אנונימי באינטרנט: האם טור (נתב הבצל) חוקי? | VPNoverview

Tor לוגו נתב הבצלטור (נתב הבצל) מציע דרך יעילה לגלוש באינטרנט באופן אנונימי ואף לקבל גישה לרשת האפלה. כדי לענות באופן מיידי על השאלה שרבים תוהים עליה: השימוש בדפדפן טור הוא חוקי לחלוטין כמעט בכל מקום בעולם. עם זאת, תמיד חכם לבדוק אם זה באמת המקרה של המדינה בה אתם מתגוררים.


באופן כללי, לא תצטרך לדאוג שהמשטרה תאסוף אותך מכיוון שהשתמשת בטור כדי לצפות בסרטון יוטיוב או לבצע חיפוש בגוגל. עם זאת, אם אתה משתמש בדפדפן Tor כדי ליהנות מהאנונימיות המוגברת שלו בזמן שאתה לוקח חלק בפעילויות לא חוקיות, אתה, כמובן, עדיין כפוף לחוק. אם תגלה זאת, אתה עלול להיות בצרה גדולה.

טור ואדוארד סנודן

באופן קבוע, טור נחשב לקשור קשר הדוק לפעילות פלילית. זה המקרה, מכיוון שהרבה עבריינים משתמשים ב- Tor לצורך התנהלותם ברשת האפלה. הדפדפן מבטיח שמשתמשים אנונימיים יותר באינטרנט, מה שהופך אותו לכלי המושלם שלהם. ההגדרה של מה שנחשב לפושעת או בלתי חוקית שונה בכל מדינה – והיא יכולה להיות שונה מאוד. כך גם בפשעי רשת. לדוגמה, מכירת סמים קשיחים וכלי נשק ברשת היא בלתי חוקית כמעט בכל העולם. עם זאת, במדינות מסוימות, מתן דעתך הביקורתית על דיקטטורה או דליפת מסמכי מדינה יכולה להיחשב כפשע גם כן.

דוגמה לפרקטיקות המקוונות של האזור האפור עלולות ליפול, במקרה של אדוארד סנודן. בשנת 2013 הדליף סנודן מסמכים סודיים על ה- NSA ועל הריגול שלהם לקהל הרחב. מסיבה זו, כעת הוא מבוקש על ידי הממשלה האמריקאית. מה שעשה אדוארד סנודן (חשיפת סודות מדינה) אינו חוקי על פי החוק האמריקאי. עם זאת, רבים טוענים כי סנודן צדק בעשייתו. אחרי הכל, האם לא לכל אזרחים יש זכות לדעת מתי מישהו – מישהו – צופה במהלכיהם ומקשיב לשיחות שלהם? זו דילמה מוסרית בה הפרטיות ממלאת תפקיד עצום.

בין היתר, השתמש אדוארד סנודן בתור בכדי לחשוף בפני הציבור הרחב מסמכי NSA סודיים. הוא גם קרא לאחרים להשתמש בדפדפן טור בכל פעם שהם נכנסים לרשת. לדבריו, זו אחת הדרכים הבודדות המאפשרות לשמור על אנונימיות ולהשתמש בזכותך לפרסום בחופשיות. ממשלות וארגונים רשמיים, כמו ה- NSA בארצות הברית, לא יוכלו לעקוב אחריך שם – רוב הזמן. סנודן השתמש בדפדפן לצורך פעילויות המנוגדות לחוק. עם זאת, קריאתו לאחרים לא הייתה פלילית: הוא רק הציע לעוד אנשים להגן על פרטיותם המקוונת על ידי גלישה באינטרנט באמצעות דפדפן Tor. יש כמה דיונים על עד כמה בטוח דפדפן ה- Tor, אך העובדה היא שתור מקשה הרבה יותר על ממשלות, אתרים וארגונים אחרים לרגל אחרי אנשים ברשת.

תורנים ומנהגים לא חוקיים

מלבד המקרה של סנודן, ישנן דוגמאות רבות אחרות, בעיקר פחות ידועות או שנויות במחלוקת, בהן שימש טור לצורך עסק בלתי חוקי. דרך המשי היא כנראה המקרה המפורסם ביותר. דרך המשי הייתה שוק מקוון לנשק בלתי חוקי, סמים ומוצרים אחרים. האתר הוחלף במקורו ונלקח במצב לא מקוון, אך יש מקום למקומות שווקים דומים ברשת החשוכה. גם אם טור אינו חוקי מעצמו, הוא עדיין נותן למשתמשים גישה אנונימית לסוגים אלה של פלטפורמות ודפים. לכן ניתן לומר שטור תומך בעקיפין בפשיעה משום שהוא מבטיח שפושעים אינם ניתנים לזיהוי קלים כל כך.

בכל פעם שקורה משהו גדול כמו כיבוי דרך המשי, דיונים כבדים בשאלה האם יש צורך בדפדפן טור או לא נוטים להפעיל אותו. לאחר מכן זה מוביל לוויכוחים רחבים יותר על אנונימיות מקוונת בכלל. השיקול שאנשים יצטרכו לעשות הוא בין להילחם בפשעי רשת לבין אכפתיות מפרטיותם המקוונת. זהו איזון קשה למצוא, שלעתים קרובות הופך לא רק לעניין משפטי, אלא לעניין אתי.

בגלל מקרים ראויים לעיתונות כמו דרך המשי, הציבור הרחב מקשר את טור לעשייה בלתי חוקית ברשת החשוכה. Tor מאפשרת לארח אתרים נגישים רק למשתמשים אחרים ב- Tor, דבר שלא עוזר במקרה של טור. מקומות ופורומים בלתי חוקיים מוגדרים בקלות ונגישים באופן מיידי עבור הקהל ‘הנכון’. דפדפן Tor מקל על פרקטיקות כאלה, גם אם לא זו הסיבה שהוקמה הפלטפורמה.

טור ופרטיות

רשימה עם זכוכית מגדלתTor עשוי לשמש לעתים קרובות על ידי עבריינים, אך אין זה אומר שהדפדפן עצמו הוא פלילי בהגדרה. להפך: טור עוזר ליצור סביבה מקוונת שכולה חופש ופרטיות. עם טור אתה יכול לגלוש בלי שאחרים (למשל האקרים, ממשלות והבוס שלך) יסתכלו מעבר לכתף שלך. זה מחזק את זכותך לפרסם ואת חופש הביטוי שלך. אם אנחנו מדברים על בטיחות ואנונימיות ברשת, טור הוא יוזמה נהדרת.

אף על פי כן, טור נאלץ להתמודד עם כמה סוגיות בטיחות. ארגונים רשמיים מרובים, ביניהם ה- CIA וה- FBI, הצליחו לעקוף ואף להפר את ביטחונו של טור. בדרך זו הם הצליחו לאתר מעקב אחר אנשים הקשורים לפרקטיקות לא חוקיות מסוימות. יתר על כן, כבר בשנת 2017 נקודת תורפה במערכת של טור יצרה את האפשרות לחשוף כתובות IP של לינוקס ו- MacOS, וביטלה את האנונימיות של הדפדפן.

קח בחשבון כי אפילו עם דפדפן Tor, אתה והנתונים המקוונים שלך עשויים להיחשף בדרך כלשהי. עם זאת, כל עוד אתה מציית לחוק (המקומי), זה לא אמור להיות בעיה עבורך. השימוש בדפדפן Tor בדרך כלל אינו בעייתי בפני עצמו. עם זאת, כדי להבטיח שאתה עובד עם ההגנה המקוונת האפשרית, אתה תמיד יכול להשתמש ב- Tor בשילוב עם חיבור VPN. אם תעשה זאת, התעבורה המקוונת שלך מאובטחת בשתי דרכים שונות ויש לך שכבה נוספת של הצפנה ששומרת על פרטיותך ועל אנונימיות.

סיכום

השימוש בטור אינו חוקי. דפדפן Tor מעניק למשתמשים גישה אנונימית לאינטרנט בחינם. כפי שקורה בכל דבר, ניתן להשתמש בגישה זו בדרכים טובות וגם רעות. אחרי הכל, טור גם מאפשר לאנשים לבקר באתרים פליליים ובשווקים ברשת האפלה. למרות זאת, טור מציע אפשרות חשובה והולמת להפיץ אנונימי מידע חשוב. בקיצור: מבחינה משפטית, אתה יכול להשתמש ב- Tor ללא השלכות, כל עוד הדברים שאתה עושה באינטרנט אינם מנוגדים לחוק.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me