Co WhatsApp wie o mnie? | VPNOverview

WhatsApp został stworzony z myślą o zapewnieniu prywatnej, bezpiecznej platformy do przesyłania wiadomości. Użytkownicy mogą przesyłać sobie wiadomości z opcjami i korzyściami wykraczającymi poza to, co zapewnia zwykłe wysyłanie wiadomości tekstowych. Większość użytkowników WhatsApp ceni prywatność swoich wiadomości. Cenią sobie pewność siebie, wiedząc, że tylko zamierzeni odbiorcy znają treść swoich rozmów. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że WhatsApp zbiera wiele informacji o swoich użytkownikach.


Połączenie WhatsApp z Facebookiem

Logo WhatsAppWhatsApp został stworzony z myślą o prywatności i służył swoim użytkownikom przez wiele lat. Ale w ostatnich latach WhatsApp został sprzedany na Facebooku. Wiele osób wyraziło rosnące zaniepokojenie sposobem, w jaki Facebook gromadzi i wykorzystuje informacje. Wpływa to na wszystkie jego usługi, w tym WhatsApp.

W wywiadzie opublikowanym w 2014 r. Założyciel WhatsApp, Jan Koum, powiedział: „” I nie musimy dużo wiedzieć o naszych użytkownikach. Aby dobrze kierować reklamy, firmy muszą wiedzieć, gdzie jesteś, co możesz robić, z kim możesz być, co lubisz lub nie. To niesamowita ilość danych ”.

Zgodnie z tą filozofią WhatsApp rósł w szybkim tempie. Zwróciło to uwagę największej platformy mediów społecznościowych na świecie. Założyciele WhatsApp uznali swoją aplikację za narzędzie ułatwiające znajomym komunikowanie się. Facebook widział możliwość kopalni złota informacji reklamowych.

W 2014 r. Facebook nabył WhatsApp za 19 mld USD. Chociaż Facebook co kwartał przynosi przychody w wysokości miliardów dolarów, nadal był to znaczny wydatek kapitału na wykupienie konkurenta. Dane uzyskane z WhatsApp sprawiają, że nawet ta ekstrawagancka cena jest godną inwestycją.

Podstawowe dane gromadzone przez WhatsApp

WhatsApp będzie musiał zebrać podstawowe informacje, aby świadczyć usługi. Jest to zwyczajowe i oczekiwane. WhatsApp ma Twój numer telefonu, ponieważ logujesz się do usługi i łączysz z innymi. Aplikacja zbiera również informacje o tym, kto jest twoim dostawcą usług mobilnych. Informacje te mogą być ważne przy wysyłaniu i odbieraniu informacji do urządzenia. WhatsApp zbiera również informacje o rodzaju używanego telefonu i systemie operacyjnym, na którym jest uruchomiony. Aplikacja zbiera inne istotne informacje o Twoim połączeniu i sile sygnału. Wszystkie te mogą być zrozumiałe, jeśli zostaną zebrane i wykorzystane w sposób odpowiedzialny.

Nietypowe informacje zebrane przez WhatsApp

Powyżej byłeś w stanie przeczytać o ogólnych informacjach gromadzonych przez WhatsApp. Tutaj znajdziesz listę dodatkowych rzeczy, które śledzi aplikacja.

Nawyki i preferencje

WhatsApp zbiera informacje o tym, kiedy korzystasz z aplikacji i jak często. Ponadto firma prowadzi rejestr czasu spędzonego na łączeniu się z określonym użytkownikiem i interakcji z nim. To wydaje się trochę nachalne. Oznacza to, że firma śledzi, czy bardziej prawdopodobne jest wysłanie zdjęcia lub tekstu oraz czy wolisz znajomych, którzy wysyłają zdjęcia niż SMS-y. Oczywiście aplikacja będzie musiała wiedzieć, kiedy korzystasz z urządzenia, ale prowadzenie rejestru użytkowania może stać się naruszeniem prywatności dla wielu użytkowników.

Lokalizacja

WhatsApp śledzi również Twoją lokalizację. Lokalizację określa się, analizując, z których wież komórkowych korzysta telefon. WhatsApp śledzi Cię również przez pobliskie punkty dostępu Wi-Fi i sygnały Bluetooth. Dostosowanie ustawień prywatności chroni Twoją lokalizację przed kontaktami. Ale aplikacja może nadal wskazywać Twoją lokalizację za pomocą tych innych środków. To nie jest paranoiczna teoria spiskowa. Jest to wyraźnie określone w Polityce prywatności WhatsApp.

Łączność

WhatsApp zbiera również informacje kontaktowe dla znajomych i kontaktów za pośrednictwem aplikacji. Chociaż możesz dodawać kontakty pojedynczo, większość osób decyduje się na zezwolenie WhatsApp na dodawanie całej listy kontaktów za naciśnięciem jednego przycisku. Nawet jeśli nie korzystasz z WhatsApp, prawdopodobnie jeden z twoich znajomych. WhatsApp może uzyskać twoje dane kontaktowe poprzez ich listę kontaktów. Nawet jeśli nigdy nie korzystałeś z aplikacji, aplikacja może już zawierać Twoje informacje. Obejmuje to Twój numer telefonu, adres e-mail i inne dane kontaktowe za pośrednictwem jednej z list kontaktów Twoich znajomych.

Co robi WhatsApp z tymi informacjami

Jeśli WhatsApp wykorzystał zebrane informacje w celu zwiększenia komfortu użytkowania, możesz nie być tak zaniepokojony naruszeniem prywatności. Ale tak nie jest. Chociaż Facebook nie dzieli swoich dochodów według produktów, Forbes szacuje, że WhatsApp będzie generować 5 miliardów dolarów rocznie do 2020 roku. W tym momencie WhatsApp nie ma reklam w aplikacji. Facebook wykorzystuje informacje generowane w aplikacji do ulepszania swoich profili kierowania reklam. Innymi słowy, Facebook wykorzystuje informacje o Tobie w aplikacji do sprzedawania lepszych reklam w swoich innych produktach.

Facebook pobiera informacje o kontaktach WhatsApp i porównuje je z danymi kontaktowymi w innych produktach Facebooka. To pozwala firmie dowiedzieć się wiele o tym, kim są twoje kontakty. Jeśli firma odkryje, że Twój kontakt WhatsApp nie jest jeszcze na Instagramie (inna aplikacja należąca do Facebooka), może zacząć wyświetlać reklamy online lub w jednej z innych usług Facebooka.

Historia lokalizacji może być jednym z najcenniejszych źródeł informacji o twoim życiu. Śledząc Twoją lokalizację, WhatsApp może odkryć wiele informacji o Tobie. Obejmuje to miejsce zamieszkania, pracę, miejsca, w których lubisz robić zakupy, i wiele innych. Jeśli regularnie podrzucasz swoje dzieci do szkoły, WhatsApp będzie o tym wiedział. Następnie analizuje te dane, aby ustalić, czy masz dzieci i jaki może być ich przybliżony wiek.

Jeśli zaczniesz regularnie odwiedzać chirurga plastycznego, WhatsApp może udostępnić te informacje reklamodawcom. Możesz być wtedy celem reklam chirurgii plastycznej lub kosmetyków. Odwiedź specjalistę ds. Reprodukcji, a reklamodawcy zapłacą za te dane dobre pieniądze. Wiedzą wtedy, że możesz potrzebować leków na zaburzenia erekcji, środki antykoncepcyjne lub testy ciążowe. Nawet jeśli WhatsApp nie reklamuje się bezpośrednio, Twoje dane sprawiają, że reklama jest cenniejsza w innych usługach.

Nie musisz być paranoikiem, aby strzec swojej prywatności

Obawy o swoją prywatność w Internecie nie są niezdrowe. Biorąc pod uwagę ilość danych, które WhatsApp i inne firmy zbierają na Twój temat, ciężko jest nie mieć prawdziwych obaw. Zebrane o tobie dane ujawniają wiele na temat tego, kim jesteś. Obawy dotyczące sposobu wykorzystywania i gromadzenia danych są uzasadnione. Możliwe jest podjęcie uzasadnionych środków ostrożności w celu ochrony twojej prywatności bez popadania w paranoję.

Istnieją proste kroki, które możesz podjąć, aby chronić swoją prywatność. Jedną z prostych metod jest ograniczenie dostępu WhatsApp do danych. Poświęcając kilka minut na aktualizację ustawień prywatności, możesz pomóc zwiększyć bezpieczeństwo swoich informacji. WhatsApp udostępnia kilka narzędzi, które pomogą ci przejąć kontrolę nad prywatnością podczas korzystania z usługi. Dlaczego nie skorzystać z nich??

Kolejnym prostym krokiem jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). To rozwiązanie tworzy barierę między Tobą a usługami informacyjnymi, z których korzystasz online. Łącząc się ze zdalnym serwerem pomagasz zachować anonimowość swoich działań. Poświęć kilka minut, aby dowiedzieć się, w jaki sposób VPN może pomóc chronić Twoją prywatność, a także zapewnia dodatkowe korzyści, takie jak unikanie geograficznych ograniczeń przesyłania strumieniowego treści online.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me