מה זה Ransomware? גלה הכל אודות Ransomware

Ransomware הוא סוג מזיק במיוחד של התקפת סייבר. התקפת תוכנות כופר מצפינה את קבצי הקורבן כך שלא ניתן לגשת אליהם. התוקף מעביר הודעה המורה לקורבן לשלם אגרה כדי להחזיר את התיקים. עם זאת, במקרים רבים הנתונים נעלמים לצמיתות, מה שעלול להשפיע רבות על ארגונים ויחידים. להלן מה שאתה צריך לדעת על תוכנות רנסומקס וכיצד למנוע את זה מלהתרחש לך.


מה זה Ransomware?

כופרהRansomware הוא סוג של תוכנה זדונית שמשתלטת על מחשבי המשתמשים ומונעת מהם גישה לנתונים שלהם. בדרך כלל זה מצפין קבצים כך שמשתמשים לא יוכלו להגיע אליהם. שחזור הקבצים דורש מפתח פענוח שרק ההאקר יודע. ההאקר דורש כופר בתמורה למפתח.

התוכנה הזדונית שולחת הודעה למשתמשים ובה כתוב כי הקבצים שלהם אינם נגישים, והם יפורסו רק אם הם ישלחו תשלום ביטקוין לתוקף. לאחר מכן מקבלים למשתמשים הוראות לתשלום הכופר בתמורה למפתח הפענוח. העמלות משתנות באופן נרחב, מכמה מאות דולרים למיליוני דולרים.

צורות נפוצות של Ransomware

ישנם סוגים שונים של תוכנות כופר. להלן נסביר את ההבדלים הקלים בין השיטות השונות.

 • כלי חרס
  בדרך כלל משתמשים בתוככי רמאי אבטחה ותמיכה טכניים, תוכנת תוכנה מורכבת בדרך כלל מהודעה שהתגלתה תוכנה זדונית. למשתמשים נודע כי הדרך היחידה שהם יכולים להיפטר ממנו היא לשלם אגרה. עם זאת, אם הם לא יעשו דבר, הקבצים שלהם ככל הנראה יישארו בטוחים. פושעי הרשת לא ממש קיבלו שליטה על הקבצים שלך, אך הם מדגישים כי יש להם.
 • ארונות מסך
  תוכנת כופר מסוג זה מקפיאה משתמשים מהמחשבים שלהם. כאשר הם מנסים להפעיל מחדש את המחשב הם מקבלים הודעה, לעיתים קרובות עם חותם של ה- FBI, ואומר כי התגלתה עליו פעילות בלתי חוקית. ההודעה מלווה בצו לשלם קנס. חשוב לדעת כי ה- FBI או משרד המשפטים לא יקפיאו את המחשב שלך או ידרשו תשלום אם הם יחשדו בכם בפשעי רשת. במקום זאת היו נוקטים בצעדים משפטיים.
 • הצפנת Ransomware
  כאן תוקף תופס את קבצי המשתמש ומצפין אותם ואז דורש תשלום בתמורה להחזרת הנתונים. ברגע שהקבצים שלך מוצפנים, הדרך היחידה להחזירם היא באמצעות מפתח פענוח. אבל גם אם אתה משלם את הכופר, אין דרך לדעת אם הפושעים אכן יחזירו את הנתונים שלך.

Ransomware קיים מאז שנות ה -90 לפחות, אך הוא הפך הרבה יותר נפוץ לאחר הצגת הביטקוין. אחת מתקפות ה- ransomware הידועות לשמצה הייתה CryptoLocker, שהתרחשה בשנת 2013 והדביקה כ -500,000 מחשבים ברחבי העולם. תוכנת הכופר התפשטה בצורה של קבצים מצורפים להודעות דואר זבל. ברגע שפתחת את הקובץ המצורף, ההאקרים קיבלו גישה לקבצים שלך ויכלו להצפין אותם.

CryptoLocker הוכנס בסופו של דבר על ידי מבצע טובר, אך הוא נתן השראה לתקיפות רבות אחרות של תוכנות כופר. כמה מההתקפות הידועות האחרות היו TeslaCrypt, אשר מיקדה לקבצי משחקי וידיאו, ו- SimpleLocker, שהייתה התקיפה הנפוצה הראשונה במכשירים ניידים..

Ransomware on the Rise?

למרבה הצער, תוכנות כופר חוזרות לעלות. יותר ויותר חברות וארגונים נופלים קורבן לפשעי הסייבר הללו. עסקים מעניינים יותר את הפושעים מכיוון שהם יכולים לבקש כופר גבוה יותר והסיכוי שהם ישתלמו. עבור עסק זה יכול להיות סיוט פיננסי אם הם לא מסוגלים להשתמש במערכות ובקבצים שלהם. כך שלעתים פשוט לשלם לעבריינים נראה כמו האפשרות הטובה ביותר.

התברר כי הרבה ארגונים זקוקים לאבטחת סייבר טובה יותר מכיוון שראינו פיגועים רבים של תוכנות כופר במהלך החודשים האחרונים. לא רק עסקים נפגעים, גם אוניברסיטאות וערים שלמות הפכו קורבן להתקפות תוכנות כופר.

למרבה המזל, ישנן דרכים לוודא שלא תצטרך לשלם להאקרים כדי להחזיר את הקבצים שלך.

מהם הסיכונים של Ransomware?

למרות ש- ransomware יכול למנוע מאנשים גישה לגישה לקבצים חשובים, זה יכול להיות מסוכן עוד יותר עבור חברות. התוקפים מתחילים למקד לחברות על פני יחידים, ואובדן נתונים חיוניים יכול להיות הרסני עבור החברה. התקפות Ransomware משבשות את הפעילות העסקית ויכולות לעלות לחברות סכומי כסף גדולים. חברות עשויות לשלם שכר טרחה גדול לתוקפים, וסביר להניח שישלמו לאנשי מקצוע שיסייעו להם להתמודד עם ההתקפה.

בנוסף, התוקפים לא תמיד משחזרים את הקבצים המוצפנים. סקר של אוסטרמן בקרב 540 ארגונים מצא כי 28% מהחברות שסירבו לשלם לתוקפניות שלהן איבדו נתונים למרות שיש להם גיבויים.

בהתחשב באתגרים של החזרת הנתונים שלך, עדיף שאנשים וחברות יעשו ככל יכולתם כדי למנוע התקפות של תוכנות רנסומטיות.

כיצד Ransomware משפיע על המחשב שלך?

וו דיג דיוג עם סיסמאישנן דרכים רבות ש- ransomware יכול לגשת למחשב שלך.

אחת הדרכים הנפוצות ביותר היא דיוג, שם תוקף מתחזה כמוסד לגיטימי כמו בנק. לעתים קרובות הם פונים אליך באמצעות דואר אלקטרוני ומבקשים שתוריד קובץ או תפתח קובץ מצורף. לאחר ביצוע ההורדה או פתיחת הקובץ, הם יכולים לגשת למחשב שלך.

טקטיקה נפוצה נוספת היא פרסום זדוני או לא נכון. זה כאשר תוקף מפיץ תוכנות זדוניות באמצעות פרסום מקוון. חשוב להבין כי אי-הסתר מילים אינן מחייבות את המשתמש לנקוט בפעולה כלשהי. בזמן הגלישה באתרים מהימנים באינטרנט תוכלו להתחבר לשרתים זדוניים. שרתים אלה רושמים מידע על המחשב והמיקום שלך, ואז שולחים תוכנה זדונית למחשב שלך.

תוקפים עשויים גם להשתמש לנצל ערכות, שהוא כלי פריצה המורכב מקוד שנעשה מראש. הערכות עובדות על ידי זיהוי פערי אבטחה במחשבים של אנשים אחרים ואז מדביקים אותם.

חלק מהתוקפים משתמשים הורדות כונן להתקין תוכנה זדונית במחשבי המשתמשים ללא ידיעתם. זה קורה בדרך כלל כאשר משתמשים מבקרים ללא ידיעה באתר זדוני, באמצעות דפדפן מיושן. בזמן שהם גולשים באתר זה מוריד אוטומטית תוכנות זדוניות למחשבים שלהם.

חשוב לזכור כי בעוד ששיטות אלה הנפוצות ביותר, הן אינן הדרכים היחידות שתוקפים יכולים להדביק את המחשב שלך באמצעות תוכנת ransomware..

מחשב נגוע יפעל כרגיל למשך זמן מה. המשתמש בדרך כלל אינו מבין כי הותקן תוכנת ransomware. ברגע שתוכנת הכופר מתחילה לפעול במחשב ולהצפין קבצים, בדרך כלל מאוחר מדי לשמור את הנתונים. לאחר מכן תופיע הערת כופר על מסך המשתמש והקבצים יהפכו בלתי נגישים.

כיצד ניתן להסיר Ransomware?

הדבר הראשון שעליך לעשות הוא להחזיר את השליטה למחשב שלך. אם אתה משתמש ב- Windows, עליך להפעיל מחדש את Windows למצב בטוח ולהתקין תוכנה נגד תוכנות זדוניות. לאחר מכן עליך לבצע סריקה, למצוא את תוכנית ransomware ולהסיר אותה. אז אתה יכול לצאת ממצב בטוח ולהפעיל מחדש את המחשב שלך.

הבעיה היא ששלבים אלה יאפשרו לך להסיר את התוכנה הזדונית, אך הם לא ישחזרו את הקבצים שלך. יש כמה פענוחי חינם שיכולים לעזור לך לקבל כמה נתונים בחזרה, אך אין שום אחריות. במקרים רבים, אי אפשר לשחזר את הנתונים שלך ללא מפתח פענוח.

חברות ואנשים מסוימים משלמים את הכופר בתקווה להחזיר את הקבצים שלהם, אך זהו הימור. פעמים רבות התוקפים לוקחים את הכסף מבלי למסור את מפתח הפענוח.

כתוצאה, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא להגן על עצמך מפני התקפות של תוכנות רנסומיות.

כיצד ניתן למנוע התקפות Ransomware?

ישנם כמה צעדים שתוכלו לנקוט בכדי לצמצם את הסיכוי שלכם להתקף תוכנת כופר. להלן כמה מהחשובים ביותר:

 • השקיעו באבטחת סייבר
  התקנת תוכנת אנטי-וירוס יכולה לעזור לך להגן עליך מפני תוכנות ransomware. כדאי לחפש תוכנת אנטי-וירוס שתגן על תוכניות פגיעות ויש לה תכונה נגד תוכנת רנסום.
 • גבה את קבציך
  חשוב לגבות את הקבצים שלך באופן קבוע, ולשמור על בטיחותם באמצעות אחסון בענן עם הצפנה ברמה גבוהה ואימות מרובה גורמים..
 • עדכן את מערכת ההפעלה והתוכנה שלך
  התקפות מסוימות של תוכנות רנסומליות מנצלות את הפגיעויות בתוכנה או במערכת ההפעלה שלך. על ידי התקנת עדכונים תמיד אתה יכול לעזור בהגנה על המכשירים שלך.

דוח החקירות על הפרות נתונים של Verizon חשף כי רוב הסוגים של תוכנות זדוניות, כולל תוכנות כופר, פולשים למכשירים באמצעות דואר אלקטרוני. לחברות למעשה יש סיכוי גבוה פי שלוש להיפגע מהתקפות הנדסיות חברתיות מאשר פגיעויות אבטחה. זה מצביע על כך שחינוך סייבר הוא כלי חשוב נוסף למניעת התקפות של תוכנות רנסומיות.

יצרנו מדריך קל שיעזור לכם לשמור על ביטחון מקוון בשמונה שלבים בלבד. אם תעקוב אחרי אלה הסיכוי להפוך לקורבן של תוכנות כופר יקטן.

מחשבות אחרונות

התקפות סייבר הכרוכות בתוכנות כופר נותרות איום גדול על חברות ואנשים פרטיים. המגמה המטרידה ביותר היא ש- ransomware הופך להיות מתוחכם יותר וממקד יותר ויותר לעסקים. ובמקרים רבים היעדים אינם מסוגלים לשחזר את הנתונים שלהם. מסיבה זו, ארגונים ואנשים פרטיים צריכים לנקוט אמצעי מניעה כדי להתגונן.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map