5G i prywatność: czy powinniśmy się martwić? | VPNOverview

Smartfon z 5GPo sukcesie 3G i 4G przyszedł czas na kolejny krok w sieci mobilnej: 5G. Termin ten jest często używany, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. Sieć 5G zapewni nam szybszy i lepszy Internet, który oferuje wiele nowych możliwości i możliwości. Jednocześnie jednak niektórzy ludzie martwią się o swoją prywatność w świecie, w którym dzielenie się informacjami przez Internet jest łatwiejsze i bardziej znormalizowane niż kiedykolwiek. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o 5G, jakie zmiany spowoduje i jakie obawy dotyczące prywatności mają ludzie.


Co to jest 5G?

5G oznacza piątą generację (stąd G) sieci mobilnych. Jak można się było spodziewać, były cztery poprzednie generacje. Dwa z nich prawdopodobnie zabrzmią znajomo: 3G i 4G. Jeśli używasz telefonu bez połączenia z siecią Wi-Fi, prawdopodobnie czytasz ten artykuł za pośrednictwem jednego z tych połączeń. 5G to najnowsza wersja takich sieci komórkowych. Jest wciąż w fazie rozwoju i jest dostępny tylko w określonych lokalizacjach. Jednak w nadchodzących latach będzie on dostępny na całym świecie.

Poprzednie generacje: 1G, 2G, 3G i 4G

Różne generacje naszej sieci mobilnej pokazują, jak zaawansowana była technologia na przestrzeni lat. Po pierwsze była 1G, która umożliwiała telefonom komórkowym komunikację z wieżami radiowymi. To pozwoliło nam zadzwonić do siebie bez telefonu stacjonarnego. Dzięki 2G możliwa stała się także komunikacja cyfrowa: wtedy wszyscy zaczęliśmy się do siebie wysyłać SMS-y. Wprowadzenie 3G oznaczało, że telefony komórkowe mogły łączyć się z Internetem. Wreszcie, od około 2013 roku, 4G stało się popularne. Smartfony nagle mogły wysyłać i odbierać więcej danych internetowych z większą prędkością. Co to znaczy? Na przykład oglądanie Netflix na telefonie stało się normalne, na przykład wcześniej. Czas na kolejny krok: 5G.

Szybszy internet dzięki 5G

Miernik prędkości 5GDużą zaletą 5G jest to, że osiąga znacznie wyższe prędkości niż 4G. Będzie w stanie wysłać znacznie więcej danych w tym samym czasie. Ta poprawa również nie jest niewielka: 5G sprawia, że ​​twoje połączenie internetowe jest około sto razy szybsze niż 4G. Wszelkie opóźnienia, które zostały uznane za normalne w przypadku 4G, nie będą występować w przypadku 5G. Sieć piątej generacji wyśle ​​dane w czasie krótszym niż milisekunda, podczas gdy w poprzedniej sieci zajęłoby to średnio 50 milisekund. Innymi słowy, 5G przeniesie nas ze stosunkowo szybkiej sieci mobilnej do niezwykle szybkiej.

Możliwości sieci 5G

Można się zastanawiać, czy tak szybka sieć jest rzeczywiście konieczna. Internet w twoim telefonie działa dobrze i ledwo możesz oglądać te odcinki Wiedźmina szybciej niż ty. Jednak szybsza i bardziej stabilna sieć ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Oto kilka z nich:

Bardziej stabilne połączenia dla dużych grup ludzi

Sieci 4G mogą dość łatwo zostać przeciążone. Ilekroć w jednej lokalizacji znajdują się duże grupy ludzi (np. Festiwale, uniwersytety i lotniska), użytkownicy mogą odczuwać opóźnienia. 5G zapewnia, że ​​nie będzie to już problemem, bez względu na to, ile smartfonów znajduje się w obrębie tej samej mili kwadratowej.

Ponadto zapotrzebowanie na mobilną transmisję danych stale rośnie. Nie tylko dlatego, że coraz więcej osób uzyskuje dostęp do sieci komórkowych, ale także dlatego, że liczba urządzeń współpracujących z tymi sieciami stale rośnie. Od naszych smartfonów po lodówki i nasze smartwatche po inteligentne elektroniczne nianie: wszyscy używają Internetu do wysyłania i odbierania danych w tych dniach. Ten ruch danych musi być również przesyłany przez sieć komórkową. Skuteczna sieć 5G może zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie. 5G pozwala gospodarstwom domowym, firmom i miejscom publicznym na korzystanie z większej liczby inteligentnych urządzeń bez wpływu na jakość i szybkość sieci.

Mniejsze zużycie baterii

Potrzebujesz energii, aby móc wysyłać i odbierać dane mobilne. Dlatego bateria twojego telefonu działa znacznie dłużej po wyłączeniu 4G lub w trybie samolotowym. Dzięki 5G urządzenie wysyła tę samą ilość danych o wiele mniej energii. Dlatego bateria rozładowuje się wolniej, gdy używasz 5G zamiast 4G. Będziesz musiał ładować telefon rzadziej, co jest nieco wygodniejsze. W międzyczasie Twoja prędkość Internetu tylko wzrośnie.

Nowe techniki i „Internet przedmiotów”

Drone listonoszTechnologię 5G można wykorzystać do tworzenia nowych produktów i usług. Internet przedmiotów (IoT), który odnosi się do wszystkich nowoczesnych urządzeń, które są w stanie komunikować się przez Internet, będzie rósł w stałym tempie. Poza tym 5G pozwala na strumieniowanie wideo o wyższej jakości. To nie tylko oznacza, że ​​Twoja seria Netflix będzie wyglądać niesamowicie na ekranie smartfona, ale także, że zdalna operacja może się odbyć w bezpieczniejszy i lepszy sposób. Istnieje wiele innych możliwości: na przykład zautomatyzowane systemy irygacyjne lub drony dostarczające pocztę. Maszyny mogą stać się bardziej zautomatyzowane i wykonywać swoje zadania z większą wydajnością, wszystko dzięki szybkiej, niekończącej się komunikacji oferowanej przez 5G.

Czy 5G zagraża naszej prywatności?

Nadchodząca sieć 5G może przyczynić się do prawdziwej rewolucji technologicznej, która połączy ze sobą wszelkiego rodzaju inteligentne urządzenia. Nasze życie w Internecie będzie się powiększać i obejmować będzie więcej aspektów naszego prawdziwego życia. Ma to zalety, ale wiąże się także z poważnymi zagrożeniami, szczególnie w zakresie prywatności. Co dzieje się z wszystkimi danymi zapisywanymi i udostępnianymi online? Jeśli internet wie o nas więcej niż my sami, co to oznacza? To pytania, które pojawiają się wielokrotnie. Ma to nie tylko techniczne implikacje, ale wpływa także na otaczający nas świat społeczny i polityczny.

Czy nasze dane osobowe są bezpieczne??

Funkcjonalna sieć 5G może obsłużyć wiele danych. Oznacza to, że łatwiej będzie również rejestrować wszelkiego rodzaju informacje o użytkownikach. Wszystkie odwiedzane strony internetowe, lokalizacja, zdjęcia z kamery w sypialni córki, a nawet informacje zdrowotne mierzone za pomocą Fitbit zostaną wysłane za pośrednictwem sieci 5G. Często informacje te będą wykorzystywane dokładnie tak, jak tego oczekujesz: możesz sprawdzić swoją córkę, nawet gdy nie ma Cię w domu, a Twoje ulubione aplikacje wykorzystują Twoje dane do ulepszenia swoich usług.

Jednak twoje informacje mogą być również wykorzystane przeciwko tobie. To się już często zdarza: są niezliczone imprezy, które mogą oglądać to, co robisz online. Nawet firmy marketingowe, aw niektórych przypadkach cyberprzestępcy mogą mieć dostęp do twoich danych osobowych. Firmy mogą użyć go do spersonalizowania wyświetlanych reklam, aby zwiększyć szanse na wydawanie na nie pieniędzy. Jeśli chodzi o hakerów w czarnym kapeluszu, niebezpieczeństwo jest bardziej oczywiste: wykorzystają Twoje dane w jakikolwiek sposób, aby cię skrzywdzić. Im więcej danych o nas przesyłanych jest drogą powietrzną, tym większa szansa, że ​​dane te wpadną w niepowołane ręce. Dlatego wiele osób martwi się negatywnymi konsekwencjami 5G. Kto wie, które strony mogą przeglądać Twoje dane online?

Huawei i 5G

Chiny z zamkiemHuawei jest jedną z firm, które mogą zerknąć na dane przesyłane przez sieci 5G. Ta chińska firma produkuje urządzenia telekomunikacyjne, a teraz koncentruje się również na sprzęcie 5G. Być może znasz ich tanie smartfony, które stały się bardzo popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz Huawei opracowuje prawdopodobnie najlepszą technologię 5G na świecie. Ich anteny 5G są silniejsze od konkurentów, co pozwala im obejmować większe obszary i zapewniać dobrej jakości sieć. Nie stało się to przypadkiem: Huawei inwestuje w 5G od lat. Ze względu na wysoką jakość kupowanie produktów Huawei może wydawać się oczywiste, ale nie jest to takie proste.

Ponieważ rozdział państwa od biznesu nie jest tak wyraźny w Chinach, jak w większości innych części świata, wiele osób martwi się intencjami Huawei. Jeśli nasza technologia 5G jest produkowana przez firmę powiązaną z rządem chińskim, rząd ten może mieć dostęp do naszych danych. Fakt, że Huawei nie wyjaśnia, w jaki sposób prowadzona jest ich działalność, tylko zwiększa nieufność. Firma zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z rządem krajowym, ale podejrzenia wciąż rosną.

Wojna handlowa USA-Chiny

Relacje między Chinami a Stanami Zjednoczonymi są skomplikowane, zwłaszcza od 2016 r. To bardzo wpłynęło na Huawei. Prezydent Trump wprowadził podatek importowy w wysokości 25% na wszystkie chińskie produkty, co spowodowało wojnę handlową między krajami. To spowodowało poważne problemy dla Huawei: ich nowe smartfony nie mogły korzystać z żadnej amerykańskiej technologii. Podczas gdy Huawei był w stanie importować części z innych krajów, firma wciąż walczy na innych frontach. Ważnym przykładem tego jest to, że nie mogą już korzystać z różnych usług Google, w tym Androida, na nowych urządzeniach.

Ucierpiała także reputacja Huawei. Jak wspomniano wcześniej, wielu podejrzewa, że ​​Huawei może szpiegować swoich użytkowników dla chińskiego rządu. Co więcej, USA aktywnie próbują przekonać inne kraje, aby nie współpracowały z chińskimi firmami, w tym Huawei. Kilka krajów europejskich waha się przed wpuszczeniem chińskiej technologii do swoich sieci 5G. Poniższa tabela pokazuje, jak obecnie poszczególne kraje myślą o możliwej współpracy 5G z Huawei.

Kraj
Opinie na temat współpracy 5G z Huawei
AustriaRząd austriacki nie wyklucza jeszcze Huawei, ale chce poczekać, aż inne kraje UE podejmą decyzję, aby mogły podjąć skoordynowaną wspólną decyzję.
BelgiaW styczniu 2020 r. Rząd Belgii ogłosił, że postąpi zgodnie z wyrokiem Europejskiej Rady Telekomunikacyjnej. Oznacza to, że zabronią korzystania ze sprzętu 5G dostarczanego przez niewiarygodnych dostawców. Urządzenia Huawei 5G najprawdopodobniej również należą do tej kategorii.
Republika CzeskaCzeska służba bezpieczeństwa radzi, aby nie używać żadnych produktów Huawei, ale zarówno prezydent, jak i premier nie mieliby nic przeciwko współpracy.
FrancjaFrancuzi przyjęli tak zwane „prawo Huawei”: wszelka współpraca w ramach projektów 5G może zostać zerwana, jeśli dzieje się to w imię bezpieczeństwa narodowego. Rząd ogłosił, że nie zamierza zakazać określonych producentów. Będą oceniać każdy przypadek sam z siebie.
NiemcyRząd niemiecki nie zamierza podążać za USA. Nie chcą dyskryminować określonych stron. Niemiecki minister spraw zagranicznych stwierdził, że współpraca z Huawei jest konieczna, aby w krótkim czasie utworzyć sieć 5G.
WęgryPlanuje się włączenie Huawei w budowę węgierskiej sieci 5G.
WłochyPo gruntownym dochodzeniu włoski rząd został poważnie rozważony, aby trzymać się z dala od współpracy 5G z Huawei i innymi chińskimi producentami. Ministrowie twierdzą jednak, że Huawei powinien odgrywać rolę w rozwoju.
HolandiaHolendrzy postanowili nie wpuszczać żadnego sprzętu do rdzenia swoich sieci 5G, gdy jest produkowany przez państwo, podmiot lub osobę, która prawdopodobnie ma zamiar niewłaściwie wykorzystać lub odciąć holenderską sieć komunikacyjną lub strony blisko związane z takim stanem, podmiotem lub osoba. Ze względu na liczne oskarżenia, Huawei może również zostać w to uwzględniony.
NorwegiaNorwegowie ściśle współpracują z firmą Ericsson, aby uruchomić sieć 5G. Więzi z Huawei są powoli zrywane.
PolskaWe wrześniu 2019 r. Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi o współpracy w zakresie technologii 5G. Mimo to polscy dostawcy usług telekomunikacyjnych nie chcą całkowicie wykluczać Huawei.
PortugaliaRząd powiedział, że nie wykluczy chińskich producentów podczas zakładania sieci 5G.
HiszpaniaHiszpańskie partie już współpracowały z Huawei i rozpoczęły konfigurację 5G w piętnastu dużych miastach.
SzwecjaZaproponowano ustawę, która powstrzyma Huawei i innych chińskich sprzedawców przed szwedzką siecią 5G. Partnerstwom i pozwoleniom można już odmówić, jeśli strona stwarza zagrożenie dla szwedzkiego bezpieczeństwa narodowego.
SzwajcariaSzwajcaria ma podpisaną umowę z Huawei 5G na budowę centrum badawczego.
Zjednoczone KrólestwoPrezydent Johnson chce zapewnić, aby bezpieczeństwo narodowe nie zostało zagrożone. Huawei będzie miał ograniczoną rolę do odegrania, w której nie będą mieli dostępu do najbardziej wrażliwych części sieci 5G.

Najwyraźniej Europa jest bardzo podzielona w tej kwestii. Jest to szczególnie niewygodne, zwłaszcza w UE. Wielu ministrów wezwało Unię Europejską do podjęcia jednostronnej decyzji. UE odpowiedziała następującymi wytycznymi: producentom, którzy mogą stanowić ryzyko, można odmówić udziału w sieciach 5G. Niezależnie od tego sytuacja pokazuje, że na rozwój nowej generacji sieci mobilnych nie wpływają tylko postępy technologiczne. Nastroje polityczne mogą również odegrać ogromną rolę.

5G i zdrowie

Ikona opieki zdrowotnej smartfonaOprócz potencjalnych zagrożeń prywatności związanych z 5G, niektórzy ludzie obawiają się również, że ta nowa sieć wpłynie na ich zdrowie. Wierzą na przykład, że promieniowanie nas zachoruje. Jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań, które wykazałyby, że sieci 5G faktycznie wpływają na nasze ciała. Dlaczego więc ludzie nadal twierdzą, że promieniowanie 5G jest złe? Obawy nie są całkowicie nieuzasadnione, choć nie są też całkowicie poprawne. Najprawdopodobniej powstały z powodu negatywnej konotacji słowa „promieniowanie”. Niektóre rodzaje promieniowania są szkodliwe dla ludzi, ponieważ zmieniają cząsteczki w naszym ciele, co może powodować raka. Właśnie dlatego lekarze w szpitalu stoją za ścianą, kiedy robią ci zdjęcie rentgenowskie. Niewielka ilość tego promieniowania nie jest taka zła, ale regularne narażanie się na nią jest niebezpieczne.

Promieniowanie dostarczane z 1G, 2G, 3G, 4G i 5G nie powoduje mutacji cząsteczek. Jest to inny rodzaj promieniowania zwany promieniowaniem niejonizującym. Istnieją testy, które wydają się sugerować, że promieniowanie sieci komórkowej jest niebezpieczne, chociaż żadne z nich nie ma faktycznych rozstrzygających wyników. Na przykład w jednym badaniu stwierdzono małe guzy u samców szczurów po wystawieniu ich na silne promieniowanie 3G. Jednak wyniki te były tak minimalne, że mogły być przypadkiem. Ponadto poziomy promieniowania zastosowane w tym eksperymencie były znacznie wyższe niż poziomy promieniowania, z którymi mamy do czynienia, nawet jeśli mielibyśmy używać naszych smartfonów co godzinę każdego dnia.

W 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała promieniowanie RF uwalniane przez 4G i 5G jako potencjalnie rakotwórcze, co oznacza, że ​​może powodować raka. Nie martw się jednak. Inne popularne produkty, takie jak kawa, można znaleźć na tej samej liście. To, czy istnieje faktyczny związek między promieniowaniem a rakiem, wciąż jest przedmiotem dyskusji. Badania nad promieniowaniem 5G wciąż trwają, ale szanse, że coś szokującego wyjdzie na światło dzienne, są minimalne.

Kiedy będzie dostępne 5G?

Pozostaje tylko pytanie, kiedy będziemy mogli korzystać z 5G. Różne podmioty pracują nad rozwojem wież transmisyjnych, produkcją nowych smartfonów i testowaniem całego sprzętu na dużą skalę. Dlatego nie potrwa długo, zanim wszyscy będziemy mogli cieszyć się tą szybką siecią.

Samolot nad planetą ZiemiąNa całym świecie zespoły pracują nad testowaniem i wdrażaniem sieci 5G. Na przykład w Stanach Zjednoczonych istnieje wiele miast, w których, jeśli masz odpowiedni rodzaj smartfona, możesz już korzystać z szybszej sieci 5G. Również w Wielkiej Brytanii 5G jest dostępna w niektórych regionach. Korea Południowa udostępniła publicznie 5G: od końca 2018 r. Firmy mogły z niego korzystać i do tej pory każdy z odpowiednim urządzeniem może.

Krótko mówiąc, istnieje wiele miejsc na świecie, w których działają już sieci 5G. Kolejnym krokiem dla rządów, dostawców usług telekomunikacyjnych i innych podmiotów jest udostępnienie 5G wszystkim, bez względu na to, czy mieszkasz w dużym mieście, czy nie. W ramach Unii Europejskiej celem jest urzeczywistnienie tego przed końcem 2020 r. Ameryka Północna i niektóre regiony Azji również szybko robią ogromne postępy. W innych miejscach może to potrwać jeszcze kilka lat.

Wniosek

5G to kolejny krok dla sieci komórkowych. Pozwoli to na szybsze połączenia i stworzy wiele nowych możliwości technologicznych. Opóźnienia podczas grania i przesyłania strumieniowego na smartfonie staną się przeszłością. Co więcej, będziemy mogli znacznie efektywniej wykorzystywać inteligentne urządzenia w służbie zdrowia, rolnictwie i wielu innych sektorach. Możliwości są nieskończone. Jednocześnie musimy jednak uważać na możliwe konsekwencje, jakie będzie to miało dla naszej prywatności. Czas pokaże, ale ostrożność nigdy nie zaszkodzi!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me