מהי גניבת זהות ואיך זה הפך לבעיה כזו?

האם אי פעם נגנבה זהותך? למעלה מ -16 מיליון איש בארצות הברית בלבד היו קורבנות לגניבת זהות בשנת 2017, והמספרים ממשיכים לעלות. בעולם ההייטק שלנו אנו פגיעים יותר בגין גניבת המידע האישי שלנו. זה מה שאתה צריך לדעת על גניבת זהות, ומה אתה יכול לעשות כדי להגן על המידע שלך.


מה זה גניבת זהות?

גניבת זהות היא כאשר מישהו גונב מידע אישי ואז משתמש בו כדי להתחזות לאדם אחר. לעתים קרובות הם משתמשים במידע כדי לבצע רכישות, לפתוח חשבונות או אפילו כדי למסור זיהוי כוזב למשטרה.

ישנן שתי קטגוריות עיקריות של גניבת זהות: שם אמיתי והשתלטות על חשבון. בגניבת זהות בשם אמיתי, המתחזה משתמש במידע אישי כדי לפתוח חשבונות חדשים על שם הקורבן. אלה עשויים לכלול חשבונות כרטיסי אשראי, בדיקה או קניות מקוונות. השתלטות על חשבונות היא כאשר הגנב משתמש במידע כדי לגשת לחשבונות הקיימים של מישהו. ואז הם יפיקו שטרות גדולים בחשבון של האדם.

דוגמאות נפוצות לגניבת זהות הן:

 • גניבת זהות הקשורה למס
  כאשר מתחזה מגיש החזרי מס כוזבים עם מספר תעודת זהות גנוב.
 • גניבת זהות רפואית
  במקרים אלה, מבצע העבירה גונב מידע על ביטוח הבריאות לקבלת טיפול רפואי על חשבון הקורבן.
 • גניבת זהות הילד
  כאשר מספר הביטוח הלאומי של הילד נגנב ומשמש לבקשת הטבות ממשלתיות ולפתיחת חשבונות.
 • גניבת זהות בכירה
  סוג של גניבת זהות המיועדת במיוחד לאזרחים ותיקים.

כיצד פושעים ניגשים למידע אישי?

וו דיג דיוג עם סיסמאישנן דרכים רבות ושונות בהן פושעים יכולים לקבל מידע אישי. תאמינו או לא, עדיין נעשה שימוש בשיטות הלו-טק כמו צלילת dumpster וגניבת דואר של אנשים. על ידי הוצאת שטרות קרועים מהאשפה שלך, פושעים יכולים לעתים קרובות לקבל מספיק מידע כדי לגנוב את זהותך. לחלופין, הם עשויים לקבל הצעות כרטיסי אשראי שאושרו מראש בדואר שלך ולפתוח חשבון בשמך. ויש כאלה שנוהגים לכיס ארנקים וגניבת ארנקים כדי לקבל מידע של אנשים אחרים.

שיטות אחרות הינן הייטקיות יותר וכוללות דיוג, הפרות נתונים ומידע על כניסה לפריצות. דיוג הוא כאשר פושעי רשת מתחזים לבנק או למוסד אחר ויוצרים איתך קשר באמצעות דואר אלקטרוני, טקסט או שיחת טלפון. הם מנסים לשכנע אותך למסור להם את המידע האישי שלך או את פרטי החשבון שלך. ואז הם משתמשים במידע כדי לגשת לחשבונות שלך. בשנים האחרונות יותר, הפרות נתונים הפכו נפוצות. כאשר אלה מתרחשים, הגנבים יכולים לקבל גישה בקלות למידע שלך.

אלה רק חלק מהדרכים הנפוצות בהן פושעים יכולים לגשת למידע שלך. לרוע המזל, מספר השיטות האפשריות כמעט בלתי מוגבלות.

עד כמה גניבת זהות רווחת?

גניבת זהות שכיחה ומספר האנשים שנפגעים ממנה עולה. סקר מקוון משנת 2018 שערך The Harris Poll חשף כי קרוב ל 60 מיליון אמריקאים חוו גניבת זהות. ומחקר משנת 2018 על ידי Javelin Strategy & מחקרים מצאו כי מספר הקורבנות בארה”ב הגיע לשיא של כל הזמנים של 16.7 מיליון בשנת 2017. מה שמטריד עוד יותר הוא שגנבי הזהות משתמשים בשיטות מורכבות יותר לגניבת מידע אישי. השתלטות החשבונות בפרט הולכת וגוברת, והמספר משולש בין 2016 ל -2017. ככל שהשיטות לגניבת זהות הולכות ומתוחכמות, המספרים ממשיכים לעלות..

איך גניבת זהות הפכה לבעיה כה גדולה?

האקרגניבת זהות קיימת זמן רב אך היא הרבה יותר בעיה בעולם ההייטק שלנו. עבריינים השתמשו בשיטות כמו צלילת dumpster, כיסים או הונאות טלפון שנים לפני שהאינטרנט היה סביבו. לרוע המזל, עם עליית האינטרנט והטכנולוגיה המתקדמת יותר, גניבת זהות הפכה נפוצה בהרבה. הרבה יותר קשה לעקוב אחר פושעים אלה, ורבים מהם אף פעם לא נתפסים.

עכשיו כשיש לנו את האינטרנט, חלק גדול מהמידע האישי שלנו מועבר באופן מקוון. אנו משתמשים בבנקאות מקוונת, מבצעים רכישות מקמעונאים מקוונים ומשלמים את החשבונות שלנו באמצעות חשבונות מקוונים. אמנם שיטות עבודה אלה נוחות, אך לעתים קרובות הם פוגעים במידע האישי שלנו. על ידי העברת נתונים באופן אלקטרוני, אנשים ועסקים חשופים יותר להאקרים ופושעי רשת.

בשנים האחרונות הפרות נתונים הפכו לאיום גדול על המידע האישי שלנו. הפרות נתונים הן כאשר האקרים ניגשים ומוציאים מידע סודי ומאובטח ממערכת החברה. ההאקרים יכולים להשתמש בנתונים בכל דרך שתבחר. כתוצאה מהפרות נתונים, ניתן לפרסם מידע אישי סודי.

לרוע המזל, גם הפרות נתונים נמצאות במגמת עלייה. מרכז המשאבים לגניבת זהות עוקב אחר הפרות נתונים ומפרסם באופן קבוע את ממצאיו. בשנת 2017 הם דיווחו על שיא של 1,579 הפרות נתונים בארצות הברית. הפרות אלה הביאו לדליפה של למעלה מ 178 מיליון רשומות. אחת מהפרצות הגדולות ביותר הייתה בסוכנות דיווח האשראי Equifax. הפרה זו השפיעה על 147.9 מיליון אנשים וחשפה שמות, מספרי תעודת זהות, מספר רישיון נהיגה ומידע אישי אחר במיוחד.

האם אתה יכול להגן על עצמך מפני גניבת אימות?

בהתחשב בכל הדרכים בהן פושעים יכולים לגנוב את זהותך, אי אפשר להגן על עצמך לחלוטין. אף אדם לא יכול למנוע גניבת זהות, מכיוון שסוגים מסוימים של ביטחון אינם בשליטתך. למשל, עם הפרות נתונים, אין מה שתוכלו לעשות כדי למנוע את קיומן. עם זאת, ישנם צעדים שתוכלו לנקוט כדי להוריד את הסיכון. הנה כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי להפחית את הסיכון שלך לגניבת זהות באופן מקוון ולא מקוון.

הגנה על זהותך ברשת

 • היזהר כיצד ואיפה אתה משתף מידע אישי באופן מקוון.
 • קנו רק באתרים מאובטחים שיש להם “https” בכתובת האתר.
 • השתמש בסיסמאות חזקות וייחודיות לכל חשבונותיך המקוונים. אל תשתמש באותה סיסמה למספר חשבונות.
 • היזהר בעת השימוש ב- Wi-Fi. הימנע משימוש בשם הרחוב שלך בעת שמות הרשת שלך, ובחר סיסמה מאובטחת. הימנע משימוש ברשתות Wi-Fi ציבוריות כדי להיכנס לחשבונות שלך או לבצע עסקאות. אם עליך להשתמש ב- Wi-Fi ציבורי, מומלץ מאוד להגדיר VPN.
 • לעולם אל תזין מידע אישי במחשב ציבורי.

הגנה על זהותך במצב לא מקוון

 • צפו בארנק ובארנק כשאתם במקום ציבורי.
 • היזהר כשאתה משלם באמצעות כרטיס אשראי או כרטיס חיוב ואל תחלוק את ה- PIN שלך עם אף אחד.
 • גרוס מסמכים עם מידע אישי לפני השלכתם.
 • אבטח את תיבת הדואר שלך.
 • שמור את המסמכים האישיים החשובים שלך בתיבה נעולה.

איך אתה יודע שזהותך נגנבה?

יש כמה סימנים שיכולים לספר לך שגנבת זהותך. חשוב לנקוט בפעולה במהירות אם קורה לך דבר כזה. כל שעה שלא תנקוט בפעולה עלולה לגרום לנזק כלכלי רב יותר. להלן כמה סימנים שיכולים להיות שהפכת לנושא הונאת זהות.

חשבוניות לא מוכרות

כשאתה מקבל חשבוניות על מוצרים שמעולם לא הזמנת דבר זה אמור להבהיל אותך. פירוש הדבר כי נתוני הבנק שלך נגנבו והעבריין קונה מוצרים תחת שמך. הדבר נכון גם לגבי כל הצהרות בנק שאינך זוכר.

הודעות משלוח לא מוכרות

איתות נוסף יכול להיות שתקבל הודעות משלוח על מוצרים שלא הזמנת. הפושעים ככל הנראה פרצו את חשבונך וקנו מוצרים בכסף הרוויח הקשה שלך.

פעילות לא רגילה בחשבון

האות השלישי יכול להיות שאתה מקבל דוא”ל משירותים שאומרים שהם הבחינו בפעילות חריגה בחשבונך. זה עשוי להיות גם דוא”ל שמודיע לך שפרטי חשבונך שונו. אם לא אתה שינית את המידע הזה, כנראה שהגיע הזמן לנקוט בפעולה.

שלטים במדיה החברתית

הדרך הסופית לעיתים קרובות תוכל לומר לך שהחשבונות שלך נפרצו היא באמצעות מדיה חברתית. חברים ובני משפחה עשויים לפנות אליכם בנוגע להודעות מוזרות ששלחתם. האקרים לרוב מתאחזים בחשבונות פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם או סנאפצ’ט כדי להטעות אנשים. אם יש להם גישה לחשבון שלך, הם יכולים לשלוח הודעות לכל החברים והמשפחה שלך המבקשים כסף. בגלל הגורם האישי אנשים יהיו נוטים לתת ביתר קלות. חשבונות מדיה חברתית עשויים לשמש גם להפצת קישורים פגומים ולפרוץ חשבונות רבים יותר.

מה לעשות כאשר הזהות שלך נגנבה?

להיות קורבן להונאת זהות זה יכול להיות מתסכל ביותר. אם אתה חושד שזה המקרה, זה חיוני לפעול במהירות. השלבים הבאים יעזרו לכם למזער את הנזק ככל האפשר.

חסום את חשבון הבנק שלך

אם נתוני הבנקאות שלך נגנבו, חשוב להתקשר מייד לבנק שלך כדי לחסום את חשבונך. בדרך זו תוכלו למנוע מהעבריינים לבזבז יותר מכספכם. הבנק שלך יכול כנראה לעזור לך במעקב והחזרת חשבונך.

קבלת חשבונות בחזרה

אם אתה קורבן לגניבת זהות מקוונת, עדיף להיכנס לחשבונות שלך ולשנות את הסיסמאות במהירות האפשרית. אם אינך יכול עוד להיכנס לחשבונך, צור קשר עם תמיכת הלקוחות של אותו שירות מקוון. הסבירו להם את המצב ונסו להחזיר את חשבונכם.

דווח על ההונאה

אם אבטחת את חשבונותיך המקוונים ואת חשבונך האחורי, חשוב לדווח על ההונאה למשטרה. נסו לאסוף כמה שיותר ראיות והסבירו להם את המצב. יתכן שהם יוכלו למצוא את האשם אם תתן להם מספיק מידע. יתר על כן, במקרים מסוימים העבריינים ישתמשו בזהותך כדי לבצע פשעים עוד יותר. אם זה המקרה, חשוב מאוד שתפני למשטרה כדי לשכנע אותם לא אתה שמבצע את הפשעים האלה..

צרו קשר עם סוכנויות גביית חובות

הונאות זהות עלולות לגרום לך לבעיות כלכליות גדולות. אתה עלול אפילו לגרום למגבלי חובות לדפוק בדלתך. אם זה המקרה, כדאי לפנות לסוכנויות הללו ולהסביר את המצב. אם לא, החוב פשוט יגדל. תגיד להם שאתה יכול להיות הקורבן של הונאת זהות ואולי הם יכולים לעזור לך. ברוב המקרים מגובי החוב יהיו אוהדים כל עוד אתה פתוח איתם לגבי המתרחש.

מחשבות אחרונות

גניבת זהות הופכת לרווחת יותר, ופושעי רשת משתמשים בשיטות מתקדמות יותר כדי לקבל נתונים אישיים. אתה יכול לנקוט צעדים לאבטחת המידע האישי שלך, אך איש אינו יכול למנוע גניבת זהות.

אפילו אם אתה עושה כל שביכולתך כדי להגן על הנתונים שלך, חלק מהיבטי האבטחה אינם בשליטתנו. המספר ההולך וגובר של הפרות נתונים מדגים נקודה זו. עם זאת, על ידי נקיטת אמצעי הזהירות הנכונים, אתה יכול להפחית את הסיכוי שגניבת זהות תתרחש לך.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me