כל מה שאתה צריך לדעת על תוכנות ריגול | VPNOverview

תוכנות ריגול הן אחד הסוגים העתיקים ביותר של תוכנות זדוניות וממשיכות להיות אחת המסוכנות. כשמו כן הוא, תוכנות ריגול הן סוג מסוים של תוכנות שמרגלים אותך כשאתה משתמש במחשב שלך. חשוב להיות מודעים לסימנים האפשריים של תוכנות ריגול כדי שתוכלו לזהות את הבעיה ולנקוט בפעולה. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד על מהי תוכנת ריגול, מה היא עושה ואיך אתה יכול להגן על המכשירים שלך ממנה.


מהי תוכנות ריגול?

מחשב נייד ריגולתוכנות ריגול הן סוג של תוכנה זדונית המדביקה את המכשירים שלך, עוקבת אחר הפעילות המקוונת שלך ואוספת את המידע האישי שלך ללא ידיעתך או הסכמתך. הוא אוסף מידע זה בדרכים רבות, כגון לכידת הקשות, כתובות דוא”ל, נתוני טופס אינטרנט ומספרי כרטיסי אשראי. הסימנים הנפוצים כוללים ביצועי מערכת לקויים, יישומים שקופאים לעיתים קרובות, בעיות באתחול המחשב וקושי בחיבור לאינטרנט.

ישנם סוגים שונים של תוכנות ריגול, כגון:

גנבי סיסמאות

תוכנות ריגול מסוג זה אוספות סיסמאות ממכשירים נגועים. אלה כוללים סיסמאות המאוחסנות בדפדפני האינטרנט ומידע על התחברות למחשב האישי שלך.

סוסים טרויאניים בבנקאות

תוכנות ריגול שרושמות אישורים מבנקים ומוסדות פיננסיים אחרים כמו תיווך או ארנקים דיגיטליים. סוסים טרויאנים מאתרים פגיעויות אבטחה בדפדפנים ומתעסקים בדפי אינטרנט ועסקאות מבלי שהמשתמש או המוסד ידע על כך.

מגדלי מתח

סוג של תוכנות ריגול הסורקות מכשירים נגועים לקבלת מידע כמו שמות משתמש, סיסמאות, היסטוריית דפדפן, קבצי יומן, מסמכים או קבצי מדיה. לאחר מכן התוכנה מעבירה את המידע לשרת אחר או מאחסנת אותו במחשב האישי שלך שם האקרים יכולים לגשת אליו.

Keyloggers

לעיתים נקרא צגי מערכות, רוגלות מסוג זה רושמות את פעילות המחשב שלך. זה יכול לעקוב אחר הקשות, האתרים שבהם אתה מבקר, היסטוריית חיפוש והתכתבויות בדוא”ל. לעיתים קרובות לוקח גם צילומי מסך של הפעילות שלך. סוגים מסוימים של keyloggers יכולים גם לאסוף מידע מהתקנים מחוברים אחרים, כגון מדפסות.

עד כמה נפוצה רוגלות?

תוכנות ריגול הן סוג נפוץ ביותר של התקפות סייבר, אם כי בשנים האחרונות היא פחתה מעט ככל ש- Ransomware ו- cryptomining הפכו לנפוצות יותר..

אחד מכל עשרה צרכנים אמריקאים חווה התקפת סייבר במחשב הביתי שלהם, אם כי תוכנות ריגול נמצאות כעת תחת תוכנות רנסומינג, קריפטומיינינג וצורות נפוצות אחרות של תוכנות זדוניות..

מהן הסיכונים?

ישנם שני סיכונים עיקריים הקשורים לתוכנות ריגול. הבעיה הגדולה ביותר היא שתוכנות ריגול גונבות מידע אישי ויכולות להעמיד אתכן בסיכון לגניבת זהות. הוא יכול לגשת להיסטוריית הגלישה, חשבונות הדוא”ל והתחברות לחשבונות בנקאות וקניות מקוונים, כמו גם לחשבונות מדיה חברתית. זהו יותר ממספיק מידע כדי לגנוב את זהותך. אם תוכנת הריגול מקבלת את פרטי הבנק או כרטיס האשראי שלך, היא יכולה להשתמש במידע זה כדי לבצע רכישות על שמך או למכור את הנתונים שלך לצדדים אחרים.

בנוסף, תוכנות ריגול עלולות לגרום נזק משמעותי למחשב ולמכשירים אחרים. זה יכול לנקז את זיכרון המחשב ולגרום לו לרוץ לאט, להקפיא, לקרוס, או אפילו להתחמם יתר על המידה. תוכנות ריגול יכולות גם לשנות תוצאות של מנועי חיפוש, לשנות את דף הבית וההגדרות שלך, או למסור אתרים זדוניים לדפדפן שלך.

כיצד תוכנות ריגול משפיעות על המחשב שלך?

ישנן דרכים רבות ושונות בהן תוכנות ריגול יכולות להדביק את המכשיר שלך. להלן כמה מהנפוצים ביותר:

הורדות Drive-by

בהורדה של כונן אחר, אתר או חלון קופץ מורידים אוטומטית תוכנות ריגול למכשיר שלך. יתכן שתקבל אזהרה שתיתן לך את שם התוכנה ותבקש אישור להתקנתה, אך במקרים רבים, אין אזהרה כלל.

הורדות תוכנה

הורדות מסוימות של תוכנות אינטרנט, במיוחד יישומי שיתוף קבצים, יכולות להתקין גם תוכנות ריגול במכשירים שלך. זה נפוץ בעיקר בגירסאות חינמיות של תוכנה שאתה בדרך כלל צריך לקנות.

תוכנות אנטי-ריגול מזויפות

בחלק מהמקרים, תוכנות ריגול מחופשות לתוכנית נגד ריגול. תוכניות אלה משכנעות אותך כי יאתרו ותסיר תוכנות ריגול מהמחשב שלך. לאחר שתפעיל אותם תקבל הודעה שהמחשב שלך נקי כאשר למעשה הם התקנו עליו תוכנות ריגול. אם תנסה להסיר את התוכנית, תוכנות הריגול יישארו במחשב שלך.

קישורים או קבצים מצורפים

תוכנות ריגול, כמו רוב הסוגים האחרים של תוכנות זדוניות, ניתן לשלוח בקישור או בקובץ מצורף לדוא”ל. לעולם אל תלחץ על קישור או על קובץ מצורף שאינו מוכר או פתח דוא”ל משולח לא ידוע. פעולה זו עלולה לגרום להורדת והתקנת תוכנות ריגול במחשב שלך. לחיצה על קישורים זדוניים יכולה גם להדביק את המכשיר שלך בתולעת. תולעים אלו משמשות להפצת תוכנה זדונית באמצעות הרשת אליה מחובר המכשיר.

תוכנות ריגול להתקנים ניידים

סוגים מסוימים של תוכנות ריגול מכוונות למכשירים ניידים. תוכנות ריגול מסוג זה מדביקות מכשירי iPhone ו- Android כשאתה מתקין אפליקציה עם קוד זדוני. חלק מהיישומים הללו הם לגיטימיים אך שונו להכיל קוד זיהוי, אחרים זדוניים ולחלקם קישורי הורדה מזויפים.

מה אוכל לעשות אם אני מזהה תוכנות ריגול בהתקן שלי?

תוכנות ריגול יכולות להיות קשות ביותר לאיתור. כמה סימני אזהרה כוללים: מספר מוגזם של חלונות קופצים, הדפדפן שלך מפנה אותך באופן ספונטני ועמוד הבית של הדפדפן משתנה. סימן נפוץ נוסף הוא שהמחשב שלך איטי במיוחד לאתחול, לפתיחת תוכניות או לשמירת קבצים.

אם אתה חושד שיש מכשיר ריגול במכשיר שלך, עליך להסיר אותו מייד. יהיה עליך לרכוש תוכנית אבטחת סייבר רבת עוצמה שיש לה יכולות מתקדמות להסרת תוכנות ריגול. תוכנית מסוג זה מסירה רוגלות מהתקן ומתקנת קבצים או הגדרות ששונו.

לאחר שתסיר את תוכנת הריגול, צור קשר עם הבנק שלך, חברת כרטיסי האשראי ומוסדות פיננסיים אחרים כדי להזהיר אותם כי יתכן שהחשבון שלך ייפגע. במקרים אלה יתכן שתצטרך לבקש חשבון בנק או מספר כרטיס אשראי חדש. במקרים מסוימים יתכן שתצטרך לפנות גם לאכיפת החוק.

כיצד אוכל למנוע תוכנות ריגול?

אם יש לך מכשיר שמתחבר לאינטרנט, תמיד קיים הסיכון לתוכנות ריגול וסוגים אחרים של תוכנות זדוניות. עם זאת, ישנם מספר צעדים שתוכל לנקוט כדי להפחית את הסיכון להדלקת תוכנות ריגול במכשיר שלך. להלן כמה דרכים שתוכל לעזור לך להגן על המכשירים שלך מפני תוכנות ריגול:

השתמש בתוכנית נגד ריגול

קיימות בשוק תוכנות אנטי-ריגול רבות אשר יסרקו את המחשב שלך ויאתרו תוכנות ריגול כלשהן. עם זאת, חיוני לוודא כי תרכוש תוכנית אנטי-ריגול מספק ספק מכובד באינטרנט. לפעמים תוכנות ריגול מחופשות לכלים נגד תוכנות ריגול, ולכן חשוב להשתמש בספק אמין. לאחר רכישת התוכנית, הקפד לעדכן אותה באופן קבוע למען היעילות המרבית.

התאם את אבטחת הדפדפן שלך

דפדפנים רבים מאפשרים לך להתאים את אפשרויות האבטחה שלך בסולם הנע בין נמוך לגבוה. גלה מה האפשרויות לדפדפן הספציפי שלך. דפדפנים מסוימים יכולים אפילו לפעול כחומת אש נגד התקנת עוגיות ופעולות לא רצויות.

אל תסמכו על חלונות קופצים

לעתים קרובות, מודעות ומבצעים המופיעים בחלונות קופצים עשויים להכיל וירוסים או תוכנות ריגול. חלק מהקופצים הקופצים האלה טוענים כי במחשב שלך יש וירוס, או שהם טוענים שהוא סיומת לשיפור החוויה המקוונת שלך. אל תלחץ על “מסכים” או על “אישור” כדי לסגור את הקופץ, לחץ תמיד על “X” האדום במקום זאת.

תרגול בטיחות באינטרנט

כמו סוגים אחרים של תוכנות זדוניות, לרוב תוכנות ריגול מועברות בקישור או בקובץ מצורף. היזהר מהודעות דוא”ל של שולחים לא ידועים, ואל תלחץ על קישורים או קבצים מצורפים אם אינך יודע מה הם.

מחשבות אחרונות

שכיחותן של תוכנות ריגול נמצאת בירידה, אם כי היא ממשיכה להיות איום משמעותי על חברות. תוכנות ריגול מסוכנות במיוחד מכיוון שהיא יכולה לרכוש את המידע הסודי שלך. לאחר מכן הוא יכול להשתמש בנתונים אלה כדי לגנוב את זהותך או לחייב חיובים יקרים בחשבונות שלך.

כשאתה משתמש במכשיר שמתחבר לאינטרנט, תמיד קיים סיכון מסוים לתוכנות זדוניות. עם זאת, על ידי נקיטת אמצעי הזהירות הנדרשים תוכלו לעזור לכם להגן על עצמכם ועל המכשירים שלכם מפני תוכנות ריגול.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map