HTTP و HTTPS توضیح دادند: HTTPS و HTTP چیست؟

اگر تا زمانی که ما از اینترنت استفاده کرده اید ، ممکن است به یاد داشته باشید که قبل از هر آدرس اینترنتی باید http: // را وارد کنید. در روز به این مورد نیاز بود ، و این یک دردسر واقعی بود. هنوز در آنجاست اما مرورگرها با افزودن خودکار برای ما ، زندگی ما را آسان تر کرده اند. اما چه کاری انجام می دهد؟ و چرا اکثر وب سایت ها از HTTPS استفاده کرده اند؟ شما می توانید همه چیز در مورد آن در اینجا بخوانید!


HTTP و HTTPS چیست؟

پروتکل انتقال Hypertext (HTTP) پروتکل ارتباطی بین یک سرویس دهنده وب و یک وب سرور است. اگرچه برای مرور ما ضروری است ، اما بیشتر آن کار می کند ، بدون اینکه متوجه آن شویم. نکته منفی این پروتکل این است که ترافیک رمزگذاری نشده است ، به این معنی که به طور تئوری ، هرکسی می تواند هنگام بازدید از وب سایت ببیند که شما چه کاری انجام می دهید.

هنگامی که ما شروع به برقراری ارتباط بیشتر و آسیب پذیرترین اطلاعات آنلاین کردیم ، HTTPS ایجاد شد. این یک نسخه امن از HTTP است ، این اطمینان را می دهد که با یک وب سایت معتبر سر و کار دارید و به هیچ وجه اطلاعات شخصی را فاش نمی کنید.

برای دریافت یک وب سایت مجوز HTTPS ، آنها باید توسط یک مجوز گواهی (CA) بررسی شوند. اگر مرورگر شما ببیند که یک وب سایت دارای گواهی نامه ای از CA است ، با قرار دادن یک قفل سبز بسته در کنار آدرس وب سایت ، این را نشان می دهد.

ارتباط با HTTPS توسط Transport Layer Security (TLS) یا Secure Sockets Layer (SSL) محافظت می شود. رمزگذاری نهایی را به شما ارائه می دهد ، بدین معنی که تمام ترافیک بین دستگاه های شما و وب سایت را رمزگذاری می کند. در حالی که HTTPS برای اولین بار توسط وب سایت هایی که معاملات یا داده های بانکی را اداره می کردند ، گنجانیده شده است ، این یک هنجار جدید شده است.

چگونه می توانم ببینم وب سایت ایمن است یا خیر?

اما چگونه می دانم وب سایت از HTTPS استفاده می کند؟ خوب ، سیستم بسیار بصری تنظیم شده است و درک آن دشوار نیست. این ممکن است برای هر مرورگر کمی متفاوت باشد ، اما به عنوان نمونه می توانید در زیر ببینید چگونه Google Chrome وضعیت ایمنی هر وب سایت را نشان می دهد:

آیکون های HTTPS به معنی

البته اولین راه برای تعیین اینکه آیا وب سایت ایمن است یا خیر ، این است که ببینیم آدرس وب با http: // یا با https: // شروع می شود یا خیر. با این حال ، بسیاری از مرورگرها این بخش از آدرس وب را مخفی می کنند. در این موارد می توانید آنچه را که در سمت چپ آدرس وب در نوار آدرس قرار دارد ، بررسی کنید. وقتی وب سایت ایمن باشد و دارای یک گواهی معتبر باشد ، یک قفل سبز را خواهید دید. در بعضی از مرورگرها حتی می توانید بگویید: “امن” ، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

گواهینامه امن HTTPS

اگر علاقه مند هستید می توانید با کلیک بر روی قفل قفل و انتخاب “گواهی” اطلاعات بیشتری در مورد گواهی یک وب سایت کسب کنید. در اینجا می توانید اطلاعاتی از قبیل ، چه کسی مجوز را صادر کرده و برای چه مدت زمانی پیدا کنید.

وقتی یک وب سایت دارای گواهی معتبر نباشد ، یک آرم اطلاعات کمی مشاهده خواهید کرد. نمونه ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید. وقتی روی این نماد اطلاعات کلیک می کنید ، می توانید ببینید چرا وب سایت امن نیست و چه اطلاعاتی برای دیگران قابل مشاهده است.

bbc.com http

ممکن است با روشهای مختلفی برای عدم امنیت وب سایت روبرو شوید. با این حال ، به عنوان یک قاعده ، می توانید روی نماد کنار آدرس وب کلیک کنید. این امر اطلاعات گسترده ای را در مورد گواهینامه یا فقدان آن به شما ارائه می دهد.

HTTPS چقدر ایمن است?

ممکن است به نظر برسد که HTTPS تمام مرور شما را تضمین می کند ، اما متأسفانه اینگونه نیست. تعیین اینکه آیا یک وب سایت معتبر است یا خیر ، بسیار محافظت می کند و محافظت عمومی از داده های شما را ارائه می دهد ، بسیار مفید است. علاوه بر این ، در حالی که دیدن چشم کنجکاو را دشوارتر می کند که چه صفحاتی را که در یک وب سایت مشاهده می کنید ، بازهم می توانند مشاهده کنند که از آن وب سایت بازدید کرده اید. هکرها در واقع موفق به ایجاد وب سایتهای HTTPS شده اند که در آنجا هستند تا شما را فریب دهند. بنابراین ، حتی اگر محیط اینترنت ایمن تری ایجاد کند ، بی احمق نیست.

مقامات گواهینامه اکثراً مقامات معتبری هستند ، اما فقط ایجاد یک CA خراب برای ایجاد گواهینامه های دروغین طول می کشد. مثل همیشه در اینترنت ، بهتر است از عقل سلیم خود استفاده کنید و به راحتی اعتماد نکنید.

فقط از وب سایت های HTTPS با HTTPS در همه جا بازدید کنید

همه جا httpsما این روزها از وب سایت به وب سایت منتقل می شویم ، و به عنوان افراد شلوغی که هستیم ، وقت نداریم هر بار که به یک وب سایت جدید دسترسی پیدا کنیم ، بررسی کنیم که آیا وب سایت ایمن است یا خیر. خوشبختانه ابتکاری به نام HTTPS Everywhere وجود دارد که تمام کارها را برای شما انجام خواهد داد. HTTPS Everywhere یک برنامه افزودنی مرورگر است که توسط بنیاد الکترونیکی Frontier با همکاری پروژه Tor ایجاد شده است. برنامه افزودنی هر وب سایت را بررسی می کند ، بنابراین مجبور نخواهید شد. این برنامه برای Chrome ، Firefox و Opera در دسترس است و به راحتی از وب سایت آنها قابل بارگیری است.

HTTPS همه جا اطمینان حاصل خواهد کرد که فقط وب سایتهای امن را مشاهده می کنید. اگر سعی کنید به یک وب سایت HTTP دسترسی پیدا کنید ، این موضوع را از خطر مطلع می کند. اگر نسخه HTTPS ایمن از یک وب سایت وجود داشته باشد ، پسوند به جای آن به طور خودکار شما را به آنجا ارسال می کند.

برخی از ارائه دهندگان VPN شروع به اضافه کردن یک عملکرد مشابه به خدمات خود کرده اند. با این ارائه دهندگان VPN با حق بیمه VPN محافظت می شوید و در صورت وجود به صورت خودکار به وب سایتهای HTTPS ارسال می شوید. نمونه ای از ارائه دهنده VPN با این سرویس اضافه شده CyberGhost است.

افکار نهایی

HTTP و HTTPS از ارتباط بین مرورگر و سرور مراقبت می کنند. در ابتدا ، HTTPS برای ایمن سازی داده های حساس ایجاد شده است. اکنون به یک قانون برای استفاده ایمن از اینترنت تبدیل شده است. با داشتن یک قفل سبز در گوشه سمت چپ نوار آدرس خود ، به راحتی می توان بررسی کرد که آیا یک وب سایت دارای این نسخه امن ارتباطی و رمزگذاری نهایی است. با این حال ، بررسی این مورد برای هر وب سایتی که بازدید می کنیم ، می تواند بسیار دردسر باشد. برای انجام کار برای شما می توانید از افزونه مرورگر رایگان HTTPS Everywhere استفاده کنید. هنگامی که روشن هستید ، نمی توانید به طور تصادفی از یک وب سایت ناامن بازدید کنید.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me