6 Ustawienia prywatności systemu Windows 10, które powinieneś dzisiaj zmienić

Dramatyczne zmiany w systemie Windows 8 wywołały wiele kontrowersji. Jednak Windows 10 jest coraz bardziej popularnym systemem operacyjnym. Najnowsza wersja obsługuje teraz prawie 35% wszystkich komputerów PC, a liczba ta rośnie każdego roku. Użytkownicy komputerów zaczynają rozumieć problemy związane z prywatnością, a Microsoft to zauważył. Microsoft stara się być bardziej przejrzysty w kwestii zmian, które możesz wprowadzić, aby chronić swoją prywatność w systemie operacyjnym.


Dlaczego Windows jest katastrofą prywatności?

Prywatność komputera z systemem Windows 10Od samego początku system Windows 10 budził obawy wśród ekspertów ds. Prywatności. Domyślnie system Windows rejestruje każde naciśnięcie klawisza i znak, który wykonujesz na urządzeniu z systemem Windows 10. Jeśli współpracownik umieści tego rodzaju oprogramowanie na komputerze, prawdopodobnie poczujesz się naruszony i zły. Tylko dzięki najnowszej aktualizacji system Windows umożliwił nawet wyłączenie tego ustawienia.

System Windows śledzi również Twoją lokalizację na wszystkich urządzeniach, na których domyślnie używasz systemu Windows 10, jak prywatny detektyw przez cały czas. Jeśli masz przy sobie tablet, telefon lub inne urządzenie z systemem Windows, Windows wie, gdzie jesteś. Od gabinetu lekarskiego po sklep spożywczy, do pracy i w domu – system Windows wie, gdzie jesteś i śledzi. To złota kopalnia informacji dla reklamodawców. Dane lokalizacji zapewniają reklamodawcom dostęp do sklepów, w których wolisz robić zakupy, dzielnicy, w której mieszkasz, i wielu innych atrakcji.

Cortana słucha

Jednym z dużych dodatków do systemu Windows w ciągu ostatnich kilku lat był wirtualny asystent Cortany. Ten system może odpowiedzieć na pytania dotyczące pogody, natężenia ruchu lub definicji „natrętnej”. Aby korzystać z Cortany, musisz wyrazić zgodę na to, aby system Windows 10 „Cię poznał”. Dzięki temu Cortana może odczytać każde naciśnięcie klawisza i każdą odręczną notatkę zapisaną na urządzeniu. Cortana może również słuchać Twojego głosu i analizować mowę. Wyłączenie tej funkcji spowoduje wyłączenie Cortany, ale przywróci dużą prywatność podczas korzystania z systemu Windows. Zobaczmy, jak możemy wyłączyć Cortanę.

W menu Start kliknij ikonę „koła zębatego”, aby przejść do Ustawień.

ustawienia prywatności windows10

Od tego miejsca poszukaj ikony w kształcie kłódki dla opcji „Prywatność” i kliknij ją.

ustawienia prywatności windows10

To jest ekran prywatności Windows 10. Przyjrzymy się kilku ustawieniom, które możesz rozważyć tutaj. Tymczasem spójrz na kolumnę po lewej stronie w „Uprawnienia systemu Windows” i kliknij „Mowa, pisanie tuszem”, & pisanie na maszynie”.

ustawienia prywatności windows10

To jest ekran „Poznajemy cię”, który wyjaśnia, w jaki sposób Cortana używa i zbiera te informacje. Niejasne stwierdzenie zapewnia, że ​​lokalny słownik pomaga „przedstawiać lepsze sugestie”. Ta słaba pewność nie wystarczy, aby przekonać wielu do rezygnacji z prywatności. Kliknij pole oznaczone „Wyłącz usługi mowy i sugestie dotyczące pisania”. Wyskakujące okienko ostrzeże Cię, że spowoduje to wyłączenie Cortany. Kliknij „OK”, aby zaakceptować, a Cortana nie będzie już w stanie śledzić wszystkiego, co robisz w systemie Windows.

Powstrzymaj system Windows przed śledzeniem każdego ruchu

Ustawienia lokalizacji to jedne z najbardziej ingerujących w prywatność użytkowników. Inne naruszenia prywatności śledzą Twoją aktywność online, dane lokalizacji nawet śledzą Cię offline. Usługi lokalizacyjne zapewniają systemowi Windows 10 dostęp do informacji o tym, co robisz, gdy nie korzystasz z komputera. Odwiedź ginekologa w nowym, regularnym schemacie, a Microsoft może przeanalizować informacje, aby przewidzieć, że jesteś w ciąży. Microsoft może wiedzieć o Twojej ciąży, zanim poinformujesz nawet najbliższych. Zabezpieczenie ustawień lokalizacji może być jednym z najważniejszych kroków prywatności. Zobaczmy, jak możemy dostosować nasze ustawienia lokalizacji w systemie Windows.

Z powrotem na ekranie ustawień sprawdź poniżej uprawnień aplikacji „Lokalizacja”, jak zaznaczono powyżej.

ustawienia prywatności windows10
Wyłącz ustawienia lokalizacji tutaj. W sekcji „Usługa lokalizacji” kliknij suwak, aby wyłączyć ustawienia lokalizacji. Należy pamiętać, że u góry ekranu znajduje się ostrzeżenie, że każda osoba korzystająca z tego urządzenia może mieć własne ustawienia lokalizacji. Jeśli zezwolisz komuś innemu na dostęp do Twojego urządzenia, system Windows może kontynuować śledzenie tego użytkownika.

W dalszej części ekranu możesz zobaczyć „Historię lokalizacji”. Klikając przycisk „Wyczyść”, możesz wyczyścić historię lokalizacji na tym urządzeniu. Ta funkcja usuwa tylko dane z twojego urządzenia, a nie z serwerów Microsoft.

Jeszcze niżej możesz wybrać pojedyncze aplikacje korzystające z usług lokalizacyjnych. Możesz wyłączyć pojedyncze aplikacje, które chcesz ograniczyć dostęp do swojej lokalizacji. Aby ograniczyć poszczególne aplikacje, musisz przejrzeć listę i wyłączyć każdą, którą chcesz ograniczyć. Niektóre aplikacje, w tym Cortana, nie będą działać bez dostępu do Twojej lokalizacji.

Ustawianie preferencji reklam

Microsoft dołączył do grona dostawców oprogramowania, którzy poszerzają strumień dochodów, sprzedając ukierunkowane reklamy. Aby to zrobić, Microsoft musi opracować szczegółowe profile Twoich zainteresowań i działań. Reklamodawcy zapłacą więcej za kierowanie reklam do grup osób, które prawdopodobnie kupią swoje produkty. Microsoft stosuje identyfikator reklamowy do każdego użytkownika. Pomaga to śledzić Twoje zainteresowania na podstawie tego, co robisz na komputerze i w Internecie. Microsoft wykorzystuje te dane do zbudowania Twojego profilu, który można sprzedać reklamodawcom..

Na ekranie ustawień znajdziesz opcje reklamy, jak zaznaczono powyżej. Microsoft sprawia wrażenie, jakby pozostawienie tego ustawienia było korzystne. Przedstawiają go jako sposób na wyświetlanie tylko trafnych reklam. Jeśli jednak wolisz zachować większą prywatność, kliknij suwak, aby wyłączyć ukierunkowane reklamy. Nadal będziesz widzieć reklamy, ale reklamodawcy nie będą mogli kierować Twojego profilu.

Microsoft wciąż śledzi twoje naciśnięcia klawiszy

Wcześniej zmieniliśmy wcześniej ustawienia prywatności, aby Cortana nie monitorowała naciśnięć klawiszy. Nie można winić cię za przekonanie, że to powstrzymuje Microsoft od rejestrowania każdego twojego naciśnięcia klawisza. Nie o to chodzi. To ustawienie tylko zatrzymuje rejestrowanie naciśnięć klawiszy dla Cortany. Microsoft nadal rejestruje naciśnięcia klawiszy dla wszystkich innych usług Windows 10. Możesz znaleźć ustawienie rejestrowania naciśnięcia klawisza nadal włączone w „Diagnostyka & sprzężenie zwrotne’.

Na ekranie ustawień prywatności kliknij „Diagnostyka & sprzężenie zwrotne’. Jest wymieniony w sekcji „Uprawnienia systemu Windows”, jak pokazano powyżej.

ustawienia prywatności windows10

Jeśli nie intuicyjnie zrozumiałeś „Diagnostykę” & informacje zwrotne ”zawierałyby kluczowe ustawienia prywatności, nie jesteś sam. Ale niektóre z najbardziej krytycznych ustawień znajdują się pod tą dziwnie mylącą nazwą. W pobliżu środka ekranu zobaczysz „Popraw atrament & rozpoznawanie pisania ”. Tutaj zobaczysz takie same śledzenie klawiatury lub danych rysunkowych, jak wcześniej widziane w „Mowa, pisanie odręczne”, & pisanie na maszynie’. Pozornie takie samo ustawienie w dwóch różnych menu, które nie są połączone, jest niezwykłe i mylące.

Przekonasz się, że to ustawienie pozostaje włączone, nawet jeśli wyłączyłeś je w innym menu. Kliknij suwak, aby wyłączyć to ustawienie w systemie Windows 10. Powinno to uniemożliwić systemowi Windows śledzenie danych wejściowych na urządzeniu, zarówno z klawiatury, jak i ekranu dotykowego.

Pod danymi diagnostycznymi zobaczysz, że domyślnie wybrana jest opcja „Pełna”. To wysyła zarówno krytyczne dane diagnostyczne na twoim urządzeniu, jak i dane o odwiedzanych witrynach. Zarówno opcje „Pełna”, jak i „Podstawowa” podkreślają, że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ani funkcjonalność urządzenia bez względu na to, który wybierzesz. Jedyną zmianą jest to, czy dobrowolnie podasz dane Microsoft dotyczące odwiedzanych witryn. Wybierz opcję „Podstawowe”, aby ograniczyć ten dostęp.

Znajdź ustawienie „Dostosowane wrażenia” u dołu tego ekranu. Umożliwia to firmie Microsoft dostosowanie systemu Windows 10 na podstawie danych diagnostycznych, które chcesz udostępnić firmie. Obejmuje to ukierunkowane reklamy oparte na sposobie korzystania z urządzenia. Mówiąc dokładniej, reklamy oparte na odwiedzanych witrynach monitorowane w ustawieniu „Pełny” do udostępniania danych diagnostycznych. Ta ukierunkowana reklama pozostaje na miejscu, nawet jeśli wyłączyłeś ukierunkowane reklamy na poprzednim ekranie prywatności. Wystarczy kliknąć suwak, aby wyłączyć to ustawienie tutaj dla Microsoft.

Poważnie podchodzę do prywatności

Przydatne wydaje się zwiększenie trafności wyświetlanych reklam. Jednak koszt Twojej prywatności nie zawsze jest tak oczywisty. Ograniczenie ustawień prywatności może mieć duży wpływ na zachowanie prywatności danych osobowych. Nawet po wykonaniu tych kroków możesz nadal mieć obawy. Możesz się martwić, że system Windows 10 i inne aplikacje na twoim urządzeniu nadal zbierają twoje dane osobowe. Jest jeden prosty krok, który możesz zrobić, aby radykalnie zwiększyć swoją prywatność: użyj VPN.

Wirtualna sieć prywatna (VPN) pomaga uczynić korzystanie z podłączonych urządzeń bardziej anonimowym. Zamiast łączyć się bezpośrednio z Internetem, łączysz się za pośrednictwem routera VPN, który może być od Ciebie oddalony o wiele kilometrów. Dzięki temu możesz być online, nie ujawniając zbyt wiele informacji o sobie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me