przeglądarki Tor w połączeniu z przyzwoitą siecią VPN i jakąś formą antywirusa. Wiarygodną siecią VPN, którą możesz rozważyć, jest NordVPN. Ta usługa ma doskonałe szyfrowanie, jest bardzo przyjazna dla użytkownika i oferuje tysiące serwerów do wyboru.

Jak działa Tor

Przeglądarka Tor to specjalna przeglądarka, która anonimizuje ruch internetowy. Twoje dane są przesyłane przez wiele komputerów Tor. Dzięki temu procesowi przeglądarka zapewnia, że ​​osoby z zewnątrz nie są w stanie zobaczyć, skąd pochodzą te dane i dokąd idą. Innymi słowy: przeglądarka Tor znacznie utrudnia stronom internetowym, a nawet rządom, powiązanie z tobą twojego przeglądania Internetu. Na każdym przystanku (lub węźle), którego Tor używa do maskowania twoich danych, dodawana lub usuwana jest dodatkowa warstwa szyfrowania, w zależności od tego, w jaki sposób odbywa się ruch. Dlatego korzystanie z przeglądarki Tor powinno zapewnić bezpieczne i anonimowe korzystanie z Internetu.

Dziewczyna pobiera plik internetowy przez węzły Tora

Używanie Tora nie jest nielegalne. Z przeglądarki korzysta wiele różnych osób, w tym ci, którzy chcieliby pozostać anonimowi, ponieważ używają platformy do krytykowania dyktatury kraju, w którym mieszkają. W takich przypadkach Tor zapewnia wolność słowa. Ludzie używający Tora nadal mają możliwość swobodnego mówienia o kwestiach politycznych, bez obawy, że zostaną za to oskarżeni. Jednocześnie są też ludzie, którzy używają przeglądarki Tor z zasady. Po prostu nie chcą być śledzeni przez firmy i marketerów. Okazało się jednak, że Tor nie jest tak bezpieczny, jak wszyscy zakładaliśmy.

Naruszono bezpieczeństwo Tora

Kilka spraw sądowych wykazało, że nielegalne działania w ciemnej sieci można czasem przypisać konkretnym osobom korzystającym z przeglądarki Tor. Dlatego wydaje się, że możliwe jest odkrywanie i gromadzenie danych użytkownika, w tym jego adresu IP, nawet jeśli są chronieni przez Tor. W przeszłości użytkownicy Tora zostali odkryci, ponieważ NSA posiadała ogromną część węzłów Tora. W ten sposób NSA wyraźnie widziała, kto korzystał z tych węzłów. Było to problematyczne dla użytkowników, którzy zajmują się nielegalnymi praktykami. W momencie, gdy użytkownicy są identyfikowalni, policja może ich wyśledzić i aresztować.

Tor nie jest już tak bezpieczny, jak kiedyś. Hakerzy nieustannie próbują naruszać bezpieczeństwo Tora. Wiele grup, organizacji i osób indywidualnych chce uzyskać dostęp do informacji, które ukrywa przeglądarka Tor i starają się uzyskać je od czasu do czasu. W 2014 r. Udało się jednej grupie naukowców. Finansowani przez rząd, przyjrzeli się bliżej przeglądarce Tor i byli w stanie gromadzić informacje z przeglądarki przez wiele miesięcy. Słabości w oprogramowaniu Tor mogą również ujawnić się w mniej kompromisowy sposób: w 2017 r. Użytkownicy znaleźli wyciek, który z łatwością może sprawić, że adresy IP użytkowników Linux i MacOS będą widoczne. Tor nie siedział i nie oglądał, jak to wszystko się dzieje: za każdym razem, gdy wykryto ewentualny wyciek w systemie, załatali go jak najszybciej.

Z jakimi zagrożeniami mam do czynienia, gdy używam Tora?

Oko na laptopiePraktyka pokazuje, że Tor nie jest w 100% bezpieczny. Jak każdy inny system ma swoje słabości. Mimo że przecieki są ciągle usuwane, nigdy nie możesz być pewien, czy zdarzy się to na czas. Poza tym istnieje więcej powodów, aby martwić się bezpieczeństwem, które oferuje Tor. Tu jest kilka.

Przede wszystkim użytkownicy Tora są regularnie hakowani. To zwykle nie jest wina Tora. Zamiast tego te włamania są możliwe, ponieważ urządzenie użytkownika nie jest wystarczająco chronione. Może się to zdarzyć każdemu, co oznacza, że ​​każdy użytkownik powinien być tego świadomy. Przestępcy, wirusy i inne złośliwe treści mogą ukrywać się na odwiedzanych stronach internetowych – szczególnie podczas surfowania w ciemnej sieci. Dlatego zawsze ważne jest, aby dokładnie rozważyć każde kliknięcie.

Drugim niebezpieczeństwem jest to, że nadal możesz być śledzony online, nawet gdy używasz Tora. Złe węzły wyjściowe są jednym z przykładów tego, jak to się mogło stać. Jak pokazano na zdjęciu u góry tej strony, węzeł wyjściowy jest ostatnim przystankiem przed połączeniem się z witryną lub stroną. Jeśli osoba, która kontroluje ten węzeł, chce, może zobaczyć cały ruch przechodzący przez ten węzeł. Jeśli tak się stanie – tak jak w przypadku NSA – Twoje dane internetowe nie będą już prywatne. Jest ktoś inny, kto może bezpośrednio zobaczyć, które strony odwiedzasz. Warto wspomnieć, że w takiej sytuacji zwykle pozostaje się anonimowym. Nawet właściciel węzła wyjściowego nie jest w stanie prześledzić źródła danych, ponieważ wcześniej przeszedł przez co najmniej dwa inne węzły.

Czy mogę używać przeglądarki Tor do anonimowego przeglądania?

Nie będziesz musiał się zbytnio przejmować ludźmi próbującymi Cię wyśledzić online, jeśli używasz Tora tylko do przeglądania zwykłej sieci. W przypadku większości rządów i innych stron tego rodzaju ruch nie jest wystarczający do śledzenia. Zamiast tego skupiają się na wykrywaniu nielegalnych działań, niektóre tak przerażające jak rozpowszechnianie pornografii dziecięcej w ciemnej sieci.

Co więcej, nie trzeba też uważać na pierwotnie zamierzoną publiczność Tora. Tor został początkowo zbudowany, aby umożliwić anonimową komunikację w amerykańskiej marynarce wojennej. Niektórzy obawiają się, że marynarka wojenna USA nadal ma tajny dostęp do ruchu przechodzącego przez przeglądarkę. Tak jednak wcale nie jest. Ponieważ Tor jest oprogramowaniem typu open source, oficjalne organizacje, takie jak marynarka wojenna, nie będą w stanie ukryć żadnych tajnych wejść w kodzie. Otwarte źródło oznacza, że ​​każdy ma dostęp do kodu Tora. Dziwność zostanie zatem odkryta i wyeliminowana w ciągu kilku chwil.

Krótko mówiąc, jeśli używasz Internetu do ogólnego przeglądania, nie musisz się zbytnio obawiać. Jakakolwiek inwigilacja online najprawdopodobniej nie skupi się na tobie. Nie oznacza to jednak, że powinieneś używać Tora bez opieki na świecie. Przed skorzystaniem z Internetu za pomocą tej przeglądarki należy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z ciemną siecią.

Uwaga: Tor i ciemna sieć

Computervirus LaptopOstatnia kwestia bezpieczeństwa, którą powinniśmy omówić, dotyczy ciemnej sieci. Tor pozwala na dostęp do tej ukrytej części Internetu. Inne popularne przeglądarki, takie jak Google Chrome, Microsoft Edge i Firefox, nie mogą tego zrobić. Ciemna sieć jest częścią znacznie większej głębokiej sieci. Ciemna sieć jest nieuregulowana i dlatego jest dość fascynująca. Czasami jest to nawet przerażające. Zawiera dziwne strony internetowe, których nigdy nie spotkasz w „normalnym” Internecie. Między innymi można było znaleźć rynki zbytu na narkotyki, broń i nielegalne karty kredytowe.

Nie każda witryna w tej ciemnej części Internetu jest tak podejrzana jak ta. Niektóre strony pozwalają ludziom swobodnie wypowiadać się w myślach, bez obawy przed oskarżeniem ze strony reżimu dyktatorskiego. Nieuregulowana natura ciemnej sieci powoduje, że przestrzeń zawiera zarówno najlepsze, jak i najgorsze z ludzkości.

Tor daje ci dostęp do całej ciemnej sieci: wolność w Internecie w przeglądarce. Jednak ta wolność nie zawsze jest bezpieczna. Zawsze bądź ostrożny, gdy używasz Tora do odwiedzania ciemnej sieci. Ta część Internetu nie jest monitorowana, co oznacza, że ​​może być bardzo niebezpieczna dla Ciebie i Twojego komputera. Staraj się nie dać się wciągnąć w witryny, które infekują Twój komputer złośliwym oprogramowaniem. Unikaj stron internetowych, które dotyczą nielegalnych działań. I wreszcie strzeż się hakerów – oni chowają się wszędzie.

Jak bezpiecznie korzystać z Tora?

Gdy zastanawiasz się nad zmianą przeglądarki na Tor, czeka na Ciebie wiele niebezpieczeństw. Zagrożenia te obejmują zarówno zagrożenia prywatności, jak i poważniejsze ataki na twoje bezpieczeństwo, takie jak wirusy i inne formy złośliwego oprogramowania. W obu przypadkach ważne jest, aby uzbroić się jak najlepiej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się tam dostać:

  • Użyj suwaka bezpieczeństwa w przeglądarce. Zmień tę opcję w swoich ustawieniach aż do „High”. To gwarantuje, że nie zostaniesz zraniony, jeśli Tor zostanie zhakowany za pomocą JavaScript. Pomaga również zminimalizować śledzenie online. Niektóre witryny nie będą również działać, jeśli masz włączone maksymalne bezpieczeństwo, ale jest to stosunkowo niewielka cena za ochronę.
  • Zainstaluj dobre oprogramowanie antywirusowe. Nawet przy zoptymalizowanych ustawieniach bezpieczeństwa przeglądarki Tor mogą się zdarzyć dziwne rzeczy. Jest to szczególnie niebezpieczne w ciemnej sieci. Jeśli używasz wiarygodnego programu antywirusowego, wielu z tych problemów można zapobiec. Po zainstalowaniu dobrego oprogramowania antywirusowego zawsze upewnij się, że jest ono aktualne, aby mieć najlepszą i najnowszą ochronę.
  • Użyj Tora obok dobry VPN. Połączenie dwóch rozwiązań zapewniających prywatność zapewnia maksymalną ochronę. VPN (Virtual Private Network) szyfruje i anonimizuje ruch danych online. Oznacza to, że żadna z twoich informacji nie będzie widoczna i żadna z nich nie będzie mogła zostać Ci przypisana. VPN w połączeniu z opcjami, które oferuje przeglądarka Tor, zapewnia podwójną ochronę, dzięki czemu surfowanie jest znacznie bezpieczniejsze.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me