צנזורה במצרים – הנה כיצד לקבל את החופש המקוון שלך

לאחר המהפכה בינואר נהנתה מצרים מתקופה ממושכת של גישה חופשית לאינטרנט. עם זאת, מאז שנבחר הגנרל עבד אלפתיס א-סיסי לנשיא השישי של מצרים בשנת 2014, ממשלת מצרים נסדקה בגישה לסוגים מסוימים של תוכן וחופש בדיבור באינטרנט..


החל מהסינון של חדשות אזוריות בשנת 2015, מצרים רשמה כעת רשימה של כמעט חמש מאות אתרים, בעיקר אתרי חדשות ואמצעי תקשורת, ועצרה ועצרה יותר משלושים וחמישה עיתונאים ובלוגרים בגלל פעילותם המקוונת..

במאמר זה נבדוק כיצד ומדוע ממשלת מצרים מצנזרת את האינטרנט, איזה תוכן הם מצנזים, כיצד לעקוף צנזורה אם אתה במצרים, ואילו הם ספקי הרשת הווירטואלית הפרטית הטובה ביותר לשימוש במצרים..

מדוע מצנזר מצרים את האינטרנט?

מרבית הצנזורה באינטרנט במצרים נעשית מסיבות פוליטיות. ממשלת מצרים, תחת הנשיא עבד אלפתיס א-סיסי, מכוונת באופן פעיל לכלי תקשורת, לקבוצות מדיה חברתית ובלוגריות שמבקרות או מלעיגות את המשטר הנוכחי..

מבין האתרים שנחסמו על ידי ממשלת מצרים, מחקר של המצפה הפתוח על התערבות ברשת הצביע על כך ש 62% מהם היו אתרי חדשות, כאשר השאר מחולקים בין קבוצות זכויות אדם, אתרים פוליטיים, ואתרים ושירותים המציעים דרכים לעקוף את הצנזורה..

ככלל, ממשלת מצרים מצדיקה צנזורה של תוכן ורשימה שחורה של אתרים כאמצעי נגד טרור. לדוגמה, הממשלה השביתה שוב ושוב את שירותי הטלפון והאינטרנט בחצי האי סיני, לכאורה על מנת למנוע את השימוש בהם על ידי חמושים אסלאמיסטים.

מה מצנזר ממשלת מצרים?

ממשלת מצרים מצנזרת די הרבה תוכן מקוון, ממש כמו ממשלות איראן וסין למשל. נעמיק בזה בהרחבה בהמשך.

חדשות מדיה

הרוב המכריע של האתרים שצונזרו על ידי ממשלת מצרים הם אתרי חדשות, זרים ומקומיים כאחד.

בעקבות המשבר הדיפלומטי של 2018 בין מספר מדינות מזרח תיכוניות לקטאר, מצרים חסמה לצמיתות את הגישה ל -21 אתרי חדשות, והצדיקה את מעשיהם בטענה שהאתרים מקדמים טרור..

הרשימה השחורה הזו כללה את האתר של אל-ג’זירה, רשת טלוויזיה בבעלות קטארית, שנאסרה במצרים בגלל תמיכתה העריכתית ב”האחים המוסלמים “ונשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי.

קומדיה

המועצה העליונה להסדרת תקשורת במצרים, ארגון מחוקק שהוקם בשנת 2016 על פי צו נשיא אל-סיסי כדי להבטיח כי התקשורת המצרית תישמר ב”סטנדרטים מוסריים מסוימים “, אסרה על ארבעה מופעי בידור וסאטירה על רקע מוסרי בשנת 2018. כל התוכניות האסורות צוינו בכך שלעגו לא לממשלה ולא לא-סיסי לפני שהושבתו.

אקטיביזם דיגיטלי

בקנה אחד עם הרטוריקה ההולכת וגוברת נגד העיתונות שהגיעה מהנשיא אל-סיסי, האקטיביזם הדיגיטלי והארגון הפוליטי דרך האינטרנט הוגבלו באופן חריף, עם אלה שמנסים לקדם שינוי פוליטי או לבקר את הממשלה הנתונה למעצר, עונשי מאסר ארוכים, וב המקרה של שייעאא אל-סבאח, מוות.

חוק שהתקבל בנובמבר 2013 הוסר על אף הפגנות לא אלימות והפך את ארגון המחאה מסוג זה באמצעות ערוצי מדיה דיגיטלית או חברתית לעבירה פלילית. החוק “חוק פשעים נגד סייבר וטכנולוגיית מידע”, שאושרר במאי 2018, מאפשר גם העמדתם לדין של אנשים המבקרים באתרים שממשלת מצרים רואה בה “איום על הביטחון הלאומי” או על “הכלכלה הלאומית”.

LGBTQ תוכן

בעוד שהומוסקסואליות איננה חוקית במצרים באופן מפורש, היו כמה מקרים בהם הועמדו לדין אנשים על קידום “סטייה מינית” ו”הוללות “. בתיק שפרסם לאחרונה פרופיל גבוה, עשרות נעצרו בעקבות ההופעה על ידי הלהקה הלבנונית משרו ליילה, שזמרת הראווה שלה הומו גלוי..

הרשויות השתמשו בתמונות של אנשים המחזיקים דגלי קשת בהופעה, שנלקחו מהתקשורת החברתית, כדי להרשיע אותם ב”הוללות וחוסר מוסריות “, תוך מתן תקופות מאסר בפועל בין שנה לשש שנים..

בשנת 2014, אפליקציית ההיכרויות גרינדר השביתה את השימוש בנתוני מיקום גיאוגרפי במצרים והציגה הודעת אזהרה לכל המשתמשים המקומיים כי המשטרה המצרית משתמשת באפליקציה כדי לעקוב ולעצור גברים הומוסקסואלים. בניו יורק טיימס מעריכים כי בין השנים 2013-2016 נעצרו לפחות 250 מצרים הומואים, לסבים וטרנסג’נדרים בגלל מידע שנלקח מפעילות המדיה החברתית שלהם..

שירותי גלישה אנונימיים

ממשלת מצרים חסמה באופן שגרתי את אתרי הכלים והשירותים שניתן להשתמש בהם כדי לעקוף צנזורה. אלה כוללים את אתרי רשת Tor, TunnelBear, CyberGhost, Hotspot Shield, TigerVPN, ZenVPN, ועוד מגוון VPNs ושירותי פרוקסי אחרים.

שיחות VoIP

שירותי VoIP נחסמו לסירוגין על ידי רשתות סלולריות מצריות. למרות שאינם חוקיים במפורש, משתמשי ה- VoIP חוו שיבושים קשים בעת ניסיון לבצע שיחות קוליות באמצעות אפליקציות כמו WhatsApp, FaceTime, Viber, Skype ו- Facebook Messenger של אפל. צוין כי הפסקות שירות אלה חופפות תקופות של אי שקט פוליטי במצרים.

אפליקציות מוצפנות

החל מדצמבר 2016, הרשויות המצריות חסמו לצמיתות את הגישה לאפליקציית התקשורת המוצפנת Signal, כמו גם לאתר האינטרנט של מפעילתה Open Whisper Systems. אמנם זה מייצג את האירוע הידוע הראשון של הרשויות במצרים שחוסם אפליקציה בשלמותה, אך משתמשים באפליקציות מוצפנות אחרות, כמו טלגרם, דיווחו על קשיי חיבור שנגרמו כתוצאה ממצב רוחב הפס..

כיצד מצנזר ממשלת מצרים את האינטרנט?

רגולציה

החל מאוגוסט 2018, ממשלת מצרים הכניסה לתוקף את החוק לפשעים נגד סייבר וטכנולוגיית מידע. חוק זה מאפשר לממשלת מצרים גורפת סמכויות לסחוט את חופש הביטוי הדיגיטלי ומאפשרת להם לחסום אתרים שהם מחשיבים כ”איום על הביטחון הלאומי “או על” הכלכלה הלאומית “.

הוראות אחרות הכלולות בחוק מאפשרות להטיל עונשי מאסר קשים על מי שמסרב למסור מידע על פעילותם המקוונת למשטרה, פריצה למערכת ממשלתית כלשהי או פרסום מידע על תנועות הצבא או המשטרה. ספקי שירותי אינטרנט (ספקי שירותי אינטרנט) נדרשים גם לאחסן מידע על פעילות המשתמשים שלהם ולשחרר אותם לשירותי האבטחה המצריים על פי דרישה..

במקביל לחקיקת חוק פשעים נגד סייבר וטכנולוגיית מידע, חוקק הפרלמנט של מצרים חוק שיתייחס לכל חשבון מדיה חברתית או בלוג שיש בו יותר מ -5,000 עוקבים כאל “כלי תקשורת”.

על ידי סיווג חשבונות ובלוגים אישיים של מדיה חברתית ככלי תקשורת, ממשלת מצרים פתחה אותם בפני תביעה בגין פשעים כמו פרסום חדשות מזויפות או “הסתה להפר את החוק.”

תשתיות בבעלות המדינה

בעוד ספקי האינטרנט הפועלים במצרים הם ברובם בבעלות פרטית, תשתית האינטרנט הריכוזית וכל הכבלים הסיבים-אופטיים הם בבעלות ומופעלת על ידי טלקום מצרים, חברה בבעלות המדינה..

מכיוון שכל תשתיות התקשורת נמצאות בידי חברה בבעלות ממשלתית, לרשויות יש את היכולת לחשוד בגישה לאינטרנט או להשתמש במצערת כדי להפחית את מהירויות ההתמחות לרמות כמעט בלתי שמישות..

בכמה הזדמנויות, הממשלה מנעה גישה לאינטרנט בתקופות של אי שקט פוליטי.

בשנת 2011 השביתו הרשויות במצרים את נתיבי הפרוטוקול Border Gateway של המדינה, מה שהביא לכיבוי מלא של כל התעבורה באינטרנט תוך פחות משעה. בגלל התנאים המחמירים של ההסכמים הנדרשים על ידי הרגולטורים המצריים, אז הוטל על חברות התקשורת לנתק את כל שירותי האינטרנט הניידים והודעות הטקסט. סוכנות הביון הממלכתית הצדיקה את הפסקת הקשר המלא הזו כפעולה מונעת להפסקת פעילות טרור.

מעקב

בדומה למספר מדינות אחרות במזרח התיכון, ממשלת מצרים רכשה באופן פעיל טכנולוגיות מעקב המאפשרות להן להגביל, לפקח ולהפנות את התעבורה באינטרנט..

רכישת טכנולוגיות מסוג זה מחברות בינלאומיות כמו Blue Coat, Nokia Siemens Network וצוות האקינג אפשרה לממשלה רמה משמעותית של שליטה על המדינה באינטרנט ויכולת משופרת לעקוב אחר פעילויות האינטרנט של אזרחיה..

התקפות דיגיטליות

במהלך 2016/17 פעילי זכויות אדם וארגונים לא ממשלתיים במצרים חוו גל של התקפות דיוג כה מתוחכמות ונפוצות עד שקראו לה “NilePhish”.

במהלך תקופה של שנה תועדו עד 92 פיגועי דיוג מתוחכמים. NilePhish התייחסה הן לחשבונות הארגוניים והן לאישיים של פעילי זכויות אדם משבעה ארגונים לא ממשלתיים מצריים בולטים. כל האנשים שאליהם פנה NilePhish הואשמו גם הם בקבלת כספים זרים בלתי חוקיים כחלק ממשפט גדול וארוך טווח..

התקפות הדיוג היו ניסיונות להשיג מידע אישי ותעודות חשבון, ונראה כי המיילים היו מחברות ושירותים מהימנים, כמו גוגל ודרופבוקס, או מצד פעילי זכויות אדם אחרים..

האם זה לא חוקי להשתמש ב- VPN במצרים?

השימוש ב- VPN אינו חוקי במצרים. עם זאת, חוק פשעים נגד סייבר וטכנולוגיית מידע אכן מכיל הוראה המאפשרת להעמיד לדין אדם על צפייה בתוכן חסום בעת שהיה במצרים.

חוקי האנטי-טרור המשמשים לעתים קרובות כהצדקה להסרת אתרים מנוסחים בצורה מעורפלת כך שניתן להעלות על הדעת שמשתמשי ה- VPN יכולים להיות מורשעים ב”הסתה להפר את החוק “, שכן ההגדרה של טרוריסט כוללת” כל מי שמאיים על הסדר הציבורי על ידי כל פירושו של דבר, “אף כי עד היום לא הועמדו לדין בגין שימוש ב- VPN.

יש לציין כי כ- 40% מהאתרים המופיעים ברשימה השחורה על ידי ממשלת מצרים הם אתרים המציעים שירותי VPN או שיטות אחרות לעקיפת צנזורה, כך שאם אתה מתכנן להשתמש ב- VPN בזמן נסיעה, עדיף להירשם לשירות לפני אתה מגיע למצרים.

מהו שירות ה- VPN הטוב ביותר לשימוש במצרים?

ישנן כמה אפשרויות VPN טובות לאלה מאיתנו הנוסעים למצרים. אנו יכולים להמליץ ​​על שירותי VPN הבאים:

NordVPN

עם הצפנה מתקדמת, שירות מהיר ומגוון עצום של שרתים במדינות בכל רחבי העולם, NordVPN מייצג את אחד משירותי ה- VPN הטובים ביותר שתוכלו לבחור. במדינה עם היסטוריה של מעקב וניטור פעילויות באינטרנט, NordVPN מספק לך את כל הפרטיות שתזדקק לה.

NordVPN מפעילה מדיניות “ללא רישום” וכפי שהם מבוססים בפנמה, הם אינם מחויבים לרשום רשימות על הפעילויות המקוונות שלך, ובוודאי שלא ימסרו אותן לאף אחד.

אם אתה רוצה ליהנות משירותי סטרימינג מרחבי העולם, NordVPN הוא בדיוק השירות שאתה רוצה. ה- VPN שלהם מאפשר לך לעקוף מגבלות על שירותי סטרימינג כמו Hulu ונטפליקס ולצפות בתוכניות שאתה רוצה לראות, ללא קשר למקום שאתה נמצא.

ExpressVPN

אם אתם מחפשים VPN עם חיבור מהיר למשחקים או סטרימינג, ExpressVPN הוא בחירה פנטסטית. עם מבחר מאסיבי של למעלה מ -3000 שרתים ברחבי העולם תמיד תוכלו למצוא חיבור מהיר, ורשת ה- VPN שלהם ידידותית לביקורת.

אם תבחר ExpressVPN, אינך צריך לדאוג לאילו מערכות הפעלה אתה טוען עליו, שכן היישום הידידותי למשתמש שלהם עובד באנדרואיד, iPhone, Windows ו- OS x. כדי להמתיק את העסקה, אם תירשמו לתכנית לשנה עם ExpressVPN באמצעות הקישור שלנו, תוכלו לקבל מבצע בלעדי של 3 חודשים חינם.

CyberGhost

ספקית VPN ידועה עם דגש חזק על ידידותיות למשתמש של התוכנה שלהם, CyberGhost פועלת מרומניה וגרמניה ויש לה בסיס משתמשים גדול של למעלה מ 15 מיליון איש.

כתומכים מושבעים ומקדמי זכויות אזרח, חברה חופשית ואינטרנט שלא מצונזר, צוות CyberGhost מתמקד באפשרות לצרכנים להשתמש באינטרנט באופן חופשי ואנונימי. התוכנה שלהם מוצפנת היטב, ידידותית למשתמש ומהירה. חבילות המנוי שלהם אינן יקרות, והן מציעות ערבות להחזר כספי נרחב אם אינך מרוצה לגמרי.

מחשבות אחרונות

למרות שאיפשרו בקצרה לאזרחיהם גישה חופשית לאינטרנט, ממשלת מצרים, ובמיוחד ממשלת א-סיסי, פיקחו על סדק קשה בחופש הביטוי, בזכויות העיתונות ובדיבור חופשי במצרים..

התפשטות זו התפשטה גם לצנזורה משמעותית באינטרנט, כאשר הממשלה משתמשת בתשתיות בבעלות המדינה כדי לפקח, לצנזר ולעיתים כיבוי לחלוטין את הגישה לאינטרנט. כמו במדינות רבות באזור, הדרך היחידה לקבל גישה חופשית וללא פיקוח לאינטרנט בזמן ביקור במצרים היא להשתמש ב- VPN כדי להצפין את החיבור שלך.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me