Co to jest serwer proxy i do czego służy? | VPNOverview

Serwer proxy lub serwer proxy to komputer, który stoi pomiędzy użytkownikiem a Internetem. Użytkownik wysyła cały swój ruch online do serwera proxy. Serwer z kolei wysyła dane do miejsca docelowego w Internecie. W przypadku serwera proxy tożsamość i lokalizacja użytkownika pozostają (częściowo) ukryte. W praktyce serwery proxy są używane głównie przez osoby, które chcą odwiedzić witrynę, która została zablokowana w określonym regionie. Wiele firm i firm korzysta również z serwerów proxy w celu utworzenia zamkniętej sieci biznesowej.


Serwer proxy ma kilka zalet, ale ma również pewne wady. Dlatego często lepiej jest korzystać z VPN. W tym artykule podamy więcej informacji na temat działania serwera proxy, różnych rodzajów serwerów proxy i ich bezpieczeństwa.

Jak działa proxy??

Serwer proxy stoi pomiędzy komputerem lokalnym lub siecią lokalną a szerszą siecią (zwykle internet). Serwer proxy jest często zewnętrznym serwerem; to dodatkowy krok w procesie online. Bez serwera proxy Twoje dane są przesyłane następującą trasą: po wpisaniu strony internetowej w pasku adresu i naciśnięciu klawisza Enter informacje są przesyłane najpierw z komputera przez router usługodawcy internetowego (ISP). Następnie przechodzi do serwera żądanej witryny. Odpowiedź witryny jest odsyłana tą samą trasą.

Jeśli korzystasz z serwera proxy, ścieżka z komputera do strony internetowej jest nieco inna. Użytkownik (czyli ty) łączy się z serwerem proxy, na przykład za pomocą komputera, laptopa lub smartfona. Serwer proxy wysyła żądanie do miejsca docelowego w Internecie. Reszta internetu nie będzie widzieć Twojego adresu IP, ale IP serwera proxy. Poniższy obraz ilustruje ten proces.

Zmiana adresu IP za pomocą proxy

Krótko mówiąc, serwer proxy wysyła dane. To jednak nie jedyne, co może zrobić. Serwer proxy może zapewnić dodatkową warstwę ochrony online. Istnieją nawet różne rodzaje serwerów proxy, z których każdy ma swoje specjalne funkcje. Istnieją webproxies, które działają w przeglądarce, ale możesz również zainstalować serwer proxy na routerze, więc cały ruch danych automatycznie przechodzi przez serwer proxy. W dalszej części tego artykułu dowiemy się więcej o różnych funkcjach serwerów proxy.

O czym należy pamiętać: większość serwerów proxy nie chroni danych i prywatności na tyle dobrze, aby zachować bezpieczeństwo i anonimowość w Internecie. Dlatego radzimy rozważyć połączenie VPN. VPN zapewnia anonimowość i ochronę online. Poniższy dostawca VPN jest szczególnie tani i działa wyjątkowo dobrze. Jest bezpieczny, bardzo przyjazny dla użytkownika.

Różne rodzaje serwerów proxy

Istnieją różne rodzaje serwerów proxy. Przede wszystkim można podzielić je na serwery proxy dla jednego użytkownika lub jednej grupy użytkowników oraz publiczne serwery proxy używane przez ogromne grupy osób. W przypadku tego ostatniego znacznie trudniej jest innym podmiotom ustalić, które dane należą do danego użytkownika, ponieważ tak wielu korzysta z tego samego adresu IP.

Serwery proxy można również podzielić na różne grupy na podstawie ich specyficznych funkcji. Niektóre z tych różnych funkcji obejmują:

 • Buforowanie serwerów proxy sieci
 • Filtrowanie serwerów proxy
 • Proxy CGI
 • Odwróć proxy

Oprócz tego proxy można kategoryzować według poziomu prywatności, jaki oferują. Prowadzi to do następujących klasyfikacji:

 • Przezroczyste proxy
 • Anonimowe proxy
 • Serwery proxy o wysokiej anonimowości

Buforowanie serwera proxy sieci Web

Lista z lupąBuforowe proxy są używane dość często. Tego rodzaju serwer proxy przechowuje kopię odwiedzonych witryn. Dzięki pamięci podręcznej proxy strony są dostarczane użytkownikom szybciej i bezpieczniej. Gdy ktoś poprosi o wyświetlenie witryny internetowej za pośrednictwem buforującego serwera proxy, serwer proxy najpierw przeszuka lokalne pliki (pamięć podręczną). Jeśli witryna została już zapisana w pamięci podręcznej, serwer proxy wysyła te dane bezpośrednio do użytkownika. Jeśli serwer proxy jeszcze nie zapisał witryny, zbierze informacje z właściwego serwera i odeśle je do użytkownika. Kopia strony zostanie zapisana do wykorzystania w przyszłości.

Pamięć podręczna proxy ma określoną żywotność, po której jest opróżniana. Usuwanie danych z pamięci podręcznej zwykle odbywa się na podstawie wieku tych danych, ich rozmiaru i częstotliwości, z jaką są żądane. Dwa proste algorytmy pamięci podręcznej są najmniej używane (LRU) i najmniej używane (LFU).

Filtrowanie proxy

Niektóre serwery proxy mogą również filtrować zawartość stron internetowych. Niektóre ograniczenia internetowe i niektóre rodzaje cenzury online, takie jak cenzura kontrolowana przez państwo w Chinach, są wdrażane za pośrednictwem serwerów proxy. Te proxy ograniczają te części Internetu, do których użytkownicy mogą dotrzeć.

Inne filtrujące serwery proxy mogą dostosować strony do określonego celu lub odbiorców. Dzieje się tak, gdy jesteś automatycznie wysyłany do mobilnej wersji witryny na telefonie lub tablecie. Ponadto dostawcy usług internetowych używają tych serwerów proxy do ochrony swojego połączenia przed wirusami komputerowymi i inną złośliwą zawartością. W skrócie: filtrujący internetowy serwer proxy blokuje określone treści. Może to ograniczyć swobodę korzystania z Internetu, ale także zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie.

Odwrotny serwer proxy

Odwrotny serwer proxy działa w odwrotny sposób niż normalny serwer proxy. Zamiast ochrony danych internauty, ten rodzaj proxy działa na korzyść serwera WWW. Odwrotny serwer proxy może służyć jako zapora sieciowa do ochrony danych online serwera. Dostęp do niektórych określonych stron można przyznać lub zabronić za pośrednictwem serwera proxy. W ten sposób klienci z banku nie przypadkowo znajdą się w środowisku bankowym online nieznajomego. Odwrotne proxy są również często używane do buforowania stron statycznych, więc serwer nie jest przeciążany tak szybko.

Serwer proxy CGI

Specjalnym rodzajem serwera proxy jest serwer proxy CGI. Jest to internetowy serwer proxy w kształcie strony internetowej, dzięki któremu użytkownik może uzyskać natychmiastowy dostęp do określonej innej strony. Te strony / serwery proxy zwykle używają PHP lub CGI do działania. Serwery proxy CGI mogą zapewniać dostęp do stron internetowych, które są blokowane przez szkoły, firmy, a nawet rządy. Ponieważ ukrywają również adres IP użytkownika, od czasu do czasu są wykorzystywane do uzyskania pewnego poziomu anonimowości.

Przezroczysty serwer proxy

Oprócz grupowania serwerów proxy według ich funkcji, możesz je również podzielić na podstawie tego, jak bardzo pomagają ci zachować anonimowość w Internecie. Przezroczysty serwer proxy nie ukrywa adresu IP użytkownika. Podają się za serwery proxy, a nawet pokazują stronom internetowym oryginalny adres IP użytkownika. Te serwery proxy są zwykle buforowanymi serwerami proxy, które nie są używane do zachowania anonimowości w Internecie.

Anonymous Proxy

Ten rodzaj proxy identyfikuje się jako serwer proxy, ale nie pokazuje oryginalnego adresu IP użytkownika. Anonimowe serwery proxy zapewniają pewną ochronę swoim użytkownikom. Podczas oglądania Netflix nie można używać anonimowego serwera proxy. Netflix będzie wiedział, że korzystasz z serwera proxy i nie zapewni Ci dostępu do ich treści.

Serwer proxy o wysokiej anonimowości

Ten typ proxy nie ujawnia, że ​​jest to serwer proxy. Nie pokazuje też adresu IP użytkownika. Jest całkowicie niewidoczny dla stron internetowych, a wykrywalne jest „normalne” anonimowe proxy. Serwer proxy o wysokiej anonimowości jest najbliższy VPN, jeśli chodzi o anonimowość. Jednak nadal brakuje bezpieczeństwa online, które jest dostarczane z VPN.

Korzyści z używania serwera proxy

Korzystanie z serwera proxy ma kilka zalet. Na przykład serwery proxy mogą wpływać na szybkość Internetu i bezpieczeństwo online. Poza tym wiele serwerów proxy ma inne zalety: możesz użyć jednego do czarnej listy stron internetowych lub do obejścia innych serwerów proxy i blokad online. Wreszcie niektóre serwery proxy ukrywają Twój adres IP. Przeczytaj więcej o wszystkich tych korzyściach poniżej.

Prędkość

Buforujące serwery proxy przechowują plik odwiedzanych witryn. Może to znacznie przyspieszyć przeglądanie: nie trzeba ponownie pobierać stron, do których już uzyskano dostęp, co oszczędza czas. Ponadto oszczędza przepustowość podczas surfowania.

Bezpieczeństwo

Serwery proxy służą również do skanowania stron internetowych w poszukiwaniu złośliwego kodu. Te niebezpieczne części stron internetowych można następnie zablokować. W ten sposób serwer proxy tworzy dodatkową warstwę bezpieczeństwa między tobą a szkodliwym kodem w odwiedzanej witrynie. Prawdopodobieństwo wystąpienia wirusa lub innej infekcji cyfrowej staje się znacznie mniejsze. Jednak serwer proxy nie chroni Cię przed całym złośliwym oprogramowaniem, co wyjaśnimy bardziej szczegółowo później.

Ograniczenia pozy

Biznesmeni drżenie rąkSerwery proxy umożliwiają umieszczenie niektórych witryn na czarnej liście. W ten sposób nikt korzystający z serwera nie może uzyskać dostępu do tych witryn. Na przykład szkoła lub firma może korzystać z serwera proxy, aby uczniowie i pracownicy nie mogli odwiedzać Facebooka podczas szkoły lub pracy. Oprócz nakładania ograniczeń serwer proxy umożliwia także przeglądanie historii przeglądarki każdego komputera podłączonego do sieci serwera proxy. Cały ruch przez serwer proxy może być rejestrowany i analizowany przez osoby kontrolujące, takie jak szef lub dostawca usług internetowych.

Ukryj swój adres IP

Wiele osób nie chce, aby witryny i firmy śledziły je online – i to nie bez powodu. To, co robisz online, nie należy do nikogo innego. Korzystanie z proxy pomaga maskować twoją tożsamość online, ponieważ ukrywa twój adres IP (chyba że używasz przezroczystego proxy). Inne strony zobaczą tylko adres IP proxy. Ukrywanie adresu IP oznacza, że ​​twoja prywatność w Internecie jest lepiej chroniona: strony internetowe nie będą w stanie śledzić twoich zachowań w Internecie i utworzyć dla ciebie profilu. Korzystając z serwera proxy, przekazujesz mniej informacji o sobie stronom internetowym i innym podmiotom. Jeśli nie chcesz, aby w przeglądarce wyświetlały się spersonalizowane reklamy, serwer proxy może pomóc Ci to osiągnąć – do pewnego momentu.

Omiń inny serwer proxy

Wreszcie, serwer proxy może być wykorzystany do ominięcia ograniczeń blokowania online lub nawet innego serwera proxy. Jak wspomniano wcześniej, firma lub rząd może blokować określone treści na swoich serwerach proxy. Łącząc się z tą witryną za pośrednictwem własnego serwera proxy, możesz łatwo ominąć te ograniczenia. Chcesz uzyskać dostęp do witryny z wiadomościami, która została zablokowana w Twojej bieżącej lokalizacji? Użyj dobrego proxy i jesteś na dobrej drodze.

Nawet usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Hulu, mogą być czasami dostępne za pośrednictwem serwera proxy. Strony te często zmieniają i ograniczają dostępną treść w zależności od położenia geograficznego. Spróbuj obejrzeć film na BBC iPlayer, gdy nie jesteś w Wielkiej Brytanii. Automatycznie pojawi się błąd informujący, że usługa jest niedostępna. Jednak jeśli korzystasz z dobrego anonimowego brytyjskiego serwera proxy, często będziesz mógł oglądać te filmy. Jednak w przypadku wielu usług korzystanie z serwera proxy nie wystarczy. Wiele platform przesyłania strumieniowego aktywnie próbuje odeprzeć proxy. Właśnie dlatego Netflix prawie zawsze wyświetla błąd podczas próby obejrzenia go przez serwer proxy.

Wady serwera proxy

Niestety, proxy mają również kilka wad. Mają one głównie związek z faktem, że serwer proxy to zwykle tylko połowa rozwiązania: nie zapewnia pełnej anonimowości ani bezpieczeństwa w Internecie. Wyjaśnimy to roszczenie bardziej szczegółowo w poniższych sekcjach.

Brak całkowitej anonimowości

Laptop bez anonimowościPrywatni użytkownicy serwerów proxy zazwyczaj dbają o zachowanie swoich nawyków przeglądania i ochronę swoich danych osobowych. Jednak serwer proxy ma możliwość rejestrowania wszystkich informacji wysyłanych i odbieranych przez użytkownika. Na przykład twój szef może łatwo zobaczyć wszystko, co robisz za pomocą sieci biznesowej (która często jest organizowana za pośrednictwem serwera proxy). Co więcej, może on kontrolować, ile czasu pracownicy spędzają na niektórych stronach internetowych. Więc ostrzegaj: twój szef dokładnie wie, kiedy kupujesz nowe buty w Amazon, kiedy powinieneś pracować.

Krótko mówiąc, serwer proxy nie chroni ruchu danych przed wszystkimi obserwatorami. Szczególnie darmowe proxy online wiążą się z dużym ryzykiem: dziewięć na dziesięć razy nie masz pojęcia, kto kontroluje połączenie proxy, więc nigdy nie masz pewności, czy Twoje dane są rzeczywiście bezpieczne. Cały ruch online jest wysyłany w ręce nieznajomego. Czy chcesz mieć pełną prywatność online? Zatem proxy nie jest właściwym wyborem.

Bez szyfrowania

Podobnie, serwer proxy nie może zagwarantować bezpieczeństwa w Internecie. Zwykle podczas korzystania z serwera proxy nie jest możliwe śledzenie ruchu danych z powrotem do Ciebie, co oznacza, że ​​masz pewną anonimowość. Jednak żadne z tych danych nie są szyfrowane. Oznacza to, że strony internetowe nadal mogą zobaczyć, co robisz online, nawet jeśli nie mogą połączyć tej aktywności z Twoim prawdziwym adresem IP.

Twój adres IP może być wyciekły

Serwer proxy nie jest solidnym rozwiązaniem do śledzenia online. W przypadku niektórych serwerów proxy stosunkowo łatwo jest dowiedzieć się, jaki jest twój rzeczywisty adres IP. Jeśli tak się stanie, tracisz wiele zalet proxy. Będziesz dużo bardziej bezbronny w Internecie.

W skrócie: zalety i wady serwera proxy

Plusy
Cons
Ewidentnie szybsze połączenieBrak całkowitej anonimowości
Pewna ochrona przed złośliwym kodemBez szyfrowania
Możliwość blokowania treściTwój adres IP może być wyciekły
Ukrywanie twojego prawdziwego adresu IPNie wszystkie zablokowane strony można odblokować
Obejście innych serwerów proxy lub blokowanie online

Czy serwer proxy jest bezpieczny??

Jeśli chcesz używać serwera proxy do zachowania anonimowości podczas surfowania w sieci, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. W większości przypadków korzystanie z serwera VPN zamiast serwera proxy jest znacznie bezpieczniejsze i bardziej praktyczne.

Twój serwer proxy powinien być poprawnie skonfigurowany

Tylko dobrze skonfigurowany serwer proxy zapewni ci przyzwoity poziom prywatności. Konfiguracja serwera może być dość skomplikowana i nie zawsze zależy od Ciebie. Właściciel proxy musi być kompetentny i korzystać z odpowiedniej wiedzy podczas konfigurowania proxy. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność, że Twój serwer został poprawnie skonfigurowany. Poza tym serwer musi być odpowiednio utrzymywany. Wiele (bezpłatnych) serwerów proxy nie cieszy się tym luksusem. Bez odpowiedniej konserwacji i konfiguracji istnieje prawdopodobieństwo, że Twój adres IP zostanie wyciekły, celowo lub przypadkowo.

Kto jest właścicielem serwera proxy?

Innym ważnym czynnikiem jest właściciel proxy. Ważne jest, aby mieli dobre intencje. Wiele (często bezpłatnych) serwerów proxy jest własnością złośliwych stron, które poszukują danych osobowych lub chcą zarabiać na reklamach. Utrzymanie działania serwera proxy jest kosztowne, a większość właścicieli próbuje zarobić trochę pieniędzy, sprzedając (prywatne) dane użytkownika, dodając reklamy do stron internetowych lub rozprzestrzeniając złośliwe oprogramowanie i wirusy na swoich serwerach.

Czy serwer proxy zezwala na HTTPS?

Korzystanie z bezpiecznego połączenia jest niezwykle ważne. Serwer proxy nie szyfruje połączenia internetowego. Bez dodatkowej ochrony nieznajomi, hakerzy i rządy mogą łatwo podsłuchiwać połączenia i kraść prywatne dane, takie jak adres e-mail i dane logowania. Aby temu zapobiec, pomaga korzystać z bezpiecznej wersji stron internetowych (wersja HTTPS). Wiele serwerów proxy nie pozwala na korzystanie z HTTPS i dlatego zabiera niezbędną warstwę bezpieczeństwa online. Zwróć uwagę na fakt, że witryny z HTTPS nie zawsze są całkowicie bezpieczne. HTTPS oznacza jedynie, że połączenie między tobą a witryną zostało ustanowione w bezpieczny sposób. Sama strona internetowa może jednak nadal być niebezpieczna. Możesz na przykład znaleźć się w wersji phishingowej witryny HTTPS.

Proxy lub VPN

Tarcza VPNPodsumowując, proxy nie jest całkowicie anonimowe, ani nie jest w 100% bezpieczne. Dlatego prawie zawsze lepiej jest używać VPN. Zasadniczo VPN przekierowuje ruch danych w taki sam sposób jak serwer proxy. Ponadto VPN szyfruje dane, co czyni z nich bezpieczniejszą opcję. Szanse, że VPN wycieknie z twojego adresu IP, są bardzo niewielkie, szczególnie gdy używasz przełącznika zabicia VPN. Ponadto połączenia VPN są często znacznie szybsze niż serwery proxy. Dlatego VPN, szczególnie w przypadku anonimowego przeglądania i pobierania, jest lepszą opcją. Jeśli chcesz najbezpieczniejszej ochrony swoich danych online, możesz nawet połączyć swoją VPN z dobrym programem antywirusowym.

Większość sieci VPN nie rejestruje żadnych informacji o klientach ani danych. Mimo to ważne jest, aby pracować tylko z godnymi zaufania usługami VPN. Niektórzy dostawcy obiecali, że nie będą zapisywać żadnych informacji o użytkownikach, ale i tak to zrobili. Dobrym przykładem porządnej sieci VPN, która nie wykonuje takich wyczynów, jest ExpressVPN. To częściowo dlatego ta premium VPN znalazła się na pierwszym miejscu w naszej piątce najlepszych dostawców VPN.

Końcowe przemyślenia

Serwery proxy przekierowują twoje połączenie internetowe za pośrednictwem – zazwyczaj zewnętrznego – serwera. Serwer proxy może poprawić szybkość połączenia internetowego. Ponadto może pomóc w obejściu ograniczeń online i cenzury. Wreszcie serwer proxy pomaga nieco anonimowo przeglądać Internet. Jednak ochrona jest daleka od doskonałej. Co więcej, właściciel proxy prawdopodobnie rejestruje dane użytkownika. Jeśli cenisz swoją prywatność i bezpieczeństwo w sieci, znacznie lepiej jest z VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map