מה זה תוכנות פרסום ואיך אתה מגן על המכשירים שלך?

תוכנות פרסום הן סוג של תוכנות זדוניות המציגות לרוב מודעות קופצות פולשניות ומשנות את הגדרות הדפדפן ללא אישור המשתמש. במקרים מסוימים, תוכנות פרסום מהוות יותר מטרד מאשר איום רציני. אך בשנים האחרונות חלה עלייה בתוכנות פרסום זדוניות. צורות פרסום חדשות אלה יכולות לרגל משתמשים, לעקוב אחר פעילותן או אפילו להתקין תוכנות זדוניות אחרות. הנה מה שאתה צריך לדעת על תוכנות פרסום ואיך אתה יכול להגן על המכשירים שלך מפני זה.


מה זה תוכנות פרסום?

מחשב פרסוםהמונח תוכנות פרסום קיצור של תוכנות הנתמכות בפרסום ומתייחס לרוב לתוכנות לא רצויות שמציפות את המחשב או המכשיר הנייד שלך באמצעות מודעות קופצות. לפעמים זה מסווג כתוכנית או כ- PUP שעלולה להיות קצרה. ישנם סוגים רבים ושונים של תוכנות פרסום, וסוגים מסוימים זדוניים יותר מאחרים. תוכנות פרסום עשויות להפעיל מודעות קופצות או להפנות מחדש את הדפדפן שלך לאתרים שונים. סוגים אחרים של תוכנות פרסום עלולים להימחק ללא גילוי בזמן שהם עוקבים אחר סתר הפעילויות המקוונות שלך. הם עשויים להקליט כתובות IP, פרטי דפדפן או שאילתות החיפוש שלך ב- Google. תוכנות פרסום יכולות לצרף הורדות תוכנה בחינם או יכולות להוות עדכון תוכנה לגיטימי.

כמה סימני אזהרה מפני תוכנות פרסום כוללים:

  • אתה מקבל פרסומות קופצות תכופות
  • דף הבית של דפדפן האינטרנט שלך משתנה ללא אישורך
  • דפדפן האינטרנט שלך מאט באופן מסתורי או קורס
  • קישורי אתרים מפנים אותך לעיתים קרובות
  • אתה מוצא סרגלי כלים, תוספים או תוספים חדשים בדפדפן שלך
  • המחשב או ה- Mac שלך מתחילים להתקין תוכנה ללא אישורך

באיזו תדירות קורים התקפות פרסום?

תוכנות פרסום הן סוג נפוץ של תוכנות זדוניות, והעלייה של תוכנות פרסום זדוניות היא מגמה מטרידה במיוחד. מחקר מתוכנת G Data הצביע על כך שבשנת 2014, תוכנות פרסום מהוות מעל 31% מהתוכנות הזדוניות שהתגלו על ידי תוכנת אנטי-וירוס. סוסים טרויאנים היוו את הצורה השכיחה ביותר של תוכנות זדוניות, ותוכנות פרסום היו השנייה בשכיחותה.

תוכנות פרסום הופכות לסיכון אבטחה יותר, במיוחד עבור ארגונים גדולים. המקרה הבולט ביותר עד כה היה קמפיין ענק למודעות פרסום המכונה Fireball, שהדביק כ -250 מיליון מחשבים ברחבי העולם. תוכנת הפרסום צורפה עם תוכנות freeware לגיטימיות באינטרנט. פיירבול התקינה תוספים ששנו את תצורת הדפדפנים והחליפו את דפי הבית ואת מנועי החיפוש של המשתמש במיקומים מזויפים. לפיירבול היו יכולות מסוכנות רבות, כמו ריגול בתעבורת האינטרנט של המשתמש והיכולת להתקין תוכנות זדוניות אחרות.

מהם הסיכונים של תוכנות פרסום?

צורות מסוימות של תוכנות פרסום אינן פוגעות במחשב שלך, אך סוגים אחרים מתוחכמים וזדוניים יותר. אמנם תוכנות פרסום עשויות להציג חלונות קופצים פולשניים, אך במקרים אחרים למשתמש אין כל אינדיקציה שמשהו לא בסדר במכשיר שלו. משמעות הדבר היא שתוכנת הפרסום יכולה לרגל אחר הפעילויות המקוונות שלך, לגשת למידע האישי שלך או להשתמש בנתונים שלך ללא ידיעתך. לפעמים תוכנת הפרסום מותקנת על ידי סוס טרויאני יחד עם סוגים אחרים של תוכנות זדוניות שעלולות לפגוע ברצינות בביצועי המחשב שלך. תוכנות פרסום מסוימות אף מכבות את תוכנות האנטי-וירוס שלך או מונעות ממך להתקין תוכנת אנטי-וירוס. ככל שתוכנות פרסום הופכות למורכבות יותר, היא הופכת למסוגלת לגרום נזק רב יותר למשתמשים.

כיצד תוכנות פרסום יכולות להיכנס למחשב שלי?

תוכנות פרסום נפוצות לרוב במחשב המשתמש במהלך הורדת תוכנה בחינם או ביקור באתר נגוע. Freeware נראה בדרך כלל כיישום לגיטימי. כאשר משתמשים מחליטים להתקין את התוכנית, הם מאשרים את ההורדה. אבל כאשר התוכנה מותקנת, גם תוכנות פרסום מותקנות. במקרים אחרים, תוכנת פרסום מתקינה את עצמה אוטומטית כאשר המשתמש מבקר באתר נגוע. תוכנות פרסום מסוג זה ידועות בשם ‘חוטף דפדפן’, מכיוון שהתוכנה הזדונית מגלה נקודות תורפה בדפדפן שלך ומנצלת אותה..

מה עלי לעשות אם תוכנות פרסום יגיעו למחשב שלי?

תוכנות אנטי-וירוס יכולות להיות קשה להסרה ידנית של תוכנות פרסום. מכיוון שצורות מסוימות של תוכנות פרסום הינן לגיטימיות, לעתים קרובות תוכנת אנטי-וירוס אינה יכולה לקבוע אם תוכנת הפרסום מהווה איום או לא. אם המחשב שלך נגוע בתוכנות פרסום, האפשרות הטובה ביותר שלך היא להשתמש בכלי להסרת תוכנות פרסום.

לפני שתתחיל, הקפד לגבות את כל הקבצים שלך באמצעות כונן קשיח חיצוני או שירות אחסון בענן. אז תצטרך להוריד כלי להסרת תוכנות פרסום ולהשתמש בו להפעלת סריקה במחשב שלך. הכלי יאתר את תוכנת הפרסום, כך שתוכל למחוק אותה מהמחשב שלך.

בבחירת כלי להסרת תוכנות פרסום, הקפד לבחור אחד מחברת אנטי-וירוס בעלת שם. להלן כמה מהכלים הטובים ביותר להסרת תוכנות פרסום משנת 2018:

  • זמנה נגד תוכנות זדוניות: Zemana Anti-Malware היא תוכנת אנטי-וירוס מבוססת ענן הכוללת כלי להסרת תוכנות פרסום. הכלי פשוט לשימוש ויעיל ביותר לגילוי תוכנות פרסום שתוכנות אנטי-וירוס אחרות עשויות להחמיץ. זה גם יעיל נגד קשה להסיר תוכנות פרסום.
  • AdwCleaner: AdwCleaner הוא כעת חלק מ- Malwarebytes, והוא כלי להסרת תוכנת פרסום פשוט אך עוצמתי. הוא סורק במהירות את המחשב או המכשיר שלך אחר תוכנות פרסום, PUPs, סרגלי כלים לא רצויים וחוטפי דפדפן ומסלק אותם אם מתגלים.
  • כלי להסרת תוכנות פרסום על ידי TSA: הכלי להסרת תוכנות פרסום על ידי TSA הוא כלי נוסף מבוסס ענן, יעיל מאוד נגד תוכנות פרסום. הוא סורק ביסודיות את המחשב אחר תוכנות פרסום ומוחק אותו, ויכול גם לאפס דפדפני אינטרנט רבים כמו Chrome ו- FireFox.

איך אתה יכול למנוע פרסום?

למרות השכיחות של תוכנות פרסום, ישנם צעדים שתוכלו לנקוט כדי למנוע את הדבקה במכשירים שלכם. להלן כמה מהדרכים החשובות ביותר להגן על המכשירים שלך מפני תוכנות פרסום:

עדכן את התוכנה שלך

אחד הצעדים החשובים ביותר שתוכלו לנקוט כדי להגן על עצמכם מפני תוכנות פרסום ותוכנות זדוניות אחרות הוא לשמור על מערכת ההפעלה והתוכניות שלכם מעודכנות. הסיבה לכך היא שלרוב מערכות ההפעלה והתוכנה יש פגיעויות שהאקרים יכולים לנצל. כאשר מפתחים חושפים את הפגיעויות הללו, הם משחררים עדכונים כדי לתקן אותם. בנוסף, עדכן את תוכנת האנטי-וירוס והדוא”ל שלך באופן קבוע והתקן עדכונים מספק השירות שלך.

שימו לב למה שמתקינים

בכל פעם שאתה עומד להוריד תוכנית, עצור לרגע וודא שאתה יודע בדיוק מה אתה מוריד. זה חשוב במיוחד עבור תוכנות freeware, המכילות לרוב תוכנות פרסום נסתרות. אם אינך בטוח מהי תוכנית, בצע מחקר מקוון כדי לגלות עוד אודותיה. אם תוכנית כלשהי נראית חשודה, הימנע ממנה.

הגדר חומת אש

חומת אש היא תוכנית המונעת כניסה של נתונים לא מורשים למערכת ההפעלה או הדפדפן שלך. אם תתקין תוכנית חדשה, חומת האש תודיע לך ותבקש את רשותך להפעיל אותה. המשמעות היא שגם אם התקנת בטעות תוכנות פרסום, תדע עליהן ואז תוכל להסיר אותה מהמחשב שלך.

חשוב לפני שאתה לוחץ

אנשים רבים לא קוראים חלונות קופצים בזהירות ופשוט לוחצים על “כן” או על “אישור” רק כדי להוריד אותם מהמסך. למרבה הצער, מפתחי תוכנות פרסום מודעים להרגל זה ולעיתים קרובות מנצלים אותו. ודא שהתוכנית לגיטימית לפני שאתה לוחץ על “אישור”. בנוסף, לעולם אל תלחץ על קישורים או הורד קבצים מצורפים בהודעות דוא”ל או הודעות, אלא אם כן אתה יודע בדיוק מה הם, גם אם הם ממישהו שאתה סומך עליו.

מחשבות אחרונות

תוכנות פרסום הן סוג נפוץ ביותר של תוכנות זדוניות וכמות הנזק שיכולה לגרום לה משתנה מאוד. סוגים מסוימים של תוכנות פרסום מהווים רק מטרד, בעוד שאחרים יכולים לפגוע במכשיר שלך, לעקוב אחר הפעילויות המקוונות שלך או אפילו לגנוב את זהותך. בשנים האחרונות חלה עלייה בתוכנות פרסום זדוניות כמו Fireball. בשל מגמה מטרידה זו, חשוב לך יותר ויותר לנקוט בצעדים להגנה על המכשירים שלך מפני תוכנות פרסום.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me