فناوری هوش مصنوعی و 5G: منظور آنها برای آینده | VPNOverview

این دو سال گذشته در حدود 5G و هوش مصنوعی اعتیاد به مواد مخدره وجود دارد. روزنامه ها ، وب سایت ها ، مجلات تلویزیونی و سیاستمداران غالباً درباره تأثیر احتمالی این فناوری ها بر جهان صحبت می کنند. این کاملاً قابل توجیه است زیرا 5G و AI نمایانگر انقلاب فن آوری بعدی هستند که می توانند به طرز چشمگیری زندگی ما را تغییر دهند. 5G و AI پتانسیل دیجیتالی کردن و اتوماسیون وظایف را در زمینه های پزشکی ، آموزش ، علوم کامپیوتر ، روباتیک ، بانکداری ، حاکمیت ، جنگ ، فضا ، واقعیت مجازی و موارد دیگر دارند. خیلی وقت ها انسان قادر به انجام کارهایی خواهد بود که خیالی محسوب می شود. کاربردهای بالقوه 5G و AI تقریباً بی پایان است. علاوه بر این ، 5G و هوش مصنوعی مکمل یکدیگر هستند: آنها به یکدیگر کمک می کنند عملکرد بهتری داشته و به پتانسیل های جدیدی برسند.


با وجود همه امکانات و تغییرات جدید این فناوری های جدید ، مجموعه جدیدی از خطرات پدید آمده است که باید آنها را در نظر بگیریم. در این مقاله به بررسی این فناوریهای جدید می پردازیم ، منظور آنها برای بشریت چیست و خطرات احتمالی چیست.

5G چیست؟?

5G به سادگی قدم بعدی در ارتباط با موبایل است. 1G تلفنهای همراه را به صورت بی سیم به برج های رادیویی متصل می کند و به شما امکان می دهد هنگام راه رفتن مکالمه کنید. 2G آنالوگ را به ارتباطات دیجیتال تبدیل کرد و به شما امکان می دهد پیام های متنی نیز ارسال کنید. 3G از داشتن اینترنت در تلفن همراه خود پرش کرد. 4G سرعت و حجم انتقال داده های اینترنت را به حدی بهبود داده است که می توانید فیلم های کامل را بر روی تلفن خود پخش کنید. 5G در خط بعدی قرار دارد و به سرعت نزدیک می شود. مرحله بعدی ارتباط از راه دور به شما این امکان را می دهد که سرعت اینترنت را تا 100 برابر سریع تر از 4G و تقریباً بدون تاخیر در پردازش به دست آورید..

5G “اینترنت اشیاء” را به واقعیت تبدیل می کند

با استفاده از 5G ، اتصال به معنای واقعی کلمه میلیون ها دستگاه ، لوازم و سنسور متصل به اینترنت بدون تخلیه باتری های آنها نیز امکان پذیر خواهد بود. چنین شبکه های جدید امکان داشتن کل خانه های هوشمند و شهرهای هوشمند را ممکن می سازد. چنین شبکه جهانی دستگاهها ، وسایل و حسگرها گاهی اوقات “اینترنت اشیا” یا IoT نامیده می شود. این امکان را به همه دستگاهها می دهد تا داده ها را انتقال داده و بدون هیچ گونه ورودی انسانی ارتباط برقرار کنند.

این “IoT” باعث می شود تا مشاغل بتوانند انواع فرایندها را به صورت خودکار ، کاهش هزینه های تولید ، کاهش ضایعات و افزایش شفافیت انجام دهند. به عنوان مثال ، با برنامه نویسی مناسب ، IoT می تواند واحدهای کشاورزی خود پایدار ایجاد کند. سنسورهای خاک به هواپیماهای بدون سرنشین هشدار می دهند که چه مقدار آب یا مواد مغذی محصولات زراعی برای عملکرد حداکثر نیاز دارند. اتومبیل می تواند مجهز به سنسور تایر باشد که اتومبیل های خود رانندگی را برای تعویض به موقع تایر به مکانیک هدایت می کند. به نظر می رسد که امکانات برای ایجاد اکوسیستم های خودکفا از طریق شبکه گسترده ای بهم پیوسته دستگاههای همکار کننده ، فقط با تصور و تمایل ما برای سرمایه گذاری محدود می شوند. جای تعجب نیست که از معرفی 5G انتظار می رود دستاوردهای اقتصادی بزرگی داشته باشد. به عنوان مثال ، شرکت مشاوره مدیریت جهانی ، مک کینزی انتظار دارد که اینترنت اشیا تا سال 2025 تأثیر اقتصادی تا 11.1 تریلیون دلار داشته باشد.

5G به AI کمک می کند تا زمین جدید را بشکند

به منظور گسترش قابلیت های هوش مصنوعی ، باید اطلاعات بیشتری را در اختیار آنها قرار دهیم. تعداد زیادی از داده ها. پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی نتیجه دو پیشرفت است. اول ، سالها و سالها از قدرت محاسباتی بهبود یافته است. این قدرت تعداد محاسباتی را که یک کامپیوتر می تواند در ثانیه انجام دهد نشان می دهد. توسعه دیگر انفجار داده های شخصی بوده است که ناگهان با دسترسی مردم در سراسر جهان بارگذاری اطلاعات شخصی خود در وب سایت های رسانه های اجتماعی ناگهان در دسترس قرار گرفت. مقدار داده های عمومی که به طور ناگهانی در دسترس قرار گرفت همزمان با توانایی رایانه ها برای پردازش در واقع داده ها با سرعت صاعقه است.

برای بهبود بیشتر هوش مصنوعی برای مرتب سازی کامپیوترها به تکنیک های جدید و حتی داده های بیشتری نیاز دارد. هوش مصنوعی برای آموزش الگوریتمهای اساسی آن به مقادیر زیادی داده نیاز دارد. 5G امکان ضبط و انتقال مجموعه داده های بسیار بزرگتر از طریق سیستم عامل را امکان پذیر می کند. به عبارت دیگر ، 5G به غلبه بر موانع فن آوری تغذیه الگوریتم های AI به اندازه کافی داده کمک می کند تا هوش مصنوعی پیشرفته تر شود.

به طور خلاصه ، 5G این پتانسیل را دارد که انقلاب بزرگ تکنولوژیکی بعدی را به واقعیت تبدیل کند. پتانسیل افزایش بهره وری تقریبا غیرقابل تصور است. همراه با زمینه پیشرفت هوش مصنوعی ، برنامه های کاربردی برای این فناوری های نوظهور تقریباً بی حد و مرز هستند. اما هوش مصنوعی دقیقا چیست؟ چگونه ماشین ها می توانند “یاد بگیرند”؟ و خطرات احتمالی هوش مصنوعی چیست؟?

تعریف AI چیست؟?

مدار مغز در لپ تاپهوش مصنوعی یا هوش مصنوعی ، اطلاعاتی است که توسط ماشین ها نشان داده می شود. این بدان معنی است که ماشین هایی مانند کامپیوتر وظایفی را انجام می دهند که به نوعی هوش نیاز دارند. توصیف دیگر هوش مصنوعی عبارت است از: “گفته می شود كه یك دستگاه دارای هوش مصنوعی است كه می تواند داده ها را تفسیر كند ، به طور بالقوه از داده ها بیاموزد و از آن دانش برای تطبیق و دستیابی به اهداف خاص استفاده كند”. ایده این است که می توان هوش انسانی آنقدر دقیق توصیف کرد که می توان برای شبیه سازی آن دستگاهی ساخت. به همین دلیل است که هوش مصنوعی اغلب در ارتباط با روبات ها استفاده می شود: ماشین هایی که اساساً کپی هایی از انسان ها با همان قابلیت ها هستند.

دو مفهوم بسیار متفاوت از هوش مصنوعی وجود دارد. اولین نوع یا ایده هوش مصنوعی همان چیزی است که شما در بین فیلم های معروف مانند سال 2001 می شناسید: یک ادیسه فضایی یا نابودگر. اینها ماشینها یا سیستمهایی هستند که درست مانند انسانها فکر می کنند ، برنامه ریزی می کنند و پاسخ می دهند ، در عین حال دارای اصطلاح “نظارت ویژه” نیز هستند. این امر به معنای هوش مصنوعی عمومی (AGI) است و می تواند اطلاعات را با سرعت صاعقه پردازش کند ، محاسبات فوق العاده پیچیده ای را در نانو ثانیه انجام دهد و هرگز چیزی را فراموش نکنید. شما می توانید آن را به عنوان گوگل با ذهن خود تصور کنید. در حال حاضر ، چنین فناوری وجود ندارد. دانشمندان نمی دانند که آیا AGI حتی از لحاظ واقعی ممکن است.

نسخه دوم هوش مصنوعی “باریک AI” نامیده می شود. این هوش مصنوعی است که در واقع وقتی می خوانید این وجود دارد و در حال پیشرفت است. باریک هوش مصنوعی سیستمهایی هستند که کارهای متمایز و فوق العاده خوبی انجام می دهند ، مانند اتومبیل های رانندگی ، تشخیص صدا یا نرم افزارهایی که می توانند بر اساس تصویربرداری پیشرفته ، تشخیص های پزشکی را انجام دهند. در باریک هوش مصنوعی بین انواع مختلف یادگیری تفاوت وجود دارد.

انواع مختلف یادگیری باریک هوش مصنوعی

در باریک هوش مصنوعی ، انواع مختلف یادگیری وجود دارد. در جدول زیر توضیحات مختصر و ساده ای درباره این نوع یادگیری ها پیدا خواهید کرد.

نوع “یادگیری”
شرح
فراگیری ماشینیادگیری ماشینی شامل استفاده از مثالها و تجربیات در فرم داده ها برای تصحیح چگونگی پیش بینی رایانه ها یا انجام وظایف است
یادگیری تحت نظارتیادگیری نظارت شده نشانگر داده های دارای برچسب AI است ، مانند عکس هایی که دارای توضیحات هستند ، به “آموزش” رایانه برای تفسیر و طبقه بندی آنها
یادگیری بدون نظارتیادگیری بدون نظارت به معنای تغذیه اطلاعات رایانه ای بدون راهنمایی یادداشت یا برچسب است
یادگیری تقویتییادگیری تقویت کننده نرم افزاری است که با انواع مختلفی از عملکردهایی که می تواند انجام دهد ، برای تشخیص چگونگی به حداکثر رساندن پاداش مجازی ، بر خلاف امتیاز گرفتن در یک بازی ویدیویی ، آزمایش می کند.
یادگیری عمیقيادگيري عميق شايد شناخته شده ترين شكل و بالقوه مهمترين نوع يادگيري باشد. یادگیری عمیق به ماشین ها اجازه می دهد با یادگیری برنامه های عظیم داده ، “یاد بگیرند” و سپس الگوهای را تشخیص دهند ، همبستگی ها را پیدا کنند و براساس احتمالات ، استنتاج کنند. این روش به هوش مصنوعی اجازه داده است تا کارهای شگفت انگیزی مانند: ضرب و شتم بهترین بازیکن شطرنج جهان ، صحیح تشخیص ملانوما ، انجام گفتگوهای پیچیده با انسان ، رانندگی اتومبیل ، ضرب و شتم بازی های ویدئویی ، پرتره های رنگی و حتی کشف های علمی.

برای ثبت ، مکانیک واقعی یادگیری هوش مصنوعی بسیار پیچیده تر از آنچه در اینجا شرح داده شده است.

برای رایانه ها ، تشخیص تصویر سخت تر از انسان است (بیشتر در مورد زیر). این امر به این دلیل است که کامپیوترها در تطابق صفرها و آنهایی که دارند اما در شناسایی اشیاء خوب هستند هوش مصنوعی به راحتی دو تصویر یکسان از یک گربه را تشخیص می دهد زیرا این تصاویر تعداد دقیقاً پیکسل ها را دارند (در بین سایر خصوصیات). با این حال ، این بدان معنی نیست که دستگاه گربه را به عنوان گربه به رسمیت شناخته است. وقتی همان گربه در تصاویر دیگر نشان داده شود ، دستگاه آن را تشخیص نمی دهد. برای انجام این کار ، مشکلات پیچیده ریاضی را باید از طریق شبکه عصبی حل کرد.

هدف از یادگیری عمیق ، مهندسی معکوس از تواناییهای یادگیری مغز انسان است. شبکه های عصبی شبکه نورون ها را در مغز انسان شبیه سازی می کنند تا بتوانند به روشی انسانی تر تصمیم بگیرند.

امکانات و محدودیتهای هوش مصنوعی

در سالهای گذشته مطالعات مختلفی منتشر شده است که ادعا می کنند AI یک بازیگر واقعی اقتصادی خواهد بود. PwC Global ، یک شبکه خدمات حرفه ای ، پیش بینی می کند که “AI می تواند در سال 2030 تا 15.7 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند. به عبارت ساده ، یک پول پوچ وجود دارد که باید از 5G و AI درآمد حاصل شود..

برخی از بخش هایی که بیشترین بهره را از هوش مصنوعی کسب می کنند عبارتند از: مراقبت های بهداشتی ، صنایع خودرو ، خدمات مالی ، خرده فروشی ، فناوری ، ارتباطات و سرگرمی ، تولید ، انرژی و حمل و نقل و لجستیک..

علائم سؤال از روبات

با این حال ، دیدن محدودیت های هوش مصنوعی نیز در حال حاضر بسیار مهم است. شبکه های عصبی هوش مصنوعی تاکنون فقط چند میلیون “نورون” دارند. که هنوز در مقایسه با 100 میلیارد نورون موجود در مغز انسان و تریلیون سیناپسهای آن بسیار اندک است. مهمتر از آن ، شبکه های عصبی هوش مصنوعی “از مغز انسان” مدل می شوند. با این حال مغز انسان بسیار پیچیده است و ما هنوز از درک کامل آنها فاصله داریم. به عبارت دیگر ، شبکه های عصبی هوش مصنوعی تقلید ناقص از چیزی بسیار پیچیده است که ما هنوز تصور نکرده ایم – اگر بخواهیم همیشه.

برای مثال ساده ای از محدودیت های هوش مصنوعی که امروزه وجود دارد: “یک سیستم” یادگیری عمیق “که روی 16000 پردازنده کار می کند ، پس از تجزیه و تحلیل 10 میلیون تصویر ، خود را به شناسایی گربه ها – با 75٪ دقت – آموخت. کودک سه ساله می تواند گربه ها را پس از دیدن دو یا سه در هنگام پیاده روی در پارک به درستی تشخیص دهد. این شکل از AI “باریک” نامیده می شود زیرا ، در پایان روز ، هوش مصنوعی فقط به اندازه داده هایی که تغذیه می شود خوب است. انسان ها هنوز هم ورود داده ها را کنترل می کنند و برای اینکه AI کار کند ، با شبکه ها و معادلات پیچیده ای روبرو هستند. علاوه بر این ، این الگوریتم های یادگیری عمیق بر خلاف انسان ، قادر به اندیشه یا مفاهیمی نیستند که قبلاً با آنها روبرو نشده باشند.

به طور خلاصه ، پتانسیل های زیادی برای این فناوری ها وجود دارد. اما ما هنوز از رسیدن به آن پتانسیل فاصله داریم.

اسطوره های معمول درباره AI

از آنجا که اصطلاح AI در فیلم ها و سایر رسانه ها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد ، مردم تصورات غلط متفاوتی درباره AI ارائه داده اند. در جدول زیر ما اسطوره های مشهور مختلفی راجع به هوش مصنوعی و واقعیت حقیقت چیست صحبت می کنیم.

اسطوره
حقیقت
“سرپرستی” فقط چند سال استمراحل بعدی هوش مصنوعی باریک به احتمال زیاد دهه های دور است. AGI ممکن است هرگز به وجود نیاید.
ایجاد یک AGI همه قدرتمند اجتناب ناپذیر استممکن است اتفاق بیفتد ممکن نیست کارشناسان هوش مصنوعی مخالفند و ما به سادگی نمی دانیم.
فقط افرادی که از فن آوری های جدید ترسیده اند ، نگران AI هستندبسیاری از محققان ارشد هوش مصنوعی و همچنین دانشمندان دیگر ابراز نگرانی در مورد هوش مصنوعی و جهت آن در جریان است.
هوش مصنوعی می تواند آگاهانه یا شر شودسناریوی محتمل تر این است که هوش مصنوعی اهداف انسان را نادرست درک کند. گفتن به هوش مصنوعی “شما را در اسرع وقت به بیمارستان” می تواند باعث شود كه خودروی سواری خود از حد مجاز فراتر رود و باعث بروز بسیاری از تصادفات شود زیرا تنها هدف آن رسیدن به آنجا با بیشترین سرعت ممکن بدون در نظر گرفتن زمینه است. این یک ارتباط نادرست بین انسان و هوش مصنوعی است که به اهداف نادرست منجر می شود. این متفاوت از هوش مصنوعی AI است.
روبات ها نگرانی اصلی در مورد خطرات AI هستندنگرانی اصلی در مورد هوش مصنوعی ، همانطور که گفته شد ، در واقع “اطلاعات سوء استفاده شده” است. اینجاست که اهداف هوش مصنوعی با اهداف ما مطابقت ندارند.
ماشین آلات نمی توانند اهداف داشته باشندماشین آلات در واقع می توانند اهداف داشته باشند. به عنوان مثال ، یک موشک گرمای گرما دارای یک هدف است ، یعنی: هدف قرار دادن آن. مشکلی که پیش می آید زمانی است که با اهداف انسان در تعیین اهداف ، سوء استفاده قرار می گیرد.

نگرانی های بیش از 5G

با توجه به اینکه 5G و AI چنین پتانسیل عظیمی برای تغییر جهان دارند ، طبیعی است که نگرانی های زیادی نیز وجود دارد. مرکز ترس و وحشت در اطراف هوش مصنوعی ، اما 5G همچنین بسیاری از منتقدان صوتی را دارد که می ترسند زیرساخت جدید ارتباطات از راه دور اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.

5G از فرکانس بالاتری از امواج رادیویی نسبت به 3G یا 4G استفاده می کند. این فرکانس بالاتر امکان دسترسی بیشتر دستگاه ها به اینترنت را همزمان فراهم می کند. این همان چیزی است که اینترنت اشیا را فعال می کند. با این حال ، برخی افراد نگران این هستند که این فرکانس بالاتر در کنار دستگاههای بسیار بیشتری که مرتبا با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، تأثیر منفی بر سلامتی ما و سایر حیوانات خواهد گذاشت.

این یک نگرانی مناسب است. اگر افزایش قابل توجهی در امواج رادیویی و پرتوهای الکترومغناطیسی در همه شهرهای بزرگ وجود داشته باشد ، منطقی است اگر این نتواند عوارض جانبی داشته باشد ، حداقل سوال داریم. اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که تاکنون هیچ اثر منفی بر سلامتی با تابش وسایل ارتباطی از راه دور به معنای برج های رادیویی یا تلفن های همراه مرتبط نشده است. در سال 2014 ، سازمان بهداشت جهانی این بیانیه را منتشر كرد: “هیچ گونه عوارض جانبی به دلیل استفاده از تلفن همراه ایجاد نشده است”. این بدان معنا نیست که غیرممکن است که 5G اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. اما ، تاکنون هیچ مدرکی پیدا نشده است.

خطرات اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء دستگاههای بیشتری را با هم به هم پیوند می زند تاکنون. این می تواند باعث ایجاد همکاری و بهره وری در تعدادی از صنایع شود اما خطرات زیادی را نیز به همراه دارد.

 • هرچه شبکه دستگاهها بزرگتر باشد ، در صورت هکری که بتواند امنیت شبکه را نقض کند ، دستگاههایی آسیب پذیرتر هستند
 • مقدار دستگاه هایی که به هم وصل می شوند ممکن است برای مدیریت واقع بینانه بشر بسیار زیاد باشد. به نقطه‌ای خواهیم رسید که حفظ نظارت غیرممکن خواهد بود
 • در صورت بروز اشکال در شبکه ، این امکان وجود دارد که هر وسیله موجود در شبکه تحت تأثیر منفی قرار گیرد
 • هنوز استاندارد جهانی برای سازگاری همه دستگاه هایی که باید جزئی از اینترنت اشیاء شوند ، وجود ندارد. این می تواند باعث ایجاد مشکلات ارتباطی در دستگاه ها شود

خطرات ایجاد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مخصوصاً افراد زیادی را نگران کرده است. درست مانند Terminator ، ایجاد یک AGI می تواند از بین برود و فاجعه ای را برای بشر به وجود آورد. خوشبختانه ، این حداقل احتمال بروز مشکل از AI است. با این وجود ، نگرانی های جدی دیگری در مورد توسعه هوش مصنوعی وجود دارد.

شخص
نگران بودن
الون ماسکرقابت جهانی بر تسلط هوش مصنوعی می تواند ملل پیشرفته ترین فن آوری های جهان (ایالات متحده ، چین ، روسیه ، آلمان و غیره) را به طور تصادفی باعث جنگ جهانی سوم کند..
استیون هاوکینگهوش مصنوعی اختلالات زیادی را به همراه دارد که می تواند به بزرگترین فاجعه تاریخ بشر منجر شود. به سلاح های مستقل قدرتمند ، راه های جدید برای ستم مردم و یا اختلالات اقتصادی گسترده فکر کنید
توسعه دهندگان AIتعصب الگوریتمی (مانند تبعیض نسبت به زنان یا اقلیت ها) می تواند به طور تصادفی توسط AI انجام شود و منجر به تبعیض بیشتر از نظر فرصت های شغلی ، حق امتیاز ، بورسیه تحصیلی و بسیاری از زمینه های دیگر شود.
اتحادیه اروپابدون یک چارچوب نظارتی برای محافظت از آزادی های فردی و حریم خصوصی ، هوش مصنوعی می تواند به عنوان ابزاری برای نظارت گسترده و سلاح در برابر آزادی های شخصی استفاده شود.

افکار نهایی

5G و AI هنوز در گوشه و کنار نیستند. حداقل چند سال دیگر طول خواهد کشید تا بتوانیم تأثیرات گسترده ای از فناوری 5G مستقر در مقیاس گسترده را ببینیم. احتمالاً هوش مصنوعی هنوز ده ها سال از رسیدن به سطح هوشی که بسیاری از مردم حدس می زنند فاصله دارد. 5G تصویری واضح تر از آنچه می توانیم از نظر جوانب مثبت و منفی انتظار داشته باشیم فراهم می کند. یک چیز مسلم است ، ما چند سال دیگر حتی در مورد 5G و AI خواهیم شنید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map