מהו קידוד מאובטח ומדוע חשוב? | VPNoverview.com

קוד התוכנה ממוקם בליבה של האופן שבו האפליקציה שלך עובדת. זה גם אחד המפתחות איתם התקפות סייבר יכולות לקרות. אם יש לקוד שלך פגיעויות, ייתכן שהאפליקציה כולה שלך נפגעה. הבעיה עם פגיעויות תוכנה היא שהן פותחות חולשות בקוד – חולשות שפושעי רשת יכולים לנצל. מניעת אירועי אבטחת סייבר מתחילה ממש בתחילת קוד התוכנה עצמו. מאמר זה בוחן את הנוהג של קידוד מאובטח ומדוע זה משמעת חיונית להבנה.


מה מיועד על ידי קידוד מאובטח?

מחשב נייד עם נעילהכאשר מפתח תוכנה כותב קוד תוכנה, עליהם לקחת בחשבון הרבה דברים. זה כולל כיצד לבטא את הארכיטקטורה והדרישות העיצוביות של היישום, כיצד לשמור על קוד מיטוב ויעיל וגם כיצד לוודא שהקוד מאובטח. קוד מאובטח יסייע במניעת התקפות סייבר רבות מפני שהן מסירות את הפגיעויות שרבים המנצלות מסתמכות עליהן.

אם לתוכנה שלך יש פגיעות אבטחה ניתן לנצל אותה. מתקפת ה- ransomware של WannaCry משנת 2017, ניצלה פגיעות בפרוטוקול Windows. פגיעויות תוכנה אינן נפוצות. חיפוש המשתמש ברשימת הפגיעות של המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה (NIST) מראה כי בשלוש השנים האחרונות היו 40,569 פגיעויות ביישומים..

כאשר חברה מיישמת תרבות של קידוד מאובטח, היא פועלת למזעור הפגיעויות בקוד שלה.

איך אתה מקודד בצורה מאובטחת?

קידוד בשיטות מאובטחות מתועד היטב. פרויקט האבטחה של יישום האינטרנט הפתוח (OWASP) יצר מערך של הנחיות כיצד לעשות זאת. במסגרת מדריך זה הם מציעים רשימת בדיקה של פריטים שבהם אתה משתמש כדי לוודא שהקוד שלך מאובטח ככל האפשר. דוגמא לסוג הדברים המכוסים בהנחיות הם:

 • אימות קלט נתונים: זה מכסה היבטים רבים של מקור נתונים ואימות נתונים. לדוגמה, אורך וטווח התאריכים של פיסת נתונים. בדיקות אימות נתונים עוזרות לאבטח יישומי אינטרנט מפני התקפות סייבר.
 • אימות וניהול סיסמאות: קידוד כרוך גם בארכיטקטורת תוכנה. במדור זה ישנן יעוץ רבים היושבים בחלקו המצטלב של קידוד ואדריכלות.
 • שיטות קריפטוגרפיה: המדריך מציע כי כל המודולים הקריפטוגרפיים שמשתמשים בהם, יהיו FIPS 140-2 או תואם תקן שווה ערך.
 • שגיאה בטיפול וביומן: זהו אזור מכריע שאם לא מקודד בצורה מאובטחת הוא יכול לדלוף נתונים.
 • הגנת מידע: ההנחיות להגנה על נתונים כוללות עצות לאחסון סיסמאות בצורה מאובטחת וכיצד להימנע מדליפות נתונים באמצעות HTTP GET.
 • אבטחת תקשורת: ייעוץ כיצד להגן על נתונים בזמן מעבר, למשל באמצעות חיבורי TLS.

כאשר אדריכל תוכנה קובע את התכנון האדריכלי של יישום והמתכנת יוצר קוד המבוסס על תכתיבים אלו, עליהם להשתמש בהנחיות OWASP כגיליון העריסה של קידוד מאובטח..

קידוד מאובטח לא נפסק בשלב התכנות. תחומים אחרים שצריכים להיות חלק מגישה הוליסטית ליצירת קוד מאובטח כוללים:

 1. מערכת המבוססת על ‘הכי פחות הרשאות’: שמירה על גישה לכל קוד על בסיס צורך לדעת יסייע במניעת ביצוע זדוני של קוד לא בטוח. זה יכול להיות מסובך במיוחד כאשר משתמשים במפתחי מיקור חוץ או חברות פיתוח.
 2. הגנה בעומק: המשך בשכבות אסטרטגיות הגנה ככל שהקוד מתקדם לייצור. וודא שסביבות זמן הריצה שלך מאובטחות כמו הקוד שלך.
 3. תרגול אבטחת איכות טובה: השתמש בתוכניות אבטחה שונות כגון סקירת קוד ובדיקת PEN כדי להבטיח איכות.

מקורות לקידוד מאובטח מוצלח

הקפדה מאומצת על צוות הפיתוח שלך ועל קשר עם טכניקות קידוד מאובטחות אחרונות. אתה לא יכול לצפות מתכנתים שיידעו לקודד בצורה מאובטחת, הם צריכים להיות מאומנים ומודעים. להלן מספר משאבים שימושיים שיעזרו לכם ולצוות שלכם בדרך ליצירת קוד מאובטח.

 1. OWASP – כבר הזכרנו את נוהלי קידוד מאובטח של OWASP. מדריך המפתחים של OWASP הוא גם אבן יסוד שימושית לקידוד מאובטח. כמו כן, בדוק את הכלי שלהם שמחפש תלות ופגיעויות שנחשפו בפומבי שעשויים להשפיע על הפרויקט שלך.
 2. התנ”ך של מיקרוסופט בנושא קידוד מאובטח: https://msdn.microsoft.com/en-us/aa570401
 3. תמיד כדאי לטפל בספרים כאשר לומדים על טכניקות קידוד מאובטחות. כמה דוגמאות כוללות: “24 חטאים קטלניים של אבטחת תוכנה” ו- “קידוד מאובטח: עקרונות ושיטות”
 4. בדוק את ‘מסגרת קידוד מאובטחת’, שוב יוזמת OWASP. ישנם ארגונים שיעזרו להכשיר את הצוות שלך בטכניקות קידוד מאובטחות על בסיס מסגרת זו.
 5. תקני קידוד מאובטחים, למשל SEI CERT שמפקח על ידי אוניברסיטת קרנגי מלון, מציע תמיכה והדרכה בקידוד מאובטח למגוון שפות תכנות:
 6. ניתן להשתמש בחברות לבדיקת קוד לבדיקת הקוד שלך. חברות כמו CheckMarx ו- CAST Software ישתמשו בכלי ניתוח מומחים כדי לחפש פגיעויות ולגשת לאיכות התוכנה.
 7. הבן כיצד ליישם את מחזור חיי פיתוח התוכנה (SDLC) על קידוד מאובטח. שימוש בגישה SDLC, יעזור לך להבטיח כי אבטחה מסננת בכל חלקי מחזור החיים של הפיתוח.
 8. הדרכות קידוד מאובטחות מ- RedHat

קוד מאובטח לקצה תחרותי

האבטחה מתחילה בקוד שלך ויצירת קוד מאובטח היא חלק חיוני ביצירת מוצר תוכנה נהדר. נוהלי קידוד לא מאובטחים לא רק משאירים את לקוחותיכם בסיכון, אלא הם ישפיעו על המוניטין של החברה שלכם. החלת עקרונות ההנחיות לקידוד מאובטח של OWASP היא מקום טוב להתחיל בו. הפקת תוכנה מאובטחת להפגנה יכולה לא רק לאפשר לך למנוע התקפות סייבר אלא לתת לארגון שלך יתרון תחרותי.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me