Co to jest adres MAC? Gdzie znajdę moje? | Przegląd VPN

Każde urządzenie ma adres MAC, ale nie wszyscy wiedzą, co to jest. Ten MAC nie ma nic wspólnego z Apple. W tym przypadku MAC oznacza Media Access Control. Jest to unikalny adres, który producent podał urządzeniu. Adres MAC jest czasem nazywany także adresem sprzętowym lub fizycznym adresem urządzenia. Identyfikuje kartę sieciową na komputerze, laptopie, tablecie lub urządzeniu mobilnym. Karta sieciowa lub karta sieciowa zapewnia, że ​​komputer może się połączyć z siecią. Adres MAC jest wymagany, aby urządzenia w sieci mogły się ze sobą komunikować. Zapewnia również, że router może wysyłać informacje do właściwego urządzenia w sieci.


Jaka jest funkcja adresu MAC

Adres MACAdresy MAC to 48-bitowe kody, co oznacza, że ​​składają się z szeregu dwunastu cyfr i liter. Każdy adres MAC ma unikalną kombinację. Umożliwia to identyfikację urządzenia. Karta internetowa lub adapter twojego urządzenia rozgłasza ten adres MAC, aby dać się poznać urządzeniom w jego otoczeniu. W ten sposób router wie, gdzie wysłać informacje.

Na przykład: jeśli podłączysz wiele urządzeń do routera w domu, wszystkie urządzenia mają ten sam adres IP, ale każde urządzenie ma własny adres MAC. Z tego powodu informacje mogą być wysyłane do właściwego urządzenia w sieci. Jest to bardzo przydatne, a nawet kluczowe: zapewnia, że ​​wyniki wyszukiwania nie kończą się na laptopie współlokatora.

Wiele adresów MAC na jednym urządzeniu

Jedno urządzenie może mieć wiele adresów MAC. Wynika to z faktu, że adres MAC jest nie tylko unikalny dla każdego urządzenia, ale także dla każdego połączenia internetowego. Masz więc inny adres MAC dla połączenia Ethernet niż dla połączenia Wi-Fi. Nawet jeśli korzystasz z VPN, otrzymasz nowy adres MAC dla tego połączenia internetowego. Podsumowując, chociaż prawdopodobnie używasz tylko jednego adresu MAC na większości swoich urządzeń, może być ich o wiele więcej.

Poniżej możesz zobaczyć, jak to wygląda, gdy twoje urządzenie ma wiele adresów MAC. Najpierw jest adres MAC połączenia Ethernet, a następnie dane aktualnie używanego połączenia Wi-Fi. Dwa ostatnie bloki pokazują informacje o połączeniach VPN z NordVPN i Surfshark, które zostały użyte na tym komputerze. We wszystkich tych przypadkach adres MAC można znaleźć po „Adres fizyczny”.

Adresy MAC

Gdzie mogę znaleźć mój adres MAC?

Znalezienie adresu MAC nie jest bardzo skomplikowane, choć może się wydawać, że tak jest. Po pierwsze, często możesz znaleźć adres MAC na fizycznej naklejce na swoim urządzeniu. Zwykle jest tam tylko jedna liczba. Może to być problematyczne, ponieważ wiesz, że możliwe jest posiadanie wielu adresów MAC (ponieważ możesz także mieć wiele połączeń). Aby dokładnie zobaczyć, jaki adres MAC ma twoje obecne połączenie, musisz przejść do ustawień urządzenia. Poniżej znajduje się szczegółowy plan znajdowania adresu MAC w systemach Windows, Android i iOS.

Twój adres MAC w systemie Windows

Wykonaj poniższe czynności, aby znaleźć swój adres MAC na urządzeniu z systemem Windows. Pierwsze objaśnienie dotyczy w szczególności systemu Windows 10, a druga metoda działa również we wcześniejszych wersjach systemu operacyjnego. Będzie działać podobnie w przypadku innych systemów.

W systemie Windows 10 możesz znaleźć adres MAC w następujący sposób:

 1. Kliknij na logo połączenia na pasku zadań.Adres MAC Windows 10
 2. Kliknij “Sieć & Ustawienia internetowe„.
 3. Pojawi się nowe okno. Kliknij “Zmień właściwości połączenia„.Adres MAC Windows 10
 4. Adres MAC znajdziesz tuż za „Adres fizyczny (MAC)”Pod„Nieruchomości„.Adres MAC Windows 10

Uwaga: Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie różne adresy MAC na swoim urządzeniu, możesz kliknąć „Wyświetl właściwości sieci” zamiast „” zmienić właściwości połączenia ”w statusie w kroku 3.

W przypadku wszystkich systemów Windows możesz również znaleźć swój adres MAC, wykonując następujące kroki:

 1. Naciśnij swój Klawisz Windows i “r” w tym samym czasie. Pojawi się następujące okno:Adres MAC Windows
 2. Wypełnić “cmd”I naciśnij ok.
 3. Wpisz “lista getmac / v / fo”W wyświetlonym oknie. Pamiętaj o umieszczeniu spacji, ponieważ bez nich nie będzie działać. Po wpisaniu naciśnij Enter.Adres MAC Windows
 4. Zobaczysz przegląd wszystkich swoich połączeń internetowych. Cyfry i litery, które pojawiają się z tyłu Adres fizyczny uzupełnij swój adres MAC.Adres MAC Windows

Twój adres MAC na Androidzie

Jeśli chcesz znaleźć swój adres MAC na Androidzie, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Iść do “Ustawienia ” i naciśnij „O urządzeniu„.Adres MAC Androida
 2. Dotknij „Status„.Adres MAC Androida
 3. Adres MAC znajdziesz pod „Adres MAC Wi-Fi„.Adres MAC Androida

Twój adres MAC na iOS

Możesz dowiedzieć się, jaki jest Twój adres MAC na telefonie iPhone, wykonując następujące czynności:

 1.  Przejdź do swoich ustawień i kliknij „Generał„.Adres MAC iPhone
 2.  Teraz kliknij „O„.Adres MAC iPhone
 3. Tutaj możesz znaleźć swój adres MAC po „Adres Wi-Fi„.Adres MAC iPhone

Sfałszowanie adresu Mac

HakerMożesz zmienić swój adres MAC na mniej identyfikowalny. Nazywa się to „fałszowaniem”. Sfałszowanie samo w sobie nie jest nielegalne. Są jednak osoby, które zmieniają adres MAC, aby anonimowo brać udział w nielegalnych działaniach. Hakerzy robią to na przykład, aby nie można było do nich przypisać rzeczy, które robią online. Zwykli użytkownicy Internetu mogą chcieć zmienić swój adres MAC, aby korzystać z licencji kilku osób jednocześnie lub w celu anonimowego przeglądania.

Udostępnianie licencji

Niektórzy dostawcy usług internetowych i producenci oprogramowania śledzą liczbę urządzeń korzystających z ich usług, patrząc na ich adresy MAC. To pozwala im ograniczyć liczbę osób, które mogą korzystać z jednej subskrypcji. Niektóre osoby celowo zmieniają adres MAC, aby uzyskać dostęp do usługi bez osiągnięcia tego limitu. Jest to jednak sprzeczne z zasadami usługi. Zasadniczo jest to oszustwo i dlatego jest nielegalne. Nie zalecamy fałszowania adresu MAC w celu udostępniania licencji dużej grupie osób.

Zatrzymaj moduły śledzące

Jednym z głównych powodów, dla których większość osób ukrywa swój adres MAC, jest prywatność. W tym cyfrowym świecie wiele firm chce zdobyć Twoje dane online. Im więcej wiedzą o użytkownikach, tym więcej pieniędzy mogą na przykład pobierać za ukierunkowane reklamy. Chociaż twoja tożsamość może nie być powiązana bezpośrednio z twoim adresem MAC, wszystkie twoje zachowania związane z przeglądaniem mogą być ze sobą połączone. Strony internetowe i inne podmioty mogą wykorzystać te informacje do stworzenia szczegółowego profilu na Twój temat. Jeśli chcesz temu zapobiec, może być konieczne sfałszowanie adresu MAC. W ten sposób możesz pozostać dość anonimowy podczas przeglądania. Na szczęście przez większość czasu twój adres MAC zazwyczaj nie jest przekazywany stronom internetowym. Przez większość czasu strony internetowe widzą tylko twój adres IP. Wiele osób zmienia swój adres IP, na przykład za pomocą VPN.

Jaka jest różnica między adresem IP a adresem MAC?

Wiele osób często zastanawia się, jaka jest różnica między adresem IP a adresem MAC. Oba mogą wydawać się bardzo podobne, ale nie są. Adres IP jest przypisywany przez router i jest używany za każdym razem, gdy poprosisz o coś ze strony internetowej. Z powodu twojego adresu IP strona internetowa wie, gdzie przesłać swoje informacje. Adres IP może być postrzegany jako adres sieci routera. Wszystkie urządzenia, które uzyskują dostęp do Internetu za pośrednictwem tego routera, mają ten sam adres IP.

Twój adres MAC różni się w zależności od urządzenia. Z powodu twojego MAC router wie, do którego urządzenia wysłać informacje. W ten sposób możesz mieć to samo połączenie internetowe, ale nie możesz nawzajem wyszukiwać. To też dobrze: bez MAC, korzystanie z tego samego połączenia internetowego co rodzina, współlokatorzy, a nawet nieznajomi w Starbucks może powodować dość zawstydzające sytuacje.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me