رمزگذاری: این چیست و چگونه کار می کند؟ | VPNoverview

میلیون ها نفر از اقصی نقاط جهان به اینترنت دسترسی دارند. با این وجود ، ما قادر به ارسال پیام هستیم ، صورتحساب خود را پرداخت می کنیم و پرونده را به صورت آنلاین تبادل می کنیم بدون اینکه همه و اقساطی بتوانند این اطلاعات حساس را بخوانند. این بدان معنی است که بخش های بزرگی از اینترنت در دسترس همه نیست. این قسمت ها با رمزگذاری پنهان شده اند.


در بخش بررسی ها و اخبار VPN ما اغلب درباره رمزنگاری و اهمیت ایمن نگه داشتن اطلاعات آنلاین شما صحبت می کنیم. اما رمزگذاری دقیقا چیست؟ چه اتفاقی می افتد هنگام رمزگذاری یک پرونده؟ WhatsApp وقتی به شما می گوید از رمزگذاری “پایان به پایان” در ابتدای هر گفتگو استفاده می کند ، چه معنی دارد؟ و چگونه رمزگذاری در VPN ها کار می کند؟ در این مقاله به این سؤالات – و موارد دیگر – پاسخ داده می شود.

رمزگذاری چیست?

پیام رمزگذاری شده رمزگذاری شدهرمزگذاری روشی برای رمزگذاری داده است. این اطمینان را می دهد که اطلاعات شما برای کسی غیر از افرادی که کلید “حق” دارند ، قابل مشاهده یا خواندن نیست. رمزگذاری از طریق آن اتفاق می افتد الگوریتم ها, که اجازه می دهد داده ها رمزگشایی شده و بعداً خوانده شوند. این فرایند رمزگشایی نامیده می شود رمزگشایی. در این مقاله ، ما به طور خاص در مورد رمزگذاری آنلاین صحبت خواهیم کرد. در چنین حالتی داده ها رمزگذاری و به صورت آنلاین منتقل می شوند تا بعداً در مقصد خود رمزگشایی شوند.

حتی در این صورت ، رمزگذاری نیز فراتر از دنیای آنلاین وجود دارد. به پیام های رمزگذاری شده و رمزگذاری شده فکر کنید که در آن هر نماد بیانگر یک حرف خاص است. در حقیقت A نمایانگر یک D است ، به عنوان مثال B A E ، C یک F و غیره. اگر از الگوریتم پشت کد آگاهی دارید ، یعنی اینکه هر حرف یک حرف را در سه قسمت دیگر از الفبای نشان می دهد ، می توانید پیام واقعی را بخوانید. پیام مزخرف “EBIIL” ناگهان “HELLO” می شود. حتی جولیوس سزار در روزگار خود از این نوع رمزگذاری استفاده کرده است ، به همین دلیل ما این روش را رمزگذاری سزار می نامیم.

رمزگذاری تضمین می کند که داده های شما توسط افرادی که نباید به آن دسترسی داشته باشند خوانده نمی شوند. علاوه بر این ، اطمینان می دهد که داده های شما به گیرنده صحیح ارسال می شود ، در حالی که گیرنده می تواند مطمئن باشد که واقعاً توسط شما ارسال شده است. به عبارت دیگر ، رمزگذاری یکپارچگی را فراهم می کند: هیچ کس نمی تواند در حالی که از گیرنده گرفته تا فرستنده است ، به اسناد رمز شده ، پرونده ها و پرداخت ها دسترسی یا تغییر دهد. یعنی ، مگر اینکه کلید رمزنگاری به خطر بیفتد.

در میان دیگران ، رمزگذاری توسط سیستم عامل های آنلاین ، وبگاه ها ، برنامه های پیام رسانی ، محیط بانکی و موسسات بهداشتی و درمانی که پرونده های آنلاین را مدیریت می کنند استفاده می شود. از آنجا که همه آنها از رمزگذاری استفاده می کنند ، داده های شخصی ، فرم ها و خریدهای آمازون خصوصی باقی می مانند. علاوه بر این ، به سازمانهای بزرگ امکان می دهد بدون اینکه خود را به مشکل قانونی برسانند ، فعالیت کنند. از این گذشته ، اگر ارائه دهنده خدمات درمانی شما اطلاعات پزشکی شما را فاش کند زیرا آنها داده های خود را رمزگذاری نکرده اند ، دچار مشکل جدی خواهند شد.

رمزگذاری چگونه کار می کند?

رمزگذاری به دلیل وجود کلیدهای دیجیتال امکان پذیر است. می توانید داده های رمزگذاری شده را به صورت دسته ای از مقالات مهم در صندوق امانات قفل شده تصویر کنید: فقط در صورت داشتن کلیدی که به قفل گاوصندوق دسترسی داشته باشد ، می توانید به مقالات دسترسی پیدا کنید. اگر گاوصندوق به دست کسی بدون کلید بیفتد ، برای آن شخص فایده ای نخواهد داشت: مقالات در دسترس نیست و اطلاعات غیرقابل خواندن.

رمزگذاری پرونده ها به صورت آنلاین معمولاً شامل تبادل داده با دیگران در یک محیط امن است. برای ادامه استعاره ما: سفر امن از فرستنده به گیرنده. با کلیدهای صحیح ، فرستنده می تواند گاوصندوق را قفل کند (یعنی رمزگذاری داده ها) و گیرنده قادر به باز کردن گاوصندوق (رمزگشایی داده ها) است. همانطور که احتمالاً حدس زده اید ، بسیار مهم است که کلید ، الگوریتم ، به خوبی انتخاب شده باشد. اگر این الگوریتم خیلی ساده باشد ، طرف های دیگر مانند مجرمان سایبری می توانند بدون در نظر گرفتن آن ، آنرا خراب کرده و داده ها را رمزگشایی کنند.

معمولاً بین دو روش رمزگذاری مختلف تمایز قائل می شود. اینها رمزگذاری متقارن و نامتقارن هستند.

رمزگذاری متقارن

با رمزگذاری متقارن ، از همان کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات استفاده می شود. این بدان معنی است که کلید باید در فرستنده و همچنین در اختیار گیرنده باشد. مزیت بزرگ رمزنگاری متقارن این است که خیلی سریع است. این به سرعت کار می کند زیرا از همان نوع رمزگذاری در هر دو انتهای تونل ترافیک داده استفاده می کند.

رمزگذاری متقارن توضیح داد

متأسفانه ، رمزنگاری متقارن نیز با یک اشکال اساسی همراه است: اگر گیرنده هنوز این کلید را در اختیار نداشته باشد ، دقیقاً مانند اطلاعات رمزگذاری شده ، باید برای آنها ارسال شود. این به دیگران امکان می دهد این کلید را رهگیری کنند و اطلاعات مخفی را بدون در نظر گرفتن بخوانند. هکرها و مجرمان اینترنتی می توانند به راحتی از این مزیت استفاده کنند.

رمزگذاری متقارن مخصوصاً برای شبکه های کوچک و بسته مفید است. هنگامی که می خواهید داده ها را به روشی امن و در عین حال سریع تبادل کنید ، خوب کار می کند. علاوه بر این ، استفاده از رمزگذاری متقارن در یک شبکه بسته خیلی خطرناک نیست ، زیرا تنها گروه محدودی از مردم در وهله اول به این شبکه دسترسی دارند. از این رو ترافیک داده شما به طور خودکار از مهاجمان خارجی امن است.

رمزگذاری نامتقارن

رمزگذاری نامتقارن با دو کلید مختلف کار می کند: خصوصی و عمومی. از کلید عمومی برای انجام رمزگذاری استفاده می شود. همه به این کلید دسترسی دارند ، بنابراین همه می توانند داده ها را از این طریق رمزگذاری کنند. با این حال ، اگر می خواهید داده ها را باز کنید ، به یک کلید خصوصی نیاز دارید ، که به کلید عمومی وصل شده است ، اما همان کلید عمومی نیست. همه افراد به این کلید دسترسی ندارند ، به این معنی که داده های شما از چشمان ناخواسته محافظت می شوند. این فرایند همچنین به عنوان رمزگذاری کلید عمومی شناخته می شود.

رمزگذاری نامتقارن

به طور کلی ، رمزگذاری نامتقارن گزینه ای امن تر از رمزگذاری متقارن محسوب می شود. احتمال نشت کوچکتر است ، اگرچه رمزگذاری به خودی خود روند کمتری را انجام می دهد. پس از همه ، به جای یکی از دو کلید مختلف استفاده می شود که به زمان نیاز دارد.

هشی کردن و رمزگذاری: تفاوت چیست?

اگر از رمزگذاری شنیده اید ، ممکن است به کلمه “هش کردن” نیز رسیده باشید. هشی کردن و رمزگذاری یکسان نیستند ، اما هردو مربوط به رمزگذاری داده ها هستند. تفاوت بین آنها احتمال رمزگشایی است. با رمزگذاری ، هدف این است که داده ها در مرحله بعدی رمزگشایی شوند. این مورد با هش کردن صادق نیست: این فقط داده ها را رمزگذاری می کند ، بدون اینکه بتواند رمزگشایی کند. به عبارت دیگر ، هشی کردن یک خیابان یک طرفه است در حالی که رمزگذاری اجازه می دهد تا ترافیک دو طرفه انجام شود. این باعث می شود هشیینگ در برابر هک بسیار مقاوم باشد ، اما در قابلیت های آن نیز محدودتر است.

یک نمونه متداول از hashing را می توان هنگام مشاهده احراز هویت رمز عبور یافت. اگر برای وارد کردن یک حساب کاربری ، به عنوان مثال حساب ایمیل خود ، رمز ورود را وارد می کنید ، لازم نیست بعداً رمزعبور رمزگذاری شود. در واقع ، اگر چنین باشد بسیار خطرناک خواهد بود: دیگران می توانند به راحتی آن را بخوانند و از آن علیه شما استفاده کنند. در عوض ، رمز عبور با کد هشدار خاص “hashed” شده است. الگوریتم مورد استفاده هر زمان یکسان است و برای حساب شما بی نظیر است. بنابراین ، سیستم فقط باید کد هشیشن “اصلی” را با کد هشیاری مرتبط با رمز تازه وارد شده شما مقایسه کند. اگر این دو با هم مطابقت داشته باشند ، سیستم می داند که شما رمزعبور درست را وارد کرده اید و شما را به صندوق ورودی خود هدایت می کند. اگر اینطور نیست ، نمی توانید وارد حساب شوید.

انواع مختلف رمزگذاری

رمزگذاری می تواند به چندین روش کار کند. قبلاً در مورد تفاوت بین رمزنگاری متقارن و نامتقارن صحبت کرده ایم. علاوه بر این ، روش های خاص تر برای رمزگذاری وجود دارد. این کار از طریق پروتکل ها و الگوریتم ها انجام می شود. آ پروتکل مجموعه گسترده تر و عمومی تری از قواعدی است که عملکرد یک شبکه را تعیین می کند. الگوریتم مورد استفاده در پروتکل تصمیم می گیرد که چگونه این دقیقاً و با جزئیات بیشتر کار می کند.

در این بخش ، ما بر روی پروتکل های مختلف مورد استفاده در رمزگذاری عمومی تمرکز خواهیم کرد. این پروتکل ها همه کمی متفاوت عمل می کنند. هر پروتکل مزایا و معایب خاص خود را دارد. ما برخی از متداول ترین پروتکل ها را در زیر ذکر کرده ایم.

نام
شرح
SSL (TLS)SSL برای Layer Secure Sockets Layer کوتاه است. نسخه جدیدی به نام TSL ایجاد شده است ، اما به نظر می رسد که نام قدیمی گیر کرده است: ما به طور کلی هنوز از این پروتکل به عنوان SSL یاد می کنیم. پروتکل SSL از سال 1995 در حال استفاده است و یک ارتباط مطمئن بین بازدید کننده وب سایت و سرور آن برقرار می کند. SSL تضمین می کند که سایر طرف ها نمی توانند اطلاعات شما را رهگیری یا تغییر دهند و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. فناوری آن قوی ، قابل اعتماد و ایمن است.
RSAاین پروتکل برای Rivest ، Shamir و Adleman ، افرادی که این فناوری را در سال 1977 منتشر کردند ، کوتاه است. این یکی از اولین سیستمهای رمزنگاری عمومی بود که مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز ترافیک داده را تضمین می کند. RSA یک پروتکل نامتقارن است که بر اساس شماره های اصلی ساخته شده است. به طور کلی ، این پروتکل بسیار کند است.
PGPPGP مخفف Pretty Good Privacy است. این پروتکل به ویژه هنگام رمزگذاری پیام های دیجیتالی ، مانند ایمیل ، کار خوبی را انجام می دهد. اولین بار در سال 1991 مورد استفاده قرار گرفت و با رمزگذاری نامتقارن کار می کند. با PGP ، می توانید پیام ها را رمزگذاری کرده و ایمیل هایی با امضای دیجیتالی تهیه کنید ، بنابراین گیرنده پیام می تواند مطمئن باشد که شما فرستنده قانونی آن هستید. همچنین ابرداده شما را رمزگذاری می کند ، بنابراین هیچ کس نمی داند که شما اصلاً چیزی ارسال کرده اید. این پروتکل بسیار محبوب و بسیار ایمن است.
SHASHA (الگوریتم های امن هش) به یک پروتکل اشاره نمی شود بلکه به یک خانواده از توابع رمزگذاری ایجاد شده توسط NSA ، سرویس امنیتی ایالات متحده است. نسخه های مختلف SHA عبارتند از SHA-0 ، SHA-1 ، SHA-2 و SHA-3. رمزنگاری SHA نوعی هشن است نه رمزگذاری: غیرقابل برگشت است. این هشدارهای منحصر به فرد ایجاد می کند و به طور خاص برای تأمین داده های مهم و حساس ساخته شده است.
SSHSSH مخفف Secure Shell است. این پروتکل رمزگذاری برای ورود به سیستم عامل های مختلف استفاده می شود. در اصل ، نسخه بهبود یافته پروتکل های ضعیف قبلی است. این پروتکل به طور گسترده ای در شبکه های شرکتی مورد استفاده قرار می گیرد تا امکان کار از راه دور و به اشتراک گذاری آسان پرونده ها در شبکه فراهم شود.

گواهی های دیجیتال

لیست با ذره بینبه عنوان یک کاربر معمولی اینترنت ، می توان بررسی کرد که آیا رمزگذاری مورد استفاده برای ارسال پیام ، پرداخت و سایر اطلاعات مهم را می توان به طور کامل اعتماد کرد. به همین دلیل گواهی های دیجیتالی وجود دارند. با داشتن گواهی دیجیتالی ، می توانید مطمئن باشید که کلیدهای مورد استفاده برای ارسال اطلاعات ، مانند فرم آنلاین که برای بیمه درمانی خود پر کرده اید ، تأیید شده اند.

آیا می خواهید بررسی کنید که آیا محیط آنلاین شما ایمن است؟ یک روش آسان برای انجام این کار برای SLL / TLS وجود دارد. به سادگی به دنبال قفل در گوشه سمت چپ نوار آدرس خود باشید. اگر این قفل بسته باشد (و احتمالاً سبز) ، رمزگذاری بین دستگاه شما و وب سایت فعال و قانونی است – حداقل ، بیشتر اوقات. ما یک لحظه بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد. اگر قفل باز و قرمز است ، شما از اتصال ایمن استفاده نمی کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد گواهی دیجیتال یک وب سایت خاص ، روی قفل کلیک کنید و گواهی را بررسی کنید. اگر می خواهید در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید ، می توانید در مقاله ما در مورد اتصالات HTTP و HTTPS اطلاعاتی را که باید بدانید پیدا کنید.

خطر از گواهی های دیجیتال کاذب

متأسفانه ، بررسی گواهینامه دیجیتال وب سایت یک راه حل قطعی نیست. بسیاری از مقامات گواهینامه (CA) وجود دارند که به آنها اعتماد نمی شود. در نتیجه ، وب سایتهایی که اتصال امن واقعی ارائه نمی دهند ، همچنین می توانند گواهی نامه دریافت کنند. به همین دلیل ، به نظر می رسد که شما بی خطر هستید و داده های شما به خوبی رمزگذاری شده اند ، زیرا قفل بسته ای را در کنار آدرس وب مشاهده می کنید ، اما در واقع برعکس واقعیت دارد.

گواهی های دیجیتالی کاذب بیشتر در قلمرو SSL / TLS ارائه می شوند. با این گواهینامه ها ، وب سایت ها وعده اتصال امن HTTPS را می دهند ، اما در واقع آن را ارائه نمی دهند. به عنوان مثال ، یک وب سایت فیشینگ که واقعاً در اختیار یک مجرمان اینترنتی است ، ممکن است دارای گواهینامه باشد ، و این باعث می شود که به نظر قابل اعتماد برسد. بنابراین چگونه می توانید به طور مطمئن بدانید که آیا یک وب سایت قابل اعتماد است؟ چندین راه وجود دارد. علاوه بر بررسی گواهی وب سایت ، همیشه URL را از نزدیک بررسی کنید. اگر مجبورید اطلاعات شخصی خود را در جایی وارد کنید ، در صورت وجود هرگونه مشکوکی در مورد وب سایت ، اطلاعات دقیق را به اشتراک نگذارید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پیوندهای مخرب و وب سایتها ، می توانید به مقاله ما “فیشینگ چیست؟”.

رمزگذاری در واتس اپ و رسانه های اجتماعی

احتمالاً ترجیح می دهید پیامهای خود را در واتس اپ حفظ کنید. هیچ کس نباید به شما و شخصی که پیام می دهید به آن اطلاعات دسترسی داشته باشید. برای اطمینان از این امر ، واتس اپ از سال 2016 از رمزگذاری نهایی استفاده می کند. شما ممکن است پیام زیر را از مکالمات واتس اپ خود تشخیص دهید:

پیام رمزگذاری پایان به پایان WhatsApp

در سال 2014 ، واتس اپ توسط فیس بوک به تصرف درآمد. از آنجایی که فیس بوک دقیقاً به دلیل رفتار کامل با حریم شخصی کاربران شناخته نشده است ، بسیاری از کاربران بعد از این خرید نگران پیام خصوصی خود در واتس اپ بودند. رمزگذاری پایان تا پایان تضمین می کند که هیچ کس ، از جمله فیس بوک ، نمی تواند پیام های WhatsApp شما را مشاهده کند. همین مورد در مورد تماس های تلفنی و ویدئویی WhatsApp شما نیز صدق می کند. این رمزگذاری به طور پیش فرض فعال شده است ، بنابراین لازم نیست برای استفاده از این محافظت تنظیمات خاصی را انجام دهید.

رمزگذاری نهایی تا پایان منحصر به فرد WhatsApp نیست. سایر سیستم عامل ها و رسانه های اجتماعی نیز از آن برای محافظت از مکالمات کاربر استفاده می کنند. به فیس بوک مسنجر ، اسنپ چت ، تلگرام ، سیگنال و سیم فکر کنید. برخی از ارائه دهندگان ایمیل ناشناس محبوب مانند ProtonMail نیز از این شکل رمزگذاری استفاده می کنند.

چگونه می توانم بررسی کنم واتس اپ من امن است یا خیر?

WhatsApp به شما این امکان را می دهد که خودتان بررسی کنید که آیا رمزگذاری WhatsApp شما به درستی کار می کند یا خیر. هر مکالمه ای که در واتس اپ دارید ، کد رمزگذاری خاص خود را دارد. می توانید با ضربه زدن روی نام مخاطب در بالای گفتگو ، این کد را پیدا کنید و سپس به “رمزگذاری” فقط شما و شخصی که با آنها صحبت می کنید می توانید به کد نشان داده شده دسترسی پیدا کنید. این کد منحصر به فرد تضمین می کند که پیام های شما فقط برای دو نفر قابل مشاهده است. با مقایسه یا اسکن کدها می توانید بررسی کنید که رمزگذاری به درستی کار می کند (به “ضربه بزنید”کد اسکن“در پایین) با نصب مجدد WhatsApp ، تغییر شماره تلفن یا استفاده از تلفن جدید ، این کد تغییر می کند.

رمزگذاری با VPN

سپر VPNیک VPN از اتصال به اینترنت شما محافظت می کند ، بنابراین داده های آنلاین شما توسط کسی قابل خواندن نیست و شما بهتر در برابر خطرات آنلاین مانند هکرهای مخرب محافظت می شوید. علاوه بر این ، باعث افزایش آزادی آنلاین می شود ، زیرا یک VPN به شما امکان می دهد تا از بلوک های آنلاین استفاده کنید.

ارائه دهندگان VPN برای رمزگذاری همه این موارد از رمزگذاری استفاده می کنند. با این حال ، برای اینکه بتوانید از حریم خصوصی و ناشناس بودن سطح بالایی برخوردار شوید ، برای رمزگذاری پیامها به بیش از یک کلید نیاز دارند. VPN با محافظت از تمام ترافیک داده های خود ، اغلب با استفاده از الگوریتم ها و پروتکل های رمزگذاری پیچیده ، از امنیت و ناشناس بودن کاربران خود محافظت می کنند. در اینجا نمونه هایی از چنین الگوریتم هایی آورده شده است.

الگوریتم های مورد استفاده توسط VPN

 • دمیدن: رمزگذاری متقارن و مؤثر که بی سابقه است. Blowfish از رمزگذاری 64 بیتی استفاده می کند ، و این باعث می شود تا حدودی آسیب پذیر باشد.
 • 3DES: الگوریتم رمزگذاری متقارن که از الگوریتم عادی DES پیشرفته تر است. شکست دوم به دلیل داشتن کلیدهای کوتاه (56 بیت) بسیار ساده است. 3DES از سه کلید در یک ردیف استفاده می کند تا الگویی پیچیده تر شکل بگیرد.
 • AES-128: جانشین الگوریتم DES و با 128 بیت کار می کند. رمزگذاری AES به الگوریتم Rijndael نیز معروف است. AES یک الگوریتم بسیار ایمن و قابل اعتماد است. بسته به تعداد بیت ها اشکال مختلفی از آن وجود دارد.
 • IPSec: مخفف پروتکل Internet Security است و بخشی از پروتکل مشهور VPN L2TP / IPSec است که در آن IPSec از رمزگذاری و تأیید صحت داده ها مراقبت می کند..
 • MPPE: مخفف Microsoft Point-to-Point Encryption است. در اتصالات VPN ، این شکل از رمزگذاری بخشی از پروتکل PPTP است.
 • کاملیا: بخشی از پروتکل TLS (SSL) است و یک الگوریتم رمزگذاری متقارن است. قابلیت ها و سطح امنیتی کاملی تقریباً برابر با AES است و آن را به یک الگوریتم بسیار ایمن تبدیل می کند.
 • AES-256: فرم رمزگذاری AES که با 256 بیت کار می کند. این امن ترین شکل رمزگذاری محسوب می شود و استانداردی برای مناسب ترین خدمات حق بیمه VPN است.

VPN ها می توانند از چندین نوع پروتکل برای رمزگذاری داده استفاده کنند. این پروتکل ها از انواع مختلف رمزگذاری استفاده می کنند و نحوه ارسال داده ها از طریق رایانه شما و سرور VPN را تعیین می کنند. برخی از نمونه های این پروتکل ها عبارتند از: OpenVPN ، WireGuard ، L2TP / IPsec ، PPTP ، IKEv2 و SSTP. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید ، می توانید مقاله کامل ما را در مورد پروتکل های VPN بخوانید ، در اینجا ما همچنین مزایا و معایب هر پروتکل را توضیح می دهیم.

چرا رمزگذاری مهم است?

همانطور که تصور می کنید ، تهیه اطلاعات شخصی شما بسیار مهم است. این داده ها می تواند علیه شما به روش های بی شماری مورد استفاده قرار گیرد. اگر یک مجرمان اینترنتی بتواند اطلاعات شما را در اختیار داشته باشد ، می تواند انواع تبعات ناخوشایند مانند حساب بانکی خالی داشته باشد. به همین دلیل انجام اقدامات مناسب برای محافظت از داده های آنلاین شما بسیار مهم است.

تا حدودی این به خود شما بستگی دارد. با این حال ، وب سایت ها ، برنامه ها و سیستم عامل های مورد استفاده شما نیز می توانند کمک کنند. با استفاده از رمزگذاری ، آنها اطمینان می دهند که داده های شما – همراه با داده های خود – در حین ارتباط شما ایمن باقی می مانند. بدون آن ، اینترنت مکانی بسیار خطرناک خواهد بود. به همین دلیل عاقلانه است که از فواید رمزگذاری و نحوه عملکرد آن آگاه باشیم. در آخر ، ما توصیه می کنیم از VPN استفاده کنید ، که از رمزگذاری پیشرفته استفاده خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که تقریباً تمام ترافیک داده شما ایمن است..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map