Co Facebook wie o mnie? | VPNOverview

logo FacebookaDzięki ponad 2 miliardom aktywnych użytkowników Facebook jest obecnie główną siłą napędową zmian społecznych. Atrakcyjność witryny obejmuje wszystkie dane demograficzne i praktycznie każdy kraj na całym świecie. Eksperci ds. Prywatności od dawna obawiają się, w jaki sposób Facebook gromadzi i wykorzystuje informacje. W związku z najnowszymi skandalami w wiadomościach coraz więcej osób zaczyna martwić się o swoją prywatność na Facebooku. Większość ludzi nie ma pojęcia o szczegółowych profilach użytkowników tworzonych przez Facebook. Na podstawie aktywności na stronie i poza nią Facebook wie o tobie więcej niż wielu Twoich najbliższych przyjaciół.


Down the Rabbit Hole

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że Facebook wie o nas pewne rzeczy i wykorzystuje te informacje do wyświetlania reklam, które chcielibyśmy bardziej zainteresować. Może to wydawać się małym lub jednym małym smakołykiem używanym do nieszkodliwych celów. Na przykład szukasz produktu na Amazon, a później widzisz reklamę tego produktu na Facebooku. Wydaje się to nieszkodliwe, a być może nawet pomocne. Ponieważ widzimy tylko niewielki wpływ na nasze reklamy, często nie widzimy zawiłego profilu Facebooka na każdym z nas.

W rzeczywistości sytuacja jest taka, że ​​Facebook wie o tobie więcej, niż podejrzewasz. Facebook podał, że zarobki za I kwartał 2018 r. Wyniosły 11,97 mld USD. Osiągając prawie dwa miliardy ludzi na całym świecie, ten oszałamiający dochód pochodzi prawie w całości z przychodów z marketingu i reklamy. W Stanach Zjednoczonych Facebook przyniósł ponad 26 USD na użytkownika w czwartym kwartale 2017 r. Średnia światowa Facebooka wyniosła ponad 6 USD na użytkownika. Facebook może generować takie przychody dzięki ukierunkowanym reklamom. W rezultacie reklamodawcy mogą wyświetlać niezwykle konkretne reklamy, które są bardzo skuteczne.

Facebook wie, co myślisz

Dyskusje na temat religii i polityki są często kontrowersyjne. Niosą one potencjalnie zranione uczucia i niezamierzone przestępstwa. Z tego powodu wiele osób często omawia te tematy. Nierzadko nawet bliscy przyjaciele nie są świadomi wielu naszych bardziej kontrowersyjnych opinii. Często pojawia się to w dużych wyborach, w których większość osób, które znasz, może wydawać się zdecydowanie przeciwna kandydatowi, który ostatecznie wygrywa. Nie zawsze ujawniamy nasze prawdziwe opinie na temat tych rzeczy naszym znajomym.

Nie w przypadku Facebooka. Unia Europejska uchwala przepisy mające na celu ochronę prywatności w tych kwestiach nieobjętych przepisami amerykańskimi. Facebook zbiera informacje o Tobie nawet na takie wrażliwe tematy. Ukryte w menu ustawień na Facebooku jest menu, które pozwala zobaczyć niektóre informacje, które Facebook zbiera na twój temat. Twoja sekcja polityczna w USA ujawnia, co Facebook wie o twoich opiniach politycznych. Podczas gdy Twoi znajomi mogą wierzyć, że jesteś osobą w połowie drogi, Facebook wie, czy jesteś bardzo konserwatywny czy bardzo liberalny.

Znajomość swoich politycznych poglądów pomaga Facebookowi określić, które reklamy byłyby bardziej skuteczne. Nawet reklamy tego samego produktu mogą być dostosowane tak, aby przyciągać więcej osób do tej lub innej grupy. Reklamy polityczne są specjalnie dostosowane do osiągania określonych celów.

Facebook wie, gdzie jesteś

Ponad 75 procent użytkowników Facebooka uzyskuje dostęp do platformy na urządzeniu mobilnym. Wygoda korzystania z aplikacji Facebook podczas przebywania poza domem jest zbyt dobra dla większości osób. Większość ludzi nie zastanawia się nad konsekwencjami prywatności aplikacji na telefonie. Facebook wykorzystuje dane o lokalizacji z twojego telefonu, aby śledzić, gdzie jesteś w każdej chwili dnia. Ile Facebook może się nauczyć z Twojej lokalizacji?

Historia lokalizacji

Facebook umożliwia teraz dostęp do historii lokalizacji online. Zaloguj się i możesz zobaczyć, gdziekolwiek jesteś, dzięki aplikacji Facebook na telefonie. Na podstawie tego szczegółowego dziennika Facebook może łatwo określić, gdzie mieszkasz. Podczas gdy wielu próbuje chronić swoją prywatność, pomijając te informacje w swoim profilu. Chociaż możesz ukryć informacje przed opinią publiczną, Facebook nadal je zobaczy. Obserwując trendy na codziennej trasie, Facebook może określić, gdzie pracujesz. Twoja lokalizacja pokazuje, gdzie podrzucasz dzieci do szkoły. Wiedząc, w jakiej szkole je opuszczasz, Facebook może poznać przybliżony wiek dzieci. Facebook może dowiedzieć się o twoich ulubionych miejscach do robienia zakupów, o tym, jak długo lubisz spędzać czas w tych sklepach oraz o tym, w który dzień tygodnia najczęściej robisz zakupy.

Facebook może korzystać z danych o lokalizacji, aby wiedzieć, kiedy odwiedzasz salon samochodowy. Reklamodawcy otrzymują ostrzeżenie, że teraz może być dobry czas na niektóre reklamy samochodów w Twoim kanale. Odwiedź ginekologa kilka razy w ciągu kilku tygodni i możesz zacząć oglądać reklamy produktów dla dzieci w swoim pliku danych.

Jak oni to robią?

Facebook uzyskuje te szczegółowe informacje o lokalizacji z wielu źródeł. Pobliskie punkty dostępu Wi-Fi, sygnały Bluetooth i wieże mobilne pokazują, gdzie jesteś. Nawet przy wyłączonym GPS te metody zapewnią dokładny prognostyk Twojej bieżącej lokalizacji. Facebook może nawet określić lokalizację na podstawie tego, co widzi Twój aparat lub na podstawie zdjęć. To nie są spekulacje, jest to określone w polityce danych Facebooka dostępnej publicznie.

Facebook wie wszystko

Facebook śledzi każdy post, na który klikniesz „Lubię to”. Śledzi każdy oglądany film i czas jego oglądania. Co więcej, każdy przyjaciel prosi o akceptację lub odrzucenie, a każda kliknięta reklama zasila kopalnię danych. Połączenie wszystkich kanałów danych, którymi dysponuje Facebook, pozwala firmie stworzyć szczegółowy profil tego, kim jesteś. Facebook ma ponad 1300 kategorii dla reklamodawców w celu zawężenia informacji o kierowaniu.

Twoje finanse

Facebook dzieli Cię na kategorie według liczby posiadanych kart kredytowych. Ma kategorię, czy jesteś zaangażowanym klientem, który prawdopodobnie kliknie interesujący link. Facebook wie, jak długo korzystałeś z urządzenia mobilnego i kto jest Twoim operatorem. Platforma mediów społecznościowych śledzi, czy posiadasz dom, czy wynajmujesz, ile gruntów znajduje się w domu i wiele więcej.

Facebook nie zajmuje się tylko tym, co robią użytkownicy online, ale także kupuje informacje o twoich nawykach związanych z wydawaniem pieniędzy offline. Gromadząc informacje o korzystaniu z karty kredytowej lub debetowej przez Internet, może lepiej ukierunkować Twoje dane. To pozwala firmie prezentować lepszy profil reklamodawcom.

Współpraca z reklamodawcami

Facebook zbiera również dane od reklamodawców. Dane przekazane firmie, która współpracuje z Facebookiem, zostaną udostępnione Twojemu profilowi. Inni reklamodawcy zbierają informacje o tym, jak korzystasz z ich witryn. Można to również udostępnić na Facebooku. Łącząc te informacje od reklamodawców, Facebook zyskuje więcej wglądu w twoje zachowanie i aktywność online. To sprawia, że ​​profil na Facebooku jest bardziej atrakcyjny dla reklamodawców. Im lepszy profil, tym bardziej zyskowny jesteś dla firmy.

Badania Big Data

Facebook gromadzi również informacje dla grup użytkowników. Firma może następnie przekazać i sprzedać te informacje firmom, które przeprowadzają analizy i badania na Facebooku. Sprzedają także zbiorcze informacje dostawcom i usługodawcom. Sprzedają te informacje naukowcom i innym osobom prowadzącym badania naukowe. Facebook udostępnia również informacje organom ścigania lub w odpowiedzi na wnioski prawne.

Jak mogę lepiej chronić swoją prywatność?

Facebook to usługa bezpłatna. Pomaga to przyciągnąć użytkowników, którzy w innym przypadku nie byliby w stanie korzystać z usługi. Wiele osób chce zrezygnować z prywatności w zamian za bardziej trafne reklamy i dostęp do Facebooka. Ale jeśli wolisz ograniczyć niektóre swoje dane, możesz podjąć pewne kroki.

Po pierwsze, ustawienia prywatności Facebooka pozwalają ci ograniczyć niektóre sposoby zbierania i wykorzystywania twoich informacji. Umożliwi to zmianę ustawień rozpoznawania twarzy Facebooka, które aplikacje mają dostęp do informacji o Twoim koncie, rodzaje reklam, o których Facebook wie, że jesteś zainteresowany, i więcej.

Aby Twoje dane i działania w Internecie były bardziej anonimowe, rozważ użycie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Sprawdź nasz przewodnik na temat wyboru odpowiedniej sieci VPN dla swoich potrzeb. VPN działa jako pośrednik, dystansując Cię od informacji wysyłanych i odbieranych online. Dobra usługa VPN jest łatwa do skonfigurowania i użytkowania i pomoże zabezpieczyć Twoją prywatność, jednocześnie zapewniając dostęp do Facebooka i innych usług, od których zależysz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map