Anonimowy online: czy Tor (The Onion Router) jest legalny? | Przegląd VPN

Logo Tor The Onion RouterTor (The Onion Router) oferuje skuteczny sposób anonimowego przeglądania Internetu, a nawet uzyskania dostępu do ciemnej sieci. Aby od razu odpowiedzieć na pytanie, nad którym wielu się zastanawia: korzystanie z przeglądarki Tor jest całkowicie legalne prawie na całym świecie. Zawsze jednak dobrze jest sprawdzić, czy tak naprawdę jest w przypadku kraju, w którym obecnie mieszkasz.


Ogólnie rzecz biorąc, nie musisz się martwić o to, że policja cię zaokrągli, ponieważ użyłeś Tora do obejrzenia filmu na YouTube lub wyszukiwania w Google. Jednakże, jeśli używasz przeglądarki Tor, aby skorzystać z jej zwiększonej anonimowości, gdy bierzesz udział w nielegalnych działaniach, oczywiście nadal podlegasz prawu. Jeśli się dowiesz, możesz mieć poważne kłopoty.

Tor i Edward Snowden

Dość regularnie uważa się, że Tor jest ściśle związany z działalnością przestępczą. Dzieje się tak, ponieważ wielu przestępców używa Tora do swoich praktyk w ciemnej sieci. Przeglądarka zapewnia użytkownikom większą anonimowość w Internecie, co czyni je idealnym narzędziem. Definicja tego, co uważa się za przestępcze lub nielegalne, różni się w zależności od kraju – i może być bardzo różna. Dotyczy to również cyberprzestępczości. Na przykład sprzedaż twardych narkotyków i broni przez Internet jest nielegalna prawie na całym świecie. Jednak w niektórych krajach wyrażenie krytycznej opinii na temat dyktatury lub wycieku dokumentów państwowych również można uznać za przestępstwo.

Przykładem szarej strefy mogą być praktyki online, na przykład Edward Snowden. W 2013 r. Snowden ujawnił tajne dokumenty dotyczące NSA i ich szpiegostwa szerszej publiczności. Z tego powodu jest teraz poszukiwany przez rząd amerykański. To, co zrobił Edward Snowden (odkrywanie tajemnic państwowych) jest nielegalne zgodnie z prawem amerykańskim. Jednak wielu twierdzi, że Snowden miał rację, robiąc to, co zrobił. W końcu czyż nie wszyscy obywatele mają prawo wiedzieć, kiedy ktoś – ktoś – obserwuje ich ruchy i słucha ich rozmów? Jest to dylemat moralny, w którym prywatność odgrywa ogromną rolę.

Edward Snowden wykorzystał między innymi Tora do ujawnienia tajnych dokumentów NSA szerszej publiczności. Wezwał także innych do korzystania z przeglądarki Tor, gdy tylko przejdą do trybu online. Według niego jest to jeden z niewielu sposobów, które pozwalają zachować anonimowość i korzystać z prawa do swobodnego publikowania. Rządy i oficjalne organizacje, takie jak NSA w USA, nie będą w stanie cię tam śledzić – przez większość czasu. Snowden używał przeglądarki do działań niezgodnych z prawem. Jednak jego wezwanie do innych osób nie było przestępstwem: zasugerował tylko, że więcej osób chroni swoją prywatność w Internecie, surfując po Internecie za pomocą przeglądarki Tor. Trwają dyskusje na temat bezpieczeństwa przeglądarki Tor, ale faktem jest, że Tor znacznie utrudnia rządom, stronom internetowym i innym organizacjom szpiegowanie osób online.

Tor i nielegalne praktyki

Oprócz sprawy Snowdena istnieje wiele innych, w większości mniej znanych lub kontrowersyjnych przykładów, w których Tor był wykorzystywany do nielegalnego biznesu. Silk Road jest prawdopodobnie najbardziej znanym przypadkiem. Silk Road to internetowy rynek nielegalnej broni, narkotyków i innych produktów. Witryna została prześledzona do źródła i przeszła w tryb offline, ale na pewno istnieją podobne rynki w ciemnej sieci. Nawet jeśli Tor nie jest sam w sobie nielegalny, nadal zapewnia użytkownikom anonimowy dostęp do tego rodzaju platform i stron. Dlatego możesz powiedzieć, że Tor pośrednio wspiera przestępczość, ponieważ zapewnia, że ​​przestępcy nie są tak łatwo zidentyfikowani.

Ilekroć dzieje się coś tak dużego jak zamknięcie Silk Road, ciężkie dyskusje na temat tego, czy przeglądarka Tor jest potrzebna, czy nie, zwykle zaczynają się uruchamiać. Prowadzi to następnie do szerszych debat na temat ogólnej anonimowości w Internecie. Ludzie muszą wziąć pod uwagę między zwalczaniem cyberprzestępczości a dbaniem o swoją prywatność w Internecie. Trudno znaleźć równowagę, która często staje się nie tylko legalna, ale i etyczna.

Z powodu ważnych wydarzeń, takich jak Silk Road, opinia publiczna często kojarzy Tora z nielegalnymi działaniami w ciemnej sieci. Tor pozwala ci hostować witryny, które są dostępne tylko dla innych użytkowników Tora, co nie pomaga w przypadku Tora. Nielegalne rynki i fora są łatwo konfigurowane i natychmiast dostępne dla „właściwych” odbiorców. Przeglądarka Tor ułatwia takie praktyki, nawet jeśli nie z tego powodu platforma została skonfigurowana.

Tor i prywatność

Lista z lupąTor może być często używany przez przestępców, ale to nie znaczy, że sama przeglądarka jest z definicji przestępcą. Wręcz przeciwnie: Tor pomaga stworzyć środowisko online, w którym chodzi przede wszystkim o wolność i prywatność. Dzięki Torowi możesz przeglądać bez innych (na przykład hakerów, rządów i twojego szefa) spoglądających przez ramię. Wzmacnia twoje prawo do publikacji i wolność słowa. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie i anonimowości w sieci, Tor jest świetną inicjatywą.

Mimo to Tor musiał poradzić sobie z kilkoma problemami bezpieczeństwa. Wiele oficjalnych organizacji, w tym CIA i FBI, było w stanie obejść, a nawet naruszyć bezpieczeństwo Tora. W ten sposób byli w stanie wyśledzić osoby związane z niektórymi nielegalnymi praktykami. Co więcej, w 2017 roku słaby punkt w systemie Tora stworzył możliwość ujawnienia adresów IP Linux i MacOS, anulując anonimowość przeglądarki.

Zawsze bierz pod uwagę, że nawet w przeglądarce Tor, twoje dane online mogą zostać w jakiś sposób odkryte. Jednak dopóki przestrzegasz (lokalnego) prawa, nie powinno to stanowić dla ciebie problemu. Korzystanie z przeglądarki Tor zazwyczaj nie jest samo w sobie problematyczne. Mimo to, aby upewnić się, że pracujesz z najlepszą możliwą ochroną online, zawsze możesz używać Tora w połączeniu z połączeniem VPN. Jeśli to zrobisz, twój ruch online jest zabezpieczony na dwa różne sposoby i masz dodatkową warstwę szyfrowania chroniącą twoją prywatność i anonimowość.

Wniosek

Używanie Tora nie jest nielegalne. Przeglądarka Tor zapewnia użytkownikom anonimowy dostęp do bezpłatnego internetu. Tak jak w przypadku wszystkiego, z tego dostępu można korzystać zarówno w dobry, jak i zły sposób. W końcu Tor pozwala również odwiedzać przestępcze strony i rynki w ciemnej sieci. Mimo to Tor oferuje ważną i odpowiednią opcję anonimowego rozpowszechniania ważnych informacji. W skrócie: prawnie mówiąc, możesz używać Tora bez żadnych konsekwencji, o ile rzeczy, które robisz w Internecie, nie są niezgodne z prawem.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me