Co to jest pobieranie odcisków palców w przeglądarce i dlaczego stanowi problem? | VPNOverview

W dzisiejszych czasach zachowanie anonimowości w Internecie może być strasznie trudne. Istnieje wiele metod umożliwiających identyfikację użytkownika w Internecie. Sprawdzanie adresu IP jest jedną z najłatwiejszych i najprostszych metod wykrywania. Możesz również ujawnić swoją tożsamość za pomocą plików cookie, złośliwego oprogramowania, używając tego samego adresu e-mail w różnych witrynach lub po prostu logując się na konto z prawdziwym imieniem i zdjęciem.


Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pozostać stosunkowo anonimowym w Internecie. VPN może maskować (zmieniać) twój adres IP. Ale nie ukrywa wszystkich szczegółów dotyczących Twojego urządzenia i przeglądarki. Na przykład nadal przekazujesz informacje o używanym systemie operacyjnym, rozdzielczości ekranu lub czcionkach zainstalowanych na urządzeniu. Osoby śledzące to zrozumiały i wykorzystały to na swoją korzyść, aby Cię zidentyfikować. W tym artykule zapoznasz się z podstawami pobierania odcisków palców w przeglądarce i co musisz o tym wiedzieć.

Obecnie coraz więcej osób chroni swoją prywatność w Internecie. Z tego powodu firmy musiały znaleźć nowe techniki identyfikacji użytkownika w Internecie. Jak dotąd najbardziej trwała i dokładna technika odciski palców przeglądarki (czasami nazywany także odciskiem palca urządzenia).

Co to jest odcisk palca przeglądarki?

Odcisk palca przeglądarki to sposób, w jaki strony internetowe i inne narzędzia do śledzenia online mogą przypisać ci unikalny profil (lub „odcisk palca”) w celu śledzenia cię w Internecie. Ten odcisk palca zbiera następnie twoje zachowanie w Internecie, wzorce, zainteresowania, a tym samym narusza twoją prywatność w celach reklamowych lub innych nieokreślonych celach.

Zatem nawet bez Twojego prawdziwego adresu IP odciski palców przeglądarki mogą identyfikować i śledzić Cię na podstawie danych specyficznych dla użytkownika. Zamiast próbować ustalić swój prawdziwy adres IP, pobieranie odcisków palców koncentruje się na danych użytkownika dotyczących używanej przeglądarki i komputera. Mogą użyć szczegółów, takich jak rozdzielczość ekranu, karta graficzna, wtyczki itp., Aby przypisać Ci unikalny odcisk palca. Odciski palców przeglądarki są czasem nazywane „potworami bezgotówkowymi”, ponieważ nie muszą być instalowane na komputerze ani w przeglądarce. Rozpoznają cię bez wszczepiania czegokolwiek. Metoda pobierania odcisków palców jest bardziej szczegółowa niż pliki cookie, nie musi być instalowana, nie można jej usunąć i jak na razie nie ma na to rozwiązania.

Jak działa pobieranie odcisków palców w przeglądarce?

Wyciek informacji z laptopaPodczas odwiedzania witryny przeglądarka jest zaprogramowana na przekazywanie pewnej ilości informacji do tej witryny, aby można ją było dokładnie załadować. Za pomocą prostych kodów i żądań strony internetowe mogą prosić przeglądarki o ujawnienie absurdalnej ilości danych o przeglądarce i urządzeniu. Są to takie szczegóły, jak system operacyjny, rozdzielczość ekranu, czcionki, rozszerzenia, wtyczki, karta graficzna i najnowsze aktualizacje. A lista jest długa i pozostawia je z unikalną kombinacją szczegółów, które umożliwiają identyfikację online. Komputery są złożone i mają tak wiele różnych poziomów i wersji oprogramowania, sprzętu, oprogramowania układowego, aktualizacji, ustawień, preferencji itp. Oznacza to, że każdego użytkownika można jednoznacznie zidentyfikować za pomocą tych różnych ustawień. I to właśnie dzieje się z odciskami palców przeglądarki.

Unikalny kod

Te szczegóły nie ujawniają jednak, kim jesteś. To znaczy nie bezpośrednio. W końcu nie każdy niepowtarzalny odcisk palca lub komputer jest przypisany do nazwiska lub osoby. Ponieważ każdy odcisk palca (tj. Unikalny zbiór danych konkretnego urządzenia i przeglądarki) nie ma nazwy, może Ci ją przypisać. Dają ci unikalny kod odcisku palca. Masz go teraz, chociaż nie wiesz o tym. Odcisk palca przeglądarki wygląda następująco:

cd1df51c8e2cfa514dfd8b59de2ed757

Ten ciąg liter i cyfr nie mówi nic o tobie, ale mimo to jest identyfikatorem. W ten sposób strona rozpoznaje cię, kiedy przychodzisz i wychodzisz, na co patrzysz, jakie treści są dla ciebie atrakcyjne i tak dalej. Podczas przeglądania Internetu rejestrowane są określone zachowania, zainteresowania, strony internetowe i wzorce. Mogą połączyć je z tym ciągiem cyfr i liter. Jeśli zalogujesz się na stronie internetowej zawierającej Twoje dane osobowe, takie jak Gmail lub Facebook, połączysz się z tym identyfikatorem. Jest to tymczasowe, ponieważ ludzie nie zachowują tej samej przeglądarki i urządzenia na zawsze. W końcu otrzymasz nowy, a następnie twój odcisk palca zmieni się.

Jakie są konkretne przykłady pobierania odcisków palców w przeglądarce?

Pulpit z logo przeglądarek Edge Brave VivaldiWymienienie wszystkich możliwych sposobów pobrania odcisków palców komputera lub przeglądarki byłoby niemożliwe. Jest po prostu zbyt wiele do wspomnienia. Pomyśl o jakimkolwiek drobnym szczególe, który ma Twój komputer lub przeglądarka, którego nie ma inny, a następnie pomnóż przez każdą zmienną. Lista jest nieskończona.

Istnieją jednak bardzo specyficzne „kategorie”, dla których można sprawdzić. Obejmują one między innymi: czcionki, rozdzielczość monitora, nagłówki, WebGL, WebRTC, interfejs API urządzeń multimedialnych, typy MIME, interfejs API Web Speech API, interfejs API Touch, interfejs API stanu baterii, czas pracy systemu, przesunięcie strefy czasowej i zegara, odcisk palca JavaScript, i wiele więcej.

Aby uzyskać szczegółowe spojrzenie na niektóre z tych kategorii i porównanie odcisku palca przeglądarki, zajrzyj na browserleaks.com 

Niektóre inne strony internetowe, na których możesz uzyskać lepszy pomysł lub wyczuć odcisk palca przeglądarki:

 • Panopticlick EFF
 • https://amiunique.org/fp
 • http://uniquemachine.org/
 • https://hidester.com/browser-fingerprint/

Warto zauważyć, że jeden test może nie być w stanie cię zidentyfikować, podczas gdy inny test może cię zidentyfikować. Jest tak wiele różnych technik, że praktycznie niemożliwe jest oszukiwanie każdej pojedynczej metryki.

Dlaczego odcisk palca przeglądarki jest takim problemem??

Odcisk palca przeglądarki daje firmom z branży zaawansowanych technologii, takim jak Facebook i Google (jak również ich klientom reklamowym), opresyjnym reżimom, hakerom, prześladowcom itp. Możliwość ingerowania w prywatność wszystkich bez względu na zgodę użytkownika, a nawet wiedzę. To sprawia, że ​​ludzie, którzy chcą być pozostawieni sami sobie, nie ulegać wpływom reklam, badać kontrowersyjnych tematów lub wyrażać niepopularne opinie, nie mogą tego zrobić bez obawy przed dochodzeniem lub represjami online. Ponadto obecne wytyczne Unii Europejskiej dotyczące prywatności w Internecie stanowią, że obywatele muszą być informowani o rodzajach metod śledzenia stosowanych na stronie internetowej i muszą aktywnie wyrazić zgodę lub „wyrazić zgodę” przed takim śledzeniem. Stosowanie odcisków palców przeglądarki jest poważnym lekceważeniem tych wytycznych dotyczących prywatności.

Czy istnieje rozwiązanie do pobierania odcisków palców w przeglądarce?

Krótka odpowiedź: nie. Jest to tragiczna rzecz w przypadku pobierania odcisków palców. Nie ma jednego rozwiązania ani metody, które można by magicznie rozwiązać. Jest jednak kilka rzeczy, których można uniknąć, aby nieco trudniej cię wyśledzić.

Czego zdecydowanie nie powinieneś robić?

Na szczęście istnieje kilka rzeczy, których można uniknąć, aby zmniejszyć problem pobierania odcisków palców w przeglądarce. Żadne z nich nie jest szczególnie trudne do wykonania, ale wymagają one spójności.

 • Nie używaj jednej przeglądarki do wszystkiego: rozdziel swoje działania według przeglądarek. W ten sposób każda przeglądarka ma unikalny odcisk palca i nie można go połączyć. Oznacza to, że możesz na przykład oddzielić zachowanie związane z pobieraniem od zachowania w mediach społecznościowych.
 • Nie loguj się na konto zawierające dane osobowe za pomocą przeglądarki, której używasz do anonimowych celów.
 • Nie przeglądaj bez VPN. Odcisk palca przeglądarki utrudnia zachowanie anonimowości, ale nie oznacza to, że należy ułatwić śledzenie za tobą. Ukrywanie adresu IP i szyfrowanie ruchu internetowego jest nadal ważną i ważną częścią ochrony bezpieczeństwa i anonimowości w Internecie.
 • Nie sądzę, że możesz rozwiązać ten problem, instalując rozszerzenia lub zmieniając niektóre ustawienia w przeglądarce. Im więcej rozszerzeń zainstalujesz lub im bardziej dostosujesz ustawienia w przeglądarce, tym większe jest prawdopodobieństwo, że mogą śledzić Twoją aktywność za pomocą odcisku palca.

W podsumowaniu

Odcisk palca przeglądarki jest tak dużym problemem, ponieważ narusza twoją prywatność w taki sposób, że nie możesz w pełni zabezpieczyć się za pomocą VPN, określonej przeglądarki, specjalnych rozszerzeń przeglądarki lub innego rodzaju oprogramowania do ochrony prywatności. Nie ma idealnego rozwiązania problemu pobierania odcisków palców w przeglądarce. Niestety łatwiej jest zidentyfikować, gdy zmienisz wiele ustawień. Jeśli zainstalujesz rozszerzenie, aby sfałszować rozdzielczość ekranu, będziesz tylko tym jednym na milion użytkownikiem, który ma rozszerzenie fałszujące jego rozdzielczość ekranu. Dzięki temu możesz łatwiej identyfikować się za pomocą odcisku palca przeglądarki.

Najlepszym sposobem na ograniczenie odcisku palca jest użycie wielu przeglądarek do różnych celów.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map