Co Instagram wie o mnie? | VPNOverview

Instagram szybko zyskał popularność wkrótce po jego pierwszym wydaniu na iOS w 2010 roku. Przy 500 milionach aktywnych użytkowników dziennie, witryna stale się rozwija jako witryna do edycji i udostępniania zdjęć. Przy tak wielu aktywnych użytkownikach odwołanie do reklamodawców jest oczywiste. Platforma staje się przedmiotem zainteresowania marketerów budujących marki online. Aby wyświetlać lepsze reklamy, Instagram gromadzi dane osobowe użytkowników. Ilość danych na Instagramie może cię zaskoczyć. 


Czy wydaje się, że ktoś cię obserwuje??

Czy zdarza ci się kiedykolwiek w tłumie ludzi, że ktoś cię obserwuje? Za każdym razem, gdy się rozglądasz, łap kogoś tak, jak on odwraca wzrok. Oczywiście może to być zbieg okoliczności. I mogą myśleć, że ich obserwujesz, na podstawie tego, jak często patrzysz, aby zobaczyć, czy oni cię obserwują. Ale kiedy zbiegi okoliczności zdarzają się zbyt często, możesz mieć prawo być podejrzliwym.

Zdarza się to tak często w aplikacjach takich jak Instagram, możesz nawet tego nie zauważyć. Przejdziesz do trybu online, szukając nowej pary słuchawek. Później, gdy otworzysz Instagram, pojawi się reklama słuchawek, na które wcześniej patrzyłeś. Lub klikasz reklamę na Instagramie, tylko po to, aby reklama tej samej firmy lub podobny produkt pojawił się na Facebooku później. To tak, jakby ktoś cię obserwował, ale nie możesz go zobaczyć.

W rzeczywistości Instagram właśnie to robi. Instagram zarabia na sprzedaży ukierunkowanych reklam. I to nie tylko małe pieniądze. Według Statisty Instagram przyniesie ponad 6 miliardów dolarów przychodów z reklam w 2018 roku. Reklamodawcy wydają takie pieniądze tylko wtedy, gdy widzą wyniki. Instagram może wygenerować tyle dochodów na podstawie tego, ile wie o tobie. Co więc wie o tobie Instagram? Odpowiedź może cię zszokować.

Instagram porównuje uwagi na Twój temat

Pamiętasz, kiedy pojawiło się nowe dziecko w szkole? Ty i twoi przyjaciele spotkacie się, aby porównać notatki o tym, co się o nich wiedzieli. Instagram robi to samo. Facebook, Instagram i Messenger dzielą się między sobą informacjami o Tobie. Każdy hashtag na Instagramie jest porównywany z polubieniami na Facebooku. Są one porównywane z wiadomościami wysyłanymi przez Messenger. Razem tworzą szczegółowy profil tego, kim jesteś. 

Instagram zbiera również informacje od swoich partnerów reklamowych i innych twórców aplikacji. Facebook oferuje opcję logowania do innych stron za pośrednictwem swojej aplikacji. Jest to wygodny sposób na uniknięcie wymyślania nowego hasła do zapamiętania. Daje również Facebookowi i Instagramowi dostęp do informacji o tobie za pośrednictwem tej strony. Więc kiedy odwiedzasz tę stronę, Instagram cię obserwuje. Kliknij link, a Instagram wie. Użyj tego w przypadku aplikacji i powiadomień na Instagramie, jak często korzystasz z aplikacji i jak długo jesteś włączony.

Każdy twój ruch

Podobnie jak prześladowca, który zawsze zdaje się wiedzieć, gdzie jesteś, Instagram zna Twoją lokalizację. Nawet jeśli dostosujesz opcje prywatności, aby ograniczyć dane o lokalizacji, Instagram zwraca uwagę na to, gdzie jesteś. Instagram może wskazać Twoją lokalizację za pomocą pobliskich nadajników Bluetooth, punktów dostępu Wi-Fi lub lokalizacji GPS. Aplikacja może nawet używać tego, co jest widoczne przez aparat lub w tle zdjęć. To nie są paranoiczne szaleństwa jakiegoś faceta w czapce z folii cynowej. Polityka danych na Instagramie jest jasna i dostępna dla każdego, kto chce się nią postarać.

 Instagram zna operatora komórkowego, numer telefonu i adres IP. Informacje te mogą być wykorzystane do ustalenia Twojej lokalizacji z odpowiednią dokładnością. Instagram śledzi te informacje i porównuje je z programem map. W ten sposób Instagram może wiedzieć, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz, jakie są twoje ulubione miejsca zakupów, gdzie dzieci chodzą do szkoły i nie tylko. 

Odwiedź sklep ze sprzętem rekreacyjnym, a Instagram wie, że możesz wkrótce wybrać się na kemping. Wkrótce możesz spodziewać się trafnej reklamy. Odwiedź nowego specjalistę medycznego, a reklamodawcy zostaną powiadomieni o Twoim stanie zdrowia. Zabierz swojego psa do weterynarza, a Instagram może wyświetlać reklamy produktów interesujących właścicieli zwierząt domowych.

Każde słowo, które mówisz

Szczerze mówiąc, Facebook zdecydowanie odmawia używania mikrofonu urządzenia do słuchania twoich rozmów. Ale istnieje wiele wiarygodnych raportów, dobrze udokumentowanych raportów od osób, które sugerują inaczej. Wielu twierdzi, że rozmawia o produkcie, a wkrótce potem wyświetla się reklama tego produktu. Tak, te raporty mogą być zbiegiem okoliczności. Być może wcześniej szukali produktu online i zapomnieli o nim. Jeśli te raporty nie są dokładne, wniosek może być jeszcze bardziej niepokojący. Oznaczałoby to, że Instagram wiedział z samego profilu dokładnie, kiedy będziesz zainteresowany produktem.

Co Instagram może złożyć z twoich danych

Odwiedzanie sklepu, zarówno online, jak i osobiście, może zapewnić Instagramowi cenny wgląd. Rodzaje produktów, które możesz zainteresować zakupem i kiedy pomaga lepiej kierować reklamy. Instagram zbiera wszystkie znaczące informacje o tobie i tworzy pełny obraz tego, kim jesteś. To ten kompletny obraz pozwala Instagramowi zarobić miliardy dolarów reklamowych.

Śledząc odwiedzane witryny, Instagram opiera się na Twoim profilu. Otrzymują te informacje, klikając link na Instagramie lub odwiedzając stronę internetową współpracującą z Facebookiem i Instagramem. Odwiedź FoxNews.com, a Instagram dodaje do swojego profilu twoich politycznych poglądów. Odwiedź stronę poświęconą medytacji, a Instagram doda kolejny element układanki do twoich przekonań religijnych. Wyszukaj wyniki sportowe dla drużyny, a Twoje zainteresowania zostaną zaktualizowane.

Instagram opiera swój profil na informacjach dostępnych dla nich podczas korzystania z ich usług. Znają twoje preferencje dotyczące odzieży, płeć, wiek, smak jedzenia i prawdopodobne preferencje seksualne. Instagram prawdopodobnie wie o tobie rzeczy, których twoi najbliżsi przyjaciele byliby zdziwieni.

Znana YouTuber Safiya Nygaard próbowała kupić przedmioty, które polecił jej Instagram, aby dowiedzieć się, jak działają algorytmy. Ciekawie jest zobaczyć, jak Instagram interpretuje swoją aktywność na swojej platformie.

Dzielenie się jest dbaniem o innych

Instagram nie zachowuje wszystkich informacji dla siebie. Gromadzą Twoje informacje z milionami innych użytkowników i sprzedają je stronom trzecim. Mogą to być reklamodawcy, badacze, dostawcy, organy ścigania i inne. Ta informacja domyślnie nie identyfikuje Cię osobiście. Ale użytkownicy mogą zezwolić Instagramowi na udostępnianie danych osobowych stronom trzecim. Jeśli kiedykolwiek kliknąłeś „zgadzasz się” na coś, czego nie przeczytałeś zbyt dobrze, być może zezwalasz Instagramowi na udostępnianie twoich danych osobowych stronom trzecim. Nawet jeśli później cofniesz to uprawnienie, Twoje dane już tam są.

Chociaż wielu z tych, którzy otrzymują udostępnione informacje z Instagrama, ma rozsądną politykę prywatności, wielu nie. Mogą one z kolei udostępniać Twoje informacje innym osobom. Firmy zewnętrzne, które przechowują Twoje informacje, nie zawsze mają również najwyższe bezpieczeństwo. Podczas gdy Instagram musi zachować ścisłe bezpieczeństwo danych lub zaryzykować publiczną reakcję, firma, o której nigdy nie słyszałeś, jest narażona na znacznie mniejsze ryzyko, jeśli ich bezpieczeństwo ujawnia twoje informacje.

Twoja prywatność jest warta ochrony

Na Instagramie nie ma nic złego w korzystaniu z informacji, które gromadzą o Tobie, aby mieć pewność, że wyświetlane reklamy dotyczą produktów, które chcesz kupić. W rzeczywistości wiele osób docenia wygodę ukierunkowanych reklam. Jednak większość ludzi jest dość zaniepokojona tym, ile aplikacji informacyjnych, takich jak Instagram, może zebrać od użytkowników. 

Dostosowanie ustawień prywatności może ograniczyć dane gromadzone na Instagramie przez użytkownika, ale nadal będzie ich więcej niż wystarczające do stworzenia kompleksowego profilu. Jednym z łatwych sposobów na anonimowość korzystania z Instagrama i innych aplikacji jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). VPN zapewnia odległość między tobą a stronami internetowymi i aplikacjami, których używasz, więc firmy nie są w stanie zebrać tylu danych osobowych. Pomaga to chronić Twoją prywatność i może zapewnić inne przydatne korzyści, takie jak odblokowanie ograniczonej zawartości online.

VPN może również pomóc w uniknięciu ograniczeń dostępu do Internetu w pracy. Istnieje wiele świetnych usług VPN, które są niezwykle łatwe w konfiguracji i regularnym użyciu. Jeśli prywatność jest dla Ciebie ważna, zapoznaj się z opcjami ochrony informacji online? 

Niezależnie od tego, co zrobisz, ważne jest, aby nauczyć się sposobów korzystania z tych platform. W ten sposób nie będziesz zaskoczony, jeśli otrzymasz spersonalizowane reklamy.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me