ویروس های رایانه ای در واقع چیست؟ | VPNoverview

یکی از مخرب ترین ویروس های مخرب ویروس رایانه است. این نوع بدافزار می تواند داده های شما را از بین ببرد ، پرونده های شما را آلوده کند و به رایانه شما آسیب برساند. ویروس ها همچنین توانایی پخش شدن به خودی خود و آلوده کردن رایانه های دیگر را دارند. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد ویروس های رایانه و آنچه می توانید برای پیشگیری از آنها بدانید وجود دارد.


ویروس کامپیوتری چیست?

لپ تاپ Computervirusویروس رایانه ای نوعی نرم افزار مخرب است که قابلیت تکثیر خود را دارد. این بدان معنی است که ویروس ها بدون رضایت کاربر می توانند به پرونده ها و برنامه های دیگر سرایت کنند.

ویروس های رایانه ای می توانند به روش های مختلفی پخش شوند. آنها می توانند در پیوست های ایمیل ، وب سایت های آلوده ، پرونده های اجرایی یا تبلیغات پاپ آپ مخفی شوند. علاوه بر این ، درایوهای USB و سایر دستگاههای ذخیره سازی قابل جابجایی می توانند حاوی ویروس بوده و آنها را در رایانه شما پخش کنند. برخی ویروس ها به محض ورود به دستگاه شما شروع به تکثیر می کنند و برخی دیگر برای فعال کردن کد ویروس نیاز به یک ماشه دارند. اگرچه نرم افزار آنتی ویروس می تواند کامپیوتر شما را از ویروس محافظت کند ، اما اثربخشی آن محدود است. در حال حاضر ویروس های زیادی وجود دارد که می توانند از نرم افزار آنتی ویروس جلوگیری کنند و همین امر باعث می شود تشخیص بدافزارها به چالش کشیده تر شود.

انواع متداول ویروس ها

 • Boot Sector Virus: ویروس ای که ضبط کننده اصلی boot کامپیوتر است و اغلب از طریق دستگاه های ذخیره سازی قابل جابجایی و رسانه ها پخش می شود. برداشتن آن معمولاً دشوار است و اغلب نیاز به تنظیم مجدد کل دیسک سخت است.
 • Overwrite Virus: ویروس ای که پرونده های شما را آلوده کرده و آنها را از بین می برد. تنها راه برای حذف آن ، پاک کردن کلیه پرونده های آلوده است که منجر به از بین رفتن داده های موجود در آنها می شود. ویروس ها را بیش از حد از طریق ایمیل پخش کنید.
 • ویروس رزیدنت: این نوع ویروس در حافظه کامپیوتر جای می گیرد. اگر ویروس اصلی حذف شود ، یک نسخه از آن می تواند در حافظه کامپیوتر باقی بماند. سپس سیستم عامل شما می تواند عملکردهای خاصی را انجام دهد. از آنجا که این ویروس ها در RAM شما پنهان می شوند ، اغلب توسط نرم افزار آنتی ویروس کشف نشده می شوند.
 • ویروس آلوده به پرونده: ویروس ای که کد آلوده را در پرونده های اجرایی رونویسی یا وارد می کند. با باز شدن پرونده آلوده ، ویروس آنرا رونویسی یا از بین می برد. ویروس های آلوده به فایل همچنین می توانند به سیستم عامل رایانه گسترده شده یا حتی هارد دیسک شما را مجدداً تغییر دهند.
 • ماکرو ویروس: ویروس ای که به همان زبان کلان برنامه های نرم افزاری مانند Microsoft Office نوشته شده است. آنها کدهای مخرب را در این اسناد و پرونده های داده تعبیه می کنند ، که با باز شدن پرونده ها شروع به کار می کنند. سپس ویروس ممکن است تمام اسناد کاربر را آلوده کرده ، آنها را تغییر داده یا آنها را غیرقابل خواندن کند. اگر کاربر یک سند آلوده را به اشتراک بگذارد ، ویروس پخش می شود.

ویروس ها چقدر مشترک هستند?

ویروس ها نوعی بدافزار بسیار شایع در کامپیوترهای خانگی هستند. گزارش امنیت اطلاعات مایکروسافت و گزارش های مصرف کننده نشان می دهد که در ایالات متحده بیش از 16 میلیون خانوار در دو سال گذشته ویروس رایانه ای را تجربه کرده اند. همچنین تخمین زده می شود که تقریباً 40٪ از خانوارهای آمریکایی دارای دستگاههای آلوده به ویروس باشند. در حقیقت ، این گزارش اظهار داشت كه 57٪ كل بدافزارهای مؤثر بر آمریكایی ها ویروس رایانه ای بودند.

در سال های اخیر ، ویروس ها و انواع دیگر بدافزارها به طور فزاینده ای دولت ها ، سازمان های مراقبت های بهداشتی و مشاغل را هدف قرار داده اند. حدود 75٪ سازمانهای بهداشت و درمان آمریكا و 63٪ از شركتهای آمریكایی در سال 2016 نوعی حمله بدافزار را تجربه كرده اند.

چگونه ویروس ها روی کامپیوتر شما آلوده می شوند?

روش های مختلفی وجود دارد که ویروس ها می توانند کامپیوتر شما را آلوده کنند. در اینجا برخی از متداول ترین روش ها آورده شده است:

نامه های ناخواسته و پیوست ها

ویروس های رایانه ای اغلب از طریق ایمیل پخش می شوند. این می تواند با باز کردن پیوست ایمیل یا در برخی موارد با مشاهده ساده ایمیل اتفاق بیفتد. برخی از ویروس ها نیز در بدن HTML ایمیل تحویل داده می شوند. در نتیجه ، بسیاری از سرویسهای ایمیل HTML را تا زمانی که تأیید کننده ارسال کننده را تایید کنید ، غیرفعال می کنند.

پیام رسانی فوری

از خدمات پیام رسانی فوری مانند Skype و Facebook Messenger می توان برای انتشار ویروس استفاده کرد. متداول ترین روش ارسال پیوند آلوده در پیام چت است. افراد به احتمال زیاد بر روی پیوند شخصی که می شناسند کلیک می کنند و سازندگان ویروس از این امر به خوبی آگاه هستند.

خدمات اشتراک گذاری پرونده

Dropbox ، SharePoint و سایر خدمات به اشتراک گذاری فایل وسیله دیگری برای انتشار ویروس ها هستند. اگر کاربر پرونده آلوده را به یک حساب اشتراک گذاری پرونده بارگذاری کند ، ویروس با دسترسی به آن حساب به هر کس دیگری سرایت می کند. اگرچه گوگل درایو و برخی سرویس های دیگر پرونده های ویروس را اسکن می کنند ، آنها فقط پرونده های کوچکتر از 25MB را اسکن می کنند.

بارگیری های آنتی ویروس جعلی

بعضی اوقات ، مجرمان سایبری به ارسال تبلیغات پاپ آپ برای فریب کاربران در فکر کردن رایانه شخصی خود ویروسی متوسل می شوند. آنها اصرار دارند کاربر برنامه آنتی ویروس خود را برای حذف ویروس بارگیری کند. با این حال ، دانلود آنتی ویروس جعلی است ، و در واقع کامپیوتر کاربر را به ویروس آلوده می کند.

نرم افزار unchedched

اصطلاح نرم افزار بدون ربات به نرم افزاری اطلاق می شود که به روز نیست. توسعه دهندگان اغلب به روزرسانی های امنیتی را برای از بین بردن آسیب پذیری ها در نرم افزار منتشر می کنند و نصب این به روزرسانی ها بسیار ضروری است. مجرمان سایبری اغلب از این آسیب پذیری ها برای آلوده کردن رایانه ها به ویروس و سایر بدافزارها استفاده می کنند.

علائم ویروس رایانه چیست؟?

علائم هشدار خاصی وجود دارد که نشان می دهد رایانه شما ممکن است ویروس داشته باشد. اگر سرعت پردازش رایانه شما کند می شود ، یا رایانه شما غالباً یخ می زند یا خراب می شود ، ایده خوبی است برای بررسی بیشتر. سایر علائم احتمالی ویروس شامل پیام های پاپ آپ در مورد پرونده های از دست رفته ، ظاهر شدن پرونده های اضافی یا از بین رفتن پرونده ها و ایمیل هایی است که در پوشه ارسال شده شما ارسال نکرده اید. ممکن است به طور ناگهانی با سخت افزار یا لوازم جانبی خود مشکل داشته باشید و یا دستورات اجرای رایانه خود را به تنهایی مشاهده کنید. اینها برخی از علائم رایج است که ممکن است رایانه شما ویروس داشته باشد.

اگر کامپیوتر من ویروس داشته باشد چه کاری می توانم انجام دهم?

اگر رایانه شما ویروس داشته باشد چندین مرحله وجود دارد. بسته به اینکه رایانه شخصی یا مک داشته باشید مراحل متفاوت خواهد بود.

نحوه حذف ویروس از رایانه شخصی

 1. حالت ایمن را وارد کنید: رایانه خود را خاموش و سپس دوباره روشن کنید و همچنان که دکمه F8 را فشار می دهد فشار دهید. منوی Advanced Boot Options ظاهر می شود و شما باید گزینه Safe Mode with Networking را انتخاب کنید.
 2. از ابزار تمیز کردن دیسک خود استفاده کنید: با استفاده از این ابزار به شما امکان می دهد همه پرونده های موقتی خود را حذف کنید. برای پیدا کردن آن ، با کلیک کردن روی منوی Start خود ، به دنبال آن برنامه ها ، لوازم جانبی ، ابزارهای سیستم و در آخر ، پاکسازی دیسک. از لیست File to Delete ، فایل های موقتی را انتخاب کنید ، و پیش بروید و آنها را حذف کنید.
 3. یک ویروس اسکنر را بارگیری کنید: برای حفاظت بیشتر ، یک اسکنر ویروس در زمان واقعی مانند AVG Antivirus FREE و یک اسکنر در صورت تقاضا مانند Microsoft Security Scanner را بارگیری کنید..
 4. اسکن ها را اجرا کنید: با اجرای اسکنر درخواستی خود شروع کرده و سپس اسکنر در زمان واقعی خود را اجرا کنید. به احتمال زیاد ، یکی از این برنامه ها قادر به شناسایی ویروس و حذف آن خواهد بود. اگر اسکن ها نتوانند ویروس را از بین ببرند ، باید آن را به صورت دستی حذف کنید. شما می توانید این کار را خود با استفاده از رجیستری ویندوز انجام دهید ، اما استخدام یک کارشناس فناوری اطلاعات برای کمک به شما غالباً امن تر است.

چگونه ویروس را از یک مک حذف کنیم

 1. مانیتور فعالیت خود را راه اندازی کنید: برای یافتن برنامه سازش شده از مانیتور فعالیت خود استفاده کنید و به دنبال نرم افزارهای مخرب مانند MacDefender یا MacSecurance باشید. وقتی بدافزار را پیدا کردید ، روی Quit Process کلیک کنید و از Activity Monitor خارج شوید.
 2. نرم افزارهای مخرب را به حذف شده ها منتقل کنید: پس از بستن Activity Monitor ، پوشه برنامه های کاربردی خود را باز کنید. بدافزارها را به سطل زباله منتقل کرده و آن را خالی کنید.
 3. برای به روزرسانی ها بررسی کنید: بررسی کنید که آیا نرم افزار و برنامه های شما به روز هستند یا خیر. اگر رفع اشکال سیستم عامل یا به روزرسانی های اپل وجود دارد ، فوراً آنها را نصب کنید.

چگونه می توان از کامپیوتر من در برابر ویروس ها محافظت کرد?

مراحل مختلفی وجود دارد که می توانید برای محافظت از رایانه و دستگاه های خود در برابر ویروس ها و انواع دیگر بدافزارها استفاده کنید.

 • نرم افزار آنتی ویروس را نصب کنید: حتماً نرم افزار آنتی ویروس را از یک شرکت معتبر نصب کرده و آن را به روز کنید.
 • رایانه و نرم افزار خود را به روز کنید: همیشه به روزرسانی های رایانه و نرم افزار را هنگام دسترسی نصب کنید. این به روز رسانی ها اغلب آسیب پذیری های امنیتی را در سیستم عامل و نرم افزار شما برطرف می کنند.
 • ایمیل یا پیوست مشکوک را باز نکنید: ایمیل های مشکوک را به عنوان هرزنامه حذف یا علامت گذاری کنید و آنها را باز نکنید. همچنین قبل از باز کردن آنها باید یک ارائه دهنده ایمیل را انتخاب کنید که تمام پیوست ها را اسکن کند.
 • برنامه های ضد بدافزار را نصب کنید: علاوه بر نرم افزار آنتی ویروس ، استفاده از یک برنامه برنامه ضد بدافزار را در نظر بگیرید. این برنامه ها به طور مرتب رایانه شما را برای ویروس ها ، جاسوس افزارها و سایر بدافزارها اسکن می کنند.
 • فایروال را نصب کنید: یک فایروال ترافیک اینترنت و شبکه را نمایش می دهد و می تواند به جلوگیری از تهدیدهای احتمالی کمک کند.
 • تنظیمات حریم خصوصی مرورگر خود را روشن کنید: حتماً تنظیمات حریم خصوصی مرورگر خود را روشن کرده و از یک مسدود کننده بازشو استفاده کنید. همچنین باید به طور مرتب حافظه پنهان و سابقه مرور خود را پاک کنید.

افکار نهایی

در سالهای اخیر ، مجرمان سایبری به طور فزاینده ای از ویروس ها برای هدف قرار دادن مشاغل ، سازمان های مراقبت های بهداشتی و دولت ها استفاده می کنند. این ویروس ها می توانند داده ها را نقض کنند ، به عملکرد سازمان ها آسیب برسانند و اطلاعات ضروری را از بین ببرند.

با وجود این روند ، ویروس های رایانه ای همچنان تهدید عمده ای برای امنیت سایبر برای کاربران رایانه های شخصی محسوب می شوند. آنها می توانند بسیار مخرب باشند و اغلب داده ها را از بین می برند یا کامپیوترها را به شدت آسیب می رسانند. به همین دلایل ، کاربران رایانه باید از این تهدید بدافزار آگاه باشند و برای محافظت از دستگاه های خود در برابر ویروس ها اقدام کنند.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map