کرم های رایانه ای چیست؟ در مورد آنها چه باید کرد؟

لپ تاپ پست الکترونیکی کرم Computerwormکرم رایانه ای ، یا به راحتی کرم ، نوعی بدافزار است که می تواند رایانه ها را آلوده کرده و به صورت خودکار پخش کند. تفاوت با ویروس های رایانه ای در این است که کرم ها لازم نیست توسط مالک نصب شوند. این کرم از آسیب پذیری ها در شبکه ها و سیستم عامل ها برای گسترش استفاده می کند. کرم ها معمولاً نرم افزاری مضر دارند که به آنها وصل شده است. در زیر می توانید بخوانید که چه نوع کرم هایی وجود دارد و چگونه می توانید از خود در برابر آنها محافظت کنید. علاوه بر این ، می توانید دریابید که آیا باید دستگاه خود را به کرم آلوده نگاه کنید؟.


چگونه با کرم رایانه ای آلوده می شوید?

لازم نیست کرم رایانه ای توسط صاحب دستگاه نصب شود. روز گذشته ، رایانه ها توسط دیسک های فلاپی با کرم های وصل شده آلوده شدند. البته ، این دیگر اتفاق نمی افتد ، اما گاهی اوقات آنها برای اولین بار از یک USB USB استفاده می کنند. با این حال ، امروزه کرم ها بیشتر از طریق ایمیل یا پیوندهای مضر وارد رایانه شما می شوند.

وقتی کامپیوتر یا شبکه به کرم آلوده می شود ، کرم به طور خودکار به دنبال دستگاه های دیگر برای آلوده شدن می باشد. این بدان معنی است که ، هنگامی که لپ تاپ آلوده خود را به شبکه خانگی خود وصل می کنید ، کرم سعی خواهد کرد شبکه را آلوده کند. در مرحله بعدی کرم سعی خواهد کرد دستگاههای دیگری را از طریق شبکه مانند لپ تاپ ، تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی پیدا کند. این بدان معنی است که شما فقط با اتصال به یک شبکه آلوده می توانید آلوده شوید. در زیر می توانید ببینید که چگونه این کار می کند.

شبکه عفونت کرم رایانه ای

انواع مختلف کرم های رایانه ای

برای هر سیستم عامل کرم وجود دارد. بنابراین ، چه ویندوز ، لینوکس ، iOS یا دستگاه Android داشته باشید ، همیشه می توانید آلوده شوید. با این حال ، برخی از کرم ها به طور خاص برای یک نوع سیستم عامل ساخته می شوند. این بدان معناست که فقط قادر خواهد بود به عنوان مثال دستگاههای ویندوز را آلوده کند. علاوه بر این ، می توانید بین انواع مختلفی از کرم ها تمایز قائل شوید. در زیر می توانید در مورد این کرم های مختلف بخوانید.

کرمهای بارگذاری

رایج ترین کرم ، دستگاهی است که دستگاه شما را با نرم افزارهای مضر آلوده می کند. این نوع کرم ترکیبی است که هر دو به طور جدی سعی در یافتن دستگاه های جدید و نصب بدافزار همزمان دارند. هکرها می توانند از این نوع کرم هیبریدی برای خواندن یا حذف پرونده ها استفاده کنند. نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم ، جاسوس افزارها ، باج افزارها یا انواع دیگر بدافزارهایی که به کرم متصل هستند “Payload” خوانده می شوند. به گونه ای که آنها فقط از کرم به عنوان راهی برای پخش دستگاههای مضر استفاده می کنند.

کرم های ربات

علاوه بر نوع کرم های هیبریدی ، کرم های ربات نیز وجود دارد. کرم های ربات دستگاه آلوده را به “زامبی” یا “ربات” تبدیل می کنند. این دستگاه های آلوده شبکه ای را تشکیل می دهند که ما آن را باتوت می نامیم. یک هکر یا “botmaster” این شبکه و تمام کامپیوترهای آلوده آن را کنترل می کند. دستگاه ها می توانند هرگونه دستورالعمل را که botmaster به آنها می دهد انجام دهند. به این ترتیب botmaster می تواند از botnet برای بازدید همزمان از وب سایت با تعداد زیادی دستگاه استفاده کند و باعث تسلیم سرورها شود. این نوع حمله یک حمله به اصطلاح DDoS است..

کرم های ایمیل

کرم های ایمیل بسیار رایج شده اند. این کرمها با ارسال خودکار یک ایمیل به تمام آدرسهای موجود در لیست مخاطبین ، پس از آلوده شدن رایانه شما پخش می شوند. این امر بیشتر از طریق ایمیل اتفاق می افتد ، اما امروزه رسانه های اجتماعی برای این کرم ها ایده آل هستند. شاید از مخاطب فیسبوکی که سالها با آن صحبت نکرده اید ، پیامهای عجیب و غریبی داشته باشید. احتمالاً این کرم در تلاش برای دسترسی به دستگاه شما بود.

کرم های اخلاقی

سرانجام ، یک نوع کرم نیز وجود دارد که ما آن را کرمهای “اخلاقی” می نامیم. این کرم ها دارای نرم افزاری مضر نیستند ، اما نشت هایی را برای نشت امنیتی شناخته شده به روز کرده اند. آنها سیستم های قدیمی تر را نشان می دهند که نشت امنیتی را امتحان می کند تا اینها را بکشد. این به نظر می رسد یک راه خوب برای حل این مشکلات است ، اما در واقعیت ، به سختی کسی از این نوع کرم استفاده نمی کند. برخی افراد نسبت به استفاده از کرم های اخلاقی اعتراض دارند زیرا هنوز بدون اجازه به سیستم خود حمله می کنند.

برای جلوگیری از عفونت چه کاری می توانید انجام دهید?

مهمترین کاری که می توانید برای جلوگیری از عفونت انجام دهید این است که همیشه سیستم عامل ، نرم افزار و virusscanner خود را به روز کنید. کرم ها برای دستیابی به دستگاه شما از نقض امنیت در این سیستم ها استفاده می کنند. سیستم های قدیمی تر که اخیراً بروزرسانی نشده اند ، اغلب نقاط ضعف بسیاری دارند زیرا سازنده به روزرسانی آن را متوقف کرده است. سیستم های جدید به طور مداوم بهبود می یابند و به روز می شوند. به همین دلیل ، سیستم های جدید شانس ابتلا کمتری دارند.

ثانیا ، همیشه باید مراقب ایمیل های عجیب ، پرونده های پیوست شده به ایمیل ها و پیام های رسانه های اجتماعی باشید. گاهی اوقات پیوندهایی در آنجا پیدا خواهید کرد که حاوی کرم باشد. برای جلوگیری از عفونت می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • هرگز ایمیل هایی را که به آنها اعتماد ندارید باز نکنید.
 • فایلهای ضمیمه ایمیلهای عجیب را بارگیری نکنید
 • هرگز بر پیوندهایی که به آنها اعتماد ندارید کلیک کنید (در ایمیل ، وب سایت یا رسانه های اجتماعی).

در آخر اینکه داشتن یک ویروس کانن خوب است بسیار مهم است. اگر می خواهید کرم ها را شناسایی کرده و آنها را در قرنطینه قرار دهید ، یک اسکنر ویروس مناسب است. هنگامی که ویروس کرم را کشف کرده است به شما اطلاع می دهد و اقدامات لازم را برای حذف آن انجام می دهد.

چگونه می دانید آلوده به کرم رایانه ای هستید?

می توان فهمید که دستگاه شما به کرم آلوده شده است یا نه. برخی از علائم کرم رایانه همچنین می تواند در مورد انواع دیگر بدافزارها اعمال شود ، یا حتی ممکن است به معنای پیر شدن رایانه شما باشد. اما اگر رایانه شما بیش از یکی از این علائم را نشان دهد احتمال آلودگی وجود دارد:

 • بزرگنمایی کرم هاکامپیوتر شما یخ یا خراب می کند
 • رایانه شما صداهای عجیبی ایجاد می کند یا پیام ها یا تصاویر عجیب و غریب را نشان می دهد
 • از فایروال خود پیامی دریافت می کنید
 • پرونده ها تغییر کرده اند ، اما توسط شما نیستند
 • از سیستم عامل خود پیام خطایی دریافت می کنید
 • شما پرونده های مهمی را از دست می دهید
 • پرونده ها یا میانبرهای عجیب و غریب در دسک تاپ شما ظاهر می شوند
 • کامپیوتر شما کند است
 • مرورگر شما کند است یا کار نمی کند
 • پیام ها بدون اطلاع از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی برای افراد از لیست مخاطبین شما ارسال می شود

چگونه می توانم از شر کرم کامپیوتر خلاص شوم?

اگر کرم دستگاه شما را آلوده کند ، خلاص شدن از شر آن بسیار دشوار است. بهترین کاری که می توانید در چنین شرایطی انجام دهید این است که بطور آنلاین بررسی کنید که چگونه می توانید به بهترین وجه از شر این نوع خاص کرم خلاص شوید. همانطور که شما قادر به خواندن هستید ، انواع مختلفی از کرم ها وجود دارد ، به این معنی که روش های مختلفی نیز برای خلاص شدن از شر آنها وجود دارد. یک قدم که همیشه مهم است این است که دستگاه خود را فوراً از شبکه محلی خارج کنید. به این ترتیب می توانید از پخش شدن کرم در دستگاه های دیگر در شبکه جلوگیری کنید. همچنین تمام دستگاه های ذخیره سازی خارجی مانند میله USB را به طور جداگانه برای کرم ها بررسی کنید.

افکار نهایی

کرم های رایانه ای انواع مضر نرم افزارهای مخرب هستند که می توانند مشکلات زیادی را برای آنها به همراه داشته باشند. این کرم ها می توانند به طور خودکار راه خود را در اطراف شبکه پیدا کنند تا بدافزارها را روی تمام دستگاههای متصل گسترش دهند. انواع مختلفی از کرم ها وجود دارد ، بنابراین اگر به این ویروس مبتلا شوید باید دریابید که چگونه با این کرم خاص خود مقابله کنید. شما می توانید با به روز کردن سیستم عامل و نرم افزار خود و با نگه داشتن چشم برای پیام ها یا پیوندهای عجیب ، خود را در برابر کرم ها محافظت کنید..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me