Adware چیست و چگونه از دستگاه های خود محافظت می کنید؟

Adware نوعی بدافزار است که غالباً تبلیغات پاپ آپ مزاحم را نشان می دهد و تنظیمات مرورگر را بدون اجازه کاربر تغییر می دهد. در برخی موارد ، adware بیشتر از اینکه تهدیدی جدی باشد ، ناراحت کننده است. اما در سالهای اخیر افزایش adware های مخرب وجود داشته است. این فرم های جدید تبلیغاتی مزاحم می توانند برای کاربران جاسوسی کنند ، فعالیتهای آنها را ردیابی کنند و یا حتی انواع دیگری از بدافزارها را نصب کنند. در اینجا آنچه شما باید درباره adware و نحوه محافظت از دستگاه های خود در مقابل آن استفاده کنید.


Adware چیست?

رایانه Adwareاصطلاح adware برای نرم افزار پشتیبانی شده تبلیغاتی کوتاه است و معمولاً به نرم افزاری ناخواسته اطلاق می شود که رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما را با تبلیغات پاپ آپ سیل می کند. گاهی اوقات به طور خلاصه به عنوان یک برنامه بالقوه ناخواسته یا PUP طبقه بندی می شود. انواع مختلفی از نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم وجود دارد ، و برخی از انواع دیگر نسبت به سایرین بدخواه هستند. ممکن است Adware باعث تبلیغات پاپ آپ شود یا مرورگر شما را به سایت های مختلف هدایت کند. انواع دیگری از ابزارهای تبلیغاتی مزاحم ممکن است کشف نشوند در حالی که مخفیانه فعالیت های آنلاین شما را ردیابی می کنند. آنها ممکن است آدرس های IP ، اطلاعات مرورگر یا نمایش داده های جستجوی Google شما را ضبط کنند. نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم می توانند با بارگیری نرم افزار رایگان همراه شوند یا می توانند به عنوان یک به روزرسانی نرم افزار معتبر مطرح شوند.

برخی از علائم هشداردهنده تبلیغاتی مزاحم عبارتند از:

  • شما تبلیغات مکرر پاپ آپ دریافت می کنید
  • صفحه اصلی مرورگر اینترنت شما بدون اجازه شما تغییر می کند
  • مرورگر وب شما به طرز مرموزی کند یا خرابی می کند
  • پیوندهای وب سایت اغلب شما را هدایت می کنند
  • نوار ابزار ، افزونه یا افزونه جدید را در مرورگر خود پیدا می کنید
  • رایانه یا Mac شما بدون اجازه شما اقدام به نصب نرم افزار می کند

چگونه اغلب حملات Adware را انجام می دهید?

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم یک نوع رایج از نرم افزارهای مخرب است ، و افزایش بدافزارهای مخرب یک روند خاص نگران کننده است. تحقیقات انجام شده توسط نرم افزار G Data نشان داد كه در سال 2014 بیش از 31٪ بدافزارها توسط نرم افزار آنتی ویروس شناسایی شده اند. تروجان ها شایع ترین شکل بدافزار را به خود اختصاص داده اند و نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم دوم رایج ترین بود.

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم به ویژه برای سازمانهای بزرگ بیشتر در معرض خطر امنیتی قرار گرفته اند. قابل توجه ترین مورد تا به امروز ، تبلیغات گسترده تبلیغاتی معروف به Fireball بود که حدود 250 میلیون رایانه در سراسر جهان آلوده کرد. این ابزارهای تبلیغاتی مزاحم با نرم افزارهای قانونی مشروط در اینترنت همراه شد. Fireball افزونه هایی را نصب کرد که تنظیمات مرورگر را تغییر داده و صفحات اصلی کاربر و موتورهای جستجو را با نمونه های جعلی جایگزین کرد. Fireball از قابلیت های خطرناک زیادی مانند جاسوسی در ترافیک وب کاربر و همچنین امکان نصب سایر بدافزارها برخوردار بود.

خطرات Adware چیست؟?

برخی از اشکال های تبلیغاتی مزاحم به رایانه شما آسیب نمی رسانند ، اما انواع دیگر پیشرفته و مخرب هستند. در حالی که ممکن است نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم نمایش پاپ آپ های مزاحم را داشته باشند ، در موارد دیگر کاربر هیچ علامتی مبنی بر اینکه اشتباهی در دستگاه خود وجود دارد ، ندارد. این بدان معنی است که نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم می تواند از فعالیت های آنلاین شما جاسوسی کند ، به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند یا از اطلاعات شما بدون اطلاع شما استفاده کند. بعضی اوقات نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم توسط اسب Trojan به همراه انواع دیگر بدافزارها نصب می شود که می تواند عملکرد کامپیوتر شما را به طور جدی مختل کند. برخی از ابزارهای تبلیغاتی مزاحم حتی برنامه های آنتی ویروس شما را خاموش می کنند یا مانع از نصب نرم افزار آنتی ویروس نمی شوند. با پیچیده تر شدن نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم ، این نرم افزار قادر است صدمات بیشتری به کاربران وارد کند.

چگونه Adware می تواند روی رایانه من کار کند?

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم معمولاً هنگام بارگیری رایگان نرم افزار یا بازدید از وب سایت آلوده به رایانه کاربر می رسد. به نظر می رسد که این نرم افزار نرم افزار کاربردی قانونی است. هنگامی که کاربران تصمیم می گیرند برنامه را نصب کنند ، اجازه بارگیری را می دهند. اما هنگام نصب نرم افزار ، adware نیز نصب می شود. در موارد دیگر ، adware هنگام بازدید از وب سایت آلوده ، خود را به صورت خودکار نصب می کند. این نوع نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم به عنوان مرورگر Hijacker شناخته می شود ، زیرا این بدافزار آسیب پذیری های موجود در مرورگر شما را تشخیص داده و از آن استفاده می کند.

چه کاری می توانم انجام دهم اگر Adware روی رایانه من قرار بگیرد?

حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم دشوار است و اغلب توسط نرم افزار آنتی ویروس کشف نشده می شود. از آنجا که برخی از اشکالهای تبلیغاتی تبلیغاتی قانونی هستند ، نرم افزارهای ضد ویروس غالباً نمی توانند تشخیص دهند که آیا این نرم افزار تبلیغاتی را تهدید می کند یا خیر. اگر کامپیوتر شما به ابزارهای تبلیغاتی مزاحم آلوده است ، بهترین گزینه شما استفاده از ابزار حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم است.

قبل از شروع ، اطمینان حاصل کنید که از کلیه پرونده های خود با استفاده از هارد اکسترنال یا سرویس ذخیره سازی ابر نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس باید یک ابزار حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را بارگیری کرده و از آن برای اجرای اسکن در رایانه استفاده کنید. این ابزار تبلیغاتی را تبلیغ می کند که می توانید آن را از روی رایانه خود حذف کنید.

هنگام انتخاب ابزار حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم ، مطمئن شوید که یکی از آنتی ویروس های معتبر را انتخاب کنید. در اینجا برخی از بهترین ابزارهای حذف ابزارهای تبلیغاتی تبلیغاتی سال 2018 آورده شده است:

  • Zemana Anti-Malware: Zemana Anti-Malware یک نرم افزار آنتی ویروس مبتنی بر ابر است که شامل یک ابزار حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم است. استفاده از این ابزار بسیار ساده است و در شناسایی نرم افزارهای تبلیغاتی ضد ویروس که از دست می دهند ، بسیار مؤثر است. همچنین در برابر حذف سخت افزارهای تبلیغاتی در برابر دشوار نیز موثر است.
  • AdwCleaner: AdwCleaner اکنون بخشی از Malwarebytes است و یک ابزار ساده و در عین حال قدرتمند حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم است. این نرم افزار به سرعت رایانه یا دستگاه شما را برای نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم ، PUP ها ، نوار ابزار ناخواسته و هواپیماربایان مرورگر اسکن می کند و در صورت تشخیص آنها را حذف می کند.
  • ابزار حذف ابزارهای تبلیغاتی مزاحم توسط TSA: ابزار حذف Adware توسط TSA یکی دیگر از ابزارهای مبتنی بر ابر است که در برابر نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم بسیار مؤثر است. این برنامه کاملاً از رایانه شما برای تبلیغ نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم اسکن شده و آن را حذف می کند ، همچنین می تواند بسیاری از مرورگرهای اینترنتی مانند Chrome و FireFox را مجدداً تنظیم مجدد کند..

چگونه می توانید از تبلیغ نرم افزار جلوگیری کنید?

علیرغم شیوع تبلیغاتی مزاحم ، مراحلی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آلوده شدن دستگاههای خود بردارید. در اینجا مهمترین راه هایی که می توانید از دستگاه های خود در برابر ابزارهای تبلیغاتی مزاحم محافظت کنید ، آورده شده است:

نرم افزار خود را به روز کنید

یکی از مهمترین اقداماتی که می توانید برای دفاع از خود در برابر نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم و سایر بدافزارها انجام دهید ، بروزرسانی سیستم عامل و برنامه های شما است. دلیل این امر این است که اکثر سیستم عامل ها و نرم افزارها دارای آسیب پذیری هایی هستند که هکرها می توانند از آنها سوءاستفاده کنند. از آنجا که توسعه دهندگان از این آسیب پذیری ها پرده می برند ، برای رفع آنها به روزرسانی هایی را منتشر می کنند. علاوه بر این ، آنتی ویروس و ایمیل خود را بطور مرتب به روز کنید و هرگونه بروزرسانی را از ارائه دهنده خدمات اینترنت خود نصب کنید.

به آنچه نصب می کنید توجه کنید

هر زمان که قصد بارگیری یک برنامه را دارید ، یک لحظه متوقف شوید و مطمئن شوید که دقیقاً چه چیزی را بارگیری می کنید. این امر به ویژه برای نرم افزارهای نرم افزاری مهم است ، که اغلب حاوی تبلیغاتی مخفی است. اگر مطمئن نیستید که یک برنامه چیست ، برخی از تحقیقات آنلاین را انجام دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید. اگر به نظر می رسد هر برنامه مشکوک است ، از آن خودداری کنید.

فایروال را تنظیم کنید

فایروال برنامه ای است که از ورود داده های غیرمجاز به سیستم عامل یا مرورگر شما جلوگیری می کند. در صورت نصب برنامه جدید ، فایروال به شما اطلاع می دهد و از اجازه شما برای فعال کردن آن سؤال می کند. این بدان معنی است که حتی اگر به طور اتفاقی adware را نصب کرده باشید ، از آن مطلع خواهید شد و سپس می توانید آن را از رایانه خود حذف کنید.

قبل از کلیک فکر کنید

بسیاری از افراد پنجره های بازشو را با دقت نمی خوانند و فقط برای خاموش کردن صفحه از آنها روی “بله” یا “OK” کلیک می کنند. متأسفانه ، توسعه دهندگان نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم از این عادت آگاه هستند و اغلب از آن استفاده می کنند. قبل از کلیک بر روی “OK” اطمینان حاصل کنید که برنامه مشروط است. علاوه بر این ، هرگز روی پیوندها کلیک نکنید و یا پیوستها را در ایمیل یا پیام بارگیری نکنید ، مگر اینکه دقیقاً بدانید که هستند ، حتی اگر آنها از شخصی باشند که به شما اعتماد دارند.

افکار نهایی

نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم یک نوع بسیار رایج از بدافزار است و میزان خسارت ناشی از آن می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از انواع نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم فقط یک مزاحمت محسوب می شوند ، در حالی که برخی دیگر می توانند به دستگاه شما آسیب برساند ، فعالیت های آنلاین شما را ردیابی کنند یا حتی هویت شما را بدزدند. در سالهای اخیر افزایش تبلیغاتی مخرب مانند Fireball وجود داشته است. با توجه به این روند مزاحم ، قدم برداشته شدن برای محافظت از دستگاه های خود در برابر ابزارهای تبلیغاتی مزاحم برای شما مهم است.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me