אבטחת סייבר: התכונה החזקה ביותר של תקשורת קוונטית VPNoverview.com

מצוין כי התקשורת הקוונטית היא התשובה לכל צרות אבטחת הרשת הקיימת כיום. איך אבטחת תקשורת קוונטית עובדת והאם היא באמת חסרת תקלות??


הסבר טכנולוגית קוונטית

כמו גם התקדמות מחשוב קוונטי, חלה התקדמות מהירה בפיתוח רשתות תקשורת קוונטיות. אלה נדרשים כדי לחבר מחשבים קוונטיים יחד וליצור אינטרנט קוונטי.

רשתות תקשורת קוונטיות, כמו מחשבי קוונטים, משתמשים בקווי ביטים לתקשורת. קובייטים הם המקבילה לקטעים ולבתים של מערכות דיגיטליות. עם זאת, בניגוד לקצת שיכולה להיות רק מצב של אפס או אחד, לקביט יכול להיות מצב של אפס וגם אחד בו זמנית.

היכולת של ה- qubits להחזיק מספר מצבים בבת אחת היא זו שהופכת את מחשבי הקוונטים כה מהר לפתור בעיות מורכבות. במקום לעבוד על כל תשובה אפשרית לבעיה בזה אחר זה, מחשב הקוונטים יכול לעבוד על כל התשובות האפשריות בו זמנית.

אבטחת הסייבר מוגברת עבור רשתות תקשורת קוונטיות וסטנטים

מדינות, במיוחד סין וארה”ב, ממהרות לפתח רשתות תקשורת קוונטיות. הסיבה לכך היא שהם צפויים לספק ערוצי תקשורת ושירותי אינטרנט מאובטחים במיוחד. בעולם בו רשת הסייבר הופכת נפוצה יותר ויותר, המשיכה שלה ברורה.

עם זאת, כפי שנדון במאמר קודם, הגעת מחשוב קוונטי נתפסת כאיום על מערכות אבטחת הרשת הקיימת כיום. מחשוב קוונטי יהפוך את טכניקות ההצפנה של היום למיושנות. עם זאת, אלה לא יהיו נחוצים בעולם של רשתות קוונטיות ואינטרנט קוונטי.

מדענים כבר החלו בעבודה בפיתוח פרוטוקולים קריפטוגרפיים קוונטיים חדשים המוכנים לקראת בואו של האינטרנט הקוונטי. נכון לעכשיו מדענים בודקים הודעות קידוד במצבים קוונטיים.

אבטחת רשתות ותקשורת קוונטית

תקשורת קוונטית צפויה להיות מאובטחת במיוחד בזכות חוקי מכניקת הקוונטים. החוקים הם כאלה שאם הודעה מקודדת במצבים קוונטיים, ההודעה נפגמת אוטומטית אם מישהו מנסה ליירט אותה ולקרוא אותה.

הסיבה לכך היא שמדידת מצב קוונטי משנה אותו מייד. כתוצאה מכך, כל הודעה המקודדת במצבים קוונטיים תושחת אם מישהו ינסה ליירט אותה. לכן, למעשה לא ניתן להקשיב לשיחות קוונטיות. ניתן יהיה לשתף את הידע בין שני צדדים שאינו יכול ליירט על ידי שליש.

היכולת לקודד ולפענח הודעות תהיה אחת התכונות החזקות ביותר של האינטרנט הקוונטי.

איך עובד תקשורת קוונטית?

Qubits משתפים מידע בתהליך שנקרא הסתבכות. על מנת ששני צדדים יוכלו לתקשר, ראשית עליהם ליצור זוג קווביטים מסתבכים ואז לשתף אחד מהצמד כל אחד. לאחר הסתבכות הקוויביטים, זוג הקוויביטים הם במצב זהה.

אם אחד הצדדים מעוניין לשלוח הודעה לאחר, על השולח ליצור קוביט שלישי המחזיק את ההודעה. כדי לשלוח את ההודעה, על השולח לבצע “מדידה” על מצב זוג ה- qubit שלו ועל qubit ההודעה בו זמנית. ביצוע המדידה מסבך את שני הקוויברים הללו ושובר את ההסתבכות בין זוגות הקוויביט המקוריים.

עם זאת, בביצוע המדידה, צמד הקיטביט של המקלט אזי הוא אותו מצב בו היה נקודת ההודעה לפני ביצוע המדידה. ההודעה “פורסמה” טלוויזייתית מרובב ההודעות למרבית המקלט.

האם הקריפטוגרפיה הקוונטית מספקת הגנה אטומה בפני טיפשות?

תקשורת קוונטית וקריפטוגרפיה מבטיחה אינטרנט קוונטי עתידי שלא ניתן לפרוץ אותו. אולם למרבה הצער, סביר להניח שזה לא יהיה המצב. ככל שהטכנולוגיה נהדרת ככל שיהיה, תמיד יש לה ממשק אנושי, שהוא לרוב החוליה החלשה.

יש לזכור שטכנולוגיה חסינת-אי-יכולת בטוחה ומאובטחת במיוחד לא תהיה כזו אם אנשים משתמשים בה לרעה. מתן אפשרות לאנשים עם חיבור מוצפן קוונטי יהיה חסר תועלת אם הם משתמשים בסיסמאות חלשות, ישתפו סיסמאות או קישורי קליקים שלא היו צריכים. בעולם קוונטי, התוקפים עדיין יכולים לחכות לאנשים שיחשפו את מפתח הקוונטים הסופר-מאובטח שלהם ולגנוב אותו.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me